vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

218 επισκέπτες, 6 χρήστες
tibolaso, gfilip, manoslykos, john67, maprix, I.P

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος nektarios1974

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
αρχηγε μου με το τσιγαρο τι καναμε τοσα χρονια στα πνευμονια μας; ουτε με τον ατμο εχουμε αποδειξεις αλλα οι ενδειξεις ειναι πολυ καλυτερες!!
ο βασικος στοχος για ολους μας πρεπει να ειναι να τα κοψουμε ολα τα ρημαδια!!   απλα ο ατμος ειναι μια πιο ηπια μεταβαση.

καλησπερα.καπου ακουσα οτι αν ατμιζουμε με το ηλ.τσιγαρακι μας για χρονια κατι θα παθουν τα πνευμονια μας απο τον ατμο ισχυει; και αν ναι τι ; και γιατι; ξερει κανεις; ρε γ@#ώτο και το συνηθιζα το ατιμο. :(
Όπως και να χει θα αποδειχτεί αν και εφόσον στο μέλλον , αυτή την στιγμή πολλά που ακούγονται είναι εκ του πονηρού.
Αν πάντως το κανονικό τσιγάρο σε βλάπτει που έχουν γίνει και μελέτες και εξακριβώσεις, τότε ο ατμός
και να σε βλάπτει θα σε βλάπτει λιγότερο .  :)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά, σοβαρευτείτε λίγο. Νιώθετε καλύτερα, έτσι; Ωραία. Άρα είναι καλύτερο από το τσιγάρο. Τέλος. Υπάρχει κανείς που να νομίζει οτί να βάζει ατμούς στα πνευμόνια του είναι το λογικό και φυσικό; Ευελπιστώ πως όχι. Από κει και πέρα, αυτό πιθανό είναι ότι δεν προκαλεί καρκίνο. Το κανονικό προκαλεί. Άρα;

Απο το να καπνίζεις, καλύτερα να ατμίζεις. Και ακόμα καλύτερα να τα κόψεις όλα. Τέλος. Μην κάθεστε και κοιτάτε μελέτες και το παίζετε αγχομένοι με τις επιπτώσεις του ατμού. Το κάπνισμα είναι σκέτο δηλητήριο και καρκίνος και το κάναμε τόσα χρόνια! Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος xarmanis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα.καπου ακουσα οτι αν ατμιζουμε με το ηλ.τσιγαρακι μας για χρονια κατι θα παθουν τα πνευμονια μας απο τον ατμο ισχυει; και αν ναι τι ; και γιατι; ξερει κανεις; ρε γ@#ώτο και το συνηθιζα το ατιμο. :(

Αυτοί που δουλεύουν σε καθαριστήρια πρέπει να είναι καταδικασμένοι από τον ατμό σε φρεσκοπλυμένα ρούχα με (κάργα) χημικό απορυπαντικό

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Το ποιό διάσημο υγρό στη κοινότητα των ατμιστων μετά
βέβαια από το Tribeca και τους Ελληνικούς κλώνους
είναι το "υγρό του πνεύμονα" !
Ξεκίνησε σαν αστικός μύθος από τη Κρήτη ότι και καλά
κάποιος που ατμιζε του βρήκαν υγρό στους πνεύμονες
(που ποτέ δεν επιβεβαιώθηκε) και από τότε έχει γίνει
καραμέλα ή μάλλον τριμπέκα. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ  >:(

Αποσυνδεδεμένος Jacob13

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια με μεγαλη μου λυπη θελω να σας πω οτι ηρθε περιστατικο στον Ευαγγελισμο απο εναν ελληνοαμερικανο με φυσαλιδες στους πνευμονες και ηταν ατμιστης πολλα χρονια..Οι γιατροι εριξαν την ευθυνη στο ατμισμα..Θα μαθω συντομα περισσοτερες πληροφοριες για πληρες ιστορικο του ασθενη που μπορει να μην οφειλεται εκει..Δεν θελω να πανικοβαλω κανεναν και εγω ουτως η αλλως συνεχιζω να ατμιζω αλλα οφειλα να το πω..Θα ενημερωσω για παραπανω πληροφοριες!Και για οποιον ρωτησει πως και τι ο πατερας μου δουλευει ως νοσοκομος του χειρουργειου στον Ευαγγελισμο..

Τελικά όμως μετά από 2 μέρες και αφού το ίδιο το μέλος έψαξε το θέμα:

μουφα τελικα ολη η ιστορια..εψαξε σημερα ο πατερας μου να μαθει παραπανω και μιλησε με την αναισθησιολογο που ακουσε απο φιλη και τα σχετικα οτι ειχαν κρουσμα στο σωτηρια..με λιγα λογια οι γνωστες @@ριες..φιλος φιλου ακουσε κλπ κλπ..
Να σημειωσω οτι η αναισθησιολογος ειναι ατμιστρια και αυτη  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2012, 17:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος liapakos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την στιγμή,πριν γίνει ανάμνηση...
παιδια και εγω σημερα ακουσα ενα απο τα πιο κουφα στην ιστορια του ητ. Ο κολλητος του πατερα μου,χρονια εθισμενος στο κ.τ πηγε σε εναν πνευμονολογο για κατι εξετασεις. Αφου εκανε τις εξετασεις και ειδε πως δεν ηταν και οι καλυτερες,τον ρωτησε αν μπορει να αρχισει το ηλ.τσιγαρο,μπας και γινει καλυτερη η κατασταση.Προς μεγαλη του εκπληξη,ο "γιατρος" αυτος,του απαντησε πως ειναι 1000 φορες καλυτερο να καπνιζει κανονικα,παρα να κανει ηλ.τσιγαρο καθως αυτο θα του προκαλεσει προβληματα (ιδια με του κ.τσιγαρου) σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα.
ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....
και πανω που τον εψηνα να αρχισει το ηλεκτρονικο,τωρα μου λεει και εμενα να το κοψω(που δεν το κοβω αλλα λεμε...)

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Παιδια με μεγαλη μου λυπη θελω να σας πω οτι ηρθε περιστατικο στον Ευαγγελισμο απο εναν ελληνοαμερικανο με φυσαλιδες στους πνευμονες και ηταν ατμιστης πολλα χρονια..Οι γιατροι εριξαν την ευθυνη στο ατμισμα..Θα μαθω συντομα περισσοτερες πληροφοριες για πληρες ιστορικο του ασθενη που μπορει να μην οφειλεται εκει..Δεν θελω να πανικοβαλω κανεναν και εγω ουτως η αλλως συνεχιζω να ατμιζω αλλα οφειλα να το πω..Θα ενημερωσω για παραπανω πληροφοριες!Και για οποιον ρωτησει πως και τι ο πατερας μου δουλευει ως νοσοκομος του χειρουργειου στον Ευαγγελισμο..

αδερφέ θα περιμένουμε μια καλή ενημέρωση με συνθήκες καταστάσεις λόγους και αιτίες.Στο μέτρο του δυνατού αλλα κάνε μια φιλότιμη προσπάθεια

Αποσυνδεδεμένος smoke_nomore

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
οντως θα θελαμε περισσοτερες λεπτομερειες αν ειναι εφικτο...
κριμα παντως αν ισχυει κατι τετοιο...  :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Παιδια με μεγαλη μου λυπη θελω να σας πω οτι ηρθε περιστατικο στον Ευαγγελισμο απο εναν ελληνοαμερικανο με φυσαλιδες στους πνευμονες και ηταν ατμιστης πολλα χρονια..Οι γιατροι εριξαν την ευθυνη στο ατμισμα..Θα μαθω συντομα περισσοτερες πληροφοριες για πληρες ιστορικο του ασθενη που μπορει να μην οφειλεται εκει..Δεν θελω να πανικοβαλω κανεναν και εγω ουτως η αλλως συνεχιζω να ατμιζω αλλα οφειλα να το πω..Θα ενημερωσω για παραπανω πληροφοριες!Και για οποιον ρωτησει πως και τι ο πατερας μου δουλευει ως νοσοκομος του χειρουργειου στον Ευαγγελισμο..
Ενημέρωσε με όσο ποιο πλήρη στοιχεία μπορείς.

ρε πάτε καλά ρε?
χωρις ιστορικό ασθενους και χωρις περιγραφή λέτε για φυσαλίδες?
ΕΛΕΟΣ

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Ε αυτό θέλουμε να μάθουμε, προφανώς ο Jacob13 έχει πρόσβαση να μάθει...

Αποσυνδεδεμένος xarmanis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
παιδια και εγω σημερα ακουσα ενα απο τα πιο κουφα στην ιστορια του ητ. Ο κολλητος του πατερα μου,χρονια εθισμενος στο κ.τ πηγε σε εναν πνευμονολογο για κατι εξετασεις. Αφου εκανε τις εξετασεις και ειδε πως δεν ηταν και οι καλυτερες,τον ρωτησε αν μπορει να αρχισει το ηλ.τσιγαρο,μπας και γινει καλυτερη η κατασταση.Προς μεγαλη του εκπληξη,ο "γιατρος" αυτος,του απαντησε πως ειναι 1000 φορες καλυτερο να καπνιζει κανονικα,παρα να κανει ηλ.τσιγαρο καθως αυτο θα του προκαλεσει προβληματα (ιδια με του κ.τσιγαρου) σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα.
ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....
και πανω που τον εψηνα να αρχισει το ηλεκτρονικο,τωρα μου λεει και εμενα να το κοψω(που δεν το κοβω αλλα λεμε...)

Θέλω πολύ να γνωρίσω τον γιατρό αυτό που ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερο να ρουφάμε βενζόλιο, τετραχλωράνθρακες, μονοξείδιο, υδροκυάνιο, μεθανόλη και άλλα τέτοια πανέμορφα πράγματα. Κάνω αυτόνομη/ελεύθερη κατάδυση 4 χρόνια τώρα και όσο για τις φυσαλίδες στους πνεύμονες τα πράγματα έχουν ως εξής
Οι πνεύμονες έχουν τις λεγόμενες πνευμονικές κυψελίδες όπου αποθηκεύεται και διανέμεται το οξυγόνο στον οργανισμό. Οταν λοιπόν η διαφορά πίεσης του ατμοσαφιαρικού αέρα με αυτόν των φυσαλίδων είναι μεγάλη από (80 mmHg και πάνω) αυτές σπάνε με αποτέλεσμα αρχικά να γεμίσει αέρα το διάστημα μεταξύ τους. Στην συνέχεια μπορεί να πάθεις 1. Εμβολή αέρα (φυσαλίδα στο αίμα), 2. Πνευμοθώρακα (όπου τουμπανιάζει ο πνεύμονας από τον αέρα), 3. Εμφύσημα μεσοθωρακίου (πιέζει την καρδιά ο υπερβολικός αέρας).
Τέλος οι πνεύμονες έχουν όλους εκείνους τους αμυντικούς μηχανισμούς έτσι ώστε οποιοδήποτε ἑπικίνδυνο υγρό να το αποβάλουν (όταν πίνουμε λίγο θαλασσινό νεράκι από τη μύτη πως το ξερνάμε; Ή μέσω των φλεμάτων). Η κατακράτηση υγρών πάλι οφείλεται σε ΦΛΕΓΜΟΝΗ των πνευμόνων και σε ένα φυσιολογικό άτομο ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ!!!! :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:
Ημαρτον πια, ας χαλαρώσουμε!!!!

Υ.Γ.: Για την ιστορία, έχω δει καλυτέρευση στην καταδυτική μου απόδοση κόβοντας το κ.τ

Αποσυνδεδεμένος xarmanis

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
ρε πάτε καλά ρε?
χωρις ιστορικό ασθενους και χωρις περιγραφή λέτε για φυσαλίδες?
ΕΛΕΟΣ

Ακριβώς!!! Για μένα πιθανών να πάσχει από πνευμοθώρακα ή κάποια άλλη πνευμονική πάθηση. Πάντως μακάρι να γίνει καλά ο άνθρωπος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem