vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #825 στις: Ιουνίου 24, 2013, 00:06 »
Πήγα σήμερα στον κουμπάρο επίσκεψη (το έκοψε πριν 20 χρόνια). Πάνω στην ψησταριά βγάζω την βικάρα (με κάποιο δισταγμό είναι η αλήθεια) και η αντίδραση η δικιά του και της μητέρας του ήταν πάνω - κάτω:





O γαμπρός τους λέει πήγε πήρε ΗΤ και το ίδιο βράδυ άκουσε στο Star ότι κάνει χειρότερο κακό από το ΚΤ. Το πέταξε το ίδιο βράδυ (να μην μου το δώσει και αυτός) και συνέχισε το ΚΤ.  :eyesplash:

Τελικά, μου φαίνεται ότι τα μέσα το έχουν καταφέρει να κάνουν το κόσμο να πιστέψει ότι είναι πράγματι κάτι πολύ χειρότερο.

Προσπάθησα να τους εξηγήσω αλλά τα ώτα ήτο κλειστά. Για να ξεφύγω από τη συζήτηση τους είπα τελικά ότι το χρησιμοποιώ για να κόψω το κτ και ας κάνει κακό. Γλυτώνω την πίσσα τουλάχιστον. Και ότι ο σκοπός μου είναι να κόψω και αυτό (και ας μην είναι μέσα στις σκέψεις μου προς το παρόν).

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #826 στις: Ιουνίου 24, 2013, 00:14 »
Έμενα αφού με ρωτούσανε αν είναι ποιο υγιεινό η όχι,τώρα άλλαξαν τροπάριο και ήχο και με ρωτάνε,καλά ακόμη ατμίζεις!!

Αποσυνδεδεμένος nikos tsaf

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #827 στις: Ιουνίου 24, 2013, 00:37 »
Και μετά λένε... τι είναι αυτό πάλι; Καλά αυτό βγάζει πιο πολύ ντουμάνι από τα άλλα!!!!!!

Στάλθηκε από το U8800 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #828 στις: Ιουνίου 24, 2013, 00:48 »
Όταν ειχα το mini lava όλοι λέγανε '' ωπ, τι ειναι αυτο ρε φιλαρακι για να το δω'' και εγω τους εξηγούσα.
Τώρα με το Vamo και την 18650 μπαταρια αρχίζουν το δουλεμα...'' ωρε φίλε...!!!τι όπλο ειναι αυτό?''  ''κάνει και γιά άλλη δουλειά...χαχαχαχα(γέλια)''
''Ναι'' τους λέω, ''μπορει να θέλω να ξυστώ και το χρησιμοποιώ καί για αυτό''(τους δουλευω)... :angry_orange:
Άντε να πάρω καμιά 18350 να το μικρύνω λίγο γιατι (στη δουλειά τουλάχιστον) εχω βαρεθει το δούλεμα.... :wall:


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #829 στις: Ιουνίου 24, 2013, 01:39 »
Με το mini lava όντως ξύνομαι στην πλάτη.
Μετά, βέβαια, καθαρίζω το επιστόμιο.
Πάντως, ο κάθε ατμιστής θυμάται δηλώσεις των γύρω που του κάνουν εντύπωση, ανάλογα με τα στάδια της ατμιστικής του σταδιοδρομίας.
Τα έχω χωρίσει σε 4, για την ώρα...

1) Ρε φίλε, τι είναι αυτό;
2) Ρε φίλε, κάνει δουλειά αυτό;
3) Ρε φίλε, πώς είναι έτσι αυτό; Σαν χειροβομβίδα...
4) Ρε φίλε, δεν το παρατάς και αυτό;

Όπου...
1) νεοσύλλεκτος ατμιστής
2) συνειδητά απαρνιέμαι το ΚΤ
3) σαν παλιός, έχω μόντα και επισκευάσιμο
4) ουπς... αφήνεται το χόμπι;

Κι ένα αταξινόμητο... σε κάποια ουρά (εφορία, ΔΕΗ, ΟΤΕ, δεν θυμάμαι...) σχόλιο από μια κοπελίτσα σε μιαν άλλη... "αυτό κάνει και για το χειρουργείο..."

Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #830 στις: Ιουνίου 24, 2013, 07:41 »
Τώρα τελευταία εμφανίζονται όλο και πιο πολύ και παραδοσιακοί καπνιστές πακέτου με τα
σακουλάκια τους, τα χαρτάκια τους, τους αναπτήρες τους που χρησιμοποιούν τσαντάκι
μεταφοράς για όλα αυτά και εσύ "άμοιρε" ατμιστή  μόνο με μια eGo ή ένα η.τ. 12-18 εκ. !!!
Για τους ισχυρογνώμονες καπνιστές ταιριάζει γάντι η παροιμία:
Από κει που πήδησε η κατσίκα θα περάσει και το κατσικάκι  ;)



Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #831 στις: Ιουλίου 02, 2013, 02:36 »
 Σημερα εγινε:


Ξεβιδωνω το φιλτρακι του Α2 και γεμιζω......
- Καπνιστης: Βαζεις τη δοση σου ??!! (γελωντας)
- Απανταω.....ναι - εγω τουλαχιστον την βαζω μονος μου και ξερω τι εχει (12mg-VG base)
Εσυ ξερεις τι σου εχουν βαλει μεσα ??!!
- Καπνιστης: Δικιο εχεις...(με χαμηλη φωνη και το χαμογελο χαθηκε).

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #832 στις: Ιουλίου 02, 2013, 10:01 »
Τώρα που είμαι στο στρατό (ναι, ναι αυτός ηταν ο λόγος που κοιμοσασταν ήσυχοι τους τελευταιους μήνες, γιατί εγώ φυλάω τα σύνορα  ;D) πίστευα ότι θα υπάρχει μια κάπως αρνητική αντιμετώπιση από τους συναδέλφους μου όσον αφορά το η.τ..
Προς μεγάλη μου έκπληξη συνέβη το αντίθετο. Στη χειρότερη περίπτωση κάποιοι απλά αδιαφορούν, στην καλύτερη υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφέρονται για το η.τ., ζητούν περαιτέρω πληροφορίες, θέλουν να δοκιμάσουν και μάλιστα ορισμένοι είπαν ότι τους φαίνεται ωραία ιδέα και μπορεί και να αγοράσουν κι αυτοί ενα για δοκιμη.
Βέβαια όταν πηγαίνουμε για κανα καφέ εκτός στροτοπεδου και βλέπουν το provari με τον επισκευασιμο (γιατί μέσα στο στρατόπεδο έχω ego) αρχίζει η "κοροϊδία". Αλλά μην τα θέλουμε κι ολα δικά μας, ενα βήμα τη φορά.  :)

Αποσυνδεδεμένος polman

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #833 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 18:32 »
2 βδομάδες που κάνω ΗΤ τώρα και τι δεν έχω ακούσει. Εντάξει μην τα ξανα αναφέρω.. Πολύ κορόιδεμα και ειρωνία..

Απλά ένα παράδειγμα φίλου (29 χρονών παιδί) ο οποίος είχε πάει στον καρδιολόγο και του έδωσε κάτι χάπια (κάτι τεσπα δεν θυμάμαι) που κόστιζαν 250 ευρώ + 150 ευρώ οι εξετάσεις στο ιατρείο. Το πρόβλημα του το προκαλούσε καθαρά το τσιγάρο. Οκ του είπε ότι το σωστό είναι το κόψεις κλπ αλλά επειδή είναι δύσκολο εγώ σου δίνω αυτά που θα σε βοηθήσουν. Τον βοήθησαν όντως πολύ αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Σε ερωτήση του φίλου για το ΗΤ είπε ο γιατρός με επιστημονική τεκμηρίωση "Μακριά - μακριά!! Κάνουν υγρο".
Όταν τον ρώτησα αν αναρωτήθηκε ποτέ αν του το είπε γιατί θα έχανε τα 150 ευρώ (συν μελλοντικά) είπε ότι είναι φίλος...

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #834 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 20:10 »
Καταρχάς, θεωρώ ότι το να ισχυρίζονται κάποιοι ότι δεν ξεκινούν το Η.Τ. γιατί τους έχουν πει ότι κάνει κακό, είναι  τελείως χαζό, εκτός κι αν τους έχουν πει ότι το Κ.Τ. κάνει καλό!!!

Κατά δεύτερον, έχω παρατηρήσει (χωρίς να είμαι και ψυχολόγος) ότι κάποιοι το απορρίπτουν με κακία και ίχνη ζήλιας γιατί ίσως νιώθουν άσχημα που αυτοί ακόμη καπνίζουν.

Πάνω σ'αυτά, θέλω να (ξανά)αναφέρω ότι το πρώτο σημαντικό βήμα για να ξεκινήσει και να επιμείνει κάποιος στο Η.Τ. είναι πρώτον να κατανοήσει και να γνωρίζει ότι το Κ.Τ. κάνει, αλλά και του κάνει κακό (που νομίζω ότι δεν τίθεται πλέον θέμα για το αντίθετο) και δεύτερον να θέλει και να έχει την διάθεση να το κόψει.

Αν ξεκινήσει μη θέλοντας πραγματικά να το κόψει, κατά πάσα πιθανότητα θα αποτύχει και με το Η.Τ., πλυν φυσικά εξαιρέσεων.

Εντάξει... κι εγώ καπνιστής ήμουν, αλλά δεν χαιρόμουν! Και άσχημα ένιωθα που κάπνιζα, και άσχημα ένιωθα που δεν μπορούσα να το κόψω και με χαλούσε, δεν μου έδινε ενέργεια και ευεξία.

Κι ότι κι αν μου λένε ειδικοί και μη (ναι, σωστά το είπα, ακόμη και γιατροί να μου το πούνε), μπορώ να καταλάβω από τα αποτελέσματα που νιώθω στον οργανισμό μου αν κάνει καλό ή όχι, και προσωπικά μπορείς να μην είμαι 100% σίγουρος ότι δεν κάνει κακό, όμως είμαι 100% σίγουρος ότι είναι μακράν καλύτερη λύση από το Κ.Τ., για την θεραπεία από την εξάρτηση ή έστω την συνέχισή της με ελάχιστες  από τις κακές επιπτώσεις.

Με βάση όλα τα παραπάνω, αγνοώ τελείως τις όποιες αρνητικές αντιδράσεις υπάρχουν από τους γύρω μου και συνεχίζω.... εξακολουθώ να κυκλοφορώ οπουδήποτε με το "γαϊδούρι" (συγκριτικά με τις ego) mod μου, κι αν κυκλοφορήσει κάτι με αυτονομία εβδομάδος σε μπαταρία και υγρό (για να μην ασχολούμε καθημερινά), θα το κυκλοφορήσω κι αυτό, κι ας είναι και σαν μπαστούνι!!!!

 :D

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #835 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 20:41 »
...
 Σε ερωτήση του φίλου για το ΗΤ είπε ο γιατρός με επιστημονική τεκμηρίωση "Μακριά - μακριά!! Κάνουν υγρο".
Όταν τον ρώτησα αν αναρωτήθηκε ποτέ αν του το είπε γιατί θα έχανε τα 150 ευρώ (συν μελλοντικά) είπε ότι είναι φίλος...
...να πεις του φίλου σου να μας πεί την επιστημονική τεκμηρίωση του γιατρού του, αφού διαβάσει αυτά που γράφονται εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.0.html
καθώς και τις μελέτες του Δρ Φαρσαλινού που υπάρχουν στο φόρουμ κι έχουν παρουσιασθεί διεθνώς.

Το θέμα με το "υγρό" και το η.τ. έχει καταντήσει σαν το ανέκδοτο με το γρύλο...

Αποσυνδεδεμένος vrs13

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #836 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2013, 21:27 »
Το πρώτο άτμισμα έγινε σήμερα έξω σε καφετέρια. Πέρα από κανά 2 βλέμματα του στυλ "τι κάνει ο περίεργος", όλα καλά !  :D

Εδώ και κάποιες ώρες... πρώην καπνιστής (14 χρόνια), χωρίς καν τη σκέψη να επιστρέψω στα κτ  :thumpup:



 

Αποσυνδεδεμένος polman

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #837 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 11:33 »
...να πεις του φίλου σου να μας πεί την επιστημονική τεκμηρίωση του γιατρού του, αφού διαβάσει αυτά που γράφονται εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.0.html
καθώς και τις μελέτες του Δρ Φαρσαλινού που υπάρχουν στο φόρουμ κι έχουν παρουσιασθεί διεθνώς.

Το θέμα με το "υγρό" και το η.τ. έχει καταντήσει σαν το ανέκδοτο με το γρύλο...

Το έχω διαβάσει όλο το thread. Αλλά άμα ο άλλος δεν θέλει να ακούσει, δεν θα ακούσει. Το βασικό πρόβλημα που έχω δει είναι ότι και να αρχίσει κάποιος το ΗΤ, αν δεν του αρέσει ή τον ενοχλεί βαριέται να ασχοληθεί για να το λύσει. Προσωπικά και εγώ, κάνω τον νούμερο 2 της nobacco - 12mg (άσχετος από ΗΤ, δοκίμασα 2-3 υγρά και το πήρα) με ενοχλεί στο λαιμό αν έχω ώρα να ατμίσω. Βαριέμαι φεύγοντας από την δουλειά πτώμα να γυρνάω στην Αθήνα να δοκιμάζω υγρά - ατμοποιητές. Απλά μου καλύπτει την ανάγκη για νικοτήνη και τέλος, μου φτάνει που αντέχω 3 φορές παραπάνω σε γυμναστήριο και σεξ :D Οι χρήστες ΚΤ θα κάνουν την τράκα τους, ε πάνε και μέχρι το περίπτερο δίνουν 3 ευρώ και δοκιμάζουν κάτι άλλο. Για αυτό θεωρούν και πολλούς από τους χρήστες ΗΤ ψυχάκιδες κλπ... (ναι με είπαν και έτσι  :eyesplash: )

Σήμερα το πρωί στον προαστιακό έκανα 3-4 τζούρες και με κοιτούσε η μισή στάση. Και κάπνιζε ένας από δίπλα και κάνω με το χέρι μου κίνηση ότι διώχνω τον καπνό (με ενοχλούσε όντως η βρώμα) και με κοίταγαν :D

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #838 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 11:43 »
Αν κι έχουν ειπωθεί όλα τα άσχημα σαν αντιμετώπιση (ε, στον άνθρωπο ως γνωστόν αυτά μόνο γράφονται στις μνήμες) να προσθέσω πως ακόμα κι από καπνιστές και πρώην ατιμστές έχω δει και ενδιαφέρον και αποδοχή.
"Ρε φίλε, ναι, κουβαλάς ρόπαλο, αλλά τα κατάφερες. Γιατί εγώ ακόμα δέσμιος.."
Κι από φίλους που με βλέπαν και είδαν την μεγένθυση του η.τ. μου, μετά τα πρώτα σχόλια σε κάθε "εξέλιξη" που πέρασε και γνωρίζοντας πως το να το κόψω δεν ήταν ποτέ στα σχέδια
"το ότι έστω με αυτό το έκοψες εσύ, σημαίνει πως όλοι μπορούν να το κόψουν."

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #839 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2013, 11:56 »
Γι αυτό λοιπόν φίλε polman, φρόντισε να μελετήσεις αρκετά (back to school), γιατί θα ακούσεις πολλά ακόμα. Το κυριότερο είναι να μπορείς να υποστηρίξεις την επιλογή σου, όχι για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, αλλά για να σπρώξεις και άλλους στο άθλημα! Καλή συνέχεια!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147149 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 51 10672 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 00:37
από Tem
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 7998 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2122 345397 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 02, 2024, 09:58
από noe
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208825 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 544974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360775 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13260 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195720 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos