vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

39 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, Nikos_Avatar, Milarepa, skordoman, swtos, lagoudakis

Twitter

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος jimjima

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #375 στις: Απριλίου 16, 2014, 19:34 »
Θα παραγγειλω το ecopure. Οσον αφορα τα μαγαζια, εχω επισκεφτει ενα στο Ν. Ηρακλειο και ενα στο Χαλανδρι. Αν ειναι καποιο αλλο που μπορει να μου συστησετε ευπροσδεκτο. Ας ειναι και πιο μακρια. Απο οτι καταλαβαινω το προβλημα με τη φυτικη βαση ειναι η λιπαροτητα. Εχω την αισθηση οτι αυτο το vype εχει λιγοτερη λιπαρη βαση, ισως να βοηθαει και η αιθανολη. Δεν ξερω αν γινεται αλλα μπορω να βγαλω φωτο το πακετο και να την ανεβασω. Δεν ξερω αν επιτρεπεται σαν νεο μελος. Παντως πισω γραφει contains 12.6 mg (3.0 v/v) nicotine, contains ethanol and flavourings. Απο οτι βλεπω στο funstore που συστησε ο φιλος κατι παρομοιο πρεπει να ειναι το intelicig. ειναι ομως το ιδιο μιγμα, περιεχει αιθανολη και ποσο? Μηπως ξερει κανεις αν αυτη η σειρα υπαρχει στα μαγαζια για να το δοκιμασει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #376 στις: Απριλίου 17, 2014, 02:16 »
Αιθανόλη = οινόπνευμα.
Σε κάποια υγρά χρησιμεύει σαν διαλύτης των αρωματικών ουσιών.

Αναφέρεις για υγρά που "χειροτερεύουν την παλινδρόμηση". Έχεις πρόβλημα παλινδρόμησης και χειροτερεύει με VG ή δεν έχεις και παρατηρείς πως σε πειράζει στο στομάχι; Γενικά η VG συχνά πέφτει βαριά στο στομάχι αλλά μετά από λίγο ο οργανισμός την συνηθίζει (αρχικά έκανα το πολύ 30% VG, τώρα κάνω στάνταρ 50/50 χωρίς πρόβλημα).
Η PG είναι σαφώς λιγότερο γλυκερή σαν γεύση από την VG -και λιγότερο λιπαρή. Αν τα σχετικά υγρά σου φαίνονται γλυκερά σκέφτομαι μήπως είναι θέμα συγκεκριμένων γεύσεων και όχι βάσης. Γράφεις όμως πως έχεις δοκιμάσει και καθαρή βάση. Ποιά δοκίμασες; Πώς σου φάνηκε;
Πιστεύω πως με λίγο ψάξιμο σε μάρκες και υγρά θα βρεις κάτι να μην σε ενοχλεί και να το απολαμβάνεις. Ίσως κάτι με μενθόλη (κοντά στο Vype που σου αρέσει) να είναι μια αρχή για πειραματισμό. Η Umami έχει και βάση με 60% PG - 40% VG με ελαφριά μενθόλη, την Fresco, που μπορεί να αξίζει να δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #377 στις: Απριλίου 17, 2014, 08:41 »
Θα συμφωνίσω με τον από πάνω. Επίσης η Vype δεν στέλνει στο εξωτερικό? Δηλαδή δεν παιζει να παραγγείλεις online?

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος jimjima

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #378 στις: Απριλίου 17, 2014, 19:42 »
Εχεις δικιο δεν το εθεσα σωστα. Ηθελα να πω πως ειναι πολυ λιπαρο και προκαλει φουσκωμα και κατ'επεκταση επιβαρυνει την παλινδρομηση. Ισως το οιμοπνευμα το κανει πιο πτητικο και φαινεται πιο ελαφρυ.  Απο οτι παρατηρω μονο στα menthol εχει οινοπνευμα, ισως γιαυτο ο φιλος μου που εκανε τα njoy μου ειπε απαραιτητα να ειναι menthol. Οσον αφορα το vype δυστυχως δε στελνουν εκτος Αγγλιας και εγω ο βλακας πηρα ενα φευγοντας του οποιου η μπαταρια μολις τελειωσε. Βασικα θα πρεπει να βρω κατι που υπαρχει εδω μεχρι να τα φερουν γιατι δε μπορω να βασιζομαι στο να μου τα στελνουν.
Για αυτο που ειπε ο φιλος πιστευω πως δεν ειναι απιθανο να συνηθισει ο οργανισμος μετα απο μερικες μερες. Προς το παρον βαζω σκετη γλυκερινη 12mg  της nobacco. Η γλυκερινη μοιαζει στη γευση με το Vype αλλα ειναι πιο λιπαρο και βγαζει πολυ πιο πηκτο ατμο. Λεω να παραγγειλω το intelicig και το greensmoke. Ισως παιζει ρολο και η συσκευη. Αυτο το τσιγαρακι που ειναι ακριβως το ιδιο με κτ φανταζομαι πως θα εχει μικρη μπαταρια και ισως για αυτο δε βγαζει το ντουμανι και ο ατμος ειναι πολυ απαλος. Βασικα για να ακουσεις το γρρ της ατμοποιησης, που τα αλλα το κανουν με το που πατας, το κουμπι πρεπει να ρουφας μια ωρα και παλι ακουγεται αχνα. Γενικα οσοι καπνιστες πηραν τζουρα τους φανηκε πως ειναι κατι που θα μπορουσαν να κανουν σε αντιθεση με τα αλλα που τους φανηκαν γλυκερα και βαρια. Ειναι ακριβο ομως, αν θυμαμαι καλα το πηρα σχεδον 5 λιρες και γραφει οτι βγαζει 130 puffs που δε νομιζω πως φτανουν για μια μερα. Θα μου πεις προκειμενου να κανεις τη δουλεια σου...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #379 στις: Απριλίου 17, 2014, 21:50 »
Κατα τη γνωμη μου , αφου εισαι και στην Αθήνα , κανε μια βολτα εκει που και τα αλλα παιδια κανουν συναντισεις , μιλα μαζι τους για οτι σε απασχωλει , δοκιμασε επι τοπου διαφορα (μοντς,ατμ/τες,υγρα) , ακου γνωμες και θα δεις οτι τα παιδια θα ειναι η πιο μεγαλη βοηθεια που θα παρεις......

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #380 στις: Απριλίου 20, 2014, 15:45 »
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Συγνωμη αν ρωταω κατι που εχει απαντηθει αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας. Κανω η.τ ενα μηνα τωρα. Ειμαι καταευχαριστημενος και ενθουσιασμενος. Θα ηθελα ομως εναν ατμοποιητη καλυτερο με καλυτερη αποδοση(αυτοσ που πηρα νομιζς πρεπει να εκανε γυρω στα 5e). Ειχα κ εναν Vii nova αλλα μου επεσε κατω κ εσπασε :(  (ο οποιος νομιζω ηταν καλυτερος). Εχετε καποια προταση? :wall:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #381 στις: Απριλίου 20, 2014, 16:13 »
Ο vivi nova μ'αρεσε κ μενα αρκετα κ με βολεψε απ'ολες τις αποψεις.
Ο protank II & III ειναι πολυ καλοι κ μπορεις να τους εχεις dual coil.
Στον ΙΙΙ νομιχω εχεις επιλογη για single/dual.
Επισης διαβαζω πολυ κολακευτικα σχολια για gemini mini.
Εαν ψαξεις λιγο τα αντιστοιχ νηματα, θα βρεις περισσοτερες απαντησεις/σχολια.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #382 στις: Απριλίου 20, 2014, 21:50 »
Αν πραγματικά θέλεις να προχωρήσεις ένα σκαλί παραπέρα, όντως ένας gemini mini μαζί με σπίνερ μπαταρίες, θα σου επιτρέψει να απολαμβάνεις για πολλούς μήνες το άτμισμα πριν περάσεις (προαιρετικα και όχι υποχρεωτικά) στο επόμενο στάδιο

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #383 στις: Απριλίου 21, 2014, 00:32 »
...Κανω η.τ ενα μηνα τωρα. Ειμαι καταευχαριστημενος και ενθουσιασμενος. Θα ηθελα ομως εναν ατμοποιητη καλυτερο με καλυτερη αποδοση(αυτοσ που πηρα νομιζς πρεπει να εκανε γυρω στα 5e). Ειχα κ εναν Vii nova αλλα μου επεσε κατω κ εσπασε (ο οποιος νομιζω ηταν καλυτερος). Εχετε καποια προταση?

Ιnnokin iclear 30 dual coil clearomiser (ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ)  ,  Innokin iclear 30 dual coil clearomizer

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #384 στις: Απριλίου 21, 2014, 00:39 »
Προτανκ 2 ειναι πολυ καλος

Στάλθηκε από το GT-S6810P μου


Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #385 στις: Απριλίου 26, 2014, 18:25 »
έφταα στην τελική επιλογή απο fasttech. Θα πάρω αυτo https://www.fasttech.com/products/1411/10007866/1689700-evod-650mah-rechargeable-e-cigarette-starter-kit.Και τέλος, αν το τσιγάρο ειναι να αντεξει και για παραπάνω καιρό, λέω να πάρω τα ανταλλακτικά που χρειάζομαι...Μόνο οι κεφαλές ειναι αυτά?Και αν ναι, τι πρεπει να προσέξω? Το τσιγάρο ειναι 2,4 Ωμ, οι κεφαλές πρέπει να είναι το ίδιο ή λιγότερο?Ας πουμε αυτές κάνουν? https://www.fasttech.com/products/1411/10004696/1634400Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, απλά λεω εντός της ημέρας να παραγγείλω..

Επίσης:

                                         1)υπάρχουν και άλλα τμηματα που θέλουν αλλαγή μετα από καιρό? Πχ το σημειο απο το οποιο ρουφαω.....
                                        2)Πώς καταλαβαίνω οτι η κεφαλή θελει αλλαγή?

                                         3)τι γευσεις να πάρω? Θέλω κυρίως να γευομαι καπνό, η νικοτίνη δε με αφορά, ίσως πάρω και χωρίς νικοτίνη, μιας και δεν ειμαι εθισμένος στο τσιγάρο...

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Δεν τίθεται θέμα πρηξίματος, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω από που να αρχίσω να εξηγώ. Είναι πολλές οι απορίες σου (και δικαιολογημένες εννοείται) και ο καλύτερος τρόπος να τις λύναμε θα ήταν να βρισκόμασταν κοντά ώστε να σου δείχναμε 5 πράγματα. Αλλά αφού έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει, μην στενοχωριέσαι....
Σωστά κατάλαβες. Μόλις χαλάσει ή σου σπάσει τα νεύρα, βάλε την 1,8 Ω


Στον ατμοποιητή που αγόρασες, δεν μπορείς να αλλάξεις το επιστόμιο. Στην ουσία αποτελείται από 3 μέρη. Το κυρίως σώμα, την βάση και την κεφαλή. Η κεφαλή βιδώνει στην βάση, και όλο μαζί στον ατμοποιητή. Ο ατμοποιητής μπορεί να χρειαστεί αλλαγή σε κανένα 6μηνο. Μόνο τις κεφαλές θα αλλάζεις.
Η κεφαλή θέλει αλλαγή, αναλόγως το υγρό, κάθε 30-40 ml χοντρικά. Υπάρχουν υγρά που καταστρέφουν τις κεφαλές κάθε 2-3 ml (!;!) και άλλα που φτάνουν μέχρι και τα 60 ml. Όταν η κεφαλή χρειάζεται αλλαγή, το καταλαβαίνεις είτε από την πτώση της απόδοσης με πλήρως φορτισμένη μπαταρία, είτε από δραματική αλλοίωση της γεύσης.
Όταν η μπαταρία θα φτάνει στο τέλος της, θα πέφτει και η απόδοσή της. Μην μπερδευτείς. Γι' αυτό σου έγραψα το πλήρως φορτισμένη.


Για τις γεύσεις είναι δύσκολη η θέση μου μια και το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Καπνικές γεύσεις, καθαρά υπάρχουν στην αγορά. Εγώ ατμίζω το Primo Verde της T-Juice, αλλά βγαίνει σε άρωμα και θα πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου. Βοήθεια για το θέμα μπορείς να βρεις εδώ. Αν πάλι προτιμάς τα έτοιμα υγρά για ευκολία, μπορείς να ψάξεις τα El Toro και ειδικά το Cigarillos.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Και τα δύο αυτά υγρά που σου προτείνω είναι ιδιαίτερα επιθετικά στις κεφαλές. Ειδικά τα El Toro.
Νικοτίνη θα σε συμβούλευα να πάρεις την μικρότερη (6mg) γιατί εκτός του ότι επιδρά και στη γεύση, αν το υγρό δεν έχει νικοτίνη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΤΥΠΗΜΑ. Είναι αέρας κοπανιστός.
Από την άλλη μπορείς να δοκιμάσεις ένα "καπνικό υγρό" που δεν είναι στην πραγματικότητα καπνικό, αλλά έτσι το λέμε εδώ και καιρό. Αυτό είναι το Tribeca της Halo και οι κλώνοι του (Bebeca-atmoslab, Maori-Ecocig κτλ). Κατά γενική ομολογία είναι από τα καλύτερα υγρά με φανατικούς φίλους. Έχει γεύση καμένης ζάχαρης με ποπ κορν, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Το φόρουμ έχει πολλές απαντήσεις στο θέμα των υγρών όπου μπορείς να βρεις πολλές ιδέες...
Μόλις παραλάβεις, ραντεβού πάλι στο φόρουμ για να σου εξηγήσουμε πως λειτουργεί το η.τ., πως γεμίζεις κτλ...  ;)

Πολύ ωραια φίλε να σαι καλα! Θα παρω το starter kit που παρεθεσα πριν, 5 κεφαλές 1.8ΩΜ και ισως και κανενα υγρό με 6-8 mg νικοτίνη απο fasttech...Τελευταια ερωτηση για τωρα: το tribeca που το βρίσκω?να ψάξω skroutz?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #388 στις: Απριλίου 26, 2014, 18:41 »
To Tribeca είναι υγρό της εταιρίας Halo. Μπορείς να το βρεις εδώ κι εδώ, καθώς επίσης και σε πολλά άλλα φυσικά ή ιντερνετικά καταστήματα στην Ελλάδα. Υπάρχει σχετικός πίνακας στο φόρουμ.


Μεγάλος άντρας είσαι και εσύ αποφασίζεις αλλά εγώ στο ξαναλέω: Μην πάρεις υγρά από Fasttech. Είναι χαμηλότερης ποιότητας και ειδικά που είσαι νέος στο άτμισμα, υπάρχει περίπτωση να απογοητευτείς. Πάρε καλύτερα από Ελλάδα και αν δεις ότι κολλάς στο η.τ. και θες να μειώσεις το κόστος, τότε ψάξε τη φάση του diy


Edit: Μια καλή πρόταση, φτηνή και "καπνική" είναι να αγοράσεις σκέτη, άγευστη νικοτινούχα βάση.

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #389 στις: Απριλίου 26, 2014, 19:30 »
Ωραια τα λες, να σαι καλα! Μαλλον δε θα πάρω υγρο απο fasttech, ή θα παρω μονο ενα (1 ευρω ειναι εξάλλου) για να διαπιστώσω την ποιότητα...Το θέμα μου απο Ελλάδα ειναι οτι υπάρχουν μεταφορικά αλλά και αισχοκέρδεια ίσως..κανένα καλό site με free shipping, είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά μπαταρία για διάρκεια +- 2 ημερών; [Μπαταρίες για mod] 68 26811 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:18
από LowellTip
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115631 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824151 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507163 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8899 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154655 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568643 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243701 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294062 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1712 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762640 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1087 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog