vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

138 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, aragiannis, dvelev

Twitter

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1020 στις: Απριλίου 07, 2015, 21:16 »
Εγω ατμιζα σε ενα μαγαζι ...μπροστα μια παρεα μεγαλων ανθρωπων ...φυσουσα τον καπνο ψηλα αλλα πηγαινε σε μια απο τις κυριες ..γυρνουσε πισω κοιτουσε το τραπεζι αλλα.. δεν εβλεπε τσιγαρο....   στο τελος εκανε το σταυρο της ....

Αποσυνδεδεμένος angelscream

  • *
  • 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζω, δεν καπνίζω...
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1021 στις: Ιουλίου 23, 2015, 12:14 »
Είπα να γράψω εδώ, να μην ανοίγω άλλο θέμα, μιας και δεν ξέρω και πώς ακριβώς να το θέσω. Αν υπάρχει κάπου παρόμοιο θέμα συζήτησης, που μου έχει ξεφύγει εμένα, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη κι ας μεταφερθεί από τους διαχειριστές.
Έχω ξεκινήσει το άτμισμα σχεδόν 2 μήνες τώρα, έχοντας παράλληλα κόψει εντελώς το κτ. Όλα μια χαρά κι αν και μου λείπει σε κάποιες φάσεις το κτ, γενικώς την παλεύω. Μου αρέσει πολύ το ητ και ψάχνομαι όσο μπορώ με υγρά και συσκευές για να κρατηθώ. Είμαι πολύ χαρούμενη που τα καταφέρνω αλλά... Πάντα κάποιος καλοθελητής (και κυρίως στην περίπτωση μου πρώην καπνιστές) θα βρεθεί να σου πει πόσο αδύναμος είσαι και να σε "κράξει" που δεν μπορείς να κόψεις τελείως την κακιά συνήθεια!!!  :angry_orange: Προσπαθώ, όσο μπορώ ευγενικά, να εξηγήσω ότι δεν είναι το ίδιο το ητ με το κτ, ότι έχω κόψει το κάπνισμα και ατμίζω αλλά... άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Στην πιο πρόσφατη λογομαχία μου για το ητ κατέληξα να συγχύζομαι και να φωνάζω για να ακουστώ :wall: .
Εντάξει καταλαβαίνω την προκατάληψη του κόσμου, ιδιαιτέρως στις μεγαλύτερες ηλικίες που την συναντώ εγώ, αλλά λίγο μπάστα ρε παιδιά! Κανείς από αυτούς που με "κράζουν" (με συγχωρείτε για την έκφραση αλλά πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ πιο ταιριαστή αυτή τη στιγμή) δεν είπε ένα μπράβο που κατάφερα να το κόψω το ρημάδι το κτ. Που δύο μήνες τώρα ούτε που το έβαλα στο στόμα μου και, αν και ακόμα το θέλω, επιμένω και συνεχίζω να μην το ακουμπάω!!! Παράπονο το'χω... :(
Οκ, πολλοί δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι το ητ και δεν ξέρουν τι μπορεί να περιέχεται σε αυτό. Εδώ καλά καλά κι εμείς δεν ξέρουμε, που ασχολούμαστε κιόλας. Όταν όμως σου λέει ο άλλος τι σκ@τ@ πας και βάζεις στον οργανισμό σου, ειδικά από τη στιγμή που ο ίδιος ήταν 40 χρόνια καπνιστής, συγγνώμη αλλά βγαίνω από τα ρούχα μου. Στο κάτω κάτω δε ζήτησα τη γνώμη κανενός. Και αν ο καθένας έχει τη μαγκιά και μπορεί να το κόψει μαχαίρι, χωρίς υποκατάστατα και ημίμετρα, μπράβο του. Εγώ δεν την έχω αλλά δεν θα απολογηθώ σε κανέναν για αυτό.
Τέλος πάντων, τα είπα και ξεθύμανα κάπως. Ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά τις τελευταίες μέρες έχουν ακούσει πολλά τα αυτιά μου και "ξεσπάθωσα", που έλεγε και η γιαγιά μου.

Μεταφορά από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2015, 13:23 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1022 στις: Ιουλίου 23, 2015, 12:57 »
Τα ίδια αντιμετωπίζουμε όλοι μας... Στην αρχή θυμώνεις με την ημιμάθεια του κόσμου, μετά αδιαφορείς ή τους τρίβεις στα μούτρα τα συμπεράσματα κάποιων ερευνών όπως αυτές του Δρ. Φαρσαλινου.
Εγώ προσωπικά δεν μπαίνω σε τέτοιο κόπο γιατι μια φορα που μπήκα άκουσα ( !!!!!! ) " και που ξέρεις οτι δεν ειναι πληρωμένη απο τις εταιρίες που φτιάχνουν τα υγρά ;"
Ειναι κουραστικό να νιώθεις οτι σε στήνουν μονίμως στον τοίχο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1023 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:02 »
Κοριτσια η απαντηση ειναι απλη,εγω τους ρωτω αν θελουν να μαθουν για αυτο καθως και τα αποτελεσματα που ειδα εγω,αν δειξουν οτι δεν θελουν και καπνιζουν τους λες απλα "οκ εσυ συνεχιζε να καπνιζεις το ακινδυνο κατα την γνωμη σου τσιγαρο,ειναι θεμα επιλογης και εγω εκανα αλλη"
Μην ξεχνατε οτι υπαρχει και φθονος δυστυχως γιατι απλα εσυ καταφερες να το κοψεις ενω αυτοι οχι

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1024 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:03 »
Εγώ στις 90 μέρες που αμτίζω, ευτυχώς δεν έχω ακούσει κράξιμο απο κανέναν. Βέβαια όχι πως έχω και επαφές με πολύ άσχετο κόσμο. Οι περισσότεροι που συναναστρέφομαι είναι φίλοι και αυτοί ως επι το πλείστον με έχουν ρωτήσει κατα πόσον το η.τ. είναι βλαβερό, είτε απο περιέργεια, επειδή ψήθηκαν να δοκιμάσουν, είτε από πραγματική έγνοια για το αν αυτό που βάζω στα πνευμόνια μου, μπορεί να με βλάψει.


Από την άλλη, κανείς δεν μου είπε μπράβο, κάτι που όμως δεν είχα απαίτηση από κανέναν να κάνει. Ίσα ίσα που δεν θεωρώ πως έκανα κάτι άξιο επιβράβευσης. Δεν θεωρώ πως κατάφερα κάτι, μιας και το πέρασμα σε η.τ. ήταν τόσο ανώδυνο και εύκολο που δεν νοιώθω πως έχω πετύχει κάτι. Δεν έκοψα τίποτα, απλά αντικατέστησα έναν εθισμό με έναν άλλο.


Αν τελικά το η.τ. με οδηγήσει στο να κόψω το κ.τ. τότε ίσως θεωρήσω πώς κάτι έχω καταφέρει. Ενδόμυχα βέβαια με τόσες γεύσεις και τόσα γκατζετάκια (είμαι και γκατζετάκιας παναθεμάμε, και μέσω κρίσης το η.τ. είναι σχεδόν το μόνο γκατζετ που μου επιτρέπω χωρις ενοχές) δύσκολο το βλέπω να συμβαίνει σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1025 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:17 »
Μα δεν περιμένουμε απο κανέναν να μας πει μπραβο. Αλλα θελουμε βρε αδερφέ να εχουμε την ησυχία μας και να απολαύσουμε το καφέ η το ποτό μας χωρις επιθέσεις.
Το μπραβο νομίζω οτι το λεμε μόνοι μας στον εαυτό μας απο τη στιγμη που δεν ξανά ανάψαμε τσιγάρο , γιατι ξέρουμε ποσο δύσκολο ειναι αυτο το μεταβατικό στάδιο (εγώ προσωπικά εχω βάλει deadline 1 χρονο απο τη στιγμη που ξεκίνησα το η.τ να το κόψω )


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1026 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:24 »
Το μπράβο το ανέφερα λόγω του:


Κανείς από αυτούς που με "κράζουν" δεν είπε ένα μπράβο που κατάφερα να το κόψω το ρημάδι το κτ. Που δύο μήνες τώρα ούτε που το έβαλα στο στόμα μου και, αν και ακόμα το θέλω, επιμένω και συνεχίζω να μην το ακουμπάω!!! Παράπονο το'χω... :(

Αποσυνδεδεμένος angelscream

  • *
  • 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζω, δεν καπνίζω...
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1027 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:33 »
Για να μην παρεξηγηθώ, ούτε ζητάω από κανέναν να μου πει μπράβο και ούτε -φυσικά- έχω αυτή την απαίτηση. Μιλάω για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις, στην δική μου εμπειρία μέχρι τώρα τουλάχιστον, ανθρώπων που πριν σου έλεγαν κόψε το παλιοτσίγαρο και τώρα το μόνο που λένε είναι πότε θα το κόψεις κι αυτό; Για μένα δεν ήταν παιχνιδάκι το να κόψω το κτ. Εννοείται πως βοήθησε πάρα πολύ το ητ αλλά δυσκολεύτηκα αρκετά κι ακόμα το παλεύω. Θέλω κάποια στιγμή να κόψω και το ητ αλλά δεν ξέρω πότε θα τα καταφέρω. Απλά το point μου είναι αυτό:

Ειναι κουραστικό να νιώθεις οτι σε στήνουν μονίμως στον τοίχο.



Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1028 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:33 »
Έμένα μου γυρνάνε τα μυαλά δική μου άνθρωποι που με βλέπουν με το ηλεκτρονικό και μου λένε "και αυτό να το κόψεις είναι κακό πράγμα και επικίνδυνο" και με ύφος συνωμοτικό λες και μου λένε μυστικό ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ με ένα τσιγάρο στο χέρι  :wall: .
Εκι το μόνο που κάνω είναι μια βαθιά ανάσα κάνα 2-3 Ωμμμμμμ μέσα μου και τους λέω "καλά που μου τόπες, ώρε τι θα πάθαινα"

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1029 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:50 »
Τι να πω βρε παιδια αβυσοσ  η ψυχη του ανθρωπου
Πριν 3 μηνεσ αρχισαμε να ατμιζουμαι εγω και αλο ενα παλικαρη εγω εκοψα μαχαιρη το κτ αυτοσ που και που εκανα 4με 5ημηρεσιοσ κτ το αποτελεσμα να παρατηση το ητ και να ξαναγεινη φαν του κτ  Η ανατριχιλα ηρθε σημερα το μεσημερη που συναντιθηκαμε τυχαια σε καπιο χωρο ακουσον ακουσον αυτοσ που με εβαλε να κανω ητ τωρα μου ελεγε να το σταματησω γιατη δεν θα εχω καλλα αποτελεσματα με αυτων το διαολο που εμπλεξα
Απο οτι καταλαβα  οτι η ζηλεια του που εγω ατμιζω ακομη και αυτοσ οχι των εκανε εξαλο οταν εγω αρχισα με επιχειρηματα να του μηλαω για το ητ.φυσικα η κουβεντα σταματισε εκη και απο οτι ειδα μαλων και η υποτιθεμενη φιλια

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1030 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:53 »

Εκι το μόνο που κάνω είναι μια βαθιά ανάσα κάνα 2-3 Ωμμμμμμ μέσα μου

Αν δεις ότι δεν πιάνει, δοκίμασε και 3-4
haba haba haba haaaaaaaaba.......
haba haba haba haaaaaaaaba.......haba haba haba haaaaaaaaba.......
 ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1031 στις: Ιουλίου 23, 2015, 13:58 »
Παιδιά υπομονή, δύναμη και αλληλοϋποστήριξη μεταξύ μας. Αυτα ειναι τα όπλα μας απέναντι στον καπνό και το πλήθος.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1032 στις: Ιουλίου 23, 2015, 14:18 »
Μα δεν περιμένουμε απο κανέναν να μας πει μπραβο. Αλλα θελουμε βρε αδερφέ να εχουμε την ησυχία μας και να απολαύσουμε το καφέ η το ποτό μας χωρις επιθέσεις.
Το μπραβο νομίζω οτι το λεμε μόνοι μας στον εαυτό μας απο τη στιγμη που δεν ξανά ανάψαμε τσιγάρο , γιατι ξέρουμε ποσο δύσκολο ειναι αυτο το μεταβατικό στάδιο (εγώ προσωπικά εχω βάλει deadline 1 χρονο απο τη στιγμη που ξεκίνησα το η.τ να το κόψω )
Το ίδιο deadline έχω βάλει κι εγώ, αλλά όσο πλησιάζει τόσο πιο απίθανο μου φαίνεται. Μάλλον θα συμβιβαστώ με μηδενική νικοτίνη όσο νωρίτερα γίνεται και η οριστική διακοπή θα μετατεθεί για αργότερα, ίσως και πολύ αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1033 στις: Ιουλίου 23, 2015, 14:44 »
Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να χαλαμε την διαθεση μας για χαρη του καθε εξυπνακια κομπλεξικου...Πηραμε μια αποφαση να σωσουμε τον εαυτο μας κ τους δικους μας ανθρωπους που καπνιζανε παθητικα διπλα μας και αυτο μονο μετραει.Επιβραβευση δεν περιμενουμε απο κανενα τυχαιο "ειδικο" παρα μονο απο τον εαυτο μας οταν καθε βραδυ προσθετουμε Ακομα μια μερα μακρυα απο το κ.τ και φυσικα απο τους  ανθρωπους που μας αγαπανε πραγματικα κ μας παροτρυνουν να συνεχισουμε την προσπαθεια μας.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #1034 στις: Ιουλίου 23, 2015, 14:55 »
Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ενημερωθει και θελουν να μαθουν 5 πραγματα για το η.τ. και στην αλλη πλευρα αυτοι που θελουν να λενε ( και να πιστευουν ) οτι ειναι πολυ χειροτερο.

Στην πρωτη "ομαδα" εξηγουμε με υπομονη εφοσον θελει πραγματικα να ενημερωθει.
Στην δευτερη ομαδα κρινουμε το πως θα απαντησουμε απο αυτο που θα ακουσουμε σαν conversation starter.
Παντα υπαρχει μια καλη ατακα που θα σου ερθει στο μυαλο για να αφησεις τον αλλο μακακα  :laugh1:
Οταν βαριομαστε τον αλλο βεβαια, οταν ερθει και σου πει χωρις να θελει να συζητησει καν "αυτο ειναι πολυ χειροτερο" η "κι αυτο τσιγαρο ειναι" κλπ παρομοια, λεμε απλα "Ασε φιλαρακο, δεν την παλευω εγω με αυτα τα τσιγαρακια. Δε με πιανουν.."
Προσωπικα στο χωριο απαντω
"Ασε μας ρε μπρατιμε. Με αυτα τα μπλιμπλικια θα ασχολουμαι; Ουτε φλομο δεν βγαζουν αυτα, πως την παλευεις;"  :laugh1:
Κυριολεκτικα "κοβει τον βηχα" το παραπανω  8) ;D


Και μην ξεχνατε.
Δεν υπαρχει πραγματικα κατι που θα σας πουνε και θα σας χαλασει, ξενερωσει, θυμωσει.
ΜΟΝΟ αν το αφησετε εσεις να σας επηρεασει θα γινει αυτο  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2015, 15:49 από nikos523 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499215 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy