vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, maprix, agelosd, Mimhsdr, Tem

Twitter

Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 15:56 »
Υπάρχουν πολλά θέματα που εμπλέκονται γύρω από την νικοτίνη.
Ενδεικτικά στο φόρουμ μας βρίσκονται κάποια τα οποία αλληλοεμπλέκονται σε πολλά σημεία.
Μίνι έρευνα για σύγκριση στην ποσότητα νικοτίνης μεταξύ η.τ. ή κ.τ.
Απορρόφηση νικοτίνης με τη χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων (έρευνα)
Συνθετική νικοτίνη
Τα νικοτινούχα υγρά δεν είναι "άκρως τοξικά" Νέα μελέτη
Αναλογία νικοτίνης /ml σε σχέση με το κάπνισμα γίνεται κατάχρηση νικοτίνης?
(Νέα μελέτη) Σχετικά με την πρόσληψη νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικών και κ.τ
Πόση νικοτίνη παίρνουμε ?
Υγρή νικοτίνη και αγγεία
Διαφορές στην επίδραση της νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
Νικοτίνη και παρενέργειες
Είναι η νικοτίνη "ναρκωτικό;"
Προβλημα νεου ατμιστη : καθε ποτε μειωνουμε την νικοτινη μας ?
Επικινδυνη νικοτινη?
Νικοτίνη: η "συνηθισμένη" μου ή +/- ;
Και σιγουρα υπάρχουν κι άλλα.
Μερικά από αυτά είναι πολύ παλιά (να κοιτάζετε τις ημερομηνίες) και έχουν ξεπεραστεί από τις εξελίξεις και τις νέες γνώσεις που αποκτήθηκαν. Άλλα πάλι είναι πιο διαχρονικά.
Ρίξτε πρώτα μια ματιά στα δύο πρώτα που αποτελούν πιο πρόσφατες έρευνες. Οι περισσότερες παλιότερες έρευνες, προ ηλεκτρονικού τσιγάρου, ήταν της φιλοσοφίας ότι νικοτίνη = καπνός τσιγάρου, κάτι που δεν ισχύει βέβαια, γιατί ο καπνός του τσιγάρου περιέχει πολύ περισσότερες ουσίες από την νικοτίνη μέσα του, γύρω στις 4000 λένε οι περισσότεροι ερευνητές, εκ των οποίων οι 150 περίπου είναι σίγουρα τοξικές ή καρκινογόνες.
Άρα, μιας και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο η νικοτίνη είναι και ελεγχόμενη αλλά και προαιρετική αλλά και χωρίς τις άλλες χημικές ενώσεις που βρίσκουμε στο συμβατικό τσιγάρο, θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά.
Πιο πολύ δηλαδή μας ενδιαφέρει η νικοτίνη μόνη της, ως χημική ένωση, οι ιδιότητές της και ο τρόπος που αντιδρά με το σώμα μας.

Όσοι λοιπόν θέλετε να συζητήσετε τα παραπάνω, το παρόν θέμα είναι για εσάς και για γενικές συζητήσεις που ξεφεύγουν από το ένα νικοτινικό θέμα στο άλλο και εμπλέκονται μεταξύ τους.

Πριν αρχίσετε το γράψιμο, καλό θα ήταν να διαβάσετε και το επιστημονικό άρθρο για τη νικοτίνη του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών το οποίο μπορεί να μην περιέχει τις τελευταίες έρευνες, περιέχει όμως πολλές χρήσιμες πληροφορίες:
Νικοτίνη : Η χημική ένωση του μήνα.
Ένα ιατρικό άρθρο τέτοιας ανάλυσης για την νικοτίνη θα μας ενδιέφερε βέβαια πολύ περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2022, 18:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 16:43 »
Μεταφορά από εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,3938.msg916251.html#msg916251

δεν θα γραψω σεντονια ... ηδη γραφτηκαν και συμφωνω σε ολα αυτα....
Θελω μονο να καταθεσω μονο ενα ακομα ειμαι αντιθετος -(καποιοι εδω το γνωριζουν) με την φραση (τυχαια)

Ειμαι στο ατμισμα ενα μηνα και θα ριξω την νικοτινη στο 3mg  και σε καμια εβδομαδα στο μηδεν .. ΠΟΤΕ   δεν δουλεψε αυτο οσα ατομα ξερω και το εκαναν .. και ουτε αυτο θα δουλεψει ακομα αν αυτο θα το κανουν στουε 3 μηνες ατμισματος ..(ισως ακουγομαι απολυτος αλλα μαθηματικα οσοι το εκαναν ή γυρισαν πισω (κτ) ή εκανα ταυτοχρονα και (κτ)

Που θελω να καταληξω ..  σε μια φραση ...  νομιζω αν δεις την νικοτινη σαν εχθρο σου απο την αρχη στο ατμισμα και οχι τα αλλα 4000 .. μαλλον εχασες το παιχνιδι .. κανεις δεν επαθε τιποτα απο νικοτινη (μιλάω για τους θανάτους απο κτ) εξαλου  και οι μελιτζανες σου εχουν (αχ θυμηθηκα ποσο μου αρεσουν τα παπουτσακια  :yes: )

αφησε τον εαυτο σου ελευθερο να σου πει μονος του χωρις καταπιεση ποτε ειναι ετοιμος να δεχθει μια ελλατωση της νικοτινης ... και σιγουρα θα γινει με τον καιρο και οχι απο την αρχη ..

4 χρονια πια ειμαι και αυτο το χρονο σκεφτηκα να ριξω την  νικοτινη  και αυτο μονο του πηγε οταν εμπλεξα με επισκευασιμους ..  αυτα για να μην κουραζω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 02:09 από Tem »

Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 05, 2016, 01:21 »
Καλησπερα! Τις τελευταιες μερες εχω διαβασει πολλα εδω και σε ξενα forums και εχω ακουσει επισης πολλα σε διαφορα καταστηματα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ως εντελως νεος χρηστης του η.τ. ειναι το οτι υποεκτιμαται απο πολλους η ποσοτητα νικοτινης που φαινεται να λαμβανεται απο τα υγρα του η.τ.
Οι νεοι χρηστες πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας οτι ενα τανκακι 2ml υγρου περιεχει τοση νικοτινη οση 1 πακετο τσιγαρα αντιστοιχου προφιλ νικοτινης με αυτη που επιλεγουμε στα υγρα μας! Για παραδειγμα σε 2ml με 6 mg/ml  ("low") νικοτινη περιεχονται 12 mg νικοτινης, οση και σε ενα 20ρι πακετο Marlboro Lights. 
Το γραφω αυτο γιατι διαβαζω κατι τρελα για 10ml καταναλωση 18mg νικοτινης και απορω! Σα να καπνιζει κανεις 5 πακετα αφιλτρα δηλαδη, απο αποψη νικοτινης! Οπως απορω και  φριττω με κατι ατακες που ακουσα απο πωλητες οτι 1 τανκακι εχει νικοτινη οση 2 τσιγαρα και ξεκίνα καλυτερα με 12-18mg για να μην γυρισεις στο καπνισμα! Θεωρω οτι ειναι παρα πολυ σωστο το οτι γινεται καποιο regulation απο την Ε.Ε. στο θεμα του η.τ. και πιστευω οτι πρεπει επειγοντως να φτασει αυτο και στην εκπαιδευση οσων πουλανε τοξικες ουσιες με χυμα συμβουλες σε ανυποψιαστους χρηστες (οπως εγω).
Καλη συνεχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 05, 2016, 01:41 »
Είναι ένα θέμα που ίσως χρειάζεται περισσότερη έρευνα.
Κάποιες έρευνες που υπάρχουν ήδη φαίνεται να δείχνουν ότι το άτμισμα δεν παραδίδει στον οργανισμό όλη την νικοτίνη που αναφέρεται στα υγρά.
Απορρόφηση νικοτίνης με τη χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων (έρευνα)

Ρίξε μια ματιά επίσης και στο πρώτο μήνυμα της σελίδας, παραπάνω. Έχει πολλές πληροφορίες για το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2022, 05:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 05, 2016, 01:58 »
Δεν είσαι ο πρώτος που ξέρει να πολλαπλασιάζει ml*mg. Αυτό το κάνει κάθε ατμιστής μόλις ξεκινά, όλοι ξέρουμε βασικό πολλαπλασιασμό. ΑΡΑ... κάτι άλλο συμβαίνει και εκατομμύρια ατμιστών δεν στέκονται τόσο σε αυτό.
Αντί ο ένας να προσπαθεί σε λίγες μέρες να βάλει τα γυαλιά στους πολλούς, ας διαβάσει πρώτα τις πολλές πληροφορίες που έχουν γράψει ακριβώς για να τις βρει έτοιμες. Υποεκτιμάται η στοιχειώδης λογική μιας τεράστιας κοινότητας ανθρώπων.
Σε καταστήματα μπορεί κανείς να πετύχει και κακές συμβουλές. Αλλά η ημιμάθεια μπορεί να είναι κακός σύμβουλος για όλους.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 05, 2016, 22:45 »
@ Magenda


Γράφεις:

«...ενα τανκακι 2ml υγρου περιεχει τοση νικοτινη οση 1 πακετο τσιγαρα αντιστοιχου προφιλ νικοτινης με αυτη που επιλεγουμε στα υγρα μας! Για παραδειγμα σε 2ml με 6 mg/ml  ("low") νικοτινη περιεχονται 12 mg νικοτινης, οση και σε ενα 20ρι πακετο Marlboro Lights...»

Να διορθώσουμε λοιπόν λίγο την διατύπωση:

Ένα τανκάκι με 2 ml υγρού 6mg/ml περιέχει 12 mg νικοτίνης.
Ένα τσιγάρο Marlboro light (που στο κουτί γράφει 0.6 mg νικοτίνης) περιέχει 6 mg νικοτίνης και όχι 0.6 mg. Το πακέτο δηλαδή που αναφέρεις για παράδειγμα περιέχει 120 mg νικοτίνης και όχι 12 mg! Το 0.6 mg (ανά τσιγάρο) που γράφει στο πακέτο δεν είναι η περιεκτικότητα αλλά η εκτιμώμενη απορρόφηση (ή πρόσληψη αν προτιμάς) νικοτίνης που θα κάνει ο οργανισμός μας ανά τσιγάρο όταν αυτό γίνει καπνός. Με λίγα λόγια, τα υγρά ατμίσματος αναγράφουν στο μπουκαλάκι την περιεκτικότητα του υγρού σε νικοτίνη ενώ τα πακέτα των τσιγάρων την εκτιμώμενη απορρόφηση νικοτίνης από τον καπνό ανά τσιγάρο. Το ένα νούμερο μετράει κάτι πριν ανοίξουμε καν το μπουκάλι και το δεύτερο κάτι άλλο αφού όμως έχουμε ανοίξει το πακέτο και έχουμε φουμάρει το τσιγαράκι μια χαρά...

Αυτά που έγραψα από πάνω είναι γεγονότα, είναι αντικειμενικά και δεν έχεις παρά να ψάξεις λίγο στο internet για να τα διασταυρώσεις. Αυτό που σηκώνει πολύ κουβέντα είναι το πως καταλήξαμε σε αυτό το νούμερο εκτιμώμενης απορρόφησης νικοτίνης στα τσιγάρα και κυρίως ποια είναι η εκτιμώμενη απορρόφηση νικοτίνης στα ατμιστικά υγρά.
Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο. Η απορρόφηση λοιπόν νικοτίνης στα τσιγάρα εκτιμάται πως είναι γύρω στο 10% της συνολικής περιεκτικότητας τους, με βάση κάποιες μελέτες (*) που έγιναν πριν πολλά-πολλά χρόνια. Δεν έχω τρόπο να ξέρω αν το 10% είναι σωστό αλλά μου φαίνεται λογικό η απορρόφηση να μην είναι 100% ούτε και 0%. Τώρα αν αντί για 10%, είναι 15% ή 25% ή 85% ομολογώ δεν έχω τα μέσα να το διαπιστώσω μόνος μου. Είναι όμως εξαιρετικά ενδιαφέρον το ότι οι πολέμιοι του καπνού επί χρόνια επιτίθονταν με ιδιαίτερη σφοδρότητα στις μελέτες αυτές, χαρακτηρίζοντας τις εν πολλοίς αυθαίρετες και κατά παραγγελία, και το νούμερο αυτό (το περίπου 10%) εξωπραγματικά μικρό. Αυτό που είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον, είναι το ότι οι πολέμιοι του ατμίσματος σήμερα (που μοιάζει να είναι οι πολέμιοι του καπνού χθες) επικαλούνται μεταξύ άλλων και την ορθότητα αυτών ακριβώς των μελετών που μέχρι πριν λίγο καιρό αμφισβητούσαν!
Ας πάμε όμως σ’ αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει όλους εμάς τους ατμιστές, μιας και με τον καπνό μοιάζει να έχουμε ξεμπερδέψει οριστικά (ελπίζω). Η απορρόφηση νικοτίνης κατά το άτμισμα είναι ένα δύσκολο θέμα και πάντως εντελώς εκτός της δικής μου εξειδίκευσης. Η λογική μου λέει πως, όπως και με τα τσιγάρα, το νούμερο αυτό δεν θα είναι 100% (κάτι εκπνέουμε μετά την τζούρα, έτσι δεν είναι;) όπως δεν θα είναι και 0% (κάτι θα κατακρατούμε, έτσι δεν είναι;). Αυτό που δεν χρειάζομαι καμία μελέτη να μου επιβεβαιώσει είναι το ότι ο ανθρώπινος οργανισμός δεν διαθέτει την μοναδική ικανότητα φιλτραρίσματος του ατμού που παράγει μια ατμιστική συσκευή, ώστε να απορροφά το 100% της περιεχόμενης σ’ αυτόν νικοτίνης και μετά να αποβάλλει νέφη μπανάνας εντελώς κεκαθαρμένα από αυτήν! Ενώ με τον καπνό του τσιγάρου την μοναδική αυτή ικανότητα την χάνει με αποτέλεσμα να μπορεί να απορροφήσει μόνο ένα ποσοστό πολύ πιο κοντά στο τίποτα (10%); Στο δικό μου μυαλό όλα αυτά περισσότερο μοιάζουν με αστειότητες...

Σε προτρέπω (σε παρακαλώ!) να διαβάσεις με προσοχή τα links που σου παρέθεσε ο Atmos πιο πάνω και να ψάξεις κι άλλα, γιατί όχι; Σε διαβεβαιώ πως αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ και παρόλο που δεν έχω βρει ακόμα απαντήσεις για όλα μου τα ερωτήματα, έχω σίγουρα βρει μια πολύ καλύτερη υγεία από αυτήν που έφερα μαζί μου όταν πρωτογράφτηκα εδώ...

Κ.

ΥΓ. Τρόμαξα λίγο με το ποστ σου είναι η αλήθεια. Φοβήθηκα μη το διαβάσει κάποιος νέος ατμιστής που ατμίζει 4ml υγρού με 18άρα νικοτίνη και βγάλει το εντελώς λανθασμένο συμπέρασμα πως ίσως καλύτερα θα ήταν να ξαναρχίσει να καπνίζει δυο-τρία πακέτα τσιγάρα την ημέρα αφού πιο λίγη νικοτίνη θα παίρνει έτσι. Γι’ αυτό και αισθάνθηκα την ανάγκη να απαντήσω έστω και καθυστερημένα...


(*) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1476-5381.1949.tb00555.x/pdf


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2016, 18:55 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 05, 2016, 23:09 »
Και τα αποτελέσματα της έρευνας Φαρσαλινού δείχνουν μειωμένη απορρόφηση.
http://www.nature.com/articles/srep11269
Θυμάμαι στην τότε κουβέντα (συγνώμη, δεν έχω πρόχειρο λινκ) για υπολογισμούς πως απορροφάται περίπου το 30%. Το υπόλοιπο καταστρέφεται στην αντίσταση και ελάχιστο αποβάλλεται με την εκπνοή.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 06, 2016, 00:04 »
@cpbaroque
Εξαιρετικός!

Θυμάμαι και εγώ την κουβέντα που αναφέρει ο Big, και έχω να προσθέσω το εξής στους δύο αποπάνω: ο οργανισμός μας έχει την ικανότητα να μας λέει πότε έχουμε απορροφήσει αρκετή για τις ανοχές μας νικοτίνη, είτε ατμίζοντας, είτε καπνίζοντας. Είναι αυτό το αίσθημα κορεσμού, το μπάφιασμα που λέγαμε καπνίζοντας, το μπούχτισμα που λέμε τώρα (δεν αναφέρομαι στη γεύση). Πολύ απλά, όταν ο οργανισμός μας έχει καλύψει τις ανάγκες του σε νικοτίνη, ή ακόμα παραπέρα, όταν πλησιάζουν τα όρια της υπερκατανάλωσης, αυτομάτως μας κόβεται η όρεξη και σταματάμε να ατμίζουμε.

Προσωπικά έχω περάσει από όλα τα στάδια, 18, 24, 20 και κάτω με αποτέλεσμα να είμαι στα 3mg τώρα. Παλαιά άτμιζα περί τα 5ml, τώρα είμαι στα 10-15+, ανάλογα τη μέρα μου. Δεν θυμάμαι στα 4μιση χρόνια να έχω φτάσει καν αυτό το σημείο να μην έχω όρεξη να ατμίσω...

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 06, 2016, 03:05 »
Πολυ ωραια η κουβεντα σας. Ο συντονιστης μαλλον διαβασε και τη σκεψη μου.
Δεν εχω μελετησει επι του θεματος αλλα εμπειρικά και μονο το διαπιστωσα. Οπως και στα υπολοιπα, ο οργανισμος μας ειναι ο κσλυτερος κριτής και ρυθμιστής. Και θα τον αφησω να ειναι μιας και θα ξερει καλυτερα απ οσα και να διαβασω. Χωρις μ αυτο να εννοω πως δεν χρειαζομαστε μελέτη. Να θεσω και μια ερωτηση για οποιον γνωριζει: η μεχρι τωρα καταναλώσιμη νικοτινη στα ατμιστικά υγρα ηταν φυτικής προέλευσης? Με τη συνθετική νικοτίνη δεν δοκιμάστηκε ή δεν συμφέρει?

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 06, 2016, 11:29 »
Έχω την εντύπωση ότι η νικοτίνη που χρησιμοποιούμε στο ητ, και σε άλλες εφαρμογές, προέρχεται από φυσικά καπνά. Για τη συνθετική νικοτίνη, αναφέρθηκε ότι είναι υπερβολικά ακριβή.

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 08:31 »
Ζητόντας συγνώμη αν υπάρχει αλλού εμένα με απασχολεί ότι ο οργανισμός μου παίρνει με το ητ πολύ περισσότερη Νικοτίνη . Και εξηγούμαι ατμίζω περίπου 5 - 7 ml ημερησίως κατα κανόνα 12 mg πάει να πεί παίρνω καθημερινά 60 - 84 mg Νικοτίνη δηλαδή Νικοτίνη αντίστοιχη (περίπου) των 60 - 84 τσιγάρων δηλαδή 3 - 4 πακέτα κόκκινα Malboro. Το ξέρω ότι η Νικοτίνη είναι ένα από τα 4000 συστατικά του τσιγάρου και μάλιστα από τα πιό "ακίνδυνα", αλλά οι κίνδυνοι από τις όποιες επιπτώσεις της νικοτίνης (π.χ. κυκλοφορικό) δεν είναι αυξημένοι τώρα ? Τι λέτε συνατμιστές μου  

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 09:53 »
Μή ζητάς συγνώμη για κάτι που δεν βρίσκεις όταν δεν έιναι δημοφιλές σε σχόλια :laugh1: :laugh1:. Διάφορες έρευνες δέιχνουν ότι αποροφάς λιγότερη νικοτινη από το κανονικό τσιγάρο.
Περιηγίσου στο νήμα που θα σου βάλω. Θεωρώ ότι θα σε καλύψει ( ή θα σου δημιουργήσει και άλλες απορίες :laugh1:)

http://vaping.gr/index.php/topic,27909.0.html

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 10:41 »
Υπάρχει διαφορά στον τρόπο/ποσότητα της απορόφησης/δράσης  της νικοτίνης ανάμεσα στο η.τ και κ.τ . Η head to head σύγκριση μάλλον δεν βοηθά στο να σχηματίσεις άποψη,δυστυχώς δεν έχω πρόχειρες τις πληροφορίες ώστε να σου τις μεταφέρω.Ευκαιρία όμως και για μένα για λίγο ψάξιμο....
Το σίγουρο είναι πώς η νικοτίνη εκτός του ότι έχει ισχυρή εξαρτησιογόνο δράση  έχει και άλλες. Μια απ΄αυτές είναι ο μιμητισμός την δράσης ενός νευροδιαβιβαστή/ορμόνης της αδρεναλίνης (γνωστή και ως επινεφρίνη) οπότε δυνητικά μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση παλμών και αρτηριακής πίεσης και επιρεασμού της συσταλτικόητας των αγγείων. Σε καμιά όμως περίπτωση μόνιμα.Η δράση είναι παροδική και με μείωση/προσαρμογή της νικοτίνης αυτό ελέγχεται.  
Η καύση του καπνού είναι άλλο πράγμα .Το κ.τ μειώνει επιπλέον το διαθέσιμο του οξυγόνου στην κυκλοφορία (αυτό το έχουμε βιώσει όλοι μας ως καπνιστές)  αναγκάζοντας τον οργανισμό να βρεί περισσότερο, με αποτέλεσμα να αυξάνει την πίεση και το καρδιακό έργο για να τα καταφέρει. 
Επίσης  ουσίες από τα προιόντα καύσης δημιουργούν πολλές φορές μόνιμες και μη αναστρέψιμες βλάβες σε όργανα όπως πνευμόνια,αγγεία,καρδιά κτλ ή απορρυθμίζουν τους αντιρροπηστικούς μηχανισμούς του οργανισμού οπότε δεν υπάρχει επιστροφή παρά μόνο με φαρμακευτική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Struski

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 11:10 »
Αν και είμαι υπερβολικά νέος στο θέμα για να απαντήσω, θα έλεγα να μειώσεις τη νικοτίνη. Προφανώς, δε λέω καμιά μεγάλη σοφία, απλά κι εγώ 12 έκανα αλλά πολύ γρήγορα πήγα στα 6 (μέσα σε 2 εβδομάδες!!!) γιατί αυτό τελικά που ήθελα πάνω απ όλα ήταν το χτύπημα και όχι η νικοτίνη. Ήδη με τα 6 και μπουχτίζω, θα το μειώνω σιγά σιγά με στόχο το 1-2 ή και καθόλου. Έχω δηλαδή την εντύπωση ότι οκ, θέλουμε νικοτίνη, αλλά τουλάχιστον σε μένα, μάλλον όλα τα υπόλοιπα είναι που δε γίνεται να μου λείψουν (χτύπημα, ντουμάνια κλπ).

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 17:22 »
Ζητόντας συγνώμη αν υπάρχει αλλού εμένα με απασχολεί ότι ο οργανισμός μου παίρνει με το ητ πολύ περισσότερη Νικοτίνη . Και εξηγούμαι ατμίζω περίπου 5 - 7 ml ημερησίως κατα κανόνα 12 mg πάει να πεί παίρνω καθημερινά 60 - 84 mg Νικοτίνη δηλαδή Νικοτίνη αντίστοιχη (περίπου) των 60 - 84 τσιγάρων δηλαδή 3 - 4 πακέτα κόκκινα Malboro. Το ξέρω ότι η Νικοτίνη είναι ένα από τα 4000 συστατικά του τσιγάρου και μάλιστα από τα πιό "ακίνδυνα", αλλά οι κίνδυνοι από τις όποιες επιπτώσεις της νικοτίνης (π.χ. κυκλοφορικό) δεν είναι αυξημένοι τώρα ? Τι λέτε συνατμιστές μου 

Φίλε μου η 12άρα νικοτίνη που ατμίζεις,δεν είναι 12mg στο ml αλλά 1.2mg στο ml. Οπότε ότι υπολόγισες κάντο ÷10

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364