vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 2 χρήστες
Zdgatapsychs, manoslykos

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #600 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:45 »
όταν δέχεσαι παραπάνω νικοτίνη από αυτή που έχεις συνηθίσει, έχεις αυτό που λέμε nicotine buzz. Όταν είναι πολύ παραπάνω αυτή η μικρή ζαλάδα (όπως όταν ξεκινάς το κ.τ.) γίνεται μεγαλύτερη και μπορεί να κρατήσει ώρες. Υπάρχει λόγος που λέγεται nicotine buzz /sickness.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #601 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:45 »
Αν διαβάσετε το link που έδωσα παραπάνω, θα σας λυθούν οι απορίες και θα καταλάβετε γιατί ο SEB δεν λέει ψέματα αλλά κι αυτοί που λένε για ζαλάδες κτλ. έχουν επίσης δίκιο.

Επανερχόμαστε στο θέμα μας είπαμε.
"Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?"
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2015, 15:04 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #602 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 15:10 »
Και μια έρευνα που αμφιβάλλω αν διαβάσανε πολλοί και κρίμα ο κόπος της Σ.Ο για να βρίσκει ο κάθε ένας χρήστης αυτά που θέλει και τον προβληματίζουν.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg717803.html#msg717803

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #603 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 15:59 »
Όσοι θέλετε να συνεχίσετε τη συζήτηση για τη νικοτίνη, κάντε το στο νέο θέμα που άνοιξα εδώ:
Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2022, 02:10 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #604 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 16:16 »
Αραγε υπάρχει ατμιστής που να μην έχει νιώσει τη ζαλάδα και τον πονοκέφαλο της υπερδοσολογίας από νικοτίνη; Εγώ τουλάχιστον, την ένιωσα αρκετές φορές όταν ξεκίνησα το Η.Τ με υγρά 18mg πρώτα και μετά με 12mg. Εδώ και μήνες έχω πέσει στα 6mg, οπότε η υπερδοσολογία σπάνια συμβαίνει, αλλά και πάλι όταν το παρακάνω, μια ελαφριά "μαστούρα" τη νιώθω...  :) ...

Επίσης την έχω πατήσει μερικές φορές δοκιμάζοντας υγρά σε κατάστημα, όταν τα υγρά υπήρχαν μόνο σε 12mg, οπότε ξαφνικά πήρα  2 φορές περισσότερη νικοτίνη από αυτή που έχω συνηθίσει.
Παρών  :laugh1:
Για ένα 12μηνο τουλάχιστον με υγρά από totally wicked 24άρια (δεν θυμάμαι ποια ήταν μεταξύ 2010 και 2011) και ποτέ δεν ένοιωσα κάτι άσχημο. Βέβαια δεν έχω την αναισθησία του Βαγγέλη (ΣΕΒ) αλλά οκ, άντεξα  :))
Από εμένα καμία παρενέργεια/ενόχληση λοιπόν, εκτός από 1-2 μήνες μάτωμα ούλων. Ο οδοντίατρος εξήγησε πως είναι αποτέλεσμα της διακοπής καπνίσματος, οποτε δεν πιάνει ως παρενέργεια του Η.Τ. ;)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #605 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 20:39 »
Τώρα που θυμάμαι και γω στις αρχές, που έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο και άρχισα να ατμίζω, είχα για 2 μήνες περίπου ευαίσθητα ούλα και όταν βούρτσιζα τα δόντια μάτωναν.
Μετά από δύο μήνες ελλατώθηκε και σιγά σιγά εξαλείφθηκε αυτό το θεματάκι. :)

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #606 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 09:56 »
Καλήμερα, μετα απο 5 μερες ατμισμα , τωρα με χτυπησε ελαφρα στο λαιμο ,ενα μικρο καψιμο . Βεβαια εχω δοκιμασει αρκετα διαφορετικα αρωματα με διαφορετικη συσταση vg/pg και νικοτινης . Μπορει να φταιει και αυτο.  Ξερετε ,γενικα να εχει παρατηρηθει πιο συσυτατικο vg η pg επειρεαζει το λαιμο αρνητικα? Να το μειωσω μηπως . 

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #607 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 10:03 »
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις και λίγο τα watt σε περίπτωση που τα έχεις ψηλά, να δεις αν είναι πιο μαλακό στο λαιμό σου έτσι. Καμιά φορά, ακόμα και στα 10 watt, με 12άρι υγρό που ατμίζω μου γδέρνει λίγο το λαιμό και μόλις το ρίξω στα 7-8 σταματάει. Δεν είναι η ίδια εμπειρία ατμίσματος βέβαια, αλλά δες το.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #608 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 10:04 »
Κάποιοι έχουν δυσανεξία στην pg με αποτέλεσμα να βήχουν πολύ!Οπότε παίρνουν ή φτιάχνουν υγρά μόνο με vg!Μπορεί εσένα απλά να σε πειράζει η πολύ pg οπότε δοκίμασε κάποιο υγρό με λιγότερη pg!Αν πάλι έχεις ενοχλήσεις,πάς σε υγρά φουλ vg!

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #609 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 10:43 »
Με προσοχή μόνο τα full vg υγρά να τα σηκώνει ο ατμοποιητής σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #610 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 10:59 »
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις και λίγο τα watt σε περίπτωση που τα έχεις ψηλά, να δεις αν είναι πιο μαλακό στο λαιμό σου έτσι. Καμιά φορά, ακόμα και στα 10 watt, με 12άρι υγρό που ατμίζω μου γδέρνει λίγο το λαιμό και μόλις το ρίξω στα 7-8 σταματάει. Δεν είναι η ίδια εμπειρία ατμίσματος βέβαια, αλλά δες το.
watt δεν εχω δυνατοτητα , να χαμηλωσω  (ego one με απλη μπαταρια), απλα θα μειωσω τον αερα, λιγο και τα mg στη νικοτινη απο 9 σε 6, οπως και απο 70-30 που εκανα , θα δοκιμασω 50-50  pg,vg, 

Αποσυνδεδεμένος doli

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #611 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:26 »
Καλησπέρα! Θυμίστε  μου  κάτι .. ελάχιστο  αίμα  στην  μύτη είναι αιτία  από την pg ?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #612 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:43 »
Δεν έχω ξανα ακούσει  αίμα στη μύτη απο pg επειδή ασχολούμε και με την ελευθερη κατάδυση ίσως απο ενα απειροελάχιστο κρύωμα η ακόμα και απο ενα ξεφυσιγμα τισ μύτησ να έσπασαν κάποια αγγεία βαροτραύμα τα όπως λέγονται   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος doli

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #613 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:46 »
Μου  είχε  ξαναγίνει  παλιότερα.  Όντως  είναι  από σπασμένα  αγγεία . Αλλά  δεν θυμάμαι  την  αιτία.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #614 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 15:57 »
doli, χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις, είναι πολύ πιθανόν να οφείλεται σε αφυδάτωση της ρινικής κοιλότητας. Είναι γνωστό ότι και η PG και η VG είναι υδρόφιλες ενώσεις και απορροφούν υγρά. Το να αφήνεις ατμό να εισχωρήσει στη μύτη, ή να εκπνέεις από εκεί, σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες όπως υψόμετρο, ξηρή ατμόσφαιρα, χρήση αφυγραντήρα, είναι πολύ πιθανόν να οδηγήσει σε ελάχιστη ρινορραγία.

Μην με πάρεις και τοις μετρητοίς, τουλάχιστον μέχρι να απαντήσει και κάποιος ειδικός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247373 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 51 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 28, 2024, 18:41
από zamploutos
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 66 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 28, 2024, 17:44
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572618 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2099 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8218 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8847 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298446 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140