vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 5 χρήστες
JohnDag, dallaskdp, billaras, gfilip, razen

ερεθισμος στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 12:01 »
Καλημέρα! Σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία, αυτό που παρατήρησα όσων αφορά τον ερεθισμό στον λαιμό, έχει να κάνει κυρίος με τα υγρά τα οποία έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε PG σε συνδυασμό και με το άρωμα μερικές φορές, όπως επίσης και με τον ατμοποιητή κατα περίπτωση αν είναι επισκευάσιμος, στο σετάρισμα + τα βόλτ που ατμίζουμε, αν έχει πιάσει πουρί κτλ.
Τώρα για αυτούς που το ξεκινούν τώρα το η.τ. είναι σε μια φάση μετάβασης και συνήθειας για το λαιμό που θα περάσει πολύ γρήγορα, οπότε μην ανησυχείτε... :)

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 12:03 »
@npil το πιάσιμο είναι σίγουρα απο το διάβασμα :) και απο τον καιρό ;)

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 13:31 »
Πολλές φορές φταίει κ ο ατμοποιητής για τον ερεθισμό στον λαιμό + οι αλλαγές στα υγρά!  ::) ::) ::)
:thumpup: :thumpup: :thumpup:

@και ο geost σωστος

Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 16:26 »
Κι εμένα μου πονάει ο λαιμός από χθες και άμα κάνω καμία μακρόσυρτη τζούρα, βήχω κιόλας. Αλλά η νικοτίνη πρέπει να φταίει, και με βαριά τσιγάρα το ίδιο πάθαινα. Λέω να πάω να πάρω υγρό χωρίς νικοτίνη και να αραιώσω αυτό που έχω.

Επίσης, θυμάμαι με κτ να μου πονάει ο λαιμός επειδή *δεν* είχαν αρκετή νικοτίνη. Υποθέτω επειδή προσπαθούσα ντε και σώνει να νοιώσω καλό χτύπημα, αλλά δεν. Αυτό το'χει σκεφτεί κανείς;

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 20:55 »
Καλημέρα! Σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία, αυτό που παρατήρησα όσων αφορά τον ερεθισμό στον λαιμό, έχει να κάνει κυρίος με τα υγρά τα οποία έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε PG σε συνδυασμό και με το άρωμα μερικές φορές, όπως επίσης και με τον ατμοποιητή κατα περίπτωση αν είναι επισκευάσιμος, στο σετάρισμα + τα βόλτ που ατμίζουμε, αν έχει πιάσει πουρί κτλ.
Τώρα για αυτούς που το ξεκινούν τώρα το η.τ. είναι σε μια φάση μετάβασης και συνήθειας για το λαιμό που θα περάσει πολύ γρήγορα, οπότε μην ανησυχείτε... :)
οταν λες μεταβαση τι εννοεις εγω σε 2 μερες ατμισματος και αλλαγη 2 υγρων την τριτη μερα με ερεθισε ο λαιμος .(και εχω αλλαξει το υγρα απο pg (virginia nobacco 6mg) σε vg Atmos lab (kapnos 12mg)...αλλα κατεβαινει πιο ανετα τωρα ...δλδ θα περασει σταδιακα ο λαιμος η να ξαναλλαξω υγρο? τι εμπειρια ειχες εσυ?

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 10:09 »
ΚαλημΕΡα,

Θα χρειαστείς αρκετές μέρες για να συνηθίσει ο οργανισμός σου το άτμισμα ναι? Η μετάβαση από το κτ στο ητ είναι οι αλλαγές κ οι αντιδράσεις του οργανισμού σου (πόνος στον λαιμό μα δεν συμβαίνει σε όλους αυτό)  από το ητ κ δεν θα πρέπει να ανησυχείς αλλά απλά να ψάξεις κ να βρείς το κατάλληλο για σένα υγρό κ ητ.

Καλό είναι στην αρχή να μην κάνεις πολλά πειράματα με υγρά δλδ διάλεξε ένα που σου αρέσει κ μην δοκιμάσεις αμέσως άλλο. Θυμίσου ότι όταν καπνίζαμε δεν αλλάζαμε κάθε μέρα μάρκα ναι?

Κράτησε το υγρό που είναι πιο "μαλακό" κ συνέχισε με αυτό. Απλά να προσέξεις αν η ποσότητα της νικοτίνης σε καλύπτει ναι? Κάποιες φορές τα υγρά με PG ενοχλούν κ έτσι  πολλοί ατμιστές δοκιμάζουν τα υγρά με VG είτε PG +VG . Aυτό στην πορεία θα το βρείς εσύ δλδ ποιό από τα υγρά σου κάνει καλλίτερα. Πάντος τα υγρά διαφέρουν αρκετά από εταιρεία σε εταιρεία κ το διαπίστωσες κ εσύ .  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2012, 11:08 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 10:33 »
επισης καλο ειναι οταν αισθανεστε ενοχληση στον λαιμο 2-3 γουλιες νερο κανουν πολυ καλο.για να μην ξηρενεται ο λαιμος

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 10:37 »
προφανως η pg  σε ενοχλει, οπως και εμενα και οπως και πολλους αλλους, για δοκιμασε υγρα με vg  μονο να δεις εαν δεις διαφορα

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 10:53 »
Καλημέρα
Και εγώ έχω ένα θέμα με τον λαιμό
Έχω κάνει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αλλα το ίδιο πάλι μένει μονο να κόψω το Ατμισμα 2-3 μέρες να δω

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 12:22 »
Αυτο με τον λαιμο το ειχα και εγω στις αρχες που ξεκινησα με 70pg τωρα κανω υγρα μονο vg και ειμαι μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 12:31 »
Ενόχληση στο λαιμο εχω μονο οταν το παρακανω: πολλα ml+τεραστιες τζουρες+(προσεξτε το) υπερθερμοι ατμοποιητες που δεν τους αφηνω να κρυωσουν.
Ισως η υπερβολικη θερμοκρασια να δημιουργει και αλλα πραγματα περα απο ατμο pg/vg.
Τωρα ειμαι 50%pg 50% vg παλιοτερα ημουν 70pg-30vg η και 80-20

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 13:03 »
το αξιοπεριεργο σε εμeνα ειναι  1ημερα υγρο με Pg 6mg  -καθολου καψιμο,βηχας
2η μερα υγρο με vg 12mg - καθολου βηχας ,καψιμο στο λαιμο -, 3η μερα υγρο με vg ,καψιμοoοοοο πολυ καψιμο..
να το τραβηξω και 4η μερα? η να το στειλω στο καλο το η.τ.?

τα 6mg ειναι λιγα για μενα τα 12mg ειναι μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU

Αποσυνδεδεμένος geost2012

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 14:25 »
@npil ο κάθε οργανισμός αντιδρά και διαφορετικά...συνήθως τους ''νέους'' ατμιστές τους ενοχλεί η υψηλή περιεκτικότητα του υγρού σε PG, μη φανταστείς και τους παλιούς πολλές φορές.. :))
Τώρα αυτό σου το λέω όσων αφορά την μετάβαση απο το κ.τ. σε η.τ.
Το υγρό βιρτζίνια που άτμιζες παρόλλο που ήταν χαμηλό σε νικοτίνη θεωρείται απο τα ''βαριά'' για τον λαιμό υγρά άτμισης..συγκεκριμένα εγώ δεν το πολυ αντέχω, τώρα κάνοντας άτμιση με υγρό υψηλής περιεκτικότητας σε VG όπως είπαμε και το είδες και μόνος σου ''κατεβαίνει'' πιο εύκολα όπως λες ;)
Συνέχισε με το ίδιο υγρό, μην κάνοντας συχνές αλλαγές και τότε θα δεις αν πραγματικά συνεχίζει να σε ενοχλεί ο λαιμός σου η όχι και τότε θα καταλάβεις αν έφταιγε το ίδιο το υγρό η αν ήταν θέμα συνήθειας, αν και πιστεύω ότι θα στρώσει ο λαιμός σου πολύ σύντομα...και μην ξεχνάς ςίχα πει ότι παίζει ρόλο και με τι ατμοποιητή ατμίζεις,σε πόσα βόλτ κτλ :)

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερεθισμος στο λαιμο
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 15:10 »
@npil ο κάθε οργανισμός αντιδρά και διαφορετικά...συνήθως τους ''νέους'' ατμιστές τους ενοχλεί η υψηλή περιεκτικότητα του υγρού σε PG, μη φανταστείς και τους παλιούς πολλές φορές.. :))
Τώρα αυτό σου το λέω όσων αφορά την μετάβαση απο το κ.τ. σε η.τ.
Το υγρό βιρτζίνια που άτμιζες παρόλλο που ήταν χαμηλό σε νικοτίνη θεωρείται απο τα ''βαριά'' για τον λαιμό υγρά άτμισης..συγκεκριμένα εγώ δεν το πολυ αντέχω, τώρα κάνοντας άτμιση με υγρό υψηλής περιεκτικότητας σε VG όπως είπαμε και το είδες και μόνος σου ''κατεβαίνει'' πιο εύκολα όπως λες ;)
Συνέχισε με το ίδιο υγρό, μην κάνοντας συχνές αλλαγές και τότε θα δεις αν πραγματικά συνεχίζει να σε ενοχλεί ο λαιμός σου η όχι και τότε θα καταλάβεις αν έφταιγε το ίδιο το υγρό η αν ήταν θέμα συνήθειας, αν και πιστεύω ότι θα στρώσει ο λαιμός σου πολύ σύντομα...και μην ξεχνάς ςίχα πει ότι παίζει ρόλο και με τι ατμοποιητή ατμίζεις,σε πόσα βόλτ κτλ :)

ατμιζω με giant-dc tank 1ml . 3 μερες.
του δινω αλλη μια μερα ευκαιρια ... του υγρου και βλεπουμε.   απλα μου τη σπαει διοτιο πριν που καπνιζα κ.τ. δεν ειχα τετοια προβληματα...ειναι ψυχολογοηικο περισσοτερο να μου τη σπαει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343080 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542094 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31238 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597786 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358352 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios