vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #420 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:36 »
@Psitgr Δυο παραδείγματα που απαντούν στις ερωτήσεις που τέθηκαν:
O Θεόδωρος Πάγκαλος απαγορεύει τις κοντές φούστες. Ή πώς ένας νόμος καταργείται επειδή δεν τηρείται στην πράξη ή πώς αλλάζει όταν δεν τον δέχεσαι. Κι αυτός ήταν για λόγους αισθητικής και ηθικής.
Άλλος ένας: Απαγορεύεται... το κοκορέτσι. Που εδώ δεν ήταν καν για λόγους αισθητικής αλλά ασφάλειας της υγείας. Κι όμως καταργήθηκε στην πράξη λόγω μη συμμόρφωσης.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, ιδίως αν ψάξει κανείς στις παράλογες νομοθεσίες μερικών πολιτειών των ΗΠΑ, αλλά αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό.
Νομίζω ότι είναι και άποψη των νομικών αυτή, ότι όταν ένας νόμος είναι παράλογος ή δεν έχει την υποστήριξη της πλειοψηφίας, δεν υπάρχει συμμόρφωση και αυτοκαταργείται.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #421 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:50 »
:protos: @APOSTOLOS KAL Παρά το γεγονός ότι απαγορεύεται πλέον το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους δια λόγους παραδειγματισμού, ευτυχώς ακόμα επιτρέπεται να εκφράζουμε την αντίθεσή μας με το νόμο που το απαγορεύει. Δηλαδή θα έπρεπε να πανηγυρίζουμε κιόλας που ερήμην τεκμηριωμένων - κατά τη γνώμη μας - επιχειρημάτων μας επιβλήθηκε μια παράλογη απαγόρευση (= περιορισμός της ελευθερίας μας); Κάποιοι δηλώνουμε ΚΑΤΑ αυτής της απαγόρευσης, είναι αναφαίρετο δημοκρατικό μας δικαίωμα να πιστεύουμε ό,τι θεωρούμε ορθό και λογικό. Η "συμμόρφωση" ως άκριτη αποδοχή των αποφάσεων της εξουσίας παραπέμπει σε υπήκοους και όχι σε πολίτες. Και επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, δε μου έχεις εξηγήσει τελικά γιατί χρησιμοποιείς πάντα το παράδειγμα χωρών που απαγορεύεται το άτμισμα και ποτέ των χωρών που επιτρέπεται; Εσύ αν ζούσες σε μια χώρα που επιτρέπεται ή επαφίεται στην επιλογή του επιχειρηματία (στην Αγγλία π.χ.) θα είχες πρόβλημα να ατμίζουν δίπλα σου στο εστιατόριο ή την pub; Θα διεκδικούσες να απαγορευτεί η ενοχλητική αυτή συνήθεια; Δε θα πάταγες στους συγκεκριμένους χώρους; Ή μήπως τελικά θα το δεχόσουν ως θέσφατο και θα συμμορφωνόσουν (συμβιβαζόσουν έστω...) με τα ποικίλα σύννεφα ατμού γύρω σου;
Πες μου εσυ χωρες τις Ευρώπης εκτός απο την Αγγλία που αναμασας συνεχεια , που επιτρέπετε το ατμισμα σε κλειστούς χώρους εντελως ελευθερα χωρίς καμιά παρατήρηση και πες μου και σε ποιες χωρες εκτός απο την αγγλια μετα το νεο έτος δε θα εφαρμοστεί ο νόμος..
Σε πόσες χώρες έχεις πάει τώρα τελευταία και έχεις ατμιση σε όλους τους δημόσιους κλειστους χώρους ελεύθερα?

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #422 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 00:56 »
@Psitgr Δυο παραδείγματα που απαντούν στις ερωτήσεις που τέθηκαν:
O Θεόδωρος Πάγκαλος απαγορεύει τις κοντές φούστες. Ή πώς ένας νόμος καταργείται επειδή δεν τηρείται στην πράξη ή πώς αλλάζει όταν δεν τον δέχεσαι. Κι αυτός ήταν για λόγους αισθητικής και ηθικής.
Άλλος ένας: Απαγορεύεται... το κοκορέτσι. Που εδώ δεν ήταν καν για λόγους αισθητικής αλλά ασφάλειας της υγείας. Κι όμως καταργήθηκε στην πράξη λόγω μη συμμόρφωσης.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, ιδίως αν ψάξει κανείς στις παράλογες νομοθεσίες μερικών πολιτειών των ΗΠΑ, αλλά αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό.
Νομίζω ότι είναι και άποψη των νομικών αυτή, ότι όταν ένας νόμος είναι παράλογος ή δεν έχει την υποστήριξη της πλειοψηφίας, δεν υπάρχει συμμόρφωση και αυτοκαταργείται.



Πρόεδρε, το ξέρω ότι έτσι συμβαίνει.. Δεν είπα εγώ το αντίθετο.. Σε αυτή την χώρα ζω.. Είπα πως δεν θα έπρεπε να συμβαίνει (καλά θα έκαναν αυτοί που βάζουν τους νόμους να φροντίζουν και να εφαρμόζονται) αν θέλουμε να θεωρούμαστε ευνομούμενη πολιτεία και όχι ζούγκλα.. Και επίσης ρώτησα τον Αγι αν θα ήταν ίδια η γνώμη του ,αν μιλούσαμε για άλλο πράγμα με πραγματικές σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία..
Οπότε πες μου και εσύ.. Ότι δεν μας αρέσει δεν το εφαρμόζουμε..?? Δεν λέω τι κάνουμε για να αλλάξει, μπορεί να κάνουμε τα πάντα.. Αλλά μεχρι να αλλάξει , απλά δεν το εφαρμόζουμε..?? Αυτό είναι που πρέπει να κάνουμε..??

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #423 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:12 »
Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα,
  • ο νόμος δεν είναι φασιστικός, είναι απόλυτα δημοκρατικός.
  • Δεν είναι δίκαιος και πιθανότατα θα αποδειχθεί οσονούπω και επιστημονικά για το περί βλαβών σε τρίτους..
    Εκτός κι αν έρθουν τούμπα πράγματα και εκπλαγούμε αρνητικά όλοι.
  • Για όσο διάστημα ισχύει, οι νομιμόφρονες πολίτες οφείλουν να τον εφαρμόσουν ασχέτως αν τους αρέσει ή όχι.
  • Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να σεβαστεί ή να εφαρμόσει τι (περί νόμου ο λόγος).
    Για αυτό υπάρχουν και οι κυρώσεις...
  • Σαν άνθρωποι που θέλουμε να έχουμε δικαιώματα και σεβασμό για τον εαυτό μας κα ιτις ανάγκες μας, οφείλουμε να σεβαστούμε τους συνανθρώπους μας,.
  • Οι κλειστοί δημόσιοι χώροι, ανήκουν εξ ίσου σε όλους, αλλά διέπονται απο κανόνες δημοκρατικούς.
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι σωστοί οι κανόνες και ούτε και να συμφωνούμε με αυτούς.
    Οφείλουμε όμως να σεβαστούμε τους συμπολίτες μας και να τους εφαρμόσουμε.
Ρεαλιστικά αν το δούμε, πολλοί έχουν ξεφύγει με την παραγωγή "ντουμανιού" και επίδειξης υλικού σε βαθμό που βάζει στην άκρη το βασικό επιχείρημα περί διακοπής του καπνίσματος μέσω του ατμού. Τουλάχιστον δεν το βλέπει έτσι η πλειοψηφία.
Μπορούμε να αντιπαλέψουμε τον νόμο; Ναι !
Μπορούμε να τον αλλάξουμε; Ναι !
Οφείλουμε να υπακούσουμε στον νόμο; Κανείς δεν μας υποχρεώνει. Η παραβατικότητα άλλωστε δεν είναι απαραίτητο να εκπορεύεται απο το κακό.
Οφείλουμε να σεβαστούμε την επικρατούσα αυτή την συγκεκριμένη στιγμή πλειοψηφία των συνανθρώπων μας και να "συμμορφωθούμε" με την υπάρχουσα νομοθεσία; Αυτό ας το απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του.
Δεν έχει νόημα να το βλέπει ατομικά ο καθένας (για το αν ενοχλεί ή όχι ο τρόπους που ατμίζει) αλλά συνολικότερα.
Κι εγώ σταματώ στο κόκκινο φανάρι...αλλά υπάρχουν και οι καραγκιόζηδες που το περνάνε αέρα - πατέρα....






Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #424 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:13 »
Πες μου εσυ χωρες τις Ευρώπης εκτός απο την Αγγλία που αναμασας συνεχεια , που επιτρέπετε το ατμισμα σε κλειστούς χώρους εντελως ελευθερα χωρίς καμιά παρατήρηση και πες μου και σε ποιες χωρες εκτός απο την αγγλια μετα το νεο έτος δε θα εφαρμοστεί ο νόμος..
Σε πόσες χώρες έχεις πάει τώρα τελευταία και έχεις ατμιση σε όλους τους δημόσιους κλειστους χώρους ελεύθερα?

Δε μίλησα για όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, μίλησα κυρίως για χώρους εργασίας, εστίασης και ψυχαγωγίας όπου στα κράτη που αναφέρομαι επαφίεται στην διακριτική ευχέρεια του επιχειρηματία. 

Οι χώρες όπου αυτό ισχύει (και απ΄όσο γνωρίζω θα συνεχίσει να ισχύει) έχουν αναφερθεί στο νήμα σχετικά με τη νομοθεσία (Γαλλία και Δανία ανάμεσα σε αυτές).

Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική ευχέρεια να ταξιδεύω ούτε καν στο εσωτερικό...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #425 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:20 »
Για την εφαρμογή/μη εφαρμογή νόμων, ειδικά σε μικρές "μειονότητες", όπως είμαστε εμεις οι ατμιστες, η καθαρά προσωπική μου άποψη:

Η "προσωπική" μη εφαρμογή ενός νόμου που δεν μας αρέσει/μας βλάπτει/δεν τον γουστάρουμε κτλ είναι μάλλον άσκοπη για την κατάρρευση του νόμου (γιατί γίνεται κρυφά και προσπαθώντας να μη μας δουν) και επιφέρει και κυρώσεις εάν και όταν μας πιάσουν.

Προσωπικά για να δουμε άλλους βλακώδεις νόμους δεν μου αρέσει με τίποτε να πληρώνω τοσο μεγάλο του εισοδήματός μου σε υποχρεώσεις προς το κράτος και να πασχίζω να βγει ο μήνας με το υπόλοιπο αλλα το κάνω, και εκ πεποιθήσεως γιατί περισσότερο φοβάμαι την ανομία απο μερικους χαζους νόμους ακόμη και σε μια "κουτσή" δημοκρατία όπως η δική μας, και επειδή η τιμωρία αν σε πιάσουν είναι βαριά, αλλα προέχει το "εκ πεποιθήσεως".

Αυτη είναι η προσωπική μου άποψη, άλλος μπορεί να έχει την αντίθετη.

Μια περίπτωση για  να καταρρεύσει ένας βλακώδης νόμος (και όχι να φυτοζωεί ρίχνοντας στην τυχη πρόστιμα 1-2 φορες το χρόνο που θα θυμουνται να ελέγξουν) είναι να γίνει η "κίνηση" επίσημα, με πολύ κόσμο, να παραβουν φανερά το νόμο (έχοντας μαζί τους και δικηγόρους κτλ) και οι ίδιοι να φωνάξουν την αστυνομία να της ζητήσουν να τους μηνυσει και να πανε σε δίκη. Εκέι να αναπτυξουν τα επιχειρήματά τους με τη βοήθεια ειδικών και να ...προσευχηθουν  να πέσουν σε δικαστή ανοικτόμυαλο.

Φυσικά αυτό δεν γίνεται για νόμους που φέρνουν χρήμα στο κράτος. Το δικαστήριο θα προτάξει το "Δημόσιο συμφέρον".
Στη δική μας περίπτωση ουτε αυτό δεν γίνεται, γιατί ο νόμος δεν έχει ποινική τιμωρία αλλα μόνο διοικητικό πρόστιμο, και όχι στον ατμιστή αλλα στον υπέυθυνο του χώρου (πανέξυπνοι οι κεραρτάδες όταν είναι να εισπράξουν ε?) οπότε ουτε μηνυση γίνεται ουτε τίποτε απλά έρχεται ένα ωραίο πρόστιμο σε καποιον άσχετο με αυτόν που ατμίζει, χρειάζονται άλλοι τρόποι.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #426 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:22 »
Δε μίλησα για όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, μίλησα κυρίως για χώρους εργασίας, εστίασης και ψυχαγωγίας όπου στα κράτη που αναφέρομαι επαφίεται στην διακριτική ευχέρεια του επιχειρηματία. Οι χώρες όπου αυτό ισχύει (και απ΄όσο γνωρίζω θα συνεχίσει να ισχύει) έχουν αναφερθεί στο νήμα σχετικά με τη νομοθεσία (Γαλλία και Δανία ανάμεσα σε αυτές). Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική ευχέρεια να ταξιδεύω ούτε καν στο εσωτερικό...
στη Γαλλία εχω φάει άκυρο σε κλειστούς χώρους περισσότερο απο κάθε άλλη χωρά τις ευρωπης...
ποιος τα λέει αυτά δε ξέρω, στη Γαλλία βρίσκομαι αρκετά συχνά και δεν ισχύει κάτι τετοιο

Γαλλία,Βέλγιο,Λουξεμβούργο,Γερμανία ,δεν ατμιζει κάνεις στο χώρο Εργασίας ,όλοι έιναι εξω στο πεζοδρόμιο με τους καπνιστές και γυρνάνε ξανα στην εργασια τους

Στη Γαλλία τα μόνα εστιατόρια που δεν σου κάνουν παρατήρηση για το ατμισμα έιναι τα κινέζικα και όχι όλα, όπου αλλού και αν πας θα στη πούνε διακριτικά και τότε πρέπει να έισαι αναίσθητος για να συνεχίσεις να ατμιζεις
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:33 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #427 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:27 »
Ένας τρόπος να αλλάξει ή τουλάχιστον να τροποποιηθεί μια νομοθεσία είναι και η μη συμμόρφωση από την πλειοψηφία. Αυτό δε γίνεται ποτέ οργανωμένα, γίνεται από μόνο του, πιθανώς γιατί οι πολίτες βρίσκουν παράλογες τις απαιτήσεις του ή γιατί δεν είναι εύκολο να εφαρμοστεί, να ελεγχθεί κτλ.

Η απαγόρευση του ατμίσματος σε εσωτερικούς χώρους είναι πολύ εύκολο να μην εφαρμοστεί. Και εννοώ σε χώρους διασκέδασης ή εργασίας περισσότερο. Ο ατμιστής δε χρειάζεται τασάκι, θα την κάνει την τζούρα του ολίγον stealth, αλλά θα τα καταφέρει. Αν δεν ενοχληθεί ο διπλανός του να του κάνει παρατήρηση (που δε θα ενοχληθεί αν δεν έχει κανένα ενοχλητικό άρωμα), θα το κάνει και λίγο πιο άνετα. Αν αυτό γενικευθεί, αυτοκαταργείται ο νόμος. Αν κανένας δε διαμαρτύρεται, όλοι θα ατμίζουν ελεύθερα. Έχω φίλο μανιώδη αντικαπνιστή αλλά όταν μπαίνω στο αμάξι του μου λέει "Άτμισε άνετα, αυτό δε μ' ενοχλεί, μου αρέσει κιόλας!"

Εδώ αυτοκαταργήθηκε στην πράξη η απαγόρευση του καπνίσματος. Γιατί τάχα δεν εφαρμόζεται; Γιατί εδώ το ποσοστό των καπνιστών είναι ακόμα πολύ υψηλό. και γιατί ακόμα κι αυτός που ενοχλείται, προτιμάει να έχει τον φίλο του στην παρέα να λένε καμιά κουβέντα παρά να τον αφήνει και να βγαίνει κάθε λίγο και λιγάκι έξω διακόπτοντας τη ροή της κουβέντας. Οπότε του λέει "από εμένα ελεύθερα". Κάπου και οι άλλοι γύρω κάνουν το ίδιο και πάει λέγοντας. Μετά είναι και τα όργανα ελέγχου που οι περισσότεροι είναι κι αυτοί καπνιστές και πάει λέγοντας. Αυτοί που διαμαρτύρονται είναι συνήθως παρέες που δεν έχουν κανέναν καπνιστή στη δική τους παρέα. Δε λέω ότι έχουν άδικο, αλλά αν το μαγαζί υποστήριζε μόνο αυτούς, θα βάραγε μύγες. Είναι πρακτικά ζητήματα, γι' αυτό λέμε "στην πράξη" τι γίνεται. 

Η πλειοψηφία έχει επιβάλει αλλά και έχει καταργήσει πολλούς νόμους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και στις δύο περιπτώσει δε θα βρει κανείς αδικίες. Μερικές φορές αυτό που χρειάζεται δεν είναι η ψήφιση ενός νόμου αλλά η παιδεία και η αλλαγή νοοτροπίας. Αλλά ένας άνθρωπος με παιδεία θα αμφισβητήσει έναν παράλογο νόμο και δε θα τον ψηφίσει, οπότε....

Τέλος πάντων, το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο από ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά. 

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #428 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:28 »
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι ατμιστες,το τονιζω ΑΤΜΙΣΤΕΣ,
που εκφερουν την διαφορετικη αποψη εδω,του οτι καλως απαγορευεται το ατμισμα
σε κλειστους δημοσιους χωρους δεχονται τα <<πυρα>> αλλων ατμιστων που
θεωρουν οτι θα επρεπε ο καθενας να ατμιζει ελευθερα οπου θελει και απλα
να μην σεβονται την αποψη τους και να υπαρχει μια προσπαθεια να πεισθουν για το αντιθετο?
επισης γιατι θεωρουμε οτι μια δικια μας συνηθεια,σιγουρα λιγοτερο κακη
απο το καπνισμα και συμφωνα με την ερευνα 90%  ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΛΑΒΕΡΗ but still βλαβερη
και οχι εντελως αθωα την θεωρουμε τοσο αυτονοητη να λαμβανει χωρα οπουδηποτε σαν δεδομενο
και μας παραξενευει το γεγονος οτι ισως ενοχλουντε καποιοι απο αυτο που βρισκονται στον
κοινο δημοσιο κλειστο χωρο μαζι μας?
μπορει το ατμισμα για εμας τους νικοτινοεξαρτομενους ανθρωπους και γενικοτερα
εθισμενους σε μια διαδικασια εισπνοης και εκπνοης εκνεφωματος να ειναι σωτηριο η
τουλαχιστον λιγοτερο επιβαρυντικο σε σχεση με το κ.τ και να εχει βοηθηθει και κοσμος
να διακοψει εντελως αυτη τη διαδικασια για ανθρωπους που δεν εχουν καμμια επαφη
με την λογικη αυτη και δεν χρειαζονται τετοιου τυπου <<δεκανικια>> δεν λεει τιποτα,
δεν τους κατηγορω.δεν ειναι υποχρεωμενοι αν ανασαινουν εστω και το αθωο,απο την στιγμη
που δεν εχει αποδεικτει οτι υπαρχει παθητικο ατμισμα,ντουμανι που βγαζω εγω.
τσιγαρισια τζουρα λιγοτερο,πνευμονικη τζουρα και συννεφα δεν εχει σημασια.
και εγω θα ηθελα να υπαρχει ενας χωρος για παραδειγμα ενα εστιατοριο οπου τελειωνοντας το γευμα μου να βγαλω το ατμιστηρι μου και κανω τα ντουμανια μου χωρις να ενοχλω κανεναν
η να με ενοχλει.γιατι αν καποιος ενοχλειται περιβαλομμενος απο ενα συννεφο ατμου
δεν μπορω εγω να του πω πως η ενοχληση σου δεν στεκει απο αποψη υγειας,αισθητικης οποτε
πρεπει να με ανεκτει.
καλα κανουμε και τα βαζουμε με το αναλγητο κρατος μας αλλα για λαθος λογο.
δεν φταιει που απαγορευει το ατμισμα σε δημοσιους κλειστους χωρους αλλα που δεν
εχει θεσπισει ενα πλαισιο και υποδομες  οπου θα μπορει ο μη καπνιστης να παει να φαει ενα
ενα φαγητο χωρις να μυριζει σαν ρεγγα,ο καπνιστης να απολαμβανει το τσιγαρακι του η το πουρο του χωρις να ενοχλει κανενα και ο ατμιστης την πολυ λιγοτερο βλαβερη συνηθεια του.



Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #429 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:39 »
Ας αφήσει τους ελεύθερους επαγγελματίες των χώρων διασκέδασης και σίτισης να επιλέξουν και οι πελάτες να κάνουν τις επιλογές τους. Τι πιο δημοκρατικό;

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #430 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:44 »
@APOSTOLOS KAL

Όταν λέμε "στη διακριτική ευχέρεια του επιχειρηματία" τι δεν καταλαβαίνεις;

Ο νόμος δίνει τη δυνατότητα επιλογής στον επιχειρηματία. Αν αυτός θέλει να το επιτρέψει μπορεί, αν θέλει να το απαγορεύσει επίσης είναι δικαίωμά του.

Προσωπικά ενημερώνομαι κυρίως από το φόρουμ, η συζήτηση γι αυτό έχει γίνει στο νήμα που σου προανέφερα.

Ενδεικτικά παραθέτω κάποια σχετικά Posts:

Ορίστε ένα excel για το TPD ανά χώρα που έχουν φτιάξει στο EVUN.

Όπως διαβάζουμε στο υπόμνημα του excel Restricted = Partially Allowed (Γαλλία και Δανία)


Για την Αγγλία (η οποία σημειωτέον δεν είναι και αμελητέα ποσότητα...) παρά το ότι το excel γράφει Unrregulated το έψαξε ενδελεχώς ο Cruiser79 και μας ενημερώνει:

Φίλε Doubt, εκτός του ότι με έκανες να κάτσω να διαβάσω το νόμο της Αγγλίας για την ενσωμάτωση της TPD (λες και δεν έχω διαβάσει αρκετή Νομοθεσία τον τελευταίο μήνα :laugh1: ), με προέτρεψες να βρω κάποια πράγματα. Ιδού λοιπόν, από κυβερνητικό site της Αγγλίας:
1) Οδηγίες προς ιδιοκτήτες επιχειρήσεων: Οδηγός πέντε σημείων
2) Το ίδιο, με ανάλυση κάθε σημείου
3) Ρεπορτάζ της Daily Telegraph για Νόμο που σχεδίαζε την απαγόρευση του ατμίσματος σε δημόσιους χώρους και δεν πέρασε για μία ψήφο. Εκεί, ο Νόμος είναι Νόμος, δεν πετάνε μέσα ότι τροπολογία τους κατέβει στο κεφάλι...

Αναφέρεται καθαρά ότι
α) υπάρχει σαφής διάκριση μεταξύ ατμίσματος και καπνίσματος
β) το άτμισμα δεν εμπίπτει νομοθετικά στο ίδιο πλαίσιο με το κάπνισμα
γ) είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε ιδιοκτήτη επιχείρησης να διαμορφώσει την ατμιστική πολιτική της επιχείρησής του με γνώμονα τον οδηγό πέντε σημείων.
Και ναι, οι φίλοι μας οι Άγγλοι ΔΕΝ συνέδεσαν το άτμισμα σε δημόσιους χώρους με την TPD καθώς φυσικά δεν ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν. Είναι καθαρά θέμα Εθνικής Νομοθεσίας αυτό καθώς η TPD το μόνο το οποίο πραγματεύεται, είναι οι διαδικασίες συσκευασίας, πώλησης, παρουσίασης κλπ προϊόντων καπνού και συναφών...

Ας ψάξει κάποιος άλλος για Ιταλία, Γαλλία κλπ καθώς δεν τις ομιλώ τις γλώσσες.

Εδώ πάλι βλέπουμε μια άλλη κατάσταση, ακόμα θετικότερη...


Χώρες που με νόμο επιτρέπεται το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία, Ιρλανδία, Λουξεμβούργο, Εσθονία
Χώρες που απαγορεύεται
Ουγγαρία, Λετονία, Λιθουανία, Πορτογαλία, Σλοβακία και προσφάτως Ελλάδα
Χώρες που επιτρέπεται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους
Πολωνία, Σλοβενία
Χώρες με ειδικά καθεστώτα
Δανία όπου αποφασίζει ο ιδιοκτήτης ή ο εργοδότης.
Γερμανία, όπου κάθε κρατίδιο αποφασίζει χωριστά.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #431 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:47 »
Ο ατμιστης όμως Λευτέρη αν το αφήσουν ελευθερο έιναι σε θεση να σεβαστή το μη ατμιστη- καπνιστή σε ενα κλειστό χώρο?για τι αν εγω παω με τα παιδιά μου να φάω και ο άλλος διπλά τα ντουμανιαζει με το ντριπερ και τη κλαπτον στο όνομα τις ελεύθεριας, τότε θα φάει το μοντακι και θα του βάλω και το καλώδιο να φόρτιση τη μπαταρία και ας έιμαι ατμιστης....
Το θεμα έιναι εμεις σε τη θέση είμαστε να στηρίξουμε αυτό που αγαπάμε για να το σεβαστούνε ολοι

Fany xou

Δε με ενδιαφέρουν αυτά που βάζεις, εγω τα ζω απο κοντά καθημερινά και επιτρέψτε μου να εχω μια ποιο σφαιρική εικόνα για το τη επιτρέπετε και που.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #432 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:50 »
Κωστας Τ.
Η λύση που προτείνεις δηλ. να γίνουν υποδομές ώστε όλοι να είναι ικανοποιημένοι (άκαπνοι - καπνιστες - ατμιστες) ενω αντικειμενικά είναι η καλύτερη είναι δυστυχώς ανέφικτη νομικα και πολύ ακριβή οικονομικα.
Ακριβή οικονομικά γιατί απαιτεί μεγάλους πλήρως διαχωρισμένους και στεγανους μεταξύ τους χώρους.  Ελάχιστες επιχειρήσεις μπορουν να κανουν κατι τέτοιο, ειδικά οι μικρότερες.

Νομικά επισης είναι ανέφικτο γιατί η "πακόσμια ντιρεκτίβα" είναι να απαγορευτεί πλήρως το κάπνισμα σε καθε χώρο εργασίας ανεξάρτητα αν αυτοι που εργάζονται εκεί καπνίζουν η όχι. (μιλώ για κάπνισμα, όχι για άτμισμα)

Πχ ακόμη και οι διαχωρισμένοι χώροι ειδικοί για κάπνισμα, είναι χώροι εργασίας για κάποιον.
Γι αυτόν που καπνίζει αν είναι πχ γραφεία, αλλα και για την καθαρίστρια που θα έρθει να καθαρίσει και θα εισπνευσει υπολείμματα καπνου αν δεν έχει αεριστει πολύ καλά ο χώρος, η αν είναι μπαρ γι αυτόν που σερβίρει τα ποτα κτλ.

Χιλιάδες νομικοι δουλέψαν χρόνια στις ΗΠΑ για να κλέισουν καθε στεγανό σε αυτες τι απαγορεύσεις, δεν είναι τυχαίες .

Λες πχ να βαλω ενα  καλό εξαερισμό ώστε να μην υπάρχει παθητικό κάπνισμα?
Ναι βαλε ένα που να δημιουργεί ανέμους 200 χιλ. την ώρα γιατί τότε καθαρίζει ο χώρος θα σου πουν και θα σου δείξουν και 2-3 έρευνες που θα το υποστηρίζουν αληθινες ψέυτικες δεν ξέρω.

Ομως η οργή που έχουμε εδω στην Ελλάδα σχεδόνγια καθε νόμο, οφείλεται στο ότι πολύ ευκολα μπορείς να δεις το διαβολο πίσω απο σχεδόν καθε νόμο, αφου είμαστε εδω και πολλά χρόνια ένα κράτος τρίτης διαλογής και μάλιστα χωρίς προσχήματα.

Πχ είναι φανερό ότι το κράτος απλά φοβάται μη χάσει τα έσοδα απο το τσιγάρο, και πιθανοτατα τη χρηματοδότηση/ευνοια απο πλουσιους παράγοντες που είναι ενάντια στο άτμισμα γενικότερα και όχι για εμάς.
Και για παράδειγμα λέω, αν το κράτος ενδιαφέρεται να κόψει ο κόσμος το κάπνισμα, γιατί δεν παέι το πακέτο στα 10 ευρώ τσακίζοντας ταυτόχρονα καθε λαθρεμπόριο? Μα, γιατί τότε θα το κόψει ο κόσμος, γι αυτό....

Στις πιο "πολιτισμένες" και "σοβαρες" χώρες είναι πιο δυσκολο να τον δείς.

Το κακό είναι ότι στο άτμισμα αλλα και στα εναλλακτικά προϊοντα με νικοτίνη ο "διάβολος" φάνηκε και πίσω απο ολόκληρη την Ευρώπη που πιθανότατα σέρνεται πίσω απο  λόμπι καπνοβιομηχανιών/φαρμακοβιομηχανιών  (πχ ψαξε για το swedish snus που δεν έχει ουτε ατμό ουτε καπνό και θα μπορουσες να το χρησιμ,οποιείς ελέυθερα παντου,  το οποίο έχει μειώσει φοβερά σχεδόν εξαλέιψει τους θανατους σχετιζόμενους με καπνισμα στη Σουηδία (και ελαχιστοποιήσει τους καπνιστες) συμφωνα με έρευνες των ίδιων των Σουηδών αλλα στην υπόλοιπη ΕΕ . . . απαγορεύεται η πώλησή του χωρίς καμμια ουσιαστική αιτιολογία)  
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:03 από panos »

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #433 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:52 »
Ας αφήσει τους ελεύθερους επαγγελματίες των χώρων διασκέδασης και σίτισης να επιλέξουν και οι πελάτες να κάνουν τις επιλογές τους. Τι πιο δημοκρατικό;


:protos:

Ας αποφασίζουν οι επιχειρηματίες λοιπόν ποιους πελάτες θέλουν στο χώρο τους και ας μην επιλέγει τα εστιατόρια όπου επιτρέπεται το άτμισμα όποιος θεωρεί ότι και μόνο η θέα του ατμού θα βλάψει τα παιδιά του (αφού το παθητικό άτμισμα δεν το κάνει).


Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #434 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:53 »
συμφωνω.
αλλα σε αυτη την χωρα δεν υπαρχει η λογικη της μεταβατικοτητας.
την μια μερα καπνιζαμε παντου και μεσα σε ελαχιστο διαστημα ηθελαν να υπαχει
ενα δομημενο συστημα απο ολες τις αποψεις(διαχωρισμος καπνιζοντων και μη καπιζοντων,
ανθρωποι με την σχετικη κουλτουρα να υπστηριξουν την αναγκη να μην εχοχλουν αλλους κ.τ.λ
χωρις να υπαρχει μια περιοδος να <<στηθουν ολα αυτα>>.
το ιδιο ομως και με το ατμισμα.απο εκει που ατμιζμε παντου,ξαφικα σε περιοριζουν ασφυκτικα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem