vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Tem

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #585 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 09:27 »


Τώρα να σου λύσω τις απορίες σου το 0.3 προκύπτει απο το τι βάζεις εσυ μέσα στον ατμιστη,
ατμιστη-ατμιστης=Χρήστης ηλεκτρονικής συσκευής ατμοποίησης 
ατμοποιητης=εξάρτημα παράγωγης ατμού  ;D

 

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #586 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 09:57 »
@Moviemakergr κράτα τα τελευταια απο τα γραφόμενα του modivin και άσε τα σεντόνια του τύπου τι είναι καλό και τι κακό όλοι μασ ήμαστε πρωην καπνιστές και όλοι μασ έχουμε γνώσης  επι του θέματος άλλος λιγοτερο και άλλος περισοτερο

Ούτε μου έλυσες καμία απορία ούτε βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις.
Έχεις βρει ένα χώρο που έχει μαζεμένη την εμπειρία εκατοντάδων ατομων και αρκετών χρόνων. Και αντί να το εκμεταλευθεις και να κοιτάξεις να μάθεις δέκα νέα πραγματα, αποφάσισες να κοντραριστεις με αυτή την συσωρευμένη εμπειρία με το καλημέρα. Αν εσύ θεωρείς πως αυτή είναι η καλύτερη προσεγγιση, δικαίωμα σου, αλλά και δικό μου να με ενοχλεί.


Bitten by radioactive man: Manman!

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #587 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 10:48 »
Off topic.
Ο Mοviemaker μιλάει σε όλους ευγενέστατα και παρόλο που αρκετοί τον πικάρετε, εξακολουθεί να σας απαντάει ήρεμα. Έλεος. Την άποψή του είπε ο άνθρωπος, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει και εσείς κανένα να ενοχλείστε. Δεν υποχρέωσε κανέναν να τα ακολουθήσει, οπότε τουλάχιστον σεβαστείτε τον.

@Moviemaker Φίλε δε συμφωνώ μαζί σου. Ή μάλλον δεν έχω αντιληφθεί κάτι σε σχέση με τον τρόπο σκέψης σου. Πρέπει όμως να τονίσω πως είμαι σε αυτούς που ψήφισαν πως δεν έχουν καμία παρενέργεια από το η.τ. Το θέμα του κοψίματος του κανονικού τσιγάρου είναι πάρα πολύ σύνθετο γιατί (πιστεύω ότι) επιδρούν και πάρα πολλοί ψυχολογικοί λόγοι. Όπως είχε γράψει κάπου και μια συμφορουμίστρια (δε θυμάμαι ποια. Συγγνώμη), εκτός από τη μηχανική κίνηση του τσιγαρου, ίσως υπάρχουν και βαθύτεροι ψυχολογικοί λόγοι. Παρόλα αυτά, εφόσον όσα γράφεις λειτουργούν σε σένα, καλά κάνεις και τα γράφεις.
Το σημαντικό για εμένα είναι ότι γράφεις όμορφα, ήρεμα και επιχειρηματολογείς αντί να προσπαθείς να "την πεις", και χαίρομαι να σε διαβάζω ακόμα κι αν "διαφωνώ". Συνέχισε

Τέλος του offtopic

Αποσυνδεδεμένος Moviemakergr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #588 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 11:19 »
Σ'ευχαριστω,δεν είναι καν άποψη είναι προσωπική οπτική,γι'αυτο και δεν έχει και νόημα να συνεχιστεί..
Η διαφορετικότητά καταγράφηκε,όποιος ταυτιστεί με αυτή θα καταλάβει απόλυτα τι εννοώ.
Ακόμα και ένας να υπάρξει που να βοηθηθεί είναι κέρδος,και αυτός ήταν ο σκοπός εξ'αρχης..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #589 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 11:22 »
Φίλε moviemaker, σέβομαι και τις απόψεις σου, και τους προβληματισμούς σου. Νομίζω όμως πως κάποια κομμάτια της συμπερασματολογίας σου, είναι στον αέρα.

Σύμφωνοι, λιγότεροι από το 1/3 είναι σίγουροι πως δεν έχουν συμπτώματα. Που για μένα, ούτε αυτοί είναι σίγουροι. Πως θα μπορούσε ένας άνθρωπος που κάπνιζε 20 χρόνια να είναι σίγουρος, είτε ότι έχει, είτε ότι δεν έχει, είτε ότι (αν έχει) τα συμπτώματα οφείλονται σε αυτό?

Αν πιάσεις το νήμα από την αρχή του, θα δεις πολλά πράγματα. Και μην ξεχνάς και την ψυχολογική προέκταση του πράγματος. Βάλε στο νου σου κάποιον τρομαγμένο καπνιστή του 2011, με μια συσκευή που σήμερα θα την κοιτούσαμε όπως κοιτάμε τηλέφωνα Motorola D460 και δεν τον καλύπτει καθώς μέσα του δεν έχει πιστέψει ακόμα ότι μπορεί να ξεφύγει από το τσιγάρο. Ακόμα και στο δρόμο να γλυστρίσει και να πέσει μετά από καταιγίδα, το ητ θα του φταίει.

Προσωπική γνώμη βγαλμένη από την εμπειρία, είναι ότι δεν πρέπει να πιέζουμε τον εαυτό μας να κατεβάζει νικοτίνη. Ο οργανισμός μας θα μας πει τι γίνεται και πότε αυτό είναι απαραίτητο. Ξεκίνησα με 18, ανέβηκα 24, πήγα 20, 15, 12, 10, 9, 6, 5 και σήμερα ατμίζω συνήθως 3, 5, 6 και σπανιότατα 9. Δεν το έβαλα ποτέ σκοπό. Όταν κάτι άρχιζε να μου φαίνεται βαρύ, το έριχνα. Και αυτό είναι που συστήνω στον κάθε νεοεισερχόμενο. Είναι ένας δρόμος δουλεμένος και δοκιμασμένος με υψηλά ποσοστά επιτυχίας. Με τις συσκευές στις οποίες έχει πρόσβαση πλέον ο νεοεισερχόμενος, το 18 δεν χρειάζεται πλέον, εκτός από ιδιάζουσες περιπτώσεις που πάντα υπάρχουν.

Ας ρίξουμε λοιπόν όλοι τους τόνους και ας μείνουμε σε ρυθμούς συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #590 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 12:00 »
Ένα ποσοστό των μελών δεν χρησιμοποιεί νικοτίνη. Είναι μειοψηφία αλλά είναι εδώ.
Επίσης (και πιο σχετικό με το νήμα) οι παρενέργειες που καταγράφονται εδώ δεν είναι όλες σχετικές με την μετάβαση και σίγουρα δεν είναι οι περισσότερες σχετιζόμενες με την νικοτίνη. Μετά τα φαινόμενα από την διακοπή του τσιγάρου ακολουθούν οι ενοχλήσεις από γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη σε συχνότητα.

Η νικοτίνη εμπλέκεται στις περιπτώσεις που κάποιος δεν έχει εντοπίσει ακόμα το ποσοστό που ταιριάζει στον οργανισμό του ή που κάποια αλλαγή επηρεάζει το πόση αντέχει/πόση θέλει. Η ταυτόχρονη χρήση τσιγάρου και ΗΤ είναι συχνός παράγοντας για τον λάθος έλεγχο της νικοτίνης και έντονο δέλεαρ για την εγκατάλειψη της "νέας" συνήθειας για χάρη της παλιάς. Οπότε αυτό:

και μόνο ένας πάνω στο σύμπτωμα μπορεί ίσως να καταλάβει τι λέω,οπως και να κανει αυτή την συλλογιστική.
Όπως προειπα λοιπόν και σύμφωνα με την ψηφοφορία μόνο το 1/3 ειναι σίγουρο οτι δεν έχει κανένα σύμπτωμα,
σε αυτούς που έχουν σύμπτωμα τους παροτρύνω να δοκιμάσουν να χαμηλώσουν την νικοτίνη που βάζουν στο μηχανάκι,
ωστε ο οργανισμός τους να περάσει πιο ομαλά απο το ενα στο άλλο και το σύμπτωμα να μην τους κάνει να το παρατήσουν..
Έτσι ξεκίνησα τα γραφόμενα μου με αυτή την συλλογιστική γιατί σε εμένα που είχα συμπτώματα δούλεψε.
... το διαβάζω με ενδιαφέρον μεν, ξέρω πως γενικεύει βασισμένο σε λάθος συμπεράσματα δε. Το ξέρω διότι έχω διαβάσει κάθε σελίδα του νήματος, πολλές τις έζησα όσο γράφονταν και σε πολλές περιπτώσεις είδα τις λύσεις που προτείνονται να βοηθούν του ερωτώντες.

Προσωπικά ανήκω στους εν δυνάμει καπνιστές που αναφέρονται, το βλέπω ρεαλιστικά. Ανήκω επίσης σε αυτούς που έχουν δηλώσει σύμπτωμα: φουσκώματα από την γλυκερίνη, που υποχώρησαν όταν άλλαξα το ποσοστό της στο υγρό μου. Οπότε έχω μια σφαιρική αλλά και μια προσωπική άποψη για το πώς αυτή η πρόταση που θεωρεί πως δίνει την λύση για τα πάντα απλά δηλώνει μια προσωπική εμπειρία που δεν θα βοηθούσε τους περισότερους.

Όταν ενώπιον αυτών των στοιχείων κάποιος δηλώνει "όχι, κάνε αυτό που σου λέω και θα δεις", βλέπω το παράλογο -και μια σχετική αλαζονεία. Δεκάδες μέλη έχουν ανεβάσει ή κατεβάσει ή μηδενίσει την νικοτίνη που αποροφούν χωρίς να δουν σχέση με το σύμπτώμά τους.

Ίδια επιμονή βλέπω και στην εξής δήλωση:
Δεν θα τους πω ποτέ ότι δεν βαριέσαι αφού έκοψες τα υπόλοιπα 4000 βλαπτικά κράτα το εθιστικο δηλητήριο "νικοτίνη.. αν θες πες τους το εσύ .. :)
Εγώ -έχοντας πλήρη γνώση των λόγων μου- τους το λέω. Επειδή αν δεν τους το πω μεγάλο ποσοστό θα τα παρατήσει και θα παραμείνει στο τσιγάρο. Αυτό δεν είναι άποψη, είναι γεγονός που το ζήσαμε όλοι παρατηρώντας τα νέα μέλη στο φόρουμ ή ανθρώπους στη ζωή μας. Η λογική όλα ή τίποτα ταιριάζει σε κάποιους, όπως σε κάποιους άλλους ταιριάζει το να κόψουν το τσιγάρο μαχαίρι. Επειδή όμως ο δρόμος είναι σπαρμένος πτώματα νέων που δεν τους ταίριαζε το όλα ή τίποτα και επειδή πρωτεύει η διατήρηση της υγείας από την ικανοποίηση του να τελειώνεις με έναν εθισμό (πράγμα που βεβαιώνει και η στατιστική περί καπνίσματος αλλά και η στάση των γιατρών εντός και εκτός φόρουμ) θα πρότεινα όλη αυτή η σιγουριά που περιλαμβάνει και μια υπόνοια ηθικής ανωτερότητας να μετριαστεί.
Με λίγα λόγια, αν ο moviemakergr έχει κάποιον άνθρωπο που αγαπά πολύ και θα ήθελε να βοηθήσει εισάγοντάς τον στο άτμισμα, θα είναι πιο ασφαλές αν δεν του πει τις απόψεις του. Η πιθανότητα να τον πάρει στο λαιμό του αντί να βοηθήσει είναι μεγάλη. Αυτό δεν αλλάζει σύμφωνα με την άποψη και δεν έχει δημοκρατικότητα: είναι αυτό που στατιστικά συμβαίνει συχνότερα -δυστυχώς- και δεν νοιάζεται για τις προσωπικές απόψεις περί εθισμού.

Τέλος, τόσα χρόνια στο φόρουμ έχω πει μπράβο σε όσους έκοψαν την νικοτίνη και πιο πολλά μπράβο σε όσους εγκατάλειψαν πλήρως όλα τα εισπνεόμενα. Δεν είδα κανέναν τους (ΚΑΝΕΝΑΝ) να το χρησιμοποιεί σε κόντρα με άλλους ως επίδειξη "δύναμης χαρακτήρα". Εφόσον ζήσαμε όλοι στο πετσί μας πως ο ισχυρότερος εθισμός είναι το τσιγάρο ως τέτοιο και όχι η ουσία νικοτίνη (κάτι που ο νέος μας φίλος αγνοεί ακόμα), είναι όντως παράδοξο να κάνει τέτοια χρήση των επιτυχιών του κάποιος που δεν έκανε το βήμα να απαλλαγεί από την παλιά του συνήθεια αλλά καμαρώνει για την απόλυτη ορθότητα των μεθόδων του.

Του εύχομαι καλή συνέχεια και όλα να του πάνε όπως θέλει. Αλλά τη συνολική στάση δεν την επικροτώ και την θεωρώ παραπλανημένη και παραπλανητική. Νιώθω και μια ενστικτώδη απέχθεια στην απόλυτη σιγουριά για πράγματα που κάποιος δεν γνωρίζει και μόλις άρχισε να μαθαίνει. Σϊγουρα τα χιλιάδες μέλη που πέρασαν από εδώ δεν περίμεναν κάποιον το 2015 να τους πει να πειραματιστούν με την νικοτίνη τους για να "καταλάβουν τι εννοεί".

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #591 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 13:14 »
Εκτος από το υφος, που κάποιους μπορεί να ενοχλεί ενώ αλλους όχι, νομίζω ότι ξεκίνησες μια συζητηση σε λάθος βαση κατακρίνοντας τα υψηλά ποσοστά νικοτίνης και τις συμβουλές για αυτά με τροπο απολυτο.
Ένα σημαντικο δεδομένο πριν παρεις μια τέτοια θεση είναι μια στοιχειωδης εμπειρια με παύση αλλων τροπων πρόσληψης νικοτίνης ούτως ώστε πραγματικά να ακούσεις αν και τι λείπει από το σωμα και το μυαλο σου. Αλλιώς μιλάμε για κοσμοθεωρίες και φιλοσοφικές αναζητήσεις..
Δεν κριτικάρω το γιατί συνεχίζεις να κάνεις 7 τσιγάρα την ημερα, αλλά μου μοιάζει παράλογο να μιλάμε για ποσοστά πρόσληψης και δει μείωσης τους, όταν με αυτά τα 7, εσυ δεν έχεις ιδεα τι ποσοστό νικοτίνης προσλαμβάνεις και τι θα ζητήσεις όταν με το καλο κοψεις και αυτα. Αν τότε πιθανότατα το μικρο ποσοστό δεν σε καλύψει και κάνεις τα 7 ξανα 2 πακέτα, τότε η δικη σου συμβουλή είναι η χειρότερη που μπορείς εσυ και οποιος άλλος νέος ατμιστής, να ακολουθήσει. Δεν παύει να είναι η γνώμη σου και σεβαστή, αλλά ξανασκέψου το ... 

Αποσυνδεδεμένος Moviemakergr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #592 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 13:58 »
Ένα ποσοστό των μελών δεν χρησιμοποιεί νικοτίνη. Είναι μειοψηφία αλλά είναι εδώ.
Επίσης (και πιο σχετικό με το νήμα) οι παρενέργειες που καταγράφονται εδώ δεν είναι όλες σχετικές με την μετάβαση και σίγουρα δεν είναι οι περισσότερες σχετιζόμενες με την νικοτίνη. Μετά τα φαινόμενα από την διακοπή του τσιγάρου ακολουθούν οι ενοχλήσεις από γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη σε συχνότητα.

Η νικοτίνη εμπλέκεται στις περιπτώσεις που κάποιος δεν έχει εντοπίσει ακόμα το ποσοστό που ταιριάζει στον οργανισμό του ή που κάποια αλλαγή επηρεάζει το πόση αντέχει/πόση θέλει. Η ταυτόχρονη χρήση τσιγάρου και ΗΤ είναι συχνός παράγοντας για τον λάθος έλεγχο της νικοτίνης και έντονο δέλεαρ για την εγκατάλειψη της "νέας" συνήθειας για χάρη της παλιάς. Οπότε αυτό:

Σε παραπέμπω στα ερωτήματα του #1 ποστ μου..

... το διαβάζω με ενδιαφέρον μεν, ξέρω πως γενικεύει βασισμένο σε λάθος συμπεράσματα δε. Το ξέρω διότι έχω διαβάσει κάθε σελίδα του νήματος, πολλές τις έζησα όσο γράφονταν και σε πολλές περιπτώσεις είδα τις λύσεις που προτείνονται να βοηθούν του ερωτώντες.

Πως μπορούν να είναι λάθος τα δικά μου προσωπικά συμπεράσματα τα οποία με βοήθησαν να συνεχίσω το ατμισμα ? αυτο το κρίνει κάποιος άλλος η εγώ ?
Μάλλον εγω,και το μοιράζομαι μήπως μέσα απο αυτό βοηθηθεί και κάποιος άλλος.

Προσωπικά ανήκω στους εν δυνάμει καπνιστές που αναφέρονται, το βλέπω ρεαλιστικά. Ανήκω επίσης σε αυτούς που έχουν δηλώσει σύμπτωμα: φουσκώματα από την γλυκερίνη, που υποχώρησαν όταν άλλαξα το ποσοστό της στο υγρό μου. Οπότε έχω μια σφαιρική αλλά και μια προσωπική άποψη για το πώς αυτή η πρόταση που θεωρεί πως δίνει την λύση για τα πάντα απλά δηλώνει μια προσωπική εμπειρία που δεν θα βοηθούσε τους περισότερους.

Κανείς δεν είπε οτι έχει μια πρόταση που δίνει λύσεις για τα πάντα,απλά η παράφραση βοηθάει καμιά φορά στον αντίλογο προφανώς.

Όταν ενώπιον αυτών των στοιχείων κάποιος δηλώνει "όχι, κάνε αυτό που σου λέω και θα δεις", βλέπω το παράλογο -και μια σχετική αλαζονεία. Δεκάδες μέλη έχουν ανεβάσει ή κατεβάσει ή μηδενίσει την νικοτίνη που αποροφούν χωρίς να δουν σχέση με το σύμπτώμά τους.

Ίδια επιμονή βλέπω και στην εξής δήλωση:Εγώ -έχοντας πλήρη γνώση των λόγων μου- τους το λέω. Επειδή αν δεν τους το πω μεγάλο ποσοστό θα τα παρατήσει και θα παραμείνει στο τσιγάρο. Αυτό δεν είναι άποψη, είναι γεγονός που το ζήσαμε όλοι παρατηρώντας τα νέα μέλη στο φόρουμ ή ανθρώπους στη ζωή μας. Η λογική όλα ή τίποτα ταιριάζει σε κάποιους, όπως σε κάποιους άλλους ταιριάζει το να κόψουν το τσιγάρο μαχαίρι. Επειδή όμως ο δρόμος είναι σπαρμένος πτώματα νέων που δεν τους ταίριαζε το όλα ή τίποτα και επειδή πρωτεύει η διατήρηση της υγείας από την ικανοποίηση του να τελειώνεις με έναν εθισμό (πράγμα που βεβαιώνει και η στατιστική περί καπνίσματος αλλά και η στάση των γιατρών εντός και εκτός φόρουμ) θα πρότεινα όλη αυτή η σιγουριά που περιλαμβάνει και μια υπόνοια ηθικής ανωτερότητας να μετριαστεί.

Ηθική ανωτερότητα ? τι εννοείς ? ότι δεν θα στηρίξω άλλη μια βιομηχανία που βασίστηκε στον εθισμό της Νικοτίνης ? εγώ δεν το ονομάζω έτσι για εμένα είναι μια προσωπική απόφαση και επιλογή.

Με λίγα λόγια, αν ο moviemakergr έχει κάποιον άνθρωπο που αγαπά πολύ και θα ήθελε να βοηθήσει εισάγοντάς τον στο άτμισμα, θα είναι πιο ασφαλές αν δεν του πει τις απόψεις του. Η πιθανότητα να τον πάρει στο λαιμό του αντί να βοηθήσει είναι μεγάλη. Αυτό δεν αλλάζει σύμφωνα με την άποψη και δεν έχει δημοκρατικότητα: είναι αυτό που στατιστικά συμβαίνει συχνότερα -δυστυχώς- και δεν νοιάζεται για τις προσωπικές απόψεις περί εθισμού.

Τέλος, τόσα χρόνια στο φόρουμ έχω πει μπράβο σε όσους έκοψαν την νικοτίνη και πιο πολλά μπράβο σε όσους εγκατάλειψαν πλήρως όλα τα εισπνεόμενα. Δεν είδα κανέναν τους (ΚΑΝΕΝΑΝ) να το χρησιμοποιεί σε κόντρα με άλλους ως επίδειξη "δύναμης χαρακτήρα". Εφόσον ζήσαμε όλοι στο πετσί μας πως ο ισχυρότερος εθισμός είναι το τσιγάρο ως τέτοιο και όχι η ουσία νικοτίνη (κάτι που ο νέος μας φίλος αγνοεί ακόμα), είναι όντως παράδοξο να κάνει τέτοια χρήση των επιτυχιών του κάποιος που δεν έκανε το βήμα να απαλλαγεί από την παλιά του συνήθεια αλλά καμαρώνει για την απόλυτη ορθότητα των μεθόδων του.

Του εύχομαι καλή συνέχεια και όλα να του πάνε όπως θέλει. Αλλά τη συνολική στάση δεν την επικροτώ και την θεωρώ παραπλανημένη και παραπλανητική. Νιώθω και μια ενστικτώδη απέχθεια στην απόλυτη σιγουριά για πράγματα που κάποιος δεν γνωρίζει και μόλις άρχισε να μαθαίνει. Σϊγουρα τα χιλιάδες μέλη που πέρασαν από εδώ δεν περίμεναν κάποιον το 2015 να τους πει να πειραματιστούν με την νικοτίνη τους για να "καταλάβουν τι εννοεί".

και επειδή βαρέθηκα λίγο να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι Ελέφαντας και βαρέθηκα γιατί με βάζετε στην θέση να επαναλαμβάνομαι.. με βάζετε στην θέση να σας αναλύω ξανά και ξανά τα λεγόμενα μου και εσείς να έχετε πιαστεί ίσως απο ένα λάθος ύφος που μπορεί να υπήρξε γιατί υπήρξαν και ειρωνικά σχόλια, και να μην θέλετε να δείτε την ουσία του πράγματος,που δεν είναι άλλη από μια διαφορετική άποψη από την δική σας.. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλες απόψεις,οι απόψεις που γεννήθηκαν από την προσωπική εμπειρία,και με βοήθησαν να συνεχίσω,εγω λοιπόν εξ'αρχης δέχομαι τις δικές σας και ας λειτούργησαν λάθος πάνω μου,, εσείς δεν δέχεστε την δική μου.. Σκεφτείτε το..

Ξερετε το μονο εύκολο για κάποιον ειναι να παει σε φόρουμ με iPhone και να λεει πόσα υπέροχα είναι,μετά να πάει σε φορουμ με αυτοκίνητα και να μιλάει για subaru,μετα δεν ξερω που αλλού και να συμφωνεί σε ολα,""τι αγγελικά πλασμένος κόσμος και ήσυχος δεν υπάρχει άλλη άποψη και γνώμη - εμπειρία"" και αν υπάρξει είμαστε τοσοι πολλοί οι υπόλοιποι που θα την εξαφανίσουμε,και ας είναι "προσωπική" εμεις θα την μετανομασουμε,και ας μας εξηγεί ,εμείς θα κανουμε οτι δεν καταλαβαίνουμε.. άραγε όμως γιατί τα λέει ? ειναι Δον Κιχώτης ? ο τρελλος του χωριού η απλα θέλησε να μοιραστεί την δική του αλήθεια για να βοηθήσει αν και όπως μπορεί.. ?

Εθισμός = Αν δεν υπάρξει παραδοχή δεν υπάρχει απεξάρτηση.. και εδώ θα κλείσω κ δεν θα επανέλθω να ξαναεξηγησω τα εξηγημένα.. Διάβασα όλα τα ποστ και νιώθω οτι προχώρησα έστω και λίγο μπροστά,για εμένα ειναι αρκετό και σας ευχαριστώ. Καλή συνέχεια.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:10 από Moviemakergr »

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #593 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:14 »
Επειδή κάποιος λέει κάτι που δεν συμφωνούμε δεν πρέπει να παραβλέπουμε μία προσπάθεια που κάνει εντωμεταξύ να κόψει το κ.τ και να του λέμε διάφορα γι'αυτό. 7 τσιγάρα τη μέρα είναι σίγουρα πολύ καλύτερα από 2 πακέτα και μπράβο. Κι εγώ την πρώτη βδομάδα έκανα μερικά κ.τ και η.τ και τη δεύτερη βδομάδα δεν το ήθελα πλέον το κ.τ. με κάλυπτε το ηλεκτρονικό. Απλά για να καταλάβεις λίγο moviemaker τον απόλυτο τρόπο με τον οποίο είπες κάποια πράγματα, εγώ αποφάσισα να κόψω το τσιγάρο γιατί πλεόν δεν μπορούσα να ανέβω μία ανηφορα. Δεν με απασχολούσε να κόψω και το η.τ άμεσα, παρα μόνο  να κόψω το τσιγάρο με τα περισσότερα βλαβερά του, πλην της νικοτίνης δηλαδή. Και το έκανα με φόντο κάποια στιγμή να αφήσω και το η.τ. Όταν έρχεσαι λοιπόν και μου λές, α κάνεις 0,6 και όχι 0,3 νικοτίνη, και ατμίζεις 8 μήνες, είναι παρα πολύ, έπρεπε να το έχεις κόψει ήδη και αυτό, καταλαβαίνεις πώς ακούγεται. Δεν το είπες έτσι και μπορεί να μην είχες αυτή την πρόθεση, αλλά έτσι ακούγεται με τα όρια που βάζεις, τους δικούς σου στόχους, που είναι δικοί σου και τη συζήτηση περι νικοτίνης. Επίσης άκου τα παιδιά που σου λένε ότι δεν είναι μόνο η νικοτίνη το πρόβλημα του εθισμού και 0 να έκανες πάλι είναι η κίνηση,η συνήθεια κλπ.

Και για να ήμαστε ακριβείς, η νικοτίνη έχει παρενέργειες, όταν ατμίζουμε πολύ παραπάνω να έχουμε μία υπερδοσολογία με αποτέλεσμα ζαλάδες, άγχος, ταχυπαλμίες κλπ. Αυτό γινόταν και με το κ.τ. φυσικά και ο περισσότερος κόσμος το ξέρει.

Υ.Γ Αυτοί λοιπόν που ατμίζουν χρόνια, δεν είναι λάθος, είναι χίλιοι 2 λόγοι που γίνεται αυτό, είτε γιατί θέλουν περισσότερο χρόνο να το κόψουν είτε γιατί δεν θέλουν ακόμα, διότι τη στιγμή που δεν έχει αποδειχθεί ότι το η.τ έστω και χωρίς νικοτίνη είναι βλαβερό και που μπορεί να είναι, δεν μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία. Λάθος, σωστό, δεν είμαι εγώ σε θέση για να το πώ, διότι δεν ξέρουμε κιόλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:25 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #594 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:20 »


Και για να ήμαστε ακριβείς, η νικοτίνη έχει παρενέργειες, όταν ατμίζουμε πολύ παραπάνω να έχουμε μία υπερδοσολογία με αποτέλεσμα ζαλάδες, άγχος, ταχυπαλμίες κλπ. Αυτό γινόταν και με το κ.τ. φυσικά και ο περισσότερος κόσμος το ξέρει.
που βασιζεται αυτο στο ΗΤ?
σε καποια μελετη-ερευνα?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #595 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:23 »
Πρωτα πρωτα να πω το εξης, καλα ρε BigSur που τα βρισκεις τα κουραγια, τι σεντονατα ποστ ειναι αυτα;  :)) Εγω ενα χρονο στο φορουμ και βαριεμαι να γραφω πανω απο 5 γραμμες. Εντωμεταξυ ειναι και τα ιδια πραγματα που ανακυκλωνονται συνεχεια. Τι να πω, μπραβο :thumpup: .

Τωρα αν εσυ νεε φιλε συνατμιστη βαρεθηκες να εξηγεις τα εξηγημενα, τι να πουν εδω περα καποιοι που γραφουν ξανα και ξανα χρονια τωρα τα ιδια σε νεα μελη σαν και σενα. Απο οτι καταλαβα εχεις αυτο το αντιεθιστικο μενος. Μου θυμιζεις πολλους που μου επισημαινουν κατα καιρους οταν τους λεω οτι εκοψα το τσιγαρο, οτι δεν το εκοψα αφου κανω ΗΤ, υπονοοντας οτι πανω κατω ειναι το ιδιο πραγμα. Να σου πω λοιπον και εγω με τη σειρα μου οτι αλλο πραγμα η απεξαρτηση απο τον εθισμο στη νικοτινη και αλλο πραγμα η διακοπη τους τσιγαρου για λογους υγειας. Πολλοι απο τους συνατμιστες εδω και μαζι με αυτους και εγω, ενδιαφερομαι πανω απο ολα για τη βελτιωση της υγειας μου και την αποφυγη των γνωστων αρνητικων συνεπειων του καπνισματος. Η απεξαρτηση απο τη νικοτινη δε με απασχολει ιδιαιτερα αφου δεν επιφερει σοβαρες βλαβες στην υγεια μου. Οσο για τα "εθιστικα δηλητηρια" και τα τοιαυτα, καλα θα κανεις να κοψεις τη ζαχαρη, το αλατι, τα λιπη, το κρεας, τα τηγανιτα, ολα τα επεξεργασμενα τροφιμα, να τρεφεσαι αποκλειστικα με βιολογικα προϊοντα, να αθλεισαι καθημερινα, να πινεις μονο εμφυαλωμενο νερο, να την κανεις απο την Αθηνα με ελαφρα πηδηματακια λογω των καυσαεριων που αναπνεεις καθημερινα, και γενικως να απεξαρτηθεις απο ολες τις βλαβερες συνηθειες που απεδεδειγμενα κανουν μεγαλυτερο κακο απο τη νικοτινη. Αν για εσενα ο νο1 εχθρος ειναι η νικοτινη και η εξαρτηση, γουστο σου και καμαρι σου, δεν ειναι ομως το ιδιο για ολους. Βλεπω οτι παρολα τα ποστ, δεν το κουνας ρουπι απο τις αποψεις σου και αυτοβαφτιζεσαι και Δον Κιχωτης  :o Ελεος!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #596 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:31 »
Να επανέλθουμε στο θέμα μας γιατί πλατειάσαμε πολύ στα τελευταία μηνύματα.

Πληροφοριακά για τη νικοτίνη ως χημική ουσία οι περισσότερες πληροφορίες είναι εδώ:
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm
Αν και λείπουν οι τελευταίες έρευνες, περιλαμβάνει πολλές παλιότερες.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #597 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:32 »
Παράθεση
που βασιζεται αυτο στο ΗΤ?
σε καποια μελετη-ερευνα?

 :hmmm: Ελπίζω να κάνεις πλάκα έτσι. Καπνιστές πούρων και πίπας ξέρουν πολύ καλά τί σημαίνει Nicotine sickness. Μία απλή αναζήτηση στο google λύνει τις απορίες.

Υ.Γ Έχω και ιδία πείρα μετά αρκετές δοκιμές που έκανα σε υγρά πήγα σπίτι και πέρασα μερικές ώρες στο κρεββάτι με ζαλάδα και στομάχι. Να ήταν σύμπτωση; Δεν νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #598 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:40 »
Δεν κανω καθολου πλακα.
Και ρωταω τι δουλεια εχουν εδω μεσα οι καπνιστες πιπας και πουρων και το Nicotine sickness?
Τεσσερα χρονια εκανα 36αρα  mg vg σκετη και δεν ειχα ποτε τπτ .Απλα μαθαμε να λεμε η αλλαγη φταει και το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #599 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 14:42 »
Αραγε υπάρχει ατμιστής που να μην έχει νιώσει τη ζαλάδα και τον πονοκέφαλο της υπερδοσολογίας από νικοτίνη; Εγώ τουλάχιστον, την ένιωσα αρκετές φορές όταν ξεκίνησα το Η.Τ με υγρά 18mg πρώτα και μετά με 12mg. Εδώ και μήνες έχω πέσει στα 6mg, οπότε η υπερδοσολογία σπάνια συμβαίνει, αλλά και πάλι όταν το παρακάνω, μια ελαφριά "μαστούρα" τη νιώθω...  :) ...

Επίσης την έχω πατήσει μερικές φορές δοκιμάζοντας υγρά σε κατάστημα, όταν τα υγρά υπήρχαν μόνο σε 12mg, οπότε ξαφνικά πήρα  2 φορές περισσότερη νικοτίνη από αυτή που έχω συνηθίσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 26 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181261 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 265 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 236 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573059 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2318 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8473 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123338 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 964 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327965 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99