vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

58 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, dallaskdp, white varadero, Lazy Dog, pngtszs1976, Tem

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Μεχρι να μας πει κάποιος που πράγματι ''παίζει'' με τις καινουριες vw συσκευές των πολλών watts, ας πω κι εγώ το δικό μου :)

Δεν ξέρω αν είναι και μόδα ή αναγκαιότητα ή και τα δύο, ξέρω όμως ότι είναι απολαυστικά κι εθιστικά όπως είπε κι ο προλαλλήσας.
Αν τα συνηθίσεις για λίγες ώρες - μέρες, δύσκολα ξαναγυρνάς σε χαμηλότερα βατ...
Μπορεί με ένα πιο απλό στήσιμο να παίρνεις ικανοποιητικό ατμισμα σε χαμηλότερα αλλά τα ψηλά ρεύματα σε συνδυασμό μ' άλλους παράγοντες (αέρα, στησιμο κτλ) είναι μερακλήδικα, πως να το κανουμε... :yes:

Eμενα με καλυψε ο exispathi απολυτα. Και εγω μονες αντιστασεις εκανα συνεχως, αλλα μια φορα πετυχα μια καλη διπλη, γιατι ειχα και το καταλληλο συρμα, και απλα δεν υπαρχει γυρισμος.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Και 30W βατ δοκίμασα, και subohm, και διάφορα πάχη συρμάτων και μονές-διπλές-τετραπλές αντιστάσεις με φυτίλι ή βαμβάκι.

Αν θέλεις να βγάζεις καπνούς σαν δράκος και να γίνεσαι το επίκεντρο όλων δεν υπάρχει γυρισμός. Αλλιώς επιστρέφεις γρήγορα στις ρίζες.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Ψηλα βατ είναι τα 14 αντε και κάτι ακόμα.
Τα 30 ειναι θερμοπληξία :D

Περι ορεξεως βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα.Ειμαι ατμιστης 2 μηνες τωρα και απο το pc μου παρακολουθισα καποια video.Η γνωση μου πανω στο θεμα ειναι λογικα πολη μικρη αλλα μαθαινω γρηγορα.Αρχισα με ενα ηλεκτρονικο mod  evic supreme.Ηλεκτρονικο για να μαθω κατω απο ασφαλες συνθικες το τι και το πως.Βλεποντας ομως youtube παρατιρισα οτι σχεδον ολλοι τους εχουν να κανουν με μηχανικα mods.Αυτο που καταλαβα και ειδα ειναι οτι με το πατιμα ενος κουμπιου σε ενα μηχανικο το ρευμα φευγει απο τη μπαταρια κατευθειαν στην αντισταση του ατμοποιητη σε σχεση με το ηλεκτρικο που υπαρχει μια μικρη καθιστεριση λογο πλακετας.Αν καταλαβα καλα τα υπερ και τα κατα μεταξυ των δυο τυπων ειναι οτι στο ηλεκτρικο εχεις σταθερα ρευματα (v & w) μεχρι να παιθανει η μπαταρια 2ον ενδιξεις πχ ποσοστο μπαταριας τζουρες ohm v&w ωρα ημερομινια κ.α 3ον σε προστατευει απο ασχημα επακολουθα που μπορει να διμιουργισουν οι μπαταριες τους.Τι δεν κανει το ηλεκτρικο mod!Δεν σου επιτρεπει ohm κατω τον 0.5 2ον δεν ατμιζεισ απο το πρωτο κιολας δευτερολεπτο λογο καθηστερισης ρευματος απο πλακετα και 3ον δεν ειναι και τοσο καλεσθιτα οπως ενα μιχανικο.Απο την αλλη τα μηχανικα.1ον αμεσο μπαμ στο ρευμα και ατμιση απο το πρωτο δευτερολεπτο 2ον στησιμο οτι ohm θες 3ον καλεσθητα σε οψη.Η αληθεια ειναι οτι το θεμα αυτο το ανοιξα γιατι σκεφτομαι να αφισω το ηλεκτρικο και να παω σσε μηχανικο.Δεν μπορω να κρατισω και τα δυο γιατι το κοστος ειναι μεγαλο και οι καιροι δυσκολοι.Σκεφτομουν λοιπον να πουλισω το evic μιας και κοστιζει αρκετα και με τα χρηματα ατα να επερνα ενα gp paps που το ειδα και απο κοντα και ερωτευτικα.Συν της αλης προσπαθισα σημερα να περασω πανω στον rda atty 32 kanthal πλεξουδα απο τρεια σιρματα 2 coil με 10 σπιρες και τα ohm ηταν 0.3.Τωρα εκανα με 8 σπιρες μονο κλασικο 32 και μου εβγαλε 0.6 μοιπος με αυτα τα ohm ζoριζω το evic?Θα τα καταφερο στο μηχανικο και ας εχω πανω μου 2 μπαταριες και λογο rda kai 1-2 μπουκαλακια με αρωμα(δεν με χαλαει αυτο)Σιγουρα πρεπει να μαθω για τα ρευματα γιατι μαλλον εκει κρυβεται η ουσια και οι διαφορες τους.Θα ειθελα τις συμβουλες σας για το προβληματισμο μου και αλλωστε ηταν η αφορμη που γραφτικα στο foroum1ον να μαθω και 2ον για να μαθω και οταν θα ξερω να μπορω να δωσω !!!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Η σύντομη απάντηση είναι όχι.
- Το supreme δίνει απόλυτα σταθερό συνεχές ρεύμα που δεν έχει καμία διαφορά με ενός μηχανικού.
- Το ρεύμα δεν χρειάζεται δευτερόλεπτα μέχρι να φτάσει στην αντίσταση. Στο supreme θέλει 0.2sec γιατί περιμένει να δει αν θα αφήσεις το δάχτυλο πιο μπροστά ώστε να σου δείξει το μενού. Ο χρόνος αυτός είναι αμελητέος.
- Το ηλεκτρονικό θα σε προστατέψει από τις κακοτοπιές, ιδιαίτερα τώρα που είσαι νέος ατμιστής.
- Σε περίπτωση προβλήματος το ηλεκτρονικό θα σου δείξει που είναι το πρόβλημα. Στο μηχανικό πρέπει να το βρεις μόνος σου, οπότε θα πρέπει να νιώθεις άνετα με τη χρήση πολύμετρου.
- Τα subohm είναι ο μόνος τρόπος να ατμίσουν οι χρήστες μηχανικών σε υψηλά watt. Σε ηλεκτρονικά mod ΔΕΝ χρειάζεσαι subohm. Απλά ανεβάζεις την ισχύ που θέλεις ανεξάρτητα από την τιμή της αντίστασης.
- Όταν μιλάς για αντιστάσεις 0.5Ω ουσιαστικά μιλάς για μίνι βραχυκύκλωμα. Για τα 0.3Ω πλέεις σε θολά νερά. Αν δεν σε ικανοποιούν αντιστάσεις πάνω από 1.0Ω σε ηλεκτρονικό mod κάποιο σοβαρό λάθος κάνεις στο στήσιμο της αντίστασης.

Τα μηχανικά mod έχουν ένα μεγάλο ατού. Είναι πιο μικρά.
Για πολλούς είναι πιο εμφανίσιμα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καλό το "μπράβο" αλλά θέλω και να το πω:
Γεια στο στόμα σου ρε camber!

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
προς το παρον δυο φιλοι λατρεις του ηλεκτρικου!!!Περιμενω αντιπαραθεση απο μηχανικους
Οσο αφορα το στισιμο κατι που ακομα δεν καταλαβα ειναι γιατι οσο περισσοτερο σιρμα βαζεις για μια αντισταση τα ohm πεφτουν?Υποτιθεται οτι δινεις περισοτερο δρομολογιο στο ρευμα να τρεξει και ομως η αντισταση πεφτει.Τωρα που ζεσταθικαι η δικια μου μου διχνει 0.8.Με το προιγουμενο που ειχα πλεξει 3 anthal και 10 σπιρες και ολα αυτα επι 2 (2 coils) το modaki μου εδιχνε κατι 0.3 και τετοια.Αν ηταν βραχυκικλομα θα μου εγραφε οτι δεν βρικε ατμοποιητη

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπαρχει αντιπαραθεση φιλε μου .


Και οι δυο πιο πανω , εχουν και μηχανικα.
Αυτο που βλεπω ομως εγω τωρα και ανυσηχω , ειναι οτι μαλλον δεν ξερεις και πολλα απο ρευμα και τα πειραματα σου ειναι σε μονοπατια παρα πολυ επικινδυνα.
Αν θελεις με π.μ. ή οπως αλλιως αγαπας , μπορουμε να τα πουμε λιγο , γιατι εναφερεις αντ/σεις οι οποιες ειναι για μπαταριες οι οποιες αποδιδουν παρα πολλα Amperes .
Οσα Amperes oμως κι αν αποδιδουν , τετοια νουμερα δεν ειναι για τη δικια μας ασχολια....


Για τα Ωμ που ρωτας , δεν ειναι οτι το περισσοτερο συρμα δινει λιγοτερα Ωμ , αλλα οσο πιο χοντρο ειναι το συρμα , τοσο μικροτερη αντισταση εχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2014, 03:22 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως 2.5 χρόνια που ατμίζω, τέτοια στησίματα και μάλιστα με μοντάκι που σηκώνει 30 watt δεν έχει χρειαστεί να κάνω.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Εντελως ανουσια και ακρως επικινδυνα νουμερα.

Δεν ειναι μονο ο κινδυνος απο τη δυναμη του ρευματος , αλλα με την θερμοκρασια που θα αναπτυχθει σε τετοιες αντ/σεις , τελικα θα ειναι απλος ατμος αυτο που θα εισπνευσει καποιος ή κατι αλλο ακρως ακαταλληλο αεριο (δηλητηριο) για την υγεια μας ;;;


Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Με την κατάλληλη παροχή υγρού δεν τίθεται θέμα. Γι'αυτό υπάρχουν και τα mods των 100 watt στο κάτω κάτω. Απλά μου φαίνεται παράξενο να το θέλει αυτό το πράγμα ατμιστής με kayfun και evic supreme.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Limo

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
οντως απο ρευματα ειμαι σκραπας το ανεφερα και πριν ο ατμοποιητης μου ειναι rda oxi kayfun.Οποτε για τον atty rda που εχω και αναγκαστικα κανω δυο αντοιστασεις να αφισω το 32 και να επιστρεψω στο 28 πετυχενοντας τα 1.4 ohm η να κανω λιγοτερες σπιρες ενδεχομενος και αρεομενες μεταξυ τους με το 32?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για το σύρμα που θα χρησιμοποιήσεις. Θα πρέπει να βρεις μόνος σου αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Πάντως αν βγει 1.4Ω μου ακούγεται μια χαρά και θα μπορείς να παίξεις μέχρι 25W στο Supreme.

Αφού η ερώτηση αφορά πλέον στήσιμο microcoil καλύτερα να κοιτάξεις εδώ και να κάνεις τις ερωτήσεις σου. Φιλτράρισε τα ποστ και τα video που βλέπεις. Επειδή κάποιος έκανε 4πλή αντίσταση στα 0.3Ω δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας και ούτε θα βρεις κάποιο μαγικό ατμιστικό νιρβάνα αν παιδευτείς 2 μέρες να φτιάξεις την αντίσταση. Κοίταξε τι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Με την κατάλληλη παροχή υγρού δεν τίθεται θέμα. Γι'αυτό υπάρχουν και τα mods των 100 watt στο κάτω κάτω.
Αγαπητέ atrum θα διαφωνήσω πως:
1. Δεν ξέρουμε αν τίθεται θέμα και πότε (και έχουμε ενδείξεις πως μπορεί να τίθεται θέμα)
2. Τα μοντ με τα άπειρα watt δεν φτιάχτηκαν κατόπιν καμιάς μελέτης. Φτιάχτηκαν για να καλύψουν την ζήτηση από κ$@&μένους που κάνουν αγώνα για το ποιός τα έχει περισσότερα (τα watt). Ούτε οι κατασκευαστές, ούτε οι ατμιστές δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το τι γίνεται στα υγρά σε οριακές συνθήκες -και όσο έχω δει δεν θέλουν να έχουν ιδέα. Και συχνά προτείνουν και στησίματα στα όρια του πραγματικά επικίνδυνου σαν να μην τρέχει τίποτα.

Δεν είμαι εναντίον στο να πειραματίζεται όποιος γνωρίζει τι κάνει. Αλλά τελικά φτάσαμε στο ότι δεν είναι πείραμα (με πιθανό κόστος) αλλά το στάνταρ. Πολλοί άνθρωποι που δεν ξέρουν τα βασικά νομίζουν πως είναι ΟΚ και να φτιάχνουν μίνι πυρηνικούς αντιδραστήρες για να ατμίσουν επειδή κάθε χιπστεράς στο youtube το παίζει μάγκας. Έχω καυγαδίσει με τύπο που εξηγούσε πως αντιστάσεις 0,1 - 0,2 είναι μια χαρά και κακώς (!) αποθαρύνουμε τον κόσμο να τις φτιάχνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115321 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506990 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154564 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243581 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762563 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem