vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

98 επισκέπτες, 5 χρήστες
Foyle, Sergios, white varadero, antiklitos140, gfilip

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #555 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:04 »
Δεν μπορω να καταλαβω την απαιτηση που εκδηλωνουν μερικοι συνατμιστες, επειδη οι μεχρι τωρα μελετες εχουν δειξει οτι δεν προσλαμβανουν οι ευρισκομενοι σε εναν χωρο που ατμιζει καποιος βλαβερες ουσιες, να επιτρεπεται να γινεται ο καθε χωρος τιγκα στο ντουμανι απο τρεις-τεσσερις πιθανους ατμιστες που γουσταρουν να μερακλωνουν.
Εσεις το παιδι σας θα το βαζατε σε εναν χωρο που δεν βλεπεις μπροστα σου απο το ντουμανι, δεκαπεντε χιλιαδες μελετες να λενε οτι δεν ειναι επικινδυνο?
Δηλαδη στα σοβαρα θα θελαμε να μην απαγορευει ο νομος το ατμισμα σε κλειστους δημοσιους χωρους?
Και τους πιθανους ελληναρες (η αμερικαναρες, η γερμαναρες κλπ) που θα εκαναν τον βιο αβιωτο στους παρευρισκομενους "επειδη δεν απαγορευεται" πως θα τους σταματουσε κανεις?
Αν ολοι σεβομαστε τον συνανθρωπο μας, το 99% των νομων δεν θα ειχαν λογο υπαρξης.
Αριστα κανει και το απαγορευει ο νομος.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:10 από haros »

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #556 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:09 »
Μπορεί να υπάρχει διάκριση όσον αφορά τουλάχιστον τους νυχτερινούς χώρους διασκέδασης.

Εκεί που ούτως ή άλλως (υποτίθεται πως) δεν πάνε "τα παιδιά μας", γιατί αν πηγαίνουν πιθανότατα να καταναλώνουν και (επιστημονικώς αποδεδειγμένα) καρκινογόνο αλκοόλ.

Αν μη τι άλλο να υπάρχει δυνατότητα επιλογής από τον καταστηματάρχη και συνεπώς από τους πελάτες!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #557 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:21 »
"Είμαι ενοχλητικός" και "είμαι παράνομος" έχει μεγάλη διαφορά. 


Το έχω γράψει 500 φορές και θα το γράφω μέχρι να το εμπεδώσετε μερικοί.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #558 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:31 »
[member=19518]haros[/member]

Όχι φίλε μου, καθόλου άριστα δεν κάνει ο Νόμος που το απαγορεύει. Άριστα θα έκανε, αν υπήρχε συγκεκριμένος νόμος ή διάταξη που να απαγορεύει το άτμισμα, με όλη την επαρκή αιτιολόγηση. Όχι ένα "τα προϊόντα του παρόντος άρθρου υπάγονται στις απαγορεύσεις και περιορισμούς του Ν3830/2008" ο οποίος αφορά το κάπνισμα.

Στο ότι είμαστε κάφροι, δεν διαφωνώ καθόλου. Στο ότι επιβάλλεται μια στοιχειώδης ευγένεια και μια διακριτικότητα, συμφωνώ απόλυτα. Στο να μου απαγορεύουν με Νόμο να κάνω κάτι το οποίο είναι αποδεδειγμένα μη βλαβερό για τους γύρω μου γιατί το λέει ο Μπεχράκης, όχι απλά διαφωνώ, βγάζω καντήλες. Στα μόνα μέρη στα οποία θα έπρεπε να απαγορεύεται το άτμισμα χωρίς καμία απολύτως επιλογή, είναι κατά τη γνώμη μου σχολεία και νοσοκομεία. Σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, το καλύτερο θα ήταν να δίνεται η επιλογή στον ιδιοκτήτη για το αν θα απαγορεύσει ή όχι το άτμισμα, χωρίς καμία συνέπεια αν πράξει το ένα ή το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #559 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:36 »
ακριβώς αυτό και να συμπληρώσω ότι και για το κάπνισμα θα έπρεπε να συμβαίνει το ίδιο κατά την άποψη μου
όχι δηλαδή ότι τώρα που έγινα ατμιστης θα σταματήσω να κάνω παρέα με τους φίλους μου που είναι καπνιστές

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #560 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:36 »
"Είμαι ενοχλητικός" και "είμαι παράνομος" έχει μεγάλη διαφορά.


Το έχω γράψει 500 φορές και θα το γράφω μέχρι να το εμπεδώσετε μερικοί.
Ακριβώς.
Το ότι μερικοί πιάνουμε τα άκρα με ξεπερνάει.Το να πάρεις μια τζούρα για να ικανοποιήσεις την ανάγκη σου για νικοτίνη απέχει έτη φωτός από το να ντριπάρεις σε παιδότοπο.
Προσωπικά ρουφάω όπου νομίζω χωρίς καν να βγάζω ατμό! Ειδήμων.

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #561 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 15:59 »
O.K. παμε λοιπον στην δικη σας εκδοχη.
Οτι απαγορευεται το ατμισμα μονο σε σχολεια και σε νοσοκομεια και παιδοτοπους και στις ιδιωτικες επιχειρησεις ειναι στην ευχερεια του ιδιοκτητη.
Μαλιστα.
Επειδη λοιπον εσυ εισαι ατμιστης και εχεις 30 υπαλληλους, επιτρεπεις το ατμισμα στην επιχειρηση σου και οι υπαλληλοι σου που δεν ειναι ατμιστες ειναι υποχρεωμενοι να καθονται και να αναπνεουν τα ντουμανια και τις τριμπεκιες που βγαινουν απο τα στοματα των διπλανων ατμιστων συναδελφων τους, παφα-πουφα.

Αν περιμενουμε να επαφιεται στον πολιτισμο και στην παιδεια του καθενος το να μην γινεται ατμοκολαση ο καθε κλειστος χωρος, σωθηκαμε.
Εσυ δεν θα τον κανεις, ειτε υπαρχει νομος ειτε οχι, εγω , ο αλλος, ο παραλλος δεν θα το κανει, επειδη ομως υπαρχουν μερικοι που θα το κανουν, γιαυτο υπαρχει ο νομος.
Και οπως ειπα, οι περισσοτεροι νομοι υπαρχουν για τους μ@λακες της κοινωνιας, εσυ δεν θα βαλεις το στερεο φουλ στις 3 το μεσημερι, ο μ@λακας θα το κανει, γιαυτο υπαρχουν οι διαταξεις περι ωρων κοινης ησυχιας, για να μαζευτει ο μ@λακας.
υ.γ. το οτι συσχετιστηκε με τον αντικαπνιστικο νομο, ηταν μια ευκολη λυση (και αρπα-κολλα), αλλα ετερον εκατερον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:04 από haros »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #562 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:03 »
Και εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον @haros.
Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #563 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:13 »
Εφόσον η επιχείρηση εξαρχής δηλώνει πως το άτμισμα (ή στην ακραία εκδοχή ακόμα και το κάπνισμα) επιτρέπεται προφανώς οι υπάλληλοι που θα επιλέξουν να εργαστούν εκεί αποδέχονται την πολιτική της εταιρείας.

Δε βλέπω πουθενά το παράλογο. 

Γνωρίζω πάρα πολλά καφέ, μπαρ κτλ που όλοι οι υπάλληλοι καπνίζουν και δε θα ήθελαν να εργάζονται π.χ. όλη τη νύχτα χωρίς να ικανοποιούν την ανάγκη τους - ακριβώς όπως και οι πελάτες. Ή αν κάποιοι δεν καπνίζουν δεν έχουν πρόβλημα. 

Φυσικά υπάρχουν επίσης και χώροι όπου απαγορεύονται όλα αυστηρά. Αυτό μπορεί να είναι θέμα επιλογής από όλες τις πλευρές.

Εάν μιλάμε για γραφεία κτλ θα μπορούσαν να διαμορφωθούν ειδικοί χώροι - ιδίως για το άτμισμα που δεν είναι και βλαπτικό κάλλιστα εσωτερικοί χώροι - όπου θα επιτρέπεται.


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #564 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:39 »
Μερικοί ξαναλέω, δεν καταλαβαίνετε την πόρτα της κόλασης που ανοίγει αν αρχίσουμε να απαγορεύουμε πράγματα μόνο και μόνο επειδή είναι ενοχλητικά.

Τι θα απαγορέψουμε μετά? Την μη χρήση αποσμητικού? Τις κλανιές? Τα έντονα αρώματα? Τα ντεμοντέ ρούχα? Τα βιβλία που δεν μας αρέσουν?

Ξέρετε πως λέγεται αυτό, είμαι σίγουρος.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #565 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:46 »
Ακριβώς! Και επίσης όπως προείπα υπάρχουν άτομα που γουστάρουν να διασκεδάζουν ή ακόμα και να εργάζονται σε χώρους που άλλοι θα αποκαλούσαν "ατμοκόλαση", ή ακόμα και "καπνοκόλαση".

Όσο διεστραμμένο και αν φαίνεται αυτό σε μερικούς πραγματικά ισχύει!

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί αυτοί δεν έχουν δικαίωμα να έχουν τα στέκια τους. Δεν είπαμε να υποχρεούται ο καθείς να συχνάζει εκεί, αλλά απ΄ότι ξέρω η δουλειά του μπάρμαν και του σεβιτόρου σε μπαρ / κλαμπ δεν είναι καταναγκαστικό έργο.

Όσο κι αν μαστιζόμαστε από την ανεργία είναι πολύ συγκεκριμένη επιλογή η εργασία σε ένα τέτοιο χώρο, επιλογή που δε βλέπω γιατί να μην υπάρχει σε μια ελεύθερη κοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #566 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:51 »
"ειναι υποχρεωμενοι να καθονται και να αναπνεουν τα ντουμανια και τις τριμπεκιες "

Εγω το έχω πει πολές φορες: ενοχλέι αυτο που φαίνεται και όχι αυτό που είναι
Πρεπει επειγόντως να βρεθεί εναλλακτικός φορεας της νικοτίνης με εντελως διαφανεις ατμους. 

Τοτε κανεις δεν θα ενοχλέιται (ουτε καν θα ξερει ότι ατμίζεις) όπως δεν ενοχλέιται κανεις αν στο χωρο χρησιμοποιηθεί Nicorette inhaler που ειναι διαφανες το συννεφο νικοτίνης που βγαινει όταν εκπνέεις η όπως δεν ενοχλείται κανεις στο χωρο που αναπνεει καποιος με γριππη (φανταστείτε η αναπνοή του να ηταν κιτρινη) ή με AIDS (φανταστείτε να ήταν πράσινη) η καποιος με αυτισμό (φανταστείτε να ηταν μαυρη)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #567 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 16:56 »
Τι θα απαγορέψουμε μετά? Την μη χρήση αποσμητικού? Τις κλανιές? Τα έντονα αρώματα? Τα ντεμοντέ ρούχα? Τα βιβλία που δεν μας αρέσουν?
τι δεν τα έχουν απαγορέψει ακόμα όλα αυτά?  :confused1:
και κάτι ακόμα
σε δημοσιους χώρους να απαγορεύεται η είσοδος γενικός
έτσι θα είναι πεντακάθαροι οι χώροι και θα ζούμε σε ένα πολιτισμένο κράτος  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #568 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 18:17 »
Λέμε συνέχεια ότι η απαγόρευση ατμίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους και η απαγόρευση διασυνοριακών εξ αποστάσεως πωλήσεων είναι Νόμοι του κράτους , η εναρμόνηση με την TPD κλπ-κλπ.

Τελικά τι είναι ?
- Υπουργικές αποφάσεις ?
- Ψηφίστηκαν μόνον από τις αρμόδιες επιτροπές της Βουλής και ισχύουν σαν Νόμοι ?
- Η Κυβέρνηση έκανε τα σχετικά νομοσχέδια, τα έφερε στο Κοινοβούλιο προς ψήφιση, έγινε ψηφοφορία, τα υπερψήφισαν οι βουλευτές μας που ΕΜΕΙΣ τους στείλαμε στο κοινοβούλιο για να φροντίσουν για τα συμφέροντά μας ? 

Και αν ισχύει το τελευταίο, γνωρίζουμε πόσοι και από ποιες παρατάξεις τα ψήφισαν ?

Ας θυμηθούμε ότι ένας Νόμος ή μέρους αυτού καταργείται ή τροποποιείται ΜΟΝΟΝ με άλλον Νόμο ή με σχετική απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Θα επανέλθω αν με διαφωτίσει κάποιος για τα παραπάνω. 


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #569 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 18:31 »
Προτιμώ τελικά να ζήσω εκεί που εφαρμόζονται οι νόμοι παρά ντεμέκ.
Γύρισα από το εξωτερικό και το χέρι μου πάει κατευθείαν στην ζώνη και ας κάθομαι στο πίσω κάθισμα.
Ατμιζα στο σούπερ αλλά φοβόμουν να κατουρησω στα χιόνια μη με γράψουν. Τροφή για σκέψη και συζήτηση.

εστάλη.
Άγνωστο αν παραδόθηκε..


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116304 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824616 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507616 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568933 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244015 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294354 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1802 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762888 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1160 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4048 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem