vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 8 χρήστες
pngtszs1976, Sergios, lagoudakis, KORG N364, steft, skoubri, Parolos, chrismet

Twitter

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #345 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:14 »
Καλησπερα κ απο εμενα.
Νεος στο χωρο κ ψαχνομαι να κανω μια ωραια συλλογη απο εξαρτηματα για το ητ.
Κ εχω την εξης ερωτηση: Διαβαζω βλεπω βιντεο κ επειδη εχω αποφασιση οτι θελω εναν καλο για dripping  ειμαι αναμεσα σε δυο.
Diver ή Σοφια ( και τα δυο με τανκ, για επιλογες) ?
Ποια ειναι η γνωμη σας που ειστε ποιο ψαγμενοι απο εμενα?!
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μεγάλο περιορισμό βάζεις, αλλά θα σου πω τι γίνεται.
Επειδή όπως σωστά είπες και οι δύο είναι φτιαγμένοι και για τανκ έχουν το θέμα τους σαν dripping. Η σοφία θα φαίνεται σαν 510 dripping atomizer, κι αυτό δεν το λέω θετικό, μου φαίνεται αντιαισθητικό σε μεγάλη μπαταριοθήκη (τύπου 22cm)
Ο diver από την άλλη για να μπει σε dripping mode παρόλο που φαίνεται φθηνότερος της Σοφίας, θα χρειαστεί και το grail, οπότε πας στα ίδια.

Γνώμη μου..
Πάρε έναν φτηνό dripping όπως Igo L να δεις αν σου αρέσει. Επειδή "χτίζουμε" εξοπλισμό, δε σημαίνει πως πρέπει να το κάνουμε με τα πιο ακριβά σε όλα τα στυλ ατμίσματος. Αν σου αρέσει πήγαινε πάλι σε κάποιον που να κάνει αυτό και μόνο.

Αν πρέπει να πω ένα από τα δύο (ας πούμε γιατί οι συγκεκριμένοι σου δίνουν το πλεονέκτημα έτοιμων αντιστάσεων) τότε θα σου πω diver για τον απλό λόγο ότι με το grail έχεις έναν πιο εμφανίσιμο dripping, που παίρνει τις ίδιες έτοιμες σε κεραμικό αντιστάσεις, με μεγαλύτυερη χωρητικότητα, στα ίδια λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #346 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:26 »
Εγώ πάλι, αν μου έλεγαν για κάποιον για dripping, νομίζω θα πρότεινα αυτόν
Nομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή για κάποιον αρχάριο, εύκολος στο στήσιμο και με πάρα μα πάρα πολύ καλή απόδοση. Τουλάχιστον, είμαι σίγουρος ότι δε θα με σιχτίριζε που τον πρότεινα!  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #347 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:36 »
Και εγω τον εχω βαλει αυτον στο ματι   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #348 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:41 »
Buliwyf, μια βοήθεια και σε μένα λοιπόν μιας και τον αναφέρεις.. Απ'ό,τι βλέπω έχει πλατφόρμα για dual coil set up. Η ρύθμιση αέρα που (όπως βλέπω πάλι) έχει επιτρέπει και μονό..;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #349 στις: Οκτωβρίου 31, 2013, 10:14 »
Σόρι για την καθυστέρηση φίλτατε...... Τώρα έιδα την ερώτηση!
Ναι, ΦΥΣΙΚΑ.
Πρακτικά, επειδή έχει μόνο έναν 'παπά' (εισαγωγή αέρα!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: Τώρα μου ήρθε η έμπνευση) με μονή αντίσταση δουλεύει super! Τουλάχιστον, εγώ έτσι τον έχω ατμίσει! Αν είναι για DC, νομίζω είναι καλύτερα να στηθεί από την ίδια πλευρά (εύκολο) ή να ανοιχτεί κι άλη οπή-παπάς (δύσκολο)....

Αποσυνδεδεμένος emblem

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #350 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 17:12 »
Καλησπέρα παιδιά,ειμαι καινούργιος στο φόρουμ και δυστυχώς δεν γνωρίζω αν έχω ποστάρει στην σωστή κατηγορία.
Είμαι κάτοχος ενός Ego-T κ εδώ και 2 χρόνια σχεδόν.
 Αν και θερμός στην αρχή να σταματήσω το ΚΤ ,τελικά δεν τα κατάφερα και μετά απο λίγο καιρό ξαναγύρισα στο κανονικό.
Πριν απο λίγο καιρό είπα να ξαναπροσπαθήσω , αλλα αντιμετώπισα ένα άλλο πρόβλημα αυτήν την φορά.Άφησα και τις 2 συσκευές να φορτίζουν , αλλα το λαμπάκι δεν έγινε ποτέ πράσινο.Να επισημάνω , οτι με το που βιδώνω την μπαταρία στον φορτιστή αναβοσβήνει κανονικά το λευκό φωτάκι , ώς ένδειξη φόρτιστης , παρ'ολα αυτά δεν φορτίζουν καθόλου.;
Παίρνουν επισκευή ή πάνε για πέταμμα..;

 Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #351 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 17:17 »
Ποση ωρα φορτιζανε? Το πιθανοτερο να χρειαστεις καινουργιες αλλα περιμενε τες λιγο.

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #352 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 17:23 »
Για να συμβαίνει το ίδιο και με τις δύο μπαταρίες,μάλλον έχει πρόβλημα ο φορτιστής.....βρές έναν άλλον και κάνε μία δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος emblem

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #353 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 17:25 »
 Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση παιδιά !
Φορτίζω και τις 2 συσκευές σε 2 ξεχωριστούς φορτιστές , οπότε δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα.Τις έχω αφήσει να φορίζουν 1 μέρα + αλλα τίποτα..

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #354 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 17:40 »
emblem
βαλε εδω την ερωτηση σου
[size=78%]http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.0.html[/size] , που ειναι και το σωστο νημα, και γνωμη μου ειναι να τις βγαλεις απο το ρευμα μεχρι καποιος που ξερει να σου δωσει λυση.   


 καλως ηρθες ,δες και αυτο
[size=78%]http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html[/size][/font]

Αποσυνδεδεμένος emblem

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #355 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 18:28 »
Έγινε ! Σε ευχαριστώ Φάνη !

Αποσυνδεδεμένος ManKal

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #356 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 02:05 »
Καλησπέρα σε όλους.


Είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Σας συγχαίρω όλους - και κυρίως τους admins- για την εξαιρετική δουλειά που γίνεται. Στα δια ταύτα...


Εδώ και μερικές μέρες σκέφτομαι - για πολλούς και διάφορους λόγους - να ξεκινήσω το η.τ., ωστόσο με προβληματίζει η στάση των περισσότερων φίλων, οι οποίοι αφού το κράτησαν για 1-2 εβδομάδες, στη συνέχεια το αποθήκευσαν στο πρώτο συρτάρι που βρήκαν. Από τα όσα διάβασα εδώ, έβγαλα το συμπέρασμα ότι προφανώς αγόρασαν ένα η.τ. χωρίς προηγουμένως να έχουν συζητήσει με κάποιον σχετικό. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας, προκειμένου να μην πέσω στην ίδια... λούμπα.


Καπνίζω καπνό (old holborn). Περίπου 10-12 τσιγάρα τη μέρα. Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με το άτμισμα και έτσι, παρά τις παρουσιάσεις που διάβασα εδω, δεν κατάφερα να καταλάβω προς τα που πρέπει να κοιτάξω. Τι θα προτείνατε σε έναν "νεοσύλλεκτο", ώστε να μην τα παρατήσει;


α. Θα ήθελα η μπαταρία να έχει μια σχετική διάρκεια...
β. Η τιμή του προϊόντος που θα προτείνετε δεν θα ήθελα να ξεφύγει πολύ, γιατί φοβάμαι μην δώσω τζάμπα τα χρήματα (Nobacco ίσως;).


Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας...
Μανώλης

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #357 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 02:26 »
Όλοι έτσι ξεκινήσαμε... ραντεβού στα τυφλά.
Με τον καιρό βρήκαμε τα πατήματά μας... και ήταν σίγουρα  :yes:
Ξεκίνα με 2 μπαταρίες τουλάχιστον από το μαγαζί της προτίμησής σου.
Και αφού δεν ήσουν και θηριώδης καπνιστής, μάλλον ένα έτοιμο υγρό 12mg θα σε ικανοποιήσει, για την ώρα.
Μεγάλη προσοχή: να σου αρέσει η γεύση  :yes:
Εδώ είμαστε όλοι και για τις ερωτήσεις που θα ακολουθήσουν, μετά το βάπτισμα του πυρός.

Μην φοβάσαι, σε 3-4 μέρες θα είναι πολύ απλό το άτμισμα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #358 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 02:34 »
Μανώλη καλησπέρα και καλως ήρθες! :bye:

Μια καλή (και ανώδυνη οικονομικά) αρχή, θα ήτανε να ξεκινήσεις με μια (ή δυο για σιγουριά) μπαταρίες ego. Σαν ατμοποιητή,θα σου πρότεινα τον Thor Bcc Clearomizer, μιας και τους δύο τελευταίους γνωστούς που έκανα ατμιστές ξεκινήσανε με αυτόν, και τα πάνε μια χαρά μέχρι και τώρα.
Όσο για τα υγρά, μην περιμένεις οτι θα έχεις την ιδια γεύση με τον καπνό που κάνεις. Απλά διάλεξε για αρχή μια καπνική γεύση με νικοτίνη γύρω στο 1.6mg.

Ο ατμοποιητής είναι αυτός: Απ:THOR BCC τον βάζεις στο google και βλέπεις που σε βολεύει να τον πάρεις (είτε οποιονδήποτε άλλο αποφασίσεις)
Οι μπαταρίες είναι απλές ego, και μπορείς να τις προμηθευτείς απο οποιοδήποτε κατάστημα η.τ, το ίδιο και τα υγρά σου. Με τον καιρό θα έχεις και την άνεση να το το ψάξεις περισσότερο σε θέμα υγρου κτλ.


Τι θα προτείνατε σε έναν "νεοσύλλεκτο", ώστε να μην τα παρατήσει;


Να παρακολουθεί το φόρουμ, και να ρωτάει το κάθε τι που τον προβληματίζει. ;)
Καλή αρχή! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #359 στις: Νοεμβρίου 29, 2013, 02:40 »
Οι περισσότεροι θεωρώ ότι αφήσαν το η.τ. γιατί πιστεύανε ότι θα βρούνε το κ.τ. (τη γεύση κτλ) στο ητ. Ε αυτό δεν υπάρχει. Υπάρχουνε όμως εκατοντάδες καπνικές γεύσεις που μπορούν να σε ικανοποιήσουνε. Τώρα πώς και πού θα τις δοκιμάσεις είναι άλλο θέμα. Προσωπικά τουλάχιστον το "στοίχημα" για να μη χαθεί, ήτανε να μην κάνω κανένα κτ (πριν έκανα καμμια 15gr καπνό τη μέρα).

Αρχίζεις μ ένα απλό σετ, πχ : 1 ή 2 και το υγρό αναπλήρωσης που θα επιλέξεις.

Εδώ και 70 μέρες είμαι "καθαρός". Μόνο άτμισμα. Το 50άρικο που θα χαλάσεις για το ητ, στην αρχή τουλάχιστον, θα το κάνεις απόσβεση αν σκέφτεσαι το οικονομικό κομμάτι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155337 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244464 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294919 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1977 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1305 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog