vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

285 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, john67

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θα έφτιαχνα πότε τέτοιο πράγμα, ούτε το συνιστώ. Με κατάλληλη παροχή όμως όντως δεν έχεις θέμα καθώς η θερμοκρασία του υγρού δεν πρόκειται να ξεπεράσει την θερμοκρασία βρασμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2014, 21:11 από Atrum »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Το να μη ξέρουμε τι γίνεται σε ψηλά Watt βέβαια, δε σημαίνει πως θα υποθέσουμε πως κάνει κάτι κακό, αλλιώς δε θα ατμίζαμε φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Αν είναι να υποθέσουμε κάτι θα υποθέσουμε ότι κάνει κακό βέβαια...

Δεν νομίζω πως οτιδήποτε ''περισσότερο'' μπορεί να κάνει καλό...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Έγω πιστεύω πως άλλοι θέλουν ζεστό ατμό και πολλά Watt, κι άλλοι κρύο και λίγα Watt, άλλοι το φαγητό τους το θέλουν καυτό κι άλλοι χλιαρό, το νερό άλλοι βρύσης κι άλλοι από τον ψύκτη (εκτός από τον Moe που το θέλει warm and rusty)

Φαντάζομαι αφού θέτεις το "αν πρέπει να υποθέσουμε", κι αν πρέπει να υποθέσουμε πως κάτι κάνει το άτμισμα αυτό θα ήταν κάτι κακό, αλλά κοιτάμε όλη την εικόνα, κι αφού μας κρατάει μακριά από το τσιγάρο, δεν κάνουμε υποθέσεις χωρίς λόγο.
Πέραν αυτού, διαφωνίες, για λόγο ή χωρίς, υπάρχουν πάντα κι είναι μες στο πρόγραμμα.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Εσύ είπες...

Το να μη ξέρουμε τι γίνεται σε ψηλά Watt βέβαια, δε σημαίνει πως θα υποθέσουμε πως κάνει κάτι κακό, αλλιώς δε θα ατμίζαμε φαντάζομαι.

και εγώ λέω πως αν είναι να υποθέσουμε θα υποθέσουμε το κακό...


Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε :yes:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το να μη ξέρουμε τι γίνεται σε ψηλά Watt βέβαια, δε σημαίνει πως θα υποθέσουμε πως κάνει κάτι κακό, αλλιώς δε θα ατμίζαμε φαντάζομαι.
Εγώ -προσωπικά πάντα- το υποθέτω, καθώς έχουμε εδώ και αρκετό καιρό ενδείξεις (και από τον Δρ.Φαρσαλινό) πως αρχίζουν περίεργα πράγματα όσο ανεβαίνουν τα βατ. Και νομίζω πως δεν είναι τυχαίο πως προς τα εκεί θα ψάξει με την επόμενη έρευνά του.
Αν κάποιος αποφασίσει πως τον νοιάζει μπορεί να ατμίζει χωρίς να ξεφεύγει πολύ στα βατ. Δεν ξεκινήσαμε το άτμισμα με DNA30 και στα όρια, έτσι δεν είναι;

Δεν θα έφτιαχνα πότε τέτοιο πράγμα, ούτε το συνιστώ. Με κατάλληλη παροχή όμως όντως δεν έχεις θέμα καθώς η θερμοκρασία του υγρού δεν πρόκειται να ξεπεράσει την θερμοκρασία βρασμού.
Συμφωνώ. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν αυτά θεωρούνται τόσο αυτονόητα που όλοι νομίζουν πως υστερούν αν δεν δοκιμάζουν όλα τα νέα κόλπα (και χωρίς γνώση ή προσοχή).
[Ευτυχώς, εδώ στο φόρουμ κρατάμε και πισινή! Μπαίνεις youtube ή reddit και αρκετοί σε κάνουν να νιώθεις ανόητος και μόνο που διστάζεις!]

Καλα ολα αυτα που λετε, ολοι εχετε απολυτο δικιο, αλλα εγω αν δεν δω ντουμανι να σκεπαζει τον ηλιο δεν μπορω να ατμισω  :idiot1: Για αυτο και δεν μπορω να ανεβω πανω απο τα 0.5-ο.6 ωμ  8)
Ενταξει, τωρα σοβαρα, δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος τεραστιος κινδυνος οταν καποιος ξερει τι κανει. Οταν ομως καποιος ρωταει απο ποια μερια να βαλει την μπαταρια στο μηχανικο μοντ, ε τοτε μαλλον υπαρχει προβλημα  :laugh1:  Οποτε καταληγω στο οτι οταν υπαρχει γνωση υπαρχει και ασφαλεια. Οσο αφορα τα υγρα απλα δε ξερω, μεχρι στιγμης γνωριζουμε οτι γνωριζουε και δεν ειμαι διατεθειμενος να θυσιασω το ντουμανι μου για υποθεσεις  8)  (εκτος και αν βγει στη φορα οτι κερδιζουμε σιγουρα καρκινο πανω απο τα 20 βατ)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν λέει σε κανένα τι να κάνει φίλε. Μεγάλα παιδιά είμαστε.
Αλλά "σίγουρα" καρκίνο δεν παθαίνεις ούτε με 3 πακέτα άφιλτρα τη μέρα.
Οπότε μάλλον έχουμε διαφορετικά κριτήρια.  8)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Το να ατμισεις στα 0.1 - 0.8 Ωμ , δεν ειναι δυσκολο.
Το να ατμισεις στα 0.1 - 0.8 Ωμ με ασφαλεια και χωρις παρενεργειες ειναι το δυσκολο.


Ας ειμαστε και λιγο εγκρατεις ομως με τις αντ/σεις που ειναι σκετο βραχυκυκλωμα.  Το οτι υπαρχουν μπαταριες που μπορουν να υποστηριξουν τετοιες αντ/σεις , δε σημαινει οτι εχουν γινει για αυτο το λογο.
Εχουν γινει για να μπορει το ρευμα να φευγει απο την κυψελη ευκολα και να εχουμε οσο γινεται πιο καλο αποτελεσμα δυναμης.
Να μπορεις δηλαδη με αντ/σεις 1.5 Ωμ να εχεις απο μια μπαταρια τετοιο αποτελεσμα που στα 3.6 V να μην ειναι και τοσο αισθητη η αδυναμια της μπαταριας.


ΟΜΩΣ , ουτε αυτες οι μπαταριες και οι δυνατοτητες τους ειναι για το η.τ. , ουτε αυτες οι αντ/σεις ειναι ικανες να σου δωσουν κατι γευστικο/απολαυστικο απο το υγρο που ατμοποιεις.


Οταν μια κανονικη αντ/ση φτανει στους 270 - 300 βαθμους και η γλυκερινη με 10 -15 % αραιωση ειναι καπου στο σημειο αυτο η ανοχη της , τοτε τι γινετε οταν εχει τελειωσει το υγρο και εχεις αυτη την αλλαγη στη γευση ;;;


Μηπως για μια στιγμη εχεις ρουφηξει κατι αλλο ;;;;;;;;


Ποσες φορες εχεις ρουφηξει αυτο το κατι αλλο ;;;;;;;;




Για πολυ ντουμανι δεν χρειαζεσαι απλα μικρη αντ/ση , αλλα και να ξερεις το πως να το κανεις να ατμοποιει μεγαλη ποσοτητα υγρου το μηχανακι σου.
Ενα αλλο ειναι με ποιον ατμ/τη θελεις να βγαλεις τρελο ντουμανι.  Δεν μπορουν ολοι οι ατμ/τες να δωσουν ''συννεφιασμενες Κυριακες''
Οσο και να προσπαθησεις , αν ο ατμ/της δεν μπορει , χτυπα τον κ@λ@ σου κατω εσυ , ντουμανι αναλογο της αντ/σης , δεν θα παρεις.
Αντιθετα και μεσα απο την προσπαθεια σου , ποσες φορες θα στεγνωσεις το φιτιλοβαμβακι ;;;;


Σου αρκει αυτη η ποσοτητα  ή θελεις και παραπανω ;;;;


Ας ειμαστε λοιπον λιγο πιο σοβαροι στο θεμα subohm , γιατι καποτε δεν υπηρχαν τα συρματα , ουτε οι μπαταριες , ουτε οι γνωσεις που εχουμε αποκτισει σημερα.
Τοτε ομως ειχαμε πιο μεγαλη ευχαριστηση/απολαυση , γιατι αυτο που μετρουσε ηταν το οτι καταφερα να κανω μονος μου αντ/ση και μαλιστα δουλευει και καλα.
Εκανα κατι εγω , με τα χερια μου.   Αυτο ηταν τοτε το ζητουμενο που δεν υπηρχε ουτε βοηθεια , ουτε υλικα για να κανει καποιος τετοια πραγματα .
Τωρα ομως εκτος της εξελιξης , υπαρχουν και νεοι ατμ/στες , που δεν ξερουν το παρελθον και το φορουμ για να το ψαξεις , θελεις πλεον χρονια διαβασματος κι αν θα κρατησεις τα πιο σημαντικα απο το κουρκουτιασμα που θα παθεις.


Οταν λοιπον λες σε καποιο νεο κανε 0.6 Ωμ να βρεις το τελειο ή εγω ατμιζω μια χαρα στα 0.5 Ωμ , ο νεος θα νομισει οτι εκει θα πρεπει να ατμισει.
Το αποτελεσμα ολοι το καταλαβαινουμε.  Μπορει να μην παθει κατι , αλλα αυριο θα βρεθει στη θεση του καποιος αλλος...........κλπ. κλπ. κλπ.


Ας ατμισει ο καθενας οπου και οπως θελει.  Ομως , ας το κραταει για τον εαυτο του αυτο που κανει.  Δεν ειναι αναγκη να το μαθει κανεις .
Για 'μενα ατμιζω , οχι για αυτον που θα με δει ή που με κοιταει........

Και στο 1 ωμ να ατμισεις το ιδιο επικινδυνο ειναι. Αυτο που λεμε οτι το υπο-ωμ ειναι βραχυκλωμα, ενταξει, το λεμε μεν, δεν ειναι αληθεια δε. Απο τη στιγμη που υπαρχει φορτιο δεν εχουμε βραχυκλωμα. Για αυτο λεω οτι ακομα στο 1 ωμ ή στο 1.2, που ειναι φυσιολογικο για μηχανικο, ο κινδυνος να γινει κατι το απροοπτο ειναι υπαρκτος. Αρα η προσοχη δεν εχει να κανει με τα ωμ που παιζουμε αλλα με τα μηχανικα+επισκευασιμους.
Καλο ειναι να λεμε οτι θελει προσοχη, αλλα μην το παρακανουμε κιολας δαιμονοποιοωντας τις χαμηλες αντιστασεις.
Οσο αφορα το τι ατμιζουμε το θεμα ειναι αλλο. Ολοι ξερουμε οτι το καλυτερο ειναι σκετη βαση, αλλα τι θα κανουμε τωρα; Θα προτειουμε σε ολους να μην χρησιμοποιουν αρωμα; Ας δουμε πρωτα τι ακριβως βαζουμε μεσα μας και μετα βλεπουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Λογικό δεν είναι να δαιμονοποιείται κάτι που πραγματικά είναι επικίνδινο όταν ο άλλος είναι ανίδεος; Στο κάτω κάτω δεν σηκώνουν όλες οι μπαταρίες παρατεταμένα τόσα A και ποιος ξέρει κιόλας αν ο νέος δεν έχει στα χέρια του καμιά μαιμού sony μπαταρία;


Καλό είναι να δαιμονοποιούνται τα μηχανικά με sub-ohm όταν μιλάμε σε νέους ατμιστές.


Όσο για το τί βάζουμε μέσα μας, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Και στο 1 ωμ να ατμισεις το ιδιο επικινδυνο ειναι. Αυτο που λεμε οτι το υπο-ωμ ειναι βραχυκλωμα, ενταξει, το λεμε μεν, δεν ειναι αληθεια δε. Απο τη στιγμη που υπαρχει φορτιο δεν εχουμε βραχυκλωμα. Για αυτο λεω οτι ακομα στο 1 ωμ ή στο 1.2, που ειναι φυσιολογικο για μηχανικο, ο κινδυνος να γινει κατι το απροοπτο ειναι υπαρκτος. Αρα η προσοχη δεν εχει να κανει με τα ωμ που παιζουμε αλλα με τα μηχανικα+επισκευασιμους.


Είσαι ηλεκτρονικός και τα λες αυτά?

Ή τα διάβασες κάπου?


Καλο ειναι να λεμε οτι θελει προσοχη, αλλα μην το παρακανουμε κιολας δαιμονοποιοωντας τις χαμηλες αντιστασεις.


Να τις δαιμονοποιήσουμε μπας και γλυτώσει κάποιος ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2014, 10:39 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
ειδα κατι πινακακια με νουμερα απο διαμετρους τριπανιων και παχος συρματος που βγαζουν καποια συγκεκριμενα ohm αλλα καποιος μου ειπε οτι αν εχεις εναν ατμ/τη που θα τον στυσεις με 2 coils αυτοματος τα ohm που θα σου εδεινε η μια ,με τις δυο διαιρεις το αποτελεσμα δια 2 δηλ αν η μια με α1 32αρι και 10 σπιρες δωσει 1 ohm βαζοντας και μια ιδια δευτερη coil τελικο αποτελεσμα θα εχεις 0.5 ohm εγω λοιπον που εχω dripato ατμ/τη σε ηλεκτροννικο mod τι πρεπει να κανω για να μη το ζοριζω με χαμηλες ohm και να κανω dual coil πετυχενωντας 1.2 1.4 ?Αν και να  σας πω την μεχρη τωρα εμπιρεια μου και στα 0.8 που ειμαι τωρα με 4v και στα 20w καλα παει το θεμα και απο ντουμανι και απο γευση.Η αλειθια ειναι οτι και εγω ικανοποιουμε οταν βγαζω απο το στομα μου συννεφα και ακουω τον αλλο που δεν με βλεπει αλλα βλεπει το ντουμανι ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΙΡΕ ΦΩΤΙΑ.Αν καταλαβα καλα για ντουμανες πρεπει να πεζεις σε ψιλα ρευματα vg αερας και τα σχετικα,Αν ειμαι καπου λαθος πειτε μου.Και κατι αλλο που διαβασα (για να επαναφερω λιγο τον ορισμο ανυσιχια) ειναι πως αμα καψεις υπερβολικα το ζουμι παραγεται ενα διλητιριο με το ονομα (δεν θυμαμαι) αμα βαλεις αλουμινιο σε πατεντα οπως εκανα εγω στον rsst που εκλεισα της τρυπες της δεξαμενης με αλουμινοτενια κανοντας τον driper περνεις και απο την θερμανση του αλουμινιου βλαβερα στοιχεια ,αν το mod εχει υληκο οπως τον χαλκο με την υπερθερμανση του απο την μπαταρια και κρατοντας το modaki εχουν ανοιξει οι ποροι του δερματος και περνεις και απο εκει βλαβερες ουσιες μεσα σου και τι αλλο μπορει να υπαρχει εκει εξω απο πλοιροφοριες που εγω και εσυς δεν ξερουμε πλοιροφοριες που τις ακουμε και τις διαβαζουμε και βλεπουμε οτι τελικα αυτο που αρχισε σαν χομπι προκιμενου να κοψουμε το καπνισμα και να ασχολιθουμε τοσο με στυσιματα οσο και με τη γευση και το ντουμανι και και και και........κρυβει τοσους πολους κυνδινους για την υγεια μας

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
28αρι με διαμετρο απο συνδετιρα 13 σπιρες αυτο και αν λεγετε super micro coil 0,8 ohm 3,5 v 15,3 w καλη αποδοση και τα πειραματα σε ελενχομενο βαθμο συνεχιζονατε

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Είμαστε off topic αλλά δεν μπορώ να μη το σχολιάσω γιατί αυτή η εντύπωση επικρατεί και στους αρχάριους χρήστες που θεωρούν τα sub ohm ακίνδυνα ή το ίδιο επικίνδυνα με τις κανονικές αντιστάσεις.

Και στο 1 ωμ να ατμισεις το ιδιο επικινδυνο ειναι. Αυτο που λεμε οτι το υπο-ωμ ειναι βραχυκλωμα, ενταξει, το λεμε μεν, δεν ειναι αληθεια δε. Απο τη στιγμη που υπαρχει φορτιο δεν εχουμε βραχυκλωμα.
Μίνι βραχυκύκλωμα είναι και τα 0.5Ω και το 1.0Ω και τα 2.0Ω. Αλλά σε καμία περίπτωση το 1.0Ω δεν είναι το ίδιο επικίνδυνο με τα 0.5Ω.
Στα 0.5Ω έχεις 4.2V, 8.4Α, 35.28W. Αν κατά τη χρήση η αντίσταση πέσει στα 0.3Ω τότε έχεις 4.2V, 14.0A, 58.8W. Δηλαδή 5.6Α και 23.52W παραπάνω
Στα 1.0Ω έχεις 4.2V, 4.2A, 17.64W. Με την ίδια πτώση κατά τη χρήση για τα 0.8Ω θα έχεις 4.2V, 5.25A, 22.05W. Μόλις 1Α και 4.4W παραπάνω.
Φυσικά όσο ανεβαίνουμε στα Ωμ οι διαφορές γίνονται ακόμη μικρότερες έως αμελητέες.

Γιατί να πάρουμε λιγότερα Ωμ από αυτά που μετρήσαμε? Για πολλούς λόγους:
- Δεν μετρήσαμε επειδή δεν γνωρίζουμε. Κάναμε το στήσιμο που είδαμε στο youtube να κάνει αυτός ο μουσάτος.
- Επειδή έχουμε εμπιστοσύνη στο χέρι μας που έχει στρίψει πολλές τέτοιες αντιστάσεις.
- Σφάλμα ωμόμετρου
- Όταν μετρήσαμε οι επαφές ήταν βρώμικες αλλά μετά τις καθαρίσαμε.
- Συνηθισμένη αλλαγή ωμικής αντίστασης όταν το σύρμα κάθισε στη θέση του με τη χρήση.

Οι μπαταρίες πρέπει να επιλεχθούν με προσοχή αλλά και πάλι θέλουν συνεχώς έλεγχο. Τα ρεύματα στα 0.5Ω είναι πολύ ψηλά και στρεσάρονται ακόμη και οι καλύτερες του είδους. Τα υλικά του mod και του ατμοποιητή, ιδιαίτερα τα μονωτικά σε κουμπί και πόλους πρέπει να είναι άριστης ποιότητας. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι πολύ ψηλές.

Οσο αφορα το τι ατμιζουμε το θεμα ειναι αλλο. Ολοι ξερουμε οτι το καλυτερο ειναι σκετη βαση, αλλα τι θα κανουμε τωρα; Θα προτειουμε σε ολους να μην χρησιμοποιουν αρωμα; Ας δουμε πρωτα τι ακριβως βαζουμε μεσα μας και μετα βλεπουμε  ;)
Είναι γνωστό ότι η VG σε υψηλές θερμοκρασίες εκλύει ακρολεϊνη και πιθανόν τα αρώματα παράγουν κι αυτά με τη σειρά τους κι άλλες χημικές ουσίες.
Όλες οι μελέτες που έχουν γίνει μέχρι στιγμής χρησιμοποίησαν eGo μπαταρίες. Μόνο μία από όσο θυμάμαι του κ. Φαρσαλινού χρησιμοποίησε mod στα 8-10W. Με βάση τις έρευνες το η.τ. είναι σαφώς πιο ακίνδυνο από το κ.τ. Αλλά ποιο η.τ.? Αυτό των 30-40-50watt? Όχι βέβαια. Γι αυτό δεν ξέρεις τίποτα ακόμη. ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ότι είναι το ίδιο ακίνδυνο αλλά μένει να αποδειχθεί.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2014, 16:09 από camber »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6299 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117319 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825442 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508554 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155335 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244459 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294905 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1976 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763411 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog