vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, johnath, tony1976, billythekid, camber, pngtszs1976

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #450 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 12:55 »
Κατ' αρχάς, μια απάντηση στο καίριο ερώτημα "γιατί δεν εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός Νόμος?": Πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός. Ούτε γιατί καπνίζουν όλοι, ούτε γιατί τα μαγαζιά θα βαράγανε μύγες. Ποτέ δεν είχε αποφασιστεί ποιος θα είναι υπεύθυνος για τον έλεγχο: Ο Δήμος? Η Νομαρχία? Η Αστυνομία? Η ΕΥΠ?

Μετά, φίλε APOSTOLOS KAL. Φαίνεται να έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα. Το να απαγορέψεις κάτι δια Νόμου, πρέπει να έχει κάποιους συγκεκριμένους σκοπούς. Και οι δύο κυριότεροι, είναι η προάσπιση του Δημοσίου Συμφέροντος και η Προστασία των Πολιτών ή η μη έκθεση αυτών σε κίνδυνο, και πάντα σύμφωνα με τις επιταγές του Συντάγματος. Ο συγκεκριμένος Νόμος, βασικά τα άρθρα που μας ενδιαφέρουν, δεν κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Όταν αποδεδειγμένα μέχρι στιγμής το άτμισμα δεν αποτελεί κίνδυνο για τους τρίτους, είναι παράλογος ένας Νόμος που να απαγορεύει το άτμισμα σε δημόσιους χώρους. Δεν μπορείς να απαγορέψεις κάτι μόνο και μόνο επειδή ενοχλεί αισθητικά κάποιους άλλους. Είναι το ίδιο πράγμα με το δημόσιο αερισμό που είπες. Δεν απαγορεύεται, αλλά υπάρχει η στοιχειώδης παιδεία να μην λαμβάνει χώρα δημοσίως. Θεωρητικά πάντα. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για το άτμισμα. Η παιδεία και η ευγένεια, δεν μπορούν να επιβληθούν δια Νόμου. Την ίδια παιδεία όμως, θα πρέπει να έχει και αυτός που "ενοχλείται" από τον ατμό μου. Να έχει την ευγένεια να μου πει ευγενικά ότι τον ενοχλεί. Και όχι το μάγκικο "κύριος, απαγορεύεται αυτό" και με τις ευλογίες του κράτους. Το Πάσχα του 16, σε ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΩΡΟ, ευγενέστατος νεαρός ήρθε στο τραπέζι μας και μας ζήτησε αν είναι εύκολο να μην ατμίζουμε τόσο έντονα καθώς όλος ο ατμός πήγαινε πάνω του. Το σεβαστήκαμε. Μόνο και μόνο επειδή ήταν ευγενικός, καθώς κανένας Νόμος δεν μας υποχρέωνε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Και το ξαναλέω: ευχαρίστως να σεβαστώ ένα Νόμο ο οποίος μου απαγορεύει να εξασκήσω μια συνήθεια η οποία αποδεδειγμένα και τεκμηριωμένα, ΒΛΑΠΤΕΙ τους γύρω μου. Όταν όμως η μόνη τεκμηρίωση είναι ότι "προάγει την ΚΑΠΝΙΣΤΙΚΗ κουλτούρα", "παράγει μιμητισμό", "είναι Δούρειος Ίππος για το κάπνισμα" και "ο Δρ. Φαρσαλινός περιφέρει μια μελέτη από δω και από κει", τότε όχι, δεν θα το σεβαστώ. Θα σεβαστώ τον επιχειρηματία που παιδεύεται για το μεροκάμματο και θα μου πει να μην ατμίζω γιατί θα πληρώσει πρόστιμο, αλλά δεν θα σεβαστώ τον ελληνάρα που επειδή έχει χαρμανιάσει θα έρθει με μαγκιά και θα μου πει "αυτό είναι πιο επικίνδυνο από το κανονικό, αλλιώς δεν θα το απαγορεύανε". Και όχι, αυτό δεν με κάνει ατομιστή. Με κάνει σκεπτόμενο άνθρωπο. Εκτός και αν αυτό απαγορεύεται, που σημαίνει ότι το πολίτευμά μας είναι Μοναρχία άνευ Συντάγματος ή χαλιφάτο, ή εμιράτο.

nikosallos

Σαφώς και είναι φασιστικός ο Νόμος. Εκτός άν έχεις άλλον ορισμό υπόψιν σου για κάτι που περιορίζει την προσωπική σου ελευθερία δια Νόμου, χωρίς λόγο και αιτία (νόμιμη και συνταγματική τουλάχιστον) και χωρίς τεκμηρίωση. Δεν έχω άλλη αντίρρηση στα γραφόμενά σου, τουλάχιστον όχι τόσο σημαντική ώστε να τη συζητήσω.

Κώστας Τ.

Το άτμισμα, είναι κατά 95% τουλάχιστον λιγότερο βλαβερό για τον ατμιστή, όχι για τους τρίτους. Δεν θεωρούμε (η πλειοψηφία τουλάχιστον) ότι πρέπει να ατμίζουμε παντού. Θεωρούμε ότι δεν υπάρχει βάση για την απαγόρευση ατμίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Και φυσικά εννοώ χώρους εργασίας και χώρους διασκέδασης. Το αν κάποιος θα αποφασίσει να κάνει ομιχλώδες τοπίο ένα Νοσοκομείο επειδή απλά δεν απαγορεύεται, νομίζω ότι επαφίεται στην παιδεία του και στο σεβασμό για τους γύρω του. Σε ένα χώρο διασκέδασης όμως, άλλο είναι να μου λέει το κράτος "απαγορεύεται" και μάλιστα χωρίς καμία ουσιαστική αιτιολόγηση, και άλλο να μου πει κάποιος από τους γύρω ότι ενοχλείται. Την ενόχληση θα τη σεβαστώ, όπως έκανα πάντα στη ζωή μου. Την απαγόρευση, όχι.

Αν το κράτος θέλει να μειώσει το κάπνισμα στη νεολαία, ας εφαρμόσει τους Νόμους του, που βρίσκονται σε ισχύ:

α) Απαγόρευση πώλησης καπνικών και αλκοολούχων προϊόντων σε ανηλίκους
β) Απαγόρευση εισόδου ανηλίκων σε νυχτερινά κέντρα
γ) Σε χώρους στους οποίους επιτρέπεται η είσοδος και παρουσία ανηλίκων, απαγόρευση καπνίσματος και ατμίσματος σε αυτούς, με ευθύνη των επιχειρήσεων.

Όσο για θέμα μεταβατικότητας, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει. Ως φοιτητής, ταξίδευα συχνά αεροπορικώς στο εξωτερικό. Πρόλαβα την Ολυμπιακή με θέσεις καπνιζόντων για τις πτήσεις εξωτερικού. Ξαφνικά, απαγορεύτηκε. Δεν υπήρξε μεταβατική περίοδος. Πρόλαβα στην Αγγλία να έχω το δικαίωμα να καπνίσω σε εστιατόριο (εκτός αν ο ιδιοκτήτης όριζε αλλιώς). Δεν υπήρξε μεταβατική περίοδος. Ξαφνικά απαγορεύτηκε. Όμως εδώ μιλάμε για απαγορεύσεις που έχουν νόημα. Η απαγόρευση ατμίσματος σε ενήλικους, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και καμία απολύτως τεκμηρίωση.

Η θέση μου ήταν, είναι και θα είναι ξεκάθαρη πάνω στο θέμα: Από καμία μέχρι στιγμής μελέτη, δεν εμφανίζεται βλαπτικότητα για τους τρίτους. Από αρκετές μέχρι στιγμής μελέτες, εμφανίζεται μη βλαπτικότητα για τους τρίτους. Βάσει αυτών, η εξίσωση ατμίσματος με το κάπνισμα, δεν έχει καμία απολύτως επιστημονική, νομική ή συνταγματική βάση. Ως εκ τούτου, τα σημεία του Νόμου τα οποία παραπέμπουν στις διατάξεις του αντικαπνιστικού νόμου όσον αφορά το άτμισμα, είναι παράνομα και καταχρηστικά. Σε περίπτωση δε που υπάρξουν ειδικά διαμορφωμένοι χώροι για καπνιστές (κλουβιά) και υποχρεωθεί ο ατμιστής να πηγαίνει εκεί για να ατμίσει, ο Υπουργός ο οποίος υπογράφει μια τέτοια απόφαση, ενδέχεται να έχει και ποινική ευθύνη για έκθεση τρίτου σε κίνδυνο από θέση ευθύνης. Ενδέχεται επίσης να υπάρχει πρόσκρουση μιας τέτοιας απόφασης με το Άρθρο 4 του Συντάγματος (περί Ισότητας των Ελλήνων) από τη στιγμή που ως ατμιστής σε δημόσιο χώρο, που δεν κάνω κάτι το οποίο βλάπτει τους γύρω μου, δεν έχω ίση μεταχείριση με τους υπόλοιπους παρευρισκόμενους, οι οποίοι επίσης δεν κάνουν κάτι βλαπτικό για τους τρίτους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #451 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 14:22 »
Το κράτος φοβάται μη χάσει έσοδα από τη διακοπή του καπνίσματος, γι' αυτό και η απαγόρευση του ατμίσματος σε χώρους διασκέδασης και σίτισης.

Αν το άφηνε στην επιλογή του καταστηματάρχη, είναι πιθανόν πολλοί καταστηματάρχες για να τα 'χουν καλά και με τους καπνίζοντες και με τους μη καπνίζοντες να επέτρεπαν μόνο το άτμισμα που δεν ενοχλεί κανέναν λέγοντας στον καπνιστή εμμέσως πλην σαφώς "Ή κάνε ηλεκτρονικό ή βγες έξω", οπότε πολλοί καπνιστές θα είχαν έναν λόγο παραπάνω για να το γυρίσουν στον ατμό, οπότε... πάνε περίπατο τα έσοδα από το τσιγάρο. 

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #452 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 15:00 »
Έτσι ακριβώς... Μόνο που με αυτή τη "λύση" υπάρχει περίπτωση να χάσει επίσης έσοδα και το κράτος και οι ίδιοι οι καταστηματάρχες (δυστυχώς) για τον εξής λόγο:

Προσωπικά επειδή δε με ευχαριστεί μια έξοδος όπου κινδυνεύω να ενοχληθώ από κάποιον άλλον πελάτη που θα ενοχλείται από τον ατμό μου και με τη σειρά μου να ενοχλήσω άθελά μου τον καταστηματάρχη σε περίπτωση που ο ενοχλημένος από τον ατμό μου πελάτης κάνει μια καταγγελία στον καταστηματάρχη (ή και σε μένα αν έχει τη δυνατότητα) θα προτιμήσω να μην πάω καθόλου - γιατί η περίπτωση να πάω για κρασάκι, ποτάκι, καφεδάκι κτλ και να μην ατμίσω καταλήγει αντί για διασκέδαση να γίνεται αφόρητη καταπίεση.

Επομένως οι ελάχιστες έξοδοι που τα οικονομικά ενδεχομένως θα μου επέτρεπαν θα περιοριστούν ακόμα περισσότερο και βέβαια θα καταλήξουν να γίνουν αποκλειστικά κατά τους θερινούς μήνες.

Αυτό φαντάζομαι θα έχει κάποιες (όποιες...) συνέπειες για την οικονομία (ΦΠΑ, ασφαλιστικά ταμεία κτλ)

Δεν ξέρω αν είμαι η μόνη που θέλει να αποφύγει την κακοτοπιά αλλά όταν βγαίνω θέλω να χαλαρώνω και όχι να συγχύζομαι ή να στερούμαι μια απόλαυση που δε βλάπτει κανέναν άλλο στην τελική...

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #453 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 15:06 »
Δεν ξέρω αν είμαι η μόνη που θέλει να αποφύγει την κακοτοπιά αλλά όταν βγαίνω θέλω να χαλαρώνω και όχι να συγχύζομαι ή να στερούμαι μια απόλαυση που δε βλάπτει κανέναν άλλο στην τελική...


Ναξερες ποσοι σκεφτονται οπως εσυ !!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #454 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 15:12 »


nikosallos

Σαφώς και είναι φασιστικός ο Νόμος. Εκτός άν έχεις άλλον ορισμό υπόψιν σου για κάτι που περιορίζει την προσωπική σου ελευθερία δια Νόμου, χωρίς λόγο και αιτία (νόμιμη και συνταγματική τουλάχιστον) και χωρίς τεκμηρίωση. Δεν έχω άλλη αντίρρηση στα γραφόμενά σου, τουλάχιστον όχι τόσο σημαντική ώστε να τη συζητήσω.


...δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι παρά μόνο στην διατύπωση του επιθετικού προσδιορισμού του νόμου...

με άλλα λόγια προσωπικά είμαι πολύ προσεκτικός σε τόσο σοβαρά θέματα που αφορούν σαφώς περιορισμούς ελευθεριών των πολιτών.
Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φασιστικός μιας και ψηφίστηκε δημοκρατικά απο το 50% + της βουλής.
Και μην έχουμε αυταπάτες ότι οποιαδήποτε σύνθεση της βουλής πλήν των τρισκατάρατων αυγών θα ψήφιζε διαφορετικά.
Δυστυχώς κάποιες φορές το δημοκρατικό δεν είναι συνυφασμένο με το απόλυτα δίκαιο, αλλά με το πλειοψηφικό.
Σαφώς και είνα ένας ακόμα άδικος νόμος. Οχι όμως φασιστικός.
Κατανοείς νομίζω το πνεύμα μου.

Ναι έχω παράδειγμα....ένα απο τα πολλά είναι το γήπεδο, σήμερα θα πάω με τον γιό μου και θέλουν να μου στερήσουν τα αγαπημένα μου κέρματα,
και τον ατμό μου :)   Και θα μου κάνουν έλεγχο, σωματικό.... Γιατί ακριβώς κάποιοι κανιβαλίζουν, όχι όλοι, αλλά μια μερίδα ανεγκέφαλων...
Αλλά όλοι οι νόμοι πιάνουν όλους μας....δεν έκαναν διάκριση....

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #455 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 15:50 »
Εκεί που θα καπνίζουν και ας μην επιτρέπετε, εμεις θα ατμίζουμε. Τόσο απλά. Οπως ήταν και πριν.
Και δηλαδή θα μπουν αυτοί οι ράμπο, οι ειδικές ομάδες  :laugh1:  που κυνηγάνε τόσο καιρό τους καπνιστές και καταστηματάρχες, και θα γράψουν τον ατμιστή έναντι του καπνιστή η του καταστηματάρχη που έχει τρυπήσει τα τραπέζια. 
Δημοτική αστυνομία θα μου πείτε. Ναι τα ίδια. Δεν αλλάζει τιποτα για μένα με αυτόν το νόμο.
Άσε που οι περισσότεροι έχουν τζαμαρίες σόμπες και δεν ξέρω εγώ τι υπαίθριούς χώρους.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #456 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 18:23 »
Όταν είχε βγει ο προηγούμενος αντικαπνιστικός νόμος μου είχε τύχει σε ταβέρνα που κάπνιζαν πολλοί (δυστυχώς κι εγώ ακόμα τότε...) να βρεθεί ένας που είχε πρόβλημα και δημιούργησε μεγάλο θέμα (και με το δίκιο του κατά κάποιον τρόπο λέω τώρα εκ των υστέρων, αν και ποτέ δε θα συμπεριφερόμουν έτσι προσωπικά...)
Επομένως εφόσον ο νόμος καλύπτει μια αντίστοιχη περίπτωση σήμερα για κάποιον που έχει πρόβλημα με τους ατμιστές ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δε θα πέσεις στην περίπτωση, ακόμα και αν βλέπεις τους πάντες να καπνίζουν και να ατμίζουν μέχρι την "κακιά" την ώρα.
Και δεν ξέρω αν θα έρθουν οι ράμπο και τι θα κάνουν, αλλά και μόνο η όλη φασαρία είναι μεγάλο ξενέρωμα...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #457 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 22:07 »
@nikosallos

Μάλλον έχουμε διαφορετικά κριτήρια για το τι σημαίνει φασιστικός νόμος, χωρίς να είναι μεμπτό αυτό, οπότε το αφήνουμε εδώ. Και για την ιστορία, δεν ψηφίστηκε από το 50%+ της Βουλής, αλλά από τους Κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους. Δηλαδή όταν ο ΚΒΕ του Σύριζα (144 ψήφοι) και ο ΚΒΕ των ΑΝΕΛ (9 ψήφοι) ψήφισαν ΝΑΙ, αυτό σήμαινε 153 ΝΑΙ. Και όχι, δεν είναι το ίδιο καθώς με τόσο ισχνή πλειοψηφία, ελάχιστες διαφωνίες θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει πολλά. Υπέρ μας, ή κατά μας. Προφανώς, ένα Ν/Σ το οποίο επηρρεάζει τη ζωή και την υγεία ενός μεγάλου ποσοστού του πληθυσμού, καπνιστές και ατμιστές, δεν ήταν αρκετά σημαντικό για να συγκληθεί η ολομέλεια στο όλον της.

@savo

Θα με συγχωρέσεις πιστεύω που νευριάζω λίγο με το τελευταίο σου ποστ, όχι με εσένα προσωπικά όμως. Γιατί μου δίνει την εντύπωση ενός σκεπτικού που διαιωνίζεται στην Ελλάδα, και δυστυχώς είναι υπεύθυνο για πολλά από τα κακά που βιώνουμε: "ντάξει μωρέεεε, έχει ο Θεός, θα τη βρούμε την άκρη". Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ. Το θέμα, δεν είναι τι θα κάνουμε. Το θέμα είναι ότι πλέον είμαστε έρμαια του καθενός με το πρόσχημα της απαγόρευσης. Της υποχρεωτικής δια νόμου απαγόρευσης. Χωρίς καν να δίδεται η διακριτική ευχέρεια σε ιδιοκτήτες επιχειρήσεων να αποφασίσουν. Και για να το ευθυμήσω λίγο, έχω που έχω κάτι προηγούμενα με κάτι πρώην δημοτικούς αστυνομικούς εδώ, δεν το βλέπω να είναι και πολύ προς το συμφέρον τους να έρθουν να με γράψουν σε φάση τσιπουράδικου μετά μεζέως και κάργα μερακλώματος... :)) Ρεαλιστικά πάντα, και εγώ πιστεύω ότι όσον αφορά το δημόσιο άτμισμα, δεν θα αλλάξουν πράγματα. Δεν ψηφίστηκε κάποιος καινούριος αντικαπνιστικός απλά μας εντάξανε στον παλιό. Ο οποίος εφαρμόζεται όσο ο Νόμος Παπαθεμελή περί κλεισίματος των νυκτερινών κέντρων στις 0200, όσοι τον θυμούνται. Για τους γεννηθέντες από το 82-83 και μετά, μπορεί να φαντάζει αστείο! Ντάξει δεν έχω και πολύ διαφορά από την κλάση 82-83, αλλά ήμουν λίγο ξεπόρτης από μικρός :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #458 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 22:39 »
@Cruiser συμφωνώ ως προς το έρμαια.
Είμαι κ εγώ απ αυτους που δεν θελουν να συνεχίσουν την όποια  σάπια αντίληψη και συνήθεια.
Ένα κλασικό παράδειγα είναι το φακελάκι πχ και άλλα τόσα.
Εδώ δεν μιλάμε ότι θα πρέπει να βρούμε την άκρη μπακαλίστικα αφου επί της ουσίας δεν έχει άλλαξει κάτι σοβαρά απο εποχή αντικαπνιστικού.

Τα παντα σε αυτή την χώρα έχουν εισπρακτικό χαρακτήρα και τίποτα παραπάνω.
Ξυπνήσανε μια μέρα και είπανε από αύριο θα γίνετε Άγγλοι.Τέρμα το τσιγαράκι στο καφενείο του χωριού που παίζουν πρέφα και δηλωτή, τέρμα στο επιχειρηματία που άνοιξε ένα κέντρο διασκέδασης η τι άλλο με γνώμονα το παλιό καθεστώς κλπ.
Ποτέ και σε τίποτα δεν αφήνουν τους νόμους να έχουν ευελιξία και να δίνουν επιλογές. Τσουβάλιασμα και νέτα η υπόθεση καλή ώρα.
Και δεν μιλάμε για μια κοινωνία που κάπνιζε ο ένας στους δέκα έτσι? Όλη η δομή ήταν κατασκευασμένη πάνω σ αυτό το εμποροπανήγυρη.
Είνα μεγάλο το θέμα και  με πολλά παρακλάδια. Το κακό σε αυτή την χώρα είναι η απουσια διαλόγου και η εύρεση μιας δίκαιης και ισότιμης λύσης που όλοι στο τέλος θα την δεχτούν και θα την εφαρμόσουν αναλόγως. Μέχρι τότε έχουμε καιρό.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #459 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 01:12 »
Ατόνησε το θέμα μετά την ψήφιση του νόμου, ωστόσο πρέπει να αναφέρω ένα συμβάν που έζησα σήμερα, διαπλεκόμενο μάλιστα (και με άλλα θέματα του φόρουμ και γενικά).
Ώρα 23:00 και πήγα να παραλάβω την 12χρονη κόρη μου από σχολικό πάρτυ. Σχολικό μεν, σε κλαμπάκι κλεισμένο μέχρι εκείνη την ώρα δε. Έπρεπε να ρίξω και μια ματιά, ως καθηγητής.

Στην είσοδο παρουσιάστηκε ένα ζευγαράκι, μάλλον φοιτητές, που είχαν βρεθεί εκεί από σπόντα. Πολύ ευγενικοί και ήσυχοι. Φαίνεται ότι είχαν μπει μέσα και είχαν δει ότι το κλαμπάκι ήταν υπό κατοχή παιδιών 12-14 ετών. 
Ο νεαρός χαμήλωσε το κεφάλι και ρώτησε την κυρία (μάλλον δεν ήταν υπάλληλος) του ταμείου αν επιτρέπεται το "ηλεκτρονικό"...
Εκείνη απάντησε καταφατικά, μετά από στιγμιαίο δισταγμό.
Μπαίνοντας μέσα, διαπίστωσα ότι τα 3 από τα 5 άτομα που εργάζονταν εκεί "έφεραν" ΗΤ.  Μόνο ο ένας άτμιζε και μάλιστα ντουμανιωδώς.

Συμπεράσματα (αν δεν κάνω λάθος):
1) Παρά την απαγόρευση, έχει περάσει στη συνείδηση του κόσμου ότι παθητικό άτμισμα δεν υπάρχει. 
2) Το αν είναι ηθικό ένας 20χρονος να ατμίζει μπροστά σε τέτοιες ηλικίες δεν είναι του παρόντος, από τη στιγμή που τα παιδιά έδειξαν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον για την 330μελη μπύρα που υπήρχε μπροστά μου παρά για το ανενεργό ΗΤ μου. Η απάντηση "πράσινο τσάι" δεν φαίνεται να τα έπεισε. Κανένα όμως δεν ρώτησε τι γεύση ατμίζω.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #460 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 11:47 »
Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι η υπάλληλος απάντησε καταφατικά ενώ δια νόμου έχει απαγορευτεί.
Στον επόμενο που θα μπει μέσα και θα ρωτήσει αν μπορεί να καπνίσει, δικαιούται να πει όχι?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #461 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 11:58 »
Eπι του παρόντος, δεν έχει αλλάξει τιποτα όπως έλεγα. 

Είμαι σχεδόν επειδεικτικά παράνομος πάντα σεβόμενος το περιβάλλον και τους γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #462 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 12:14 »
Όλα καλά , όμως όταν ξεφεύγει κάποιος είναι απαράδεκτο . Εγώ ατμιζω όλη μέρα σπίτι και η γυναίκα μου δεν μου έχει πει κουβέντα για τα αρώματα που χρησιμοποιειω ,  απλά , όχι πολύ βαριά καπνικά .  το πιο βαρύ που έχω είναι το relax.
Χτες γύρισε τούρμπο από τη δουλειά , πωλήτρια σε κατάστημα ρούχων , από έναν τύπο που κυκλοφορούσε και ντουμανιαζε το χώρο ,  χωρίς να ρωτήσει καν τους εργαζόμενους που παλεύουν για το μηδαμινό μεροκάματο ,  αν πρέπει να ανεχτουν ΚΑΙ το άρωμα "καμένο ζαντολαστιχο" όπως το αποκάλεσε η γυναίκα μου.
Ας μάθουμε επιτέλους να σεβόμαστε κάποια πράγματα ρε παιδιά !  Και πριν την απαγόρευση ,  ΠΟΤΕ δεν ατμισα σε μάρκετ , νοσοκομεία , ιατρεία, εμπορικά καταστήματα,  κάποιος  σπίτια άλλων χωρίς να ρωτήσω αν τους ενοχλεί το άρωμα ή το ατμισμα γενικώς .
Αυτά .
Προσωπική γνώμη πάντα .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2016, 12:25 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #463 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 12:19 »
Κανονικά θα έπρεπε να το απογορεύσουν και στο αυτοκίνητο την ώρα που οδηγάμε. Σαν το κινητό ένα πράμα. Άντε τώρα να είσαι σε διασταύρωση και να θες να βάλεις σε tc σε αποσπάει όσο να ναι.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 539
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #464 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 12:23 »
Δεν έχεις άδικο ,  μια φορά τράβηξα πνευμονικη με avocado στο αυτοκίνητο ,  έκανα 2 λεπτά να ξαναδώ το δρόμο ! :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115966 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824427 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154804 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568814 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243910 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294225 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762802 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1134 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4023 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem