vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 3 χρήστες
ZoeM, bloodlessz, camber

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος liapakos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την στιγμή,πριν γίνει ανάμνηση...
Θέλω πολύ να γνωρίσω τον γιατρό αυτό που ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερο να ρουφάμε βενζόλιο, τετραχλωράνθρακες, μονοξείδιο, υδροκυάνιο, μεθανόλη και άλλα τέτοια πανέμορφα πράγματα.
μπορω να μαθω ποιος ειναι αυτος ο γιατρος αν σε ενδιαφερει...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλύτερα ρώτα τον ο ίδιος το γιατρό πριν πεις ποιος είναι, σε περίπτωση που ο κολλητός του πατέρα σου κοιτάζει να δικαιολογήσει την απόφασή του να συνεχίσει το κ.τ.  ;)
Όλα είναι πιθανά.

Αποσυνδεδεμένος liapakos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την στιγμή,πριν γίνει ανάμνηση...
Καλύτερα ρώτα τον ο ίδιος το γιατρό πριν πεις ποιος είναι, σε περίπτωση που ο κολλητός του πατέρα σου κοιτάζει να δικαιολογήσει την απόφασή του να συνεχίσει το κ.τ.  ;)
Όλα είναι πιθανά.
θα βεβαιωθω και μονος μου,αν και δεν νομιζω να μου λεει ψεμματα το παλικαρι...

Αποσυνδεδεμένος Jacob13

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
ρε πάτε καλά ρε?
χωρις ιστορικό ασθενους και χωρις περιγραφή λέτε για φυσαλίδες?
ΕΛΕΟΣ

φιλε μου αυτο του ειπαν του πατερα μου αυτο σας ειπα..του εχω πει να μαθει παραπανω πληροφοριες αυριο που θα παει στην δουλεια..δεν εχω καμια προθεση να κανω καμια δυσφημιση..απο μια αναισθησιολογο το εμαθε και θα προσπαθησω να μαθω και το ονομα του γιατρου που εκανε την διαγνωση..θα ενημερωσω..εγω προσωπικα συνεχιζω το ατμισμα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
φιλε μου αυτο του ειπαν του πατερα μου αυτο σας ειπα..του εχω πει να μαθει παραπανω πληροφοριες αυριο που θα παει στην δουλεια..δεν εχω καμια προθεση να κανω καμια δυσφημιση..απο μια αναισθησιολογο το εμαθε και θα προσπαθησω να μαθω και το ονομα του γιατρου που εκανε την διαγνωση..θα ενημερωσω..εγω προσωπικα συνεχιζω το ατμισμα  :tongue_smilie:

Πιστεύω ότι κάτι άκουσε ο πατέρας σου αλλά ήδη εισχώρησε και μια αναισθησιολόγος στο σκηνικό. Κάτι μου λέει ότι και αυτή θα το έχει ακούσει από κάποιον άλλο και στο τέλος θα χαθεί η πηγή της πληροφορίας . Αναμένω με αγωνία

Αποσυνδεδεμένος Jacob13

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω τι να πω..το κουβεντιαζαν σημερα και οταν ακουσε για ατμισμα ο πατερας μου χωθηκε στην κουβεντα..ειπα θα προσπαθησω να μαθω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω και θα ενημερωσω.

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Ενημερωσε μας φιλε μου.
Αναμενουμε.  ;)

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Το θέμα είναι ότι και οι ατμιστές είναι άνθρωποι, με όλες τις πιθανότητες να πάθουν κάτι όσες και οι μη. Η διαφορά είναι ότι υπάρχει φόβος οι γιατροί να αποδίδουν στο άτμισμα ό,τι δεν μπορούν εύκολα να αποδώσουν αλλού. Όταν παίρνουν ιστορικό και τους λέει ο ασθενής ότι ατμίζει, αυτό θα το αντιμετωπίζουν όπως αντιμετώπιζαν το ότι κάπνιζε. Και μπορεί στη συνέχεια να λύνεται το μυστήριο, αλλά ήδη στο νοσοκομείο θα έχει κυκλοφορήσει ότι ο τάδε ατμίζει και έπαθε αυτό. Η σύνδεση από τυχαία γίνεται αιτιακή, και... βουαλά! Ένας μύθος γεννιέται...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Παρακαλώ, μην ξεχνάτε ότι, αυτό το θέμα βρίσκεται στον πίνακα των "Ιατρικών θεμάτων" κι αν μη τι άλλο, δεν προσφέρεται για χαβαλέ κι εκτός θέματος μηνύματα.

Γι αυτό το λόγο κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

Απ'το συντονισμό του φόρουμ.


Αποσυνδεδεμένος Spy80

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Σε συζήτηση με φίλη φοιτήτρια γιατρό μου ανέφερε πως ένας καθηγητής της, της είπε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να επηρεάζει ΕΝΤΟΝΑ τους βρόγχους. Ότι δηλαδή η χρήση Η.τ δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα στο άνω αναπνευστικό (βρόγχοι) σε συντομότερο διάστημα από το κανονικό, ενώ φαίνεται να επηρεάζει λιγότερο τους πνεύμονες.
Σε συνδιασμό με διάφορα που έχουν ειπωθεί εδώ για την απορρόφηση της νικοτίνης ΚΥΡΙΩΣ από το άνω αναπνευστικό μπαίνω σε σκέψεις ...
Όποιος μπορεί να βοηθήσει στο θέμα αυτό παρακαλώ να πάρει θέση



Απ'το συντονισμό: τροποποίηση τίτλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2012, 11:46 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Δεν ξέρω πως προέκυψε η συζήτηση της φίλης σου με τον καθηγητή , αλλά εάν τον ρώτησε τι άποψη έχει για το ΗΤ , προφανώς και θα της απαντούσε το οτιδήποτε , δεν μπορεί ένας καθηγητής να μην έχει απάντηση , επιστημονικά και με μελέτη αποδεικνύετε κάτι τέτοιο ? η στα λόγια όπως συνήθως ?

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Καθε 15 μερες περιπου εχουμε καποιον αγνωστο Καθηγητη, μιας αγνωστης γνωστης μας,
να λεει κατι για το η/τ.
Εμεις το μεταφερουμε εδω και ζηταμε αποδειξεις οτι δεν συμβαινει αυτο
που λεει καπου, καποιος, καποτε,  χωρις τιποτε συγκεκριμενο.
Οποιος πειθετε απο αυτες τις πληροφοριες, σε αντιθεση με τις μεχρι τωρα υπαρχουσες ερευνες,
ας κοψει το η/τ η ας ξαναρχισει το κ/τ εως οτου σιγουρευτει.

 :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Εεεε ρε μπαρμπα-Νικο σε θαυμαζω για τις απαντησεις σου!
 :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Αν επηρέαζε τόσο τους βρόγχους, δεν θα βήχαμε όλοι σαν φυματικοί; Σκέψου το λίγο.

ΥΓ: Παίζει να είναι ο καθηγητής ιατρικής που βρήκε τον πρώτο άνθρωπο στην Γη, που πέθανε από φυσαλίδες στους πνεύμονες λόγω η.τ. και μάλιστα στην Ελλάδα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Είναι γεγονός ότι ένας ενημερωμένος (κι όσο το δυνατόν αντικειμενικός) πνευμονολόγος, λείπει από τα μέλη του e-kapnisma.gr.

Κάποιος από εμάς, ίσως να μπορεί να προτείνει σε γνωστό του γιατρό να μας τιμήσει με την παρουσία του. :hmmm:

Μιλάω για έναν επιστήμονα που θα συμμετέχει ενεργά, όπως ο φίλος καρδιολόγος Κώστας (kfarsal) και θα είναι πρόθυμος να βοηθήσει με τις γνώσεις του, να διαλευκάνουμε διάφορες τέτοιες απορίες/ενδοιασμούς.

Φυσικά δεν περιμένω να λάβει σαφή θέση υπέρ ή κατά της μακροχρόνιας χρήσης η.τ., αλλά τουλάχιστον κάποιες βασικές γνώσεις του τύπου "κινδυνεύω ή όχι", πιστεύω ότι θα μπορεί να μας παρέχει.

Δυστυχώς, αν κι έχω αρκετά ευρύ φάσμα γνωριμιών στον ιατρικό τομέα, ο μοναδικός πνευμονολόγος που γνωρίζω, μετά από πρόταση που του έκανα για κάτι ανάλογο στο φόρουμ, δεν έδειξε ενδιαφέρον. Φόρτος εργασίας και καπνιστές κ.τ., μονοπωλούν το χρόνο του συγκεκριμένου γιατρού... :( 

Ίσως να είναι μια καλή ευκαιρία και για έναρξη μιας αντίστοιχης έρευνας που να αφορά το αναπνευστικό σύστημα των ατμιστών.

Υπάρχει κανείς να έχει κάποιον υπόψιν του;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115870 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem