vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, chkontog, PsykieG, camber, ahill2

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #435 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 01:58 »
:protos: Ας αποφασίζουν οι επιχειρηματίες λοιπόν ποιους πελάτες θέλουν στο χώρο τους και ας μην επιλέγει τα εστιατόρια όπου επιτρέπεται το άτμισμα όποιος θεωρεί ότι και μόνο η θέα του ατμού θα βλάψει τα παιδιά του (αφού το παθητικό άτμισμα δεν το κάνει).
Και αφού το ξέρεις εσυ λοιπόν και όλοι οι ατμιστες, έιναι υποχρεωμένοι να το ξέρουν όλοι αυτοι που θα κάθονται διπλά σου και να σε αφήσουν να τους λιβανιζεις ελεύθερα.
Ρε μήπως έχετε ξεφυγει τέλειος? Τέτοιος ατομισμός?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:03 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #436 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:09 »
APOSTOLOS KAL, δεν έχω καταλάβει κάτι, το σημείο που θεωρέις ότι παραβιάζεται η ελευθερία του δίπλα που δεν ατμίζει ποιό θεωρείς ότι είναι?

πχ το ότι δεν υπάρχει καποια ΑΠΟΔΕΙΞΗ ακόμη για το εντελώς αβλαβες της παθητικής εισπνοής ατμου περα απο ενδέιξεις καποιων ερευνων?
Το ότι ο ατμός έχει χρώμα (λευκό) και δεν είναι διαφανής?
Το ότι μπορεί να έχει άρωμα που να μην αρέσει στο δίπλα?
Το ότι ο δίπλα έχει "δικαίωμα στο να φοβάται αυτό που κάνεις που του φαίνεται άγνωστο ή/και απειλητικό και να θέλει να μη  το κανεις δίπλα του διότι δεν είναι κατι καθιερωμένο και γενικά αποδεκτό ακόμη και αν είναι δυνητικά επικίνδυνο όπως πχ ο βήχας" τι ακριβώς?

Πχ αν έβγαινε νεο υλικό διάλυσης της νικοτίνης με εντελώς αόρατο ατμό το οποίο να είναι και GRAS και καποιος "άτμιζε" χωρίς άρωμα θα υπήρχε πάλι πρόβλημα?

ΥΓ οι ερωτήσεις δεν είναι ρητορικές, προσπαθώ να καταλάβω τι θεωρουν πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση οι ευρωπάιοι μια που ζείς στην ευρώπη (η Ελλάδα ουτως ή άλλως δεν είναι)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #437 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:16 »
Όλα όσα ειπες και ίσως περισσότερα μπορει να σκεφτείτε Ο καθένας και να ενοχλείτε....
Αυτο δεν χρήζει σεβασμό για το κάθε άνθρωπο?
Αν ερθω στο διπλανό τραπέζι την ωρα που τρως και αρχισω να αεριζομε ( κοινός αρχισω τα κλανιδια) θα σε ενοχληση?
Ναι Ε? Μα Γιατί? Δεν έιναι επικίνδυνο και ούτε απαγορευμενο

Στις χώρες που εχω γυρνάω συνεχώς,Γαλλία ,Βέλγιο ,Γερμανία Ολλανδία , Λουξεμβούργο,Αυστρία, Ο κόσμος αλλά δε το κάνει...δε χρειάζετε νομους να του το επιβάλουμε, και αν το κάνει θα έιμαι απόλυτα διακριτικό με έγκο μπαταριουλες και με ελάχιστο ατμό...όσοι ασχολούμαστε με διαστημικές κατασκευές αλλά....βγαίνουμε εξω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:26 από APOSTOLOS KAL »

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #438 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:23 »
Και αφού το ξέρεις εσυ λοιπόν και όλοι οι ατμιστες, έιναι υποχρεωμένοι να το ξέρουν όλοι αυτοι που θα κάθονται διπλά σου και να σε αφήσουν να τους λιβανιζεις ελεύθερα.
Ρε μήπως έχετε ξεφυγει τέλειος? Τέτοιος ατομισμός? 


Ακριβώς στη σωστή ενημέρωση του κόσμου βοηθάνε τα κράτη που έχουν πάρει το θέμα της δημόσιας υγείας σοβαρά. 

Η σαφής νομοθετική διάκριση του ατμίσματος από το κάπνισμα είναι ένας σημαντικός παράγοντας που ωθεί προς πληρέστερη και πιο αξιόπιστη ενημέρωση της κοινής γνώμης, αλλά δεν είναι μόνο ο νόμος. 
Ποικίλες ενημερωτικές δράσεις, ημερίδες, αφιερώματα στα ΜΜΕ, αφίσες στους δρόμους κτλ συνοδεύουν το νομικό πλαίσιο...

Δε βλέπω τον ατομισμό σε αυτές τις ενέργειες. 

Δηλαδή εσύ χαίρεσαι που στην Ελλάδα η φωνή του δρ.Φαρσαλινού "ακούγεται" σχεδόν αποκλειστικά μεταξύ των ατμιστών, ενω εκφράζουν άποψη ένα σωρό άσχετοι οι οποίοι βοηθούν αυτούς που "δεν είναι υποχρεωμένοι να το ξέρουν" να μην το υποψιαστουν ποτέ και να ενοχλούνται άδικα;

Όσο για το τελευταίο σχόλιό σου, συμφωνώ, είναι καιρός να απαγορευτεί επιτέλους και το κλάσιμο. Θέλεις να προτείνεις και κάποια ποινή; Στον άμεσα υπεύθυνο ή στον επιχειρηματία προτιμάς να πέσει το πρόστιμο;

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #439 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:25 »
...ok αλλά εκτός του το "απαγορεύεται το πτύειν" που υπήρχε σε ταμπέλα την 10ετία του '60 στην Αθήνα,
δεν νομίζω να έχει ψηφιστεί κάποιος νόμος για τον "αερισμό"
Μήπως θα έπρεπε μιας και μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση  και εθισμό στην αντικοινωνική συμπεριφορά παραγωγής αερίων δημοσίως των νέων .... :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #440 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:25 »
Εμενα με ενοχλεί ο βήχας και το φτέρνισμα πολύ περισσότερο γιατί είναι πηγές ασθένειας.
Απο τον... αερισμό (ειδικά αν είναι ηχηρός) θα κερδίσω και μερικά χρόνια ζωής απο το βροντερότατο (και ταπεινωτικότατο για τον "ενοχο") γέλιο που θα ρίξω.
Ομως πολύ θα ήθελα να δω να απαγορεύεται δια νόμου και με πρόστιμο οποιοδήποτε απο τα τρία/και τα τρία σε κλειστο δημόσιο χώρο.

Αρα να υποθέσω ότι η επιφυλαξη των ευρωπάιων/δική σου πεφτει στην κατηγορία ότι ο δίπλα έχει "δικαίωμα στο να φοβάται αυτό που κάνεις που του φαίνεται άγνωστο ή/και απειλητικό και να θέλει να μη  το κανεις δίπλα του διότι δεν είναι κατι καθιερωμένο και γενικά αποδεκτό ακόμη και αν είναι δυνητικά επικίνδυνο όπως πχ ο βήχας" και να προσθέσω και βρωμερό όπως ο αερισμός?


Ξεκαθαρίζω ότι σε καμμια περίπτωση δεν ειρωνεύομαι, απλα προσπαθω να κατανοήσω αν είναι κατι που έχει πραγματική υπόσταση πχ η μυρωδια ή το συννεφο η οτιδήποτε (γι αυτό και αναφέρω το άοσμο και αόρατο "μελλοντικό" ατμο) ή απλά ο φόβος για κατι νεο και άγνωστο που κανει ο δίπλα μου.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #441 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:30 »
Η δική μου πέφτει απλά στο σεβασμό απέναντι στους άλλους, θα ρωτήσω είτε στην Ελλάδα είτε οπουδήποτε αν επιτρέπετε ,αφού επιτρέπετε θα ρωτήσω αν ενοχλώ αυτούς που έιναι γύρω μου.αν μου πούνε ναι σαφως και δε θα ατμισω είτε το επιτρέπει ο νόμος είτε ο θεος ο ιδιος....

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #442 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:35 »
Οκ, κατανοητό.
Αρα ουσιαστικά θεωρείς το άτμισμα κατι δυνητικά επικίνδυνο ή ενοχλητικό για τους γύρω (και για καποιους είναι ενοχλητικό) , οπότε για να μην ενοχλήσεις ζητάς την άδειά τους το οποίο το κατανοώ σαν άποψη.

Και εγω αν δω ενοχλημένους (μου έτυχε μια και μόνη φορά απο το 2010, καποιος που δεν αντεχε γενικά τα αρώματα του ητ, μαλιστα ενω ήταν ακαπνος μου είπε πως περισσότερο ανέχεται το τσιγάρο απο το ητ και πολύ απλά σταμάτησα να ατμίζω. ) το σταματώ μεχρι να φυγουν η να φυγω απο τον κλειστό χώρο.

Τον νομο παντως τον σεβομαι απο τη μερα που δημοσιεύτηκε, όπως και καθε νόμο που γνωρίζω άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #443 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:41 »
Το θεμα δεν έιναι τη θεωρούμε εμεις σαν ατμιστες ,αλλά το τη θεωρούνε οι άλλοι και αν τους ενοχλεί όσο ακίνδυνο και αν ειναι για εμάς και για όλους γενικότερα..
Εξάλλου δεν έιναι και ότι καλύτερο μέσα σε ενα εστιατόριο που βλέπεις ότι δεν ατμιζει -καπνίζει κάνεις να το κάνεις μονο εσυ....και σε πολλους χωρους
Δε ξέρω αν καταλαβαίνετε τη εννοώ , αλλά σε πολλές χώρες λειτουργούν έτσι...
Στην Ελλάδα δεν ισχύει αυτο ούτε στο ελαχιστο

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #444 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:46 »
Η δική μου πέφτει απλά στο σεβασμό απέναντι στους άλλους, θα ρωτήσω είτε στην Ελλάδα είτε οπουδήποτε αν επιτρέπετε ,αφού επιτρέπετε θα ρωτήσω αν ενοχλώ αυτούς που έιναι γύρω μου.αν μου πούνε ναι σαφως και δε θα ατμισω είτε το επιτρέπει ο νόμος είτε ο θεος ο ιδιος....


Εφόσον ρυθμιστεί η νομοθεσία όπως προαναφέρθηκε (αποφασίζει ο επιχειρηματίας) η κατάσταση θα είναι απλή:

Αν επιτρέπεται στο συγκεκριμένο εστιατόριο οι πελάτες που το επιλέγουν αποδέχονται την πολιτική του καταστήματος επομένως θεωρώ πως δε χρειάζεται ιδιαίτερη άδεια από κάθε κοντινό τραπέζι.

Διαφορετικά θα υπάρχουν σίγουρα αλλού πορτοκαλιές για τους ευαίσθητους, ευγενείς, αδαείς κτλ...

Το θεμα δεν έιναι τη θεωρούμε εμεις σαν ατμιστες ,αλλά το τη θεωρούνε οι άλλοι και αν τους ενοχλεί όσο ακίνδυνο και αν ειναι για εμάς και για όλους γενικότερα..
Εξάλλου δεν έιναι και ότι καλύτερο μέσα σε ενα εστιατόριο που βλέπεις ότι δεν ατμιζει -καπνίζει κάνεις να το κάνεις μονο εσυ....και σε πολλους χωρους
Δε ξέρω αν καταλαβαίνετε τη εννοώ , αλλά σε πολλές χώρες λειτουργούν έτσι...
Στην Ελλάδα δεν ισχύει αυτο ούτε στο ελαχιστο

Γιατί θεωρείς ότι η (ενδεχομένως) λανθασμένη άποψη των άλλων είναι πιο βαρύνουσα από τη δική μας;

Η σωστή ενημέρωση είναι αυτή που διαμορφώνει τις σωστές απόψεις και όχι οι προκαταλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #445 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:53 »
Αισθάνεσε καλύτερα αν πω ότι έχεις δίκαιο?έχεις δίκαιο τότε, δεν εχω καμιά διάθεση να πείσω κανέναν και για τπτ ...
Θες να ατμισεις?Ατμισε όπου βρεις, μπορείς να αλλάξεις το κόσμο? Καν το,καλο θα έιναι για την ανθρωπότητα!!!!!
μπορείς να φέρεις το νομο στα μέτρα σου για να έχεις ενα χαρτι να το δείχνεις όταν ενοχλούνται κάποιοι? Μια χαρά!!!!

Αλλά όταν θες να έισαι άνθρωπος και να ζεις μέσα στο σύνολο τότε πρέπει να σεβεσε και αυτούς που έχεις διπλά σου.

Τους νόμους πρέπει να ξέρουμε να τους χρησιμοποιούμε όταν πρέπει και όχι καθαρά προς όφελος μας ειτε έιναι με το μέρος μας ειτε οχι....

Π.χ Αν κάποιος καπνίζει και μας πει μεγάλε κοφτό για τι με ενοχλεις,τότε αν ο νόμος έιναι με το Μέρος μας του τον δείχνεις και τον στέλνεις εξω να πάρει αερα
Αν όμως δεν έιναι η το δέχεσε η κάνεις τα πάντα να τον αλλάξεις...

Έχει γίνει καμιά ενέργεια μέχρι τώρα στην Ελλάδα απο τους αντίθετους ατμιστες του νόμου για να αλλάξει κάτι? Η εδω απλά παίζετε η φαρσοκωμωδία?
Εγω απο τι βλέπω σολαρι μόνος του ο αξιότιμος κύριος φαρσαλινος...

Μνημόνια βάλανε και οι μισθοι έιναι 400 ευρω, αλλά όλοι έιναι στις δουλειές τους και όλοι βρίζουν τους πάντες γι αυτο... κάνεις δε θέλει να ξεβολευτη αλλά όλοι φταίνε και για όλα έχουν άποψη....
Κάτι τέτοιο μου μυρίζει και στο συγκεκριμένο νομο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 03:22 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #446 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:54 »
Το θεμα δεν έιναι τη θεωρούμε εμεις σαν ατμιστες ,αλλά το τη θεωρούνε οι άλλοι και αν τους ενοχλεί όσο ακίνδυνο και αν ειναι για εμάς και για όλους γενικότερα.. Εξάλλου δεν έιναι και ότι καλύτερο μέσα σε ενα εστιατόριο που βλέπεις ότι δεν ατμιζει -καπνίζει κάνεις να το κάνεις μονο εσυ....και σε πολλους χωρους Δε ξέρω αν καταλαβαίνετε τη εννοώ , αλλά σε πολλές χώρες λειτουργούν έτσι... Στην Ελλάδα δεν ισχύει αυτο ούτε στο ελαχιστο

Στην Ευρώπη απ ότι φαίνεται μια που δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό ώστε να μπορέσω να κατανοήσω την κουλτουρα οι άνθρωποι είναι πιο "αμυντικοι"/"διερευνητικοι" στις αλληλεπιδράσεις τους απο εδω και πιο "διστακτικοι" στο να κάνουν (ή να αποδεχθουν να κανει καποιος άλλος) κατι "καινουριο" αν δεν το κανουν και οι υπόλοιποι.

Εδω πάλι είναι όλα χύμα, αν κατι δεν απαγορεύεται ρητά και με αστυφύλακα να είναι παρών γίνεται, είναι το άλλο άκρο.

ΟΚ, ευχαριστώ για το χρόνο σου, ήταν χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #447 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 02:57 »
Αφού είμαι χαζούλης και δεν το κατάλαβα, θες να μου το εξηγήσεις..??=
Δεν σε πρόσβαλλα και δεν έκανα χαρακτηρισμούς. Σαφώς δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Αντί να θίγεσαι που δεν σε θεωρώ αλάθητο θα μπορούσες να κάνεις τον κόπο να ξαναδιαβάσεις τι είπα και σε τι απαντούσα.

Στο νήμα γράφουμε τις απόψεις μας για τον νόμο. Οι πιο πολλοί εκφράζουμε αντιρήσεις. Κάποιος λέει "μα γιατί δεν τον δέχεστε;". Άρα, στο μυαλό κάποιον το να εκφράζεις αντιρήσεις σημαίνει "δεν τον δέχομαι". "Κανονικά", λες και η μόνη κανονική συμπεριφορά είναι να το βουλώνεις.
Εκεί απαντάω -γιατί δεν έχει νόημα να παίρνεις ένα κομμάτι συζήτησης ξεκομμένο" και λέω λίγα πράγματα. Δεν θα απολογηθώ γι αυτά, μια χαρά βρίσκω πως με εκφράζουν.

Όμως θα γίνω σαφέστερος (λες και εκατό απαντήσεις μου σε αυτό το νήμα δεν φτάνουν):
1.Εξήγησε μου λοιπόν πως είναι δυνατόν να συμμορφώνεσαι και να εφαρμόζεις ένα νόμο αλλά να μην το δέχεσαι κι όλας.. Και μην μου πεις το "εκφράζω τις αντιρρήσεις μου.. Γιατί εσύ υποχρεούσαι να δεχθεις τον νόμο και να τον εφαρμόσεις και όσο εσύ τον εφαρμόζεις οι άλλοι υποχρεούνται να δεχτούν την έκφραση των αντιρρήσεων σου, μέχρι να πείσεις τους κατάλληλους ανθρώπους για το δίκιο σου και αυτοί να αλλάξουν τον νόμο.. Αυτό είναι ευνομούμενη πολιτεία.. Το άλλο είναι ανομία, αναρχία κλπ από τα οποία πάσχει η Ελλάδα και γι αυτό είμαστε 100 χρόνια πίσω..
Δεν καταλαβαίνω... γιατί δηλαδή να μην στο πω; Είναι 100% δυνατόν να εφαρμόζεις ένα νόμο και ταυτόχρονα να αγωνίζεσαι για την αλλαγή του και να εκφράζεις δυσαρέσκεια για την εφαρμογή του.
Επίσης... Μόνο εσύ νοιάζεσαι για ευνομούμενη πολιτεία; Από πού και ως πού θεώρησες αυθαίρετα πως δεν νοιάζει κι εμένα εξίσου;

"Ευνομούμενη": (για πολιτεία) που διοικείται σωστά, στην οποία ισχύουν και εφαρμόζονται δίκαιοι νόμοι.

[Το τι υποχρεούσαι να δεχτείς και από ποιον υποχρεούσαι είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Θα φέρω ένα κάπως υπερβολικό παράδειγμα: Για την πολιτεία στην οποία βρίσκονταν (της Οθωμανικής αυτοκρατορίας στην οποία ήταν υπήκοοι), οι Έλληνες του 1821 φέρθηκαν παράνομα και προδοτικά, σκορπώντας ανομία και αναρχία. Για τα συμφέροντά τους, όπως τα εννοούσαν οι ίδιοι και όπως τα δεχόμαστε εμείς σήμερα, φέρθηκαν ηρωικά και ηθικώς σωστά. Προτείνω να μείνουμε στα συγκεκριμένα θέματα του νήματος και όχι σε γενικότερα.]

2.Εξήγησε μου λοιπόν γιατί αυτό " Πολλοί νόμοι σε όλο τον κόσμο που δεν γίνονται δεκτοί από τους πολίτες, τυχαίνει να μην τηρούνται στην πράξη ή να αντιμετωπίζουν δυσανάλογα μεγάλα ποσοστά παραβατικότητας." είναι σωστό και πες μου αν ο νόμος αυτός δεν ήταν το άτμισμα που οι μελέτες λένε πως είναι ακίνδυνο και ήταν κάτι άλλο σαν το παράδειγμα μου θα είχες την ίδια άποψη..
Δεν έκανα καμία κριτική για το αν είναι σωστό ή αν είναι λάθος.
Δήλωσα ένα γεγονός -το οποίο μπορεί να στο βεβαιώσει κάθε δικηγόρος. Οι κακοί νόμοι δεν πείθουν την κοινωνία, δεν τηρούνται στην πράξη και αντιμετωπίζουν δυσανάλογα μεγάλα ποσοστά παραβατικότητας -σε όλο τον κόσμο.
Αυτά τα λόγια ήταν απάντηση στην άποψη πως ειδικά στην Ελλάδα είμαστε "κάπως" ενώ στον υπόλοιπο κόσμο όλοι συμμορφώνονται. Δεν συμμορφώνονται πάντα.
Δηλαδή -για δεύτερη φορά- ξεχνάς πως απαντάω σε κάτι συγκεκριμένο (που κάνω και quote μάλιστα) και αντιδράς σε απόψεις που δεν είπα. Οπότε δεν ξέρω ποια είναι η άποψη πως υποθέτεις πως έχω και δεν ξέρω τι να σου πω για το παράδειγμά σου.

3.Εξήγησε μου πως αλλάζει ένας νόμος όταν δεν το δέχεσαι..
Αντιδράς, διαμαρτύρεσαι, πιέζεις, προσπαθείς να φέρεις με το μέρος σου νομοθέτες και κοινή γνώμη. Αν η γνώμη σου επικρατήσει σε αρκετούς, κάποια στιγμή οι νομοθέτες αντιλαμβάνονται πως άλλα θέλει η κοινωνία και τελικά αλλάζουν τον νόμο. Φυσικά αν σε αυτά προστεθεί και η μη τήρηση του νόμου τότε ο νόμος γίνεται de facto άκυρος (όπως ο αντικαπνιστικός στην Ελλάδα σε πολλές περιπτώσεις) και προκύπτουν αστεία φαινόμενα.
Πολύ σωστά απάντησε και ο Atmos.

4. Και τέλος πες μου τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι νόμοι είναι για να σε διευκολύνουν και όχι για να σε περιορίσουν.. Αν δεν κάνω λάθος διευκολυμένος είσαι την ανομία που κάνεις ότι γουστάρεις .. Όχι..??
Οι νόμοι υπάρχουν για να μπορούν να λειτουργούν καλά οι κοινωνίες. Περιορίζουν ανεπιθύμητες και αντικοινωνικές ενέργειες για να μπορούν να ευδοκιμούν οι πολίτες. Οι κοινωνίες θέλουμε να λειτουργούν καλά γιατί τις φτιάξαμε ακριβώς για να διευκολύνουν την επιβίωσή μας και να κάνουν την ζωή μας καλύτερη. Οι νόμοι και οι κοινωνίες λοιπόν υπάρχουν για να κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη. Στην ανομία οι κοινωνίες δυσλειτουργούν, οι βοήθεια προς τους πολίτες μειώνεται, η ανασφάλεια μεγαλώνει και η ζωή γίνεται πολύ δυσκολότερη. Συνήθως αυτό συνοδεύεται από επαναστάσεις, πολέμους και σφαγές.
Αυτό "με κάνει να πιστεύω" πως δεν με διευκολύνει η ανομία και πως μπορεί να μειώσει το προσδόκιμο ζωής μου.
Οπότε... πιστεύω πως κάνεις λάθος και λέω "όχι" στην ερώτηση!


[Πάντως με εντυπωσιάζει που στην αρχή φαίνεσαι πολέμιος της ανομίας και στην συνέχεια θεωρείς πως οι νόμοι δεν διευκολύνουν. Δηλαδή θες τους νόμους αλλά βρίσκεις πως σου δυσχεραίνουν την ζωή;]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2016, 04:33 από BigSur »

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #448 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 03:10 »
Αισθάνεσε καλύτερα αν πω ότι έχεις δίκαιο?έχεις δίκαιο τότε, δεν εχω καμιά διάθεση να πείσω κανέναν και για τπτ ...
Θες να ατμισεις?Ατμισε όπου βρεις, μπορείς να αλλάξεις το κόσμο? Καν το,καλο θα έιναι για την ανθρωπότητα!!!!!
μπορείς να φέρεις το νομο στα μέτρα σου για να έχεις ενα χαρτι να το δείχνεις όταν ενοχλούνται κάποιοι? Μια χαρά!!!!

Αλλά όταν θες να έισαι άνθρωπος και να ζεις μέσα στο σύνολο τότε πρέπει να σεβεσε και αυτούς που έχεις διπλά σου.

Σαφώς και δε μπορώ να αλλάξω τον κόσμο, μπορεί όμως να τον αλλάξει η σωστή ενημέρωση και η διάκριση από πλευράς του νομοθέτη.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να συμφωνώ με τη λογική των κρατών που έχουν μια πιο ανεκτική νομοθεσία αλλά και μια πιο ευαισθητοποιημένη κοινωνική πολιτική σχετικά με το άτμισμα.

Δε θεωρώ ασέβεια προς τους δίπλα μου οτιδήποτε μπορεί να τους ενοχλεί κατά φαντασίαν αν αυτό δεν περιέχει κάποια πραγματική βλάβη.

Ωστόσο δεν έχω καμία διάθεση να παρανομήσω δημιουργώντας ενδεχομένως πρόβλημα σε κείνους που έχουν μαγαζιά και δεν είναι καθόλου υπεύθυνοι για τις αποφάσεις της ελληνικής βουλής.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #449 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 03:28 »
Επειδή το κράτος δεν ενημερώνει, υπεύθυνα, ως οφείλει, τους πολίτες, δημιουργούνται διαμάχες μεταξύ τους.
Το ίδιο γίνεται με τα προσφυγόπουλα στα σχολεία της επαρχίας.
Παρεπιπτόντως με το ρυθμό που έχουμε πάρει και εμείς, η επόμενη τροποποιητική θα προσθέσει...
Απαγορεύεται το ατμισμα, λόγω περιορισμένης ορατότητας...
:wall: :wall: :wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116100 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824501 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507516 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154841 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1148 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4034 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem