vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, Blackwolf, Vape Vision, lagoudakis

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #345 στις: Απριλίου 16, 2016, 02:12 »
Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως το πρόβλημα δεν είναι το κάπνισμα ή οι καπνιστές.
Είναι οι κομπλεξικοί όλων των ειδών.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #346 στις: Απριλίου 16, 2016, 02:20 »
Για γελια οντως..
Και μετα ονειροπολουμε εμεις για ενημερωση των αλλων, μμε, συλλογους και νομους..και πρωτα εγω ..η εξυπνη..!
Τελικα ελπιζω να γελασατε λιγο..εγω οταν το σκεφτομαι γελω!
Ισως στην επομενη συναντηση. .να ειναι πιο τυχερος να λετε. .!
Ας γραψουμε λοιπον περι ατμισματος σε κλειστους δημοσιους ή ..παρομοιους χωρους!

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #347 στις: Απριλίου 17, 2016, 12:05 »
Εγώ προσωπικά αποφεύγω να ατμιζω σε κλειστούς δημόσιους χώρους γιατί ακριβώς βαριέμαι να εμπλακώ σε συζήτηση με άτομα που δεν γνωρίζουν τι είναι. Κάνω λίγο υπομονή μέχρι να βρεθώ σε ανοιχτό χώρο.
Για παράδειγμα προχθές ειμουν στον ηλεκτρικό και μέσα στο βαγόνι όρθιοι ήταν δυο παλικάρια και είχε αρκετό κόσμο όρθιο, 5 ώρα αιχμής όποτε γνωρίζετε όσοι χρησιμοποιείτε τον ηλεκτρικό, και ο ένας έβγαλε το μοντακι του και άρχισε να ρίχνει κάποιες τζουρες, όχι μεγάλα ντουμάνια αλλά αρκετός ατμός. Μια δυο τρεις ένας κύριος που καθόταν από κάτω του του άρχισε να φωνάζει, όχι μεγαλόφωνα, ότι δεν είναι σωστό σε κλειστό χώρο κτλ...όλα τα συνήθη, στο τέλος του είπε ότι είναι και καρκινογόνο! Το παλικάρι έλεγε ότι είναι ατμός και όχι καπνός αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν βγήκε άκρη και σταμάτησε να ατμιζει.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι σωστό σε κλειστούς δημόσιους χώρους να ατμιζουμε. Ο άλλος δίπλα μας και ειδικά όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση που είμασταν όλοι δίπλα ο ένας στον άλλο δεν έχει λόγο να εισπνέει ή να μυρίζει το δικό μας. Φυσικά και από όσα ξέρουμε δεν είναι καρκινογόνο κτλ.. Αλλά είναι θέμα ευγένειας προς τρίτους. 20-30λ διαδρομή είναι, λίγο υπομονή και είμαστε έξω. Ο άλλος που δεν τον γνωρίζει φυσικά και να μην του αρέσει και δεν χρειάζεται να διαπληκτιζόμαστε εφόσον είμαστε σε κλειστό δημόσιο χώρο. 
Πρέπει πρώτα να υπάρξει σωστή και πλήρη ενημέρωση από τα ΜΜΕ ώστε να μάθει ο κόσμος τι είναι το ηλεκτρονικό και να μην το βλέπει σαν διάολο.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #348 στις: Απριλίου 17, 2016, 12:54 »
Στη θεση σου θα επενεβενα και θα υποστηριζα το παληκαρι. Δεν θα επετρεπα την αγνοια να κυριαρχησει λογω βαρεμαρας. Τωρα αν περιμενεις τα ΜΜΕ, θα περιμενεις πολυ ακομα :palios: . Τα ΜΜΕ ακολουθουν, δεν οδηγουν.

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #349 στις: Απριλίου 17, 2016, 12:58 »
Κι εγώ θα επενέβαινα για υποστήριξη, αλλά δεν θα προκαλούσα ατμίζοντας σε χώρο που οι περισσότεροι το βλέπουν σαν alien tech στη χώρα που περισσότεροι απ' τους μισούς πιστεύουν πως μας ψεκάζουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #350 στις: Απριλίου 17, 2016, 14:04 »
Τι να υποστηρίξετε ρε παιδιά; Σοβαρά μιλάτε;
Σε βαγόνι του ηλεκτρικού τίγκα στον κόσμο να ντουμανιάζει;

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #351 στις: Απριλίου 17, 2016, 14:09 »
Δεν πάτε καλά.. Σαρδέλες μέσα στον ηλεκτρικό και ο άλλος του ήρθε να ατμισει. Και μετά θέλετε ο κόσμος να πάρει στα σοβαρά το η.τ.. Να σκάσω και εγώ με ένα στερεοφωνικό στη διαπασόν ε δεν είναι καρκινογόνο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #352 στις: Απριλίου 17, 2016, 14:46 »
Σε μέσα μαζικής μεταφοράς είναι τόσο στενοί οι χώροι που αναπόφευκτα ο ατμός πάει στο πρόσωπο του άλλου. Νομίζω φεύγουμε από την κατηγορία "κλειστοί δημόσιοι χώροι" και πάμε στην κατηγορία "κάτι μεγαλύτερο από ντουλάπα". Ο προσωπικός χώρος περιορίζεται τόσο που το άτμισμα γίνεται αμέσως εχθρική εισβολή. Το παληκάρι που έλεγε πως δεν είναι καρκινογόνο εμπίπτει στο αμερικάνικο ρητό: you're not wrong, you're just an asshole. Το θέμα δεν είναι οι ουσίες του ατμού, είναι που σε ένα στριμωγμένο, ανυποψίαστο πλήθος που δεν μπορεί να απομακρυνθεί επιβάλλεις την φάση σου.

Σε πολύωρο ταξίδι μπορώ να καταλάβω αυτόν που θα μεταχειριστεί την συσκευή του σαν φαρμακευτικό inhaler και θα πάρει κάποια στιγμή ελάχιστες τζούρες χωρίς καθόλου ατμό και μόνο αν έχει χαρμανιάσει. Κι εκεί μπορεί να έχει προετοιμαστεί: υγρό με περισσότερη PG, πολλή νικοτίνη, στήσιμο για μηδέν ντουμάνι, τίποτα που να μυρίζει. Αλλά η υπομονή είναι καλύτερη.

Όπου είμαστε όλοι έγκλειστοι και καλούμαστε σε κοινή ανοχή και υπομονή το παραμικρό επιβαρύνει τον δίπλα. Μουσική με ακουστικά μπορεί να ακούει ο μπροστινός σου και μετά από δυο ώρες να σου την έχει παίξει στα νεύρα. Τον τύπο που μιλάει στο κινητό θές να τον σφαλιαρίσεις. Ούτε η μουσική ούτε το κινητό είναι παράνομα, αλλά υπό ειδικές συνθήκες δεν είναι θέμα νόμου, είναι θέμα σεβασμού και σωστής κοινωνικής συμπεριφοράς. Πολλά πράγματα όταν συμβαίνουν πέντε μέτρα από τον άλλο είναι ΟΚ αλλά αν συμβαίνουν τριάντα εκατοστά από τον άλλο δεν είναι ΟΚ, είναι ασέβεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 15:02 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #353 στις: Απριλίου 17, 2016, 16:49 »
Δε εννοησατε καλως οσοι σπευδετε και διαρηγνυετε τα ιματια σας. Δε θα υποστηριζα το να ατμιζει σε τετοιες συνθηκες, θα υποστηριζα τη συζητηση που ειχε ξεκινησει ουτως ή αλλως, καλως ή κακως. Δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω στη γωνια απραγος οταν ακουγονται δημοσιως οι γνωστες κατηγοριες εναντιον του ΗΤ. Προσπαθω να εκμεταλλευθω καθε ευκαιρια ωστε να ενημερωνω τον κοσμο. Και αυτη θα ηταν μια πολυ καλη περιπτωση αφου θα παρακολουθουσε πολυς κοσμος. Και για να μη παθετε και κανα εγκεφαλικο, ναι αρχικα θα τον συμβουλευα να σταματησει να ατμιζει. Ετσι κερδιζεται η προσοχη και των δυο, αλλα και των παρευρισκομενων και κατοπιν θα παραθετα και τις σωστες πληροφοριες που θελω να επικοινωνησω. Ετσι ξεκινα η συζητηση στον ηλεκτρικο και σε οποιονδηποτε δημοσιο χωρο, you know, out there, εκει που μετραει και εχει σημασια. Στη συγκεκριμενη περιπτωση τι εγινε τελικα; Του ειπε οτι ειναι καρκινογονο, ο αλλος σταματησε, οι εντυπωσεις δημιουργηθηκαν, η παρτιδα χαθηκε, μουγγα στη στρουγγα.
Δεν ηθελα να το αναλυσω τοσο πολυ στο αρχικο μου ποστ για να μην αισθανθει καπως ο Golf150 και εχουμε νεο γυρο απαντησεων, αλλα ετσι οπως εξελιχθηκε το νημα φαινεται οτι επρεπε τελικα. Να τονισω στον Golf150 οτι δεν εχω καμια αρνητικη διαθεση απεναντι του, επραξε οπως θα επρατταν και οι περισσοτεροι οπως φανηκε τελικως.

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #354 στις: Απριλίου 17, 2016, 17:00 »
Προς θεού και δεν υπάρχει καμία αρνητική διάθεση, κουβέντα κάνουμε.
Ο λόγος που δεν επενέβη ήταν ο σε μια διαδρομή 10λ που θα είχα δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να εξηγήσεις και να αναλύσεις στον άλλο τι ακριβώς είναι το ηλεκτρονικό ώστε να το καταλάβει. Συζήτηση στο πόδι θεωρώ ότι θα δημιουργούσε μόνο περισσότερη ένταση στην κουβέντα. 
Εγώ απλά σχολίασα το περιαστικό εδώ ως έλλειψη ευγένειας και απλών τρόπων. Σε τοσο κλειστό χώρο δεν είναι σωστό και ευγενικό, εγώ θεωρώ, να ατμιζουμε. Οι 20-30 άλλοι που ήταν στο βαγόνι δεν έχουν κανένα λόγο να εισπνέουν τον ατμό όσο καθαρός και να είναι. 
Απλά αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #355 στις: Απριλίου 17, 2016, 17:23 »
Και δεν πιστευω οτι ειναι ο μονος παιδια.
Γρηγορη μετακινηση με το μετρο Ευαγγελισμος - Αμπελοκηποι. (παλαιοτερα)
Τυπος που κρατουσε μηχανικο με 2 18650 με Iatty να ντουμανιαζει το βαγονι. Μιλαμε για ροπαλο  :)) Μαλλον προστασια σε περιπτωση αντιρρησεων.  :laugh1:
Αν ειχα περισσοτερο χρονο θα του την ελεγα εγω, πραγματικα. Να βλεπατε τις φατσες των υπολοιπων οταν εξεπνεε τον ατμο  :( Και με τετοια συχνοτητα λες και ειχε να ατμισει κανα χρονο.
Αρνητικοτατη η ολη εικονα για το ΗΤ.
Αλλα ποσοι ειναι αυτοι που τους ενδιαφερει αυτο; Ειμαστε παρτακηδες.  :(

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #356 στις: Απριλίου 17, 2016, 17:59 »
Δε εννοησατε καλως οσοι σπευδετε και διαρηγνυετε τα ιματια σας.
Νομίζω πως εννοήσαμε σωστά την στάση του τύπου, φίλε caros, δεν σοκαριζόμαστε με την δική σου διάθεση να πληροφορήσεις. :)
Λίγο πολύ έχουμε μια εικόνα για το ήθος των ενεργών συμφορουμιτών και δεν θα σε φανταζόμουν να βγάζεις κι εσύ μια γκουμούτσα και να κυνηγάς με το ντουμάνι γριές στο βαγόνι φωνάζοντας "ατμοοοοοοός κουφάλεεεες"!
:laugh1:

Αν και δεν ξέρω πόσο αποτέλεσμα θα είχε η πληροφόρηση σε μια τεταμένη κατάσταση που τα αυτιά κλείνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 18:05 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #357 στις: Απριλίου 17, 2016, 18:26 »
Καταρχήν συζήτηση κανουμε δεν υπαρχει καμια παρεξήγηση καλο ειναι να ακούγονται οι απόψεις.
Προσωπικά θεωρώ οτι το ατμισμα εινΙ ενα χούι.. Καλώς η κακώς ειναι ενα χούι. Δεν ειναι κατι που προτρέπεται τον καθένα να το κανει ακομη και αν δεν εχει καπνίσει ποτε του τσιγάρο. Οποτε και η ολη ενημερωση του κοινού κτλ ειναι προς λαθος τροπο. Να ενημερώσεις τι; Για μια υποκατάσταση κακής συνήθειας άσχετα αν δεν ειναι τοσο κακή; Γιατι οπως και να το κανουμε δεν μασάς και τσίχλα.. Το θεμα ειναι να μην προκαλεί καποιος οσο αθώο και αν ειναι κατι. Ο κοσμος που καπνίζει προφανώς και θα ενδιαφερθεί να μάθει για το ητ. Ο κοσμος που δεν καπνίζει προφανώς δεν τον ενδιαφέρει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #358 στις: Απριλίου 17, 2016, 18:44 »
Ενημερωση ως προς το καρκινογονο της υποθεσης. Ολοι ενδιαφερονται για την υγεια τους, καπνιζοντες ή μη. Ολοι πρεπει να ενημερωθουν, οχι μονο οι αμεσα ενδιαφερομενοι γιατι και οι υπολοιποι σχηματιζουν τη λαθος εντυπωση οτι παθαινουν κατι απο το παθητικο ατμισμα σε αντιστοιχια με το παθητικο καπνισμα. Ετσι το εχουν στο μυαλο τους.

Αν και δεν ξέρω πόσο αποτέλεσμα θα είχε η πληροφόρηση σε μια τεταμένη κατάσταση που τα αυτιά κλείνουν.

Ειναι θεμα χειρισμου. Αρχικα δινεις δικιο στον παραπονουμενο κυριο (και ορθως) συμβουλευοντας τον συνατμιστη να σταματησει να ατμιζει λεγοντας πανω κατω αυτα που εγραψες. Ετσι δεν θα σε δει σαν εχθρο ο παραπονουμενος κυριος οταν αμεσως μετα βγαλεις το μοντακι για να το δειξεις στον συνατμιστη ωστε να του δειξεις οτι εισαι και συ ατμιστης και να υποστηριξεις τη θεση του περι ΗΤ απεναντι στον παραπονουμενο κυριο, ο οποιος στοιχηματιζω οτι θα μπερδευοταν τουλαχιστον στιγμιαια μη ξεροντας πως να αντιδρασει.
Σε τεταμενες καταστασεις ο κοσμος τεινει να διαλεγει στρατοπεδα. Οταν λοιπον βρεθει αντιμετωπος με καποιον που φαινομενικα το παιζει και ετσι και γιουβετσι, σαστιζει γιατι δεν περιμενει κατι τετοιο. Και εκεινη τη στιγμη ανοιγουν τα αυτια κυριως λογω περιεργειας (που το παει ο τυπος; ) , αποφορτιζεται στιγμιαια η ενταση (απαραιτητο) και κατοπιν λες αυτα που θελεις να πεις. Αργοτερα (σιγουρα οχι εκεινη τη στιγμη) ισως να ανοιξουν και καποια μυαλα. 15 χρονια στην εκπαιδευση το εχω κανει πολλες φορες με πολυ καλα αποτελεσματα (οχι παντα βεβαια) ;) .

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #359 στις: Απριλίου 26, 2016, 20:47 »
Σημερα σε παιδότοπο εγω κι άλλος ένας πολύ μακριά ο ένας απ τον άλλο, ενώ τα παιδιά ειναι μέσα και παίζουν.
Βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω αν επιτρέπεται το η.τ. τώρα που δεν είναι κανένας και δεν είχα καν οπτική επαφή με τα παιδια (προσπάθησα να το αιτιολογήσω δηλαδή).
Η απάντηση ήταν (αφού οι κοπέλες δηλωσαν οτι δεν ήξεραν και ρωτήθηκε η υπεύθυνη) ότι επιτρέπεται χωρις αστερίσκους υποσημειώσεις κλπ.
Πάντα όμως πολύ διακριτικά, εφόσον δεν ατμίζω μπροστά στα ανήψια μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116217 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507566 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8967 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154873 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568890 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294312 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762859 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4040 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem