vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 3 χρήστες
Blackwolf, nightdream, Sergios

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #375 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 17:24 »
Θέλω να γράψω για έναν δημόσιο χώρο που δεν είναι κλειστός: Ηρώδειο.
Στο Ηρώδειο απαγορεύεται το άτμισμα. Δεν θυμάμαι τι ίσχυε παλιότερα, ο χώρος είναι ιδιαίτερης σημασίας και δεν αποκλείω να μου το είχαν πει και προ νόμου. Σε πλησιάζει ένας ευγενικός υπάλληλος και σε πληροφορεί πως "απαγορεύεται και το ηλ.τσιγάρο".
Θα μπορούσα (νομίζω) να ατμίζω διακριτικά κατά την διάρκεια της παράστασης. Δεν το έκανα, προτίμησα να κινηθώ με σεβασμό στον χώρο -και όχι στην ανόητη απόφαση. Είναι ένα ανοιχτό θέατρο και πιστεύω πως πεντακόσιοι να ατμίζαμε ταυτόχρονα δεν θα υπήρχε η ελάχιστη επιβάρυνση στα μάρμαρα ούτε μετά από έναν αιώνα. Θα ξέπλενε τα ελάχιστα πιθανά ίχνη γλυκερίνης η (συχνά όξινη!) βροχή που ταλαιπωρεί τα αρχαία μας!
Το κερασάκι στην τούρτα: η συγκεκριμένη παράσταση απαιτούσε σε κάποιο χρονικό σημείο την έκλυση ατμού, όχι από ατμιστή αλλά στην σκηνή, από μηχάνημα. Μιλάμε για πολύ ντουμάνι! :laugh1:

Τα πράγματα είναι όπως είναι. Αλλά δεν τα λες και λογικά!

Αποσυνδεδεμένος Popolaros

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #376 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 19:51 »
στο ηρώδειο δεν επιτρέπεται απόλυτος tpt είτε είναι κάπνισμα/"ατμιζα" είτε ποτό/φαγητό/σνακ

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #377 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 20:24 »
 τράβηξα μερικές καλές τζούρες σε μια αποβάθρα στο μετρό με σχετικά αραιό κόσμο κι έπεσε το ηχογραφημένο: "σας υπενθυμίζουμε ότι στο χώρο της αποβάθρας δεν επιτρέπεται το κάπνισμα"

Και εμένα μου έχει συμβεί να συμπέσει(?) ανακοινωση τη στιγμή που τράβαγα μια ηπιότατη ατμοτζουρα.
Το πιο πιθανό είναι πως είναι τυχαίο.

Την περίοδο που κάπνιζα, είχε παίξει το εν λόγω ηχογραφημένο μήνυμα τη στιγμή που σκέφτηκα πως θα ήθελα να κάνω ένα τσιγάρο. Προφανώς και δεν είναι τυχαίο!!!!!!11ένα!

Όσο ατμίζω δεν είχα κανένα πρόβλημα στις αποβάθρες. Ούτε με τη σκέψη, ούτε με την πράξη.

 

Αποσυνδεδεμένος Timewarper

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #378 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 10:27 »
Προσωπική μου εμπειρια, απο τον εαυτο μου και απο οτι εχω δει με τα ματια μου, οπου απαγορευεται το καπνισμα τα μαγαζια εχουν την παραλογη ταση να απαγορευουν και το ηλεκτρονικο.
Πρεπει να ενημερωθει ο κοσμος επιτελους, γιατι λενε πολλα που εχουν πλεον διαψευστει.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #379 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 10:30 »
απο την στιγμη που ισχυει ο νομος οτι ενημερωση και να κανεις δεν βγαζεις ακρη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #380 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 10:46 »
δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας φαινεται τοσο παραλογη
η απαγορευση του ατμισματος σε δημοσιους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χωρους.
γιατι να ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να εισπνεει το αποτελεσμα της δικη μας
χρησης?οσο και να μην αποδεικνυεται οτι υπαρχει παθητικο ατμισμα και επιπτωσεις
σε ανθρωπους γυρω μας δεν παυει να ειναι,εστω και αισθητικα,ενοχλητικο για μερικους ανθρωπους
οι οποιο μπορει να μην ειναι τοσο συγκαταβατικοι στην αναγκη μας να προσλαβουμε νικοτινη.
μπορεις να τους κατηγορησεις?
και επισης δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος που δεν καπνιζει η ατμιζει να εχει διαβασει ερευνες
ετσι ωστε να κατανοησει την δικια σου συνηθεια οποτε να μην εχει προβλημα να εισπνευει
μια ποσοτητα ατμου σε εναν κλειστο χωρο.
και το λεω εγω που εχω επωφεληθει απιστευτα απο το η.τ και με εχει κρατησει μακρια απο
το κ.τ 10 μηνες τωρα.
δεν θα παθω και τιποτα αν μεσα στο λεωφορειο,στο μετρο,σε μια σχολικη γιορτη και αλλου
δεν ατμισω οπως δεν επαθα τιποτα σε αντιστοιχες καταστασεις οταν καπνιζα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #381 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:10 »
@TimeWarper Δεν ειναι "παράλογη τάση" δυστυχώς (αν ήταν θα μπορουσε να "εκλογικευθεί" ίσως με εκστρατεία ενημέρωσης) αλλα  απλή εφαρμογή του νεου νόμου που απαγορεύει το άτμισμα ότπου και το κάπνισμα.

@Κώστας Το κυριότερο πρόβλημα είναι στην απαγόρευση στο χώρο εργασίας (που είσαι 8-10 ωρες τη μερα συνεχώς και πολλές φορες δεν μπορείς ουτε να σηκώσεις κεφάλι) και σε χώρους διασκέδασης που θες να είσαι λιγο πιο χαλαρός.

Σε λεωφορεία, σχολικες γιορτες, νοσοκομεία κτλ το πρόβλημα είναι για μενα τουλάχιστον απο αμελητέο ως ανύπαρκτο ας μην ατμιζει κανεις εκεί δεν θα παθει και τίποτε.

Αν το δείς ως "αισθητικά ενοχλητικό", θα έπρεπε στους χώρους που αναφέρεις να απαγορεύεται η είσοδος σε άτομα που βρωμανε ιδρωτίλα, που φαγαν σκόρδα, που φορανε βαριά αρώματα, που δεν έχουν καθαρά ρουχα κτλ  ομως γι αυτά δεν υπάρχει νόμος που να τα απαγορεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:15 από panos »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #382 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:58 »
Όσοι ενοχλούνται αισθητικά από κάτι ας μένουν σπίτια τους.
Η κοινωνία δεν υπάρχει για να κάνει την ζωή τους μια συνεχή αισθητική απόλαυση.
Ειδικά αν το κόστος είναι η διαιώνιση μια συνήθειας που σκοτώνει.

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #383 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 11:59 »
δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας φαινεται τοσο παραλογη η απαγορευση του ατμισματος σε δημοσιους ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χωρους..........
............δεν θα παθω και τιποτα αν μεσα στο λεωφορειο,στο μετρο,σε μια σχολικη γιορτη και αλλου δεν ατμισω οπως δεν επαθα τιποτα σε αντιστοιχες καταστασεις οταν καπνιζα.

ετσι ακριβως  :yes:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #384 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:18 »
Εξακολουθεί να μου διαφεύγει πως τόσοι πολλοί συνατμιστές όταν σκέφτονται κλειστό δημόσιο χώρο σκέφτονται βασικά το... μετρό. Την σχολική γιορτή δεν την σχολιάζω καν. Άντε, ας πούμε και το ασανσέρ, να κλείσει το σετάκι. Με αυτά έχουμε καλύψει λοιπόν το 0,01% του χρόνου που βρισκόμαστε σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Πράγματι, δείχνουν ξεκάθαρα γιατί είναι σωστό να απαγορεύεται το άτμισμα στο υπόλοιπο 99,99%.
Αν βρεθούμε σε εστιατόριο κατά τον Δεκέμβρη και βγούμε στον χιονιά για να ατμίσουμε, μπορούμε να προσποιηθούμε πως είναι σχολική γιορτή. Η εργασία μας είναι ένα ατέλειωτο μετρό και θα φτάσουμε στον προορισμό σε κάτι δεκαετίες.
:dontknow:

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #385 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:28 »
καθημερινα εγω βρισκομαι για περιπου 2,5 ωρες σε κλειστο γηπεδο μπασκετ.κανονικα και εκει απαγορευεται αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα :thumpup:.ατμιζω κανονικα

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #386 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:34 »
Σαφέστατα πάντως όπως και να χει, έχουμε ένα αβαντάζ σε σχέση με το τσιγάρο.
Άλλο να ανάψεις να τραβήξεις μια τζούρα τσιγάρου και που να το σβήσεις μετά,
και άλλο να πατήσεις  fire μουλωχτά και να πάρεις μια διακριτική αν βλέπεις ότι θα κάνεις ντου στον πιλότο να πατήσει λίγο γκάζι στο αεροπλάνο να φτασεις στον προορισμό. 

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #387 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:36 »
savo στα μουλωχτα δεν το κανω.το ειπα και παραπανω οτι ατμιζω κανονικα.με τον griffin 25 καταλαβαινεις τι ατμο βγαζω :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #388 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:51 »
Γιατί όμως προϋποθέτεις ότι είναι κατ ανάγκην ενοχλητικό για τους γυρω?

Πριν τον νόμο (γιατί προσωπικά επιλέγω να μην τον παραβαίνω) άτμιζα σε πολλά μερη, παντα διακριτικά αφου είμαι ουτως ή άλλως της
"τσιγαρίσιας" και όχι της "πνευμονικής" τζουρας για τη γεύση και όχι για το  συννεφο, ποτε δεν είδα "ξυνισμενα βλέμματα" η "ξεροβηξίματα" ή αγριεμενες ματιές, (και να είσαι σίγουρος ότι κοιτουσα γυρω μου για να δω την εντύπωση που κανει) πλην μιας και μοναδικής φοράς απο το 2010 που ατμίζω που μάλιστα μου εξήγησε ο άνθρωπος ότι έχει πρόβλημα με τα αρώματα, και εκεί  σεβάστηκα το προβλημα του και δεν άτμισα άλλο μεχρι που αποχώρησα απο το συγκεκριμένο χώρο.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #389 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:00 »
Ό,τι μπορεί να ενοχλεί κάποιους δεν απαγορεύεται και δια νόμου. Επανειλημμένως έχω γράψει πως με ενοχλούν αφόρητα κάποια αρωματικά χώρου αλλά παρόλα αυτά είμαι υποχρεωμένη να τα υποστώ σε κλειστούς χώρους όπως γραφεία, καταστήματα, ταξί κτλ. Θεωρητικά το μοναδικό κριτήριο για τη θέσπιση απαγορεύσεων θα έπρεπε να είναι η βλάβη στην υγεία τρίτων. Ούτε η ηθική, ούτε η αισθητική - που άλλωστε είναι εντελώς υποκειμενικοί παράγοντες.

Αποκλειστικά και μόνο η βλάβη στην υγεία τρίτων.

Και εφόσον δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα κάτι τέτοιο απλά δεν υφίσταται.

Τώρα για ειδικές περιπτώσεις (σχολεία κτλ) δεν έχω καμία απαίτηση να επιτρέπεται η χρήση εθιστικών ουσιών όπως η νικοτίνη - σε οποιαδήποτε μορφή.

Επίσης τι σημαίνει "ενοχλεί"; Αναφερόμαστε σε διαγνωσμένες αλλεργίες / δυσανεξίες ή απλά σε αξιώσεις του στυλ "δε μου γουστάρει";

Γιατί προσωπικά δεν έχω υπάρξει ιδιαίτερα τυχερή όσον αφορά τα γούστα ορισμένων εκεί έξω, παρά το ότι ατμίζω με μια απλή e-go μπαταριούλα (πόσο ατμό να βγάζει κι αυτή η καημένη) και (ακριβώς επειδή με "ενοχλούν" τα έντονα αρώματα) το υγρό μου είναι ό,τι πιο ουδέτερο καπνικό υπάρχει...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:40 από Fany Xou »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116355 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507650 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568964 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294374 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1806 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762908 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1168 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4056 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem