vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 6 χρήστες
Giannis.B, lagoudakis, camber, Sergios, Christos Z, Blackwolf

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #540 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 11:23 »
Και εγώ βεβαίως σε καφετέριες / ταβέρνες τραβάω τις τζούρες μου. Ειδικά αν υπάρχουν τριγύρω παιδιά μπορεί και να μην ατμίσω άσχετα αν οι υπόλοιποι καπνίζουν στον ίδιο χώρο.
Δυστυχώς όμως αυτή η συμπεριφορά δείχνει την κουλτούρα μας στην Ελλάδα.
Έχουμε μάθει να γράφουμε στα π#@αρια μας τον νόμο, είτε για άτμισμα / κάπνισμα, είτε για παρκάρισμα κτλ.
Για να πάμε σε καμιά πολιτισμένη χώρα να δούμε, μας παίρνει να ατμίσουμε όπου απαγορεύεται?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 892
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #541 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:15 »
Δηλαδή όταν καπνίζατε ανάβατε τσιγάρο στις κυλιόμενες ή μέσα στην εφορία; Θα σκάσετε αν δεν ατμίσετε για πέντε λεπτά; Από την στιγμή που υπάρχει απαγόρευση γιατί να το κάνετε;

Κακό πράγμα ο Ελληνάρας ατμιστής.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #542 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:24 »
ετσι ακριβως
το 2001 που πηγα Αυστραλια στην Ελλαδα ολοι καπνιζαν παντου
Εκει ομως δεν καπνιζαν στα σπιτια και στα εστιατορια υπηρχε ειδικος χωρος (ενα μπαρ) για να πας να καπνισεις (την ημερα που εφευγα καταργηθηκε και αυτο)
το τηρουσαν ολοι. ειδα ακομη και καπνιστες που ενω εμεναν μονοι τους οταν ηθελαν να κανουν ενα τσιγαρο εβγαιναν εξω παρολο που ηταν χειμωνας.
σαν επισκεπτη ολοι μου ελεγαν να καπνισω μεσα στο σπιτι αλλα αρνηθηκα και ακολουθησα τις δικες τους συνήθειες
δυστηχως στην χωρα μας ακομη και 17 χρονια μετα βλεπεις τον παππου και την γιαγια παφα πουφα μεσα στο δωματιο με το βρεφος
δεν λεω οτι δεν κανω και εγω τις ...κιες μου αλλα ειδικα οταν υπαρχουν παιδια μεσα στον χωρο ας ειμαστε λιγο πιο εγκρατεις και ας ξερουμε εμεις τι κανει και τι δεν κανει το ατμισμα 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #543 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:27 »
Δηλαδή όταν καπνίζατε ανάβατε τσιγάρο στις κυλιόμενες ή μέσα στην εφορία; Θα σκάσετε αν δεν ατμίσετε για πέντε λεπτά; Από την στιγμή που υπάρχει απαγόρευση γιατί να το κάνετε;

Κακό πράγμα ο Ελληνάρας ατμιστής.. :hmmm:
Δεν είναι μόνο ο ατμιστής...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #544 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:34 »
Δεν θεωρώ πάντως ότι η πλειοψηφία των ατμιστών συμπεριφέρεται με τη νοοτροπία αυτή. Έχω την αίσθηση ότι ως ατμιστές ξέρουμε να σεβόμαστε τις όποιες απαγορεύσεις, ακόμα και αν κάποιες φαίνονται υπερβολικές. Εξαιρέσεις βέβαια πάντα θα υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #545 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:39 »
Αν το εκανε οσο ηταν καπνιστης θα το κανει κ ως ατμιστης!Εξω βεβαια εκτος της διαφορετικης νοοτροπιας,οι νομοι «δουλευουν» ας γινοταν ελενχοι κ εδω κ πεφταν τα προστιμα τοτε μαλλον κανεις δεν θα το εκανε...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #546 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:41 »
Μολονότι προσωπικα θεωρω το νόμο καταχρηστικό υποκριτικό βλακώδη και παράλογο, τον τηρώ παντοτε, όπως τηρουσα και την πολύ λογική απαγόρευση καπνισματος όταν ημουν καπνιστης.

Αν ο καθενας παραβαίνει ένα νομο επειδή τον θεωρεί παραλογο κτλ η απλα δεν τον βολέυει, σε ενα μηνα θα είμαστε κοινωνία χωρίς νομους και αυτό είναι πολύ χειρότερο απο το να τηρεις ενα βλακωδη νόμο...

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #547 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:57 »
Όσο κάπνιζα δεν με απασχολούσε να καπνίσω σε μαγαζί, ακόμα και αν δεν κάπνιζε κανείς άλλος (αρκεί να υπήρχαν τασάκια ή να το επέτρεπε ο χώρος). Με το άτμισμα όμως δεν το κάνω, τόσο γιατί δεν νοιώθω τόσο άνετα (όσο και να το κρύψω, μεγαλύτερο ντουμάνι θα βγεί απο το ΗΤ) αλλά και γιατί δεν νοιώθω την ίδια επιθυμία. Έχω παρατηρήσει πως μπορεί να περάσει και δίωρο που να μην ατμίσω καθόλου, ενώ όσο κάπνιζα είχα τασάκι και αναπτήρα σε κάθε δωμάτιο σχεδον.
Όταν έρχονται τα ανήψια μου, βρίσκω ευκαιρία και κάνω μπουγάδα τον ατμοποιητή (έχω μόνο έναν προς το παρόν  :-[) και δεν το σκέφτομαι καθόλου μέχρι να φύγουν. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #548 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 15:56 »
Πριν την ψήφιση του Ν.4419, για τον οποίον τα αισθήματά μου δεν είναι τόσο ευγενικά όσο του [member=415]panos[/member], ήταν πιο συχνό το φαινόμενο ατμιστών να βαράνε ντουμάνια σε χώρους όπου απαγορευόταν το κάπνισμα (αλλά όχι το άτμισμα δια νόμου) με τη δικαιολογία ότι δεν απαγορεύεται.

Έχω την εντύπωση ότι τείνει να περιοριστεί αυτό το κακό συνήθειο της επιδεικτικής εκπνοής με ύφος "γατάκια, εσείς δεν μπορείτε να καπνίσετε αλλά εγώ κάνω το δράκο".


Όπως έχω πει και στο παρελθόν, εκκρεμεί συζήτηση προσφυγής του ΣΕΕΗΤ ενώπιον του ΣτΕ για την αποσύνδεση του ατμίσματος από τον αντικαπνιστικό Νόμο του 2008. Θέλω να ελπίζω ότι:

α) Θα γίνει δεκτή και θα διαταχθεί ο νομοθέτης να απαλείψει το συγκεκριμένο άρθρο [προφανώς με τροπολογία]
β) Θα ακολουθηθεί η βρετανική γραμμή, σύμφωνα με την οποία ο εκάστοτε ιδιοκτήτης επιχείρησης θα δύναται να επιτρέψει ή να απαγορέψει το άτμισμα στην επιχείρησή του
γ) Θα απαγορευτεί το άτμισμα εντός νοσοκομείων, σχολικών συγκροτημάτων συμπεριλαμβανομένων και των εξωτερικών χώρων και λοιπών παρομοίων ευαγών ιδρυμάτων


Να πούμε εδώ ότι ο νομοθέτης μπορεί άνετα και χωρίς απολύτως κανένα συνταγματικό κώλυμα, να ψηφίσει νέο Νόμο (ή να προσθέσει με τροπολογία στο Ν. 4419 ή ακόμα και στον αντικαπνιστικό του 2008 ) ο οποίος να απαγορεύει συγκεκριμένα το άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, χωρίς όμως να το υπαγάγει στις διατάξεις του αντικαπνιστικού, ως έχει σήμερα.


Το ΣτΕ δεν κρίνει την ορθότητα, τη λογική, τη χρησιμότητα ενός Νόμου. Κρίνει το κάτα πόσο συμμορφώνεται με τις επιταγές του Συντάγματος. Αυτή τη στιγμή φρονώ, όπως και πολλοί νομικοί, ότι η σύνδεση του ατμίσματος με το κάπνισμα μέσω του αντικαπνιστικού νόμου όπως ισχύει, δεν συμμορφώνεται με το Σύνταγμα και εκεί πατάει και η προσφυγή η οποία περιμένω να είναι επαρκώς τεκμηριωμένη (δυστυχώς δεν είναι δημόσιο έγγραφο και δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτή, εκτός αν κάποια στιγμή τη δημοσιεύσει ο ΣΕΕΗΤ, πράγμα που πολύ θα ήθελα).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #549 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 15:59 »
Πολύ σωστά όλα αυτά, με την λογική πάντα ότι τους σχετικούς νόμους τους κάνει το κράτος και όχι ο παπακράτος...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #550 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 12:00 »
Αυστρία παντού, αεροδρόμιο Μόναχο κανονικά, και επιστρέφεις Ελλάδα και ψάχνεις την έξοδο..

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #551 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 12:05 »
Ποσο μπροστα ειμαστε!   :idiot1:

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #552 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 12:50 »
ειδα ακομη και καπνιστες που ενω εμεναν μονοι τους οταν ηθελαν να κανουν ενα τσιγαρο εβγαιναν εξω παρολο που ηταν χειμωνας.

Αυτό μου θύμισε υπάλληλο του δήμου (στη Γερμανία) που ποτίζει τα παρτέρια την ίδια στιγμή που βρέχει καρέκλες, διότι για την εργασία αυτή πληρώνεται!

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #553 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 14:26 »
Με τον σχετικό Νόμο κλπ, ασχοληθείτε εσείς οι ειδήμονες.
Θα σας πω κάτι από την πραγματική ζωή.
Χτες, πήγαμε για να ξενυχτήσουμε μία φίλη που πέθανε. Στο δωμάτιο με την νεκρή υπήρχε φυσικά κόσμος. Εβγαλα τον ατμοποιητή για να ατμίσω. Ενας συγγενής μου είπε διακριτικά.
Κοίταξε, εδώ υπάρχουν δύο που έχουν άσθμα και ίσως τους πειράξει ο ατμός.
Πάμε στο άλλο δωμάτιο για να πιούμε καφέ και να ατμίσεις.

Είστε βέβαιοι, ασχέτως του νόμου, ότι σε κλειστό δημόσιο ή ιδιωτικό χώρο δεν υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν ή τους πειράζει ο καπνός ή ο ατμός ?
Δεν μας ζητάνε να τετραγωνίσουμε τον κύκλο.
Λίγη απλή κοινή ανθρώπινη λογική. Και αν δεν την διαθέτουμε, απλά ρωτάμε πρώτα ...
Τα δικαιώματά μας τελειώνουν εκεί όπου αρχίζουν τα δικαιώματα των άλλων.
 

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #554 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 14:48 »
Ασφαλώς υπάρχουν όρια στην ελευθερία του καθενός εφόσον στρέφεται εναντίον τρίτων.

Όμως η ταπεινή μου άποψη σχετικά με το αντικείμενο του thread είναι λίγο διαφορετική...

Εφόσον (επιστημονικά) δεν υφίσταται βλάβη από "παθητικό άτμισμα" είναι παράλογο να απαγορεύται το άτμισμα δια νόμου σε ταβέρνες, μπαρ κτλ. Προσωπικά με ενοχλούν απίστευτα κάποια αρωματικά χώρου. Μου δημιουργούν πονοκέφαλο, πονόλαιμο και άλλα συμπτώματα που κατά τη διαφήμιση θα έπρεπε να με ρίξουν στο σερακτίλ! Δεν απαγορεύονται όμως δία νόμου. Επομένως ή δεν πατάω στο καφέ (π.χ.) που τα χρησιμοποιεί ή αν πρέπει / επιλέξω για άλλους λόγους να παρευρεθώ υφίσταμαι το ενοχλητικό ερέθισμα προκειμένου να βρεθώ με την παρέα μου κτλ

Θέλω να πω πως πολλά πράγματα - και δη αρωματικές ουσίες, απορρυπαντικά κτλ - μπορεί να μας ενοχλούν (και μάλιστα κάποια μπορεί όντως να βλάπτουν και την υγεία μας) αλλά δεν απαγορεύονται δια νόμου.

Δε χρειάζεται να είναι ειδήμων κάποιος για να έχει άποψη για νόμους που τον αφορούν / του επιβάλλονται.

Τώρα αν κάποιος προσωπικά με παρακαλέσει να μην ατμίσω κοντά του γιατί τον ενοχλεί και δεν τον σεβαστώ είναι εντελώς άλλο θέμα και ουδεμία σχέση έχει με την ποινικοποίηση συλλήβδην μιας συμπεριφοράς...

Καλό είναι να είμαστε ευγενικοί γενικότερα αλλά δεν επιβάλλεται υπό την απειλή φυλάκισης και προστίμου!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:06 από Fany Xou »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824574 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8969 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154879 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568897 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243997 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294325 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1793 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762874 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1154 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4042 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem