vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 5 χρήστες
antiklitos140, bloodlessz, treloneritis, manoslykos, camber

Twitter

Βοήθεια σε αρχάριο...

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #330 στις: Αυγούστου 07, 2013, 15:36 »
Έχω διαπιστωμένο από προσωπική εμπειρία, ότι το "κάψιμο" ή "χτύπημα" στον λαιμό είναι αποτέλεσμα της νικοτίνης στο υγρό. Φυσικά, το είδος και το μέγεθος του χτυπήματος, έχει διαφορές από ατμοποιητή σε ατμοποιητή, καθώς και από εταιρεία σε εταιρεία υγρού, άλλα είναι πιο ήπια κι άλλα πιο δυνατά. Το λέω αυτό γιατί δοκίμασα για 2 εβδομάδες υγρό χωρίς νικοτίνη, και δεν καταλάβαινα τί-πο-τα στον λαιμό, όσο κι αν ρουφούσα, όσο κι αν ανέβαζα τα volts!

Επίσης, για να επιβεβαιώσω και τους υπόλοιπους, όντως δεν υπάρχει υγρό που να είναι ίδιο με τον καπνό του κανονικού τσιγάρου. Θεωρώ ότι η σκέτη γλυκερίνη, κυρίως VG πλησιάζει λίγο την... καπνίλα, ίσως και με μερικές προσμίξεις από cigarillos της El-Toro ή κάποιες άλλες καπνικές γεύσεις, ανάλογα με το τί κάπνιζε ο καθένας στο παρελθόν.

Η προσμίξεις υγρών μέσα στον ατμοποιητή (κυρίως καρτό) έχει όντως "περίεργα" αποτελέσματα, άλλες φορές δυσάρεστα, ενίοτε και ευχάριστα όμως.

Το κακό με το Η.Τ. είναι ότι υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις με υγρά, ατμοποιητές, ρεύματα, φυτίλια, σύρματα κ.ο.κ. και θέλει από λίγο (αν σου κάτσει) ως και πολύυυυυ ψάξιμο (αν δεν σου κάτσει). Έχω κάνει αρκετές δεκάδες συνδυασμούς και δεν μπορώ να πώ ότι είμαι 100% ευχαριστημένος, έχω φτάσει όμως, από την αρχή σχεδόν, σε τέτοιο σημείο ικανοποίησης, ώστε να μην θέλω να επιστρέψω στην παλιά μου εξάρτηση-συνήθεια εδώ και 2 χρόνια τώρα. Όλο αυτό το διάστημα, εξακολουθώ να πειραματίζομαι με σύρματα, αντιστάσεις, φυτίλια, σεταρίσματα, αλλά και νέους ατμοποιητές και υγρά.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζει την επιμονή και την υπομονή!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #331 στις: Αυγούστου 07, 2013, 15:41 »
Παιδες.....για πια vg λετε οτι μοιαζει με τσιγαρο...........

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #332 στις: Αυγούστου 07, 2013, 15:47 »

Τα υγρά ως βάση (εκτός των αρωμάτων που μπορεί να περιέχουν) μπορεί να είναι VG, PG ή VG/PG (σε διάφορες περιεκτικότητες π.χ. 50-50% ή 80-20 κλπ). Η VG παράγει πιο "πλούσιο" ατμό και η "γεύση" της διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία, ακόμη κι όταν δεν περιέχει αρώματα, αλλά είναι σκέτη (αναμεμιγμένη με νερό, ώστε να είναι ατμίσιμη). Η σκέτη, λοιπόν, γλυκερίνη (είτε VG είτε PG είτε συνδυασμός VG/PG) θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στην αίσθηση που δίνει (ή καλύτερα έδινε) ο καπνός του τσιγάρου, ο οποίος κατά κανόνα δεν ήταν ιδιαίτερα αρωματισμένος.




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2013, 20:13 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #333 στις: Αυγούστου 07, 2013, 15:50 »
Ο.Κ.   
Καποιας εταιριας;

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #334 στις: Αυγούστου 07, 2013, 15:54 »
Ο.Κ.   
Καποιας εταιριας;

Αυτά είναι προτιμήσεις του καθενός, όμως αν ρωτάς εμένα, μου αρέσουν εξίσου θα έλεγα (κι ελπίζω να μην πειράζει που θα αναφερθώ συγκεκριμένα) οι ATMOS lab, EL TORO, e-Smokeguru. Να σημειώσω ότι δεν έχω δοκιμάσει όλες όσες κυκλοφορούν στο εμπόριο, αλλά από 4-5 εταιρείες ή μάρκες μόνο.

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #335 στις: Αυγούστου 07, 2013, 16:47 »
Παιδες.....για πια vg λετε οτι μοιαζει με τσιγαρο...........

Εγώ θα έλεγα καμία, απλά έχει βάση πιο ουδέτερη (άοσμη,άγευστη) π.χ totally wicked

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #336 στις: Αυγούστου 07, 2013, 17:12 »
Παιδες.....για πια vg λετε οτι μοιαζει με τσιγαρο...........

Προτιμούν αρκετοί την dirty (VPG)
http://www.inawera.com/dirty-neutral-base-capacity-100-ml-c-3_58.html
Κάποιοι την ατμίζουν σκέτη.....άλλοι την προτιμούν με άρωμα και τους προσφέρει πιό τσιγαρίσιο-καπνικό άρωμα....γούστα.....εμένα δεν, γιατί είμαι πλέον του φρουτογλυκού  :)
Υπάρχει και σε άρωμα, για να "βελτιώσεις" κάποια άλλη "άοσμη" βάση... ;)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2013, 17:35 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis166

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #338 στις: Αυγούστου 07, 2013, 18:18 »

Το κακό με το Η.Τ. είναι ότι υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις με υγρά, ατμοποιητές, ρεύματα, φυτίλια, σύρματα κ.ο.κ. και θέλει από λίγο (αν σου κάτσει) ως και πολύυυυυ ψάξιμο (αν δεν σου κάτσει). Έχω κάνει αρκετές δεκάδες συνδυασμούς και δεν μπορώ να πώ ότι είμαι 100% ευχαριστημένος, έχω φτάσει όμως, από την αρχή σχεδόν, σε τέτοιο σημείο ικανοποίησης, ώστε να μην θέλω να επιστρέψω στην παλιά μου εξάρτηση-συνήθεια εδώ και 2 χρόνια τώρα. Όλο αυτό το διάστημα, εξακολουθώ να πειραματίζομαι με σύρματα, αντιστάσεις, φυτίλια, σεταρίσματα, αλλά και νέους ατμοποιητές και υγρά.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζει την επιμονή και την υπομονή!  :yes:


Δεν αντιλεγω οτι τα παραπανω ισχυουν για καποιους (λιγους η πολλους)
Θεωρω οτι για καποιους αλλους (λιγους η πολλους) οπως και για εμενα ,ισχυει οτι .......
.......Το ΚΑΛΟ με το Η.Τ. είναι ότι υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις με υγρά, ατμοποιητές, ρεύματα, φυτίλια, σύρματα κ.ο.κ. και θέλει από λίγο (αν σου κάτσει) ως και πολύυυυυ ψάξιμο (αν δεν σου κάτσει). Έχω κάνει αρκετές δεκάδες συνδυασμούς και δεν μπορώ να πώ ότι είμαι 100% ευχαριστημένος, έχω φτάσει όμως, από την αρχή σχεδόν, σε τέτοιο σημείο ικανοποίησης, ώστε να μην θέλω να επιστρέψω στην παλιά μου εξάρτηση-συνήθεια εδώ και 1,5 χρόνο τώρα. Όλο αυτό το διάστημα, εξακολουθώ να πειραματίζομαι με σύρματα, αντιστάσεις, φυτίλια, σεταρίσματα, αλλά και νέους ατμοποιητές και υγρά.Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζει την επιμονή και την υπομονή!  :yes:


Αναζητωντας την Καβαφικη ατμιστικη μας Ιθακη , τελικα ,απολαμβανουμε ολοι μας το ταξιδι .........
:boat:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2013, 18:27 από Giannis166 »

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #339 στις: Αυγούστου 07, 2013, 19:05 »
 :))
Θα συμφωνήσω φίλε Giannis166
και θα σημειώσω ότι ήταν πολύ εύστοχη η αλλαγή του ΚΑΚΟ σε ΚΑΛΟ !!!  :thumpup:

Νομίζω ότι κατα βάθος αυτό εννούσα, κι ανήκω κι εγώ σ'αυτήν την κατηγορία που αναζητούν και ψάχνουν συνεχώς, απλώς για κάποιους είναι δύσκολο αυτό το ταξίδι κι η μετάβαση στον τελικό προορισμό γίνεται με εμπόδια ή/και πισωγυρίσματα.
 :hmmm:



Αποσυνδεδεμένος minka

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #340 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 14:26 »
Καλησπερα κ απο εμενα.
Νεος στο χωρο κ ψαχνομαι να κανω μια ωραια συλλογη απο εξαρτηματα για το ητ.
Κ εχω την εξης ερωτηση: Διαβαζω βλεπω βιντεο κ επειδη εχω αποφασιση οτι θελω εναν καλο για dripping  ειμαι αναμεσα σε δυο.
Diver ή Σοφια ( και τα δυο με τανκ, για επιλογες) ?
Ποια ειναι η γνωμη σας που ειστε ποιο ψαγμενοι απο εμενα?!
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος manos000

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • vaper
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #341 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 14:59 »
  μπορει να λεω...... αλλα  μπορω να βαλω καπου αγγελια για πωληση.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #342 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:01 »

Αποσυνδεδεμένος manos000

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • vaper
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #343 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:07 »
Ευχαριστω πολυ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Βοήθεια σε αρχάριο...
« Απάντηση #344 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 15:11 »
Εδώ πιό αναλυτικά...όλο το σκεπτικό...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg416466.html#msg416466

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499277 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy