vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, bloodlessz, manoslykos, ZoeM, Christos Z, Giannis.B

Twitter

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #390 στις: Απριλίου 26, 2014, 19:44 »
Στα υγρά το ένα θέμα είναι η ποιότητα. Ποιότητα βάσης, νικοτίνης και συνθήκες υγιεινής. το άλλο θέμα είναι η "γεύση" των υγρων. Το εργοστάσιο της dekang για παράδειγμα είναι χειρουργείο. Η ποιότητα βάσης και νικοτίνης πιθανόν κορυφαίας. Αλλά τα αρώματά τους, τα καπνικά τουλάχιστον, είναι τόσο βρωμερά για μεγάλη μερίδα ατμιστών, που ακυρώνουν την όλη ποιότητα.  Τα εν λόγω που σκέφτεσαι είναι εντελως noname, χωρίς ούτε σημάνσεις και σίγουρα το άρωμά τους θα σε αποθαρρύνει.
Η αισχροκέρδεια δεν έχει να κάνει με τα υγρά στην Ελλάδα, αλλά με τη διεθνή τιμή πώλησής τους. Για παράδειγμα, τα halo είναι ακριβά σε όλες τις χώρες, τα el toro το ίδιο, τα FA το ίδιο. Διότι πουλάνε ποιότητα και υψηλής δημοτικότητας γεύσεις. Σε χαμηλότερες τιμές θα βρεις κάποια ελληνικά, όπως τα umami και ταυτόχρονα εξαιρετικά. Αρα αισχροκέρδεια δεν υπάρχει όταν κάποιος πουλάει στη μέση τιμή της αγοράς, μόνο όταν πουλάει αρκετά πάνω από αυτήν.


Δωρεάν μεταφορικά όλοι δίνουν από κάποια ποσότητα παραγγελίας και άνω(άλλοι από τα 25 ευρώ, άλλοι από τα 50), μαζί με μια έκπτωση για το φορουμ. Κάποιοι σου στέλνουν και δωράκια με την παραγγελία σου. Επιπλέον, παραλαμβάνεις την επόμενη μέρα. Οπότε, δεν είναι τραγικά τα πράγματα εδώ αν κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς. Αν δεν κάνεις, απλά ισχύει ό,τι και με κάθε άλλη καταναλωτική σου αγορά. Είτε εντός είτε εκτός Ελλάδας.

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #391 στις: Απριλίου 26, 2014, 19:53 »
Μιας και σε βλέπω αρκετα εμπειρο με τα dekang και ταυτοχρονα το fasttech διαθετει τέτοια, θα μπορούσες να μου πεις 2 dekang flavors να πάρω που να είναι αρκετα καλές αλλά να θυμίζουν κανονικό τσιγάρο?

edit:αν ολα τα καπνικα ειναι μάπα, πες κανενα αλλο που σου αρεσε (μη καπνικο), έτσι για να γεμισει το καλαθι για checkout...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #392 στις: Απριλίου 26, 2014, 21:35 »
dekang και καλά; (και πάλι δεν αναφέρομαι σε ποιότητα, αλλά σε άρωμα) Οχι. Καλύτερα πάρε κάποιο power bank ή κάποιο είδος οικιακής χρήσης. Ούτως ή άλλως, υγρά που να θυμίζουν κανονικό τσιγάρο είναι μόνο τα καπνικά του el toro, που στην πελιοψηφία τους καταστρέφουν άμεσα τις αντιστάσεις. Τα μονα καλά υγρά της ΦΤ ειναι τα liqua, που αυτή τη στιγμή δεν τα έχει σε απόθεμα. Το french pipe θα σου άρεσε, αλλά τα έχουν καθυστερήσει τόσο που παίζει να μην ξαναφέρουν.

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #393 στις: Απριλίου 26, 2014, 21:44 »
Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε παρα πολυ..Πάντως τα french pipe τα έχει!

Εχω σταμπαρει τα DK-tab, french pipe, sampoerna και camel....Θέλω απο αυτα τα 4 να κρατήσω τα 2 για αρχή, άντε βαρια 3....Ποιο να απορρίψω άραγε?

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #394 στις: Απριλίου 26, 2014, 21:50 »
Μιας και σε βλέπω αρκετα εμπειρο .......
Σε ευχαριστώ και πάλι φίλε παρα πολυ....


Έμπειρη - φίλη... ;)

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #395 στις: Απριλίου 26, 2014, 21:54 »
Μια μικρη λεπτομερεια που ξέχασα  :tongue_smilie:


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2014, 22:01 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος 206xtreme

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #396 στις: Μαΐου 09, 2014, 02:47 »
Στη γύρα και γω λοιπόν, με πολλές απορίες. Επειδή τείνω να ξεπεράσω σε κόστος το κ.τ. με τις αντιστάσεις, λέω να το γυρίσω σε επισκευάσιμο ατμοποιήτη.... Ηλεκτρονικός Μηχανικός είμαι οπότε κάτι ψιλά τα κατέχουμε.... Από κει και πέρα όμως, έχω χάσει τη μπάλα με την ορολογία.....

Αναζητώ μάλλον, κάτι τέτοιο (), με διπλή αντίσταση, αλλά δεν ξέρω πως και που να το ψάξω... Είμαι στη γύρα καμία βδομάδα ατελέσφορα....

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #397 στις: Μαΐου 09, 2014, 02:54 »
Αυτο ειναι το τοπικ με τους επισκεαυσιμους ατμοποιητες
και αυτο το νημα με τον τυπο της αντιστασης που δειχνει στο βιντεο.

Αποσυνδεδεμένος 206xtreme

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #398 στις: Μαΐου 09, 2014, 02:59 »
Ναι τα έχω παρακολουθήσει και τα 2. Απλά έχω χάσει τη μπάλα στην ορολογία.... Τέλος πάντων μιας και είναι αργά θα επανέλθω αύριο με τις απορίες μου....


Από το συντoνισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2014, 03:04 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος kirdou

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #399 στις: Μαΐου 20, 2014, 02:05 »
Καλησπέρα.Εχω το ητ 11 μέρες,πότε πρέπει να αλλάξω αντίσταση;Να σημειώσω ότι ακόμα δεν έχω τελειώσει το πρώτο υγρό των 20mg με βγάζει άλλες 4-5 μέρες άπο ότι βλέπω,διότι κάνω και κτ προς το παρόν.Για αυτό δεν έχω κρίνει σκόπιμο να το αλλάξω κάνω σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #400 στις: Μαΐου 20, 2014, 02:10 »
Αυτο εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, οπως τον τυπο του ατμοποιητη, το υγρο, την καταναλωση, τα watt στα οποια ατμιζεις κ.α.
Αλλαγη αντιστασης κανουμε οταν υπαρχει μειωμενη αποδοση του ατμοποιητη μας, βλεπουμε καποια αλλοιωση στη γευση του υγρου, παιρνουμε γευση καμενου..
Σαν μπουσουλα εχε στο μυαλο σου να αλλαζεις την αντισταση καθε 20-25ml καταναλωσης, αλλα αυτο δεν ειναι κανονας.
Θα το βρεις σιγα σιγα μονος σου με την εμπειρια που θα αποκτησεις.

Αποσυνδεδεμένος kirdou

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #401 στις: Μαΐου 20, 2014, 02:59 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Μια ερώτηση ακόμα,δεν ξέρω άν είναι στο κατάλληλο μέρος βέβαια.Οταν τραβάω μια ρουφιξιά ακούγεται ένας θόρυβος ένα "βράσιμο" επειδή δεν αφήνω το κουμπάκι αμέσως.Αυτό είναι επιβλαβές σε κάτι;Μου κάνει περισσότερο ντουμάνι και χτύπημα στο λαιμό έτσι αλλά δεν ξέρω άν κάνω κακό στο ητ...

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #402 στις: Μαΐου 20, 2014, 03:04 »
Όταν συνεχίζεις να πατάς το κουμπί, λειτουργείς έτσι ακόμα τον ατμοποιητή και ενώ δεν παίρνεις τζούρα, ο ατμοποιητής συνεχίζει να ατμοποιητή με αποτέλεσμα να βγάζει ατμό ο οποίος παραμένει στον ατμοποιητή και κάνει υδρατμούς.
Να πατάς το κουμπί μόλις αρχίζεις να ρουφάς ή 1'' νωρίτερα και να το αφήνεις 1'' γρηγορότερα από τη τζούρα σου. Ο χρόνος αυτής καθορίζεται από όσο θες ή μπορείς  :D

Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #403 στις: Μαΐου 20, 2014, 16:48 »
Επειδη σιγα σιγα παραλαμβάνω ενα ΗΤ evod 650mah και κάποια υγρα που ειχα παραγγείλει, θα ηθελα αν γινεται να μου δωσετε τα τελικά tips..Η συναρμολόγηση και η τοποθέτηση του υγρού φαντάζομαι θα είναι εύκολη...Απο κει και πέρα, για τη συντηρηση του ΗΤ θα πρέπει να κάνω κάτι, πχ πλύσιμο κάποιου τμήματος με ζεστο νερό (κατι τετοιο ειχα διαβασει κάπου) ???

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #404 στις: Μαΐου 20, 2014, 17:05 »
Μολις παραλάβεις θα βιδώσεις την κεφαλή στη βάση του ατμοποιητη. Μετα θα γυρισεις αναποδα τον ατμοποιητη και θα το γεμισεις περιμετρικα του τοιχωματος. Δεν πρεπει να μπει στον κεντρικό σωληνα γιατι θα τρεξει απο κατω. Μολις το γεμισεις, ετσι αναποδα οπως το κρατας θα βιδωσεις τη βαση που εχει ηδη την κεφαλή. Το πανω μερος της κεφαλης πρεπει να περασει απο το κεντρικο σωληνακι του ατμοποιητη. Μετα ολο αυτο μαζι το βιδωνεις στη μπαταρια.
Τη μπαταρια πρεπει μαλλον να τη φορτισεις πρωτα. Με 5 γρηγορα κλικ σβηνει και με 5 γρηγορα ανοιγει. Οσο κρατας πατημενο το κουμπι τραβας τζουρα αλλα οχι δυνατα οπως στο τσιγαρο. Χαλαρα οπως στο φραπε σου
Α ναι. Μολις γεμισεις τον ατμοποιητη σου, γυρνα τον κανονικα για δυο λεπτα να ποτισουν τα φιτιλια

Πλυσιμο κανε ενα στον ατμοποιητη με νερο βρυσης πριν τον γεμισεις. Τιποτα αλλο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499039 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 98 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy