vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 6 χρήστες
tapantari, maprix, truckman, Aoratix, kkoumas, mathimatikos1966

Twitter

Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουαρίου 15, 2013, 23:54 »
Κρύστα μπορεί το δαχτυλίδι να μην αφήνει να φεύγει θερμότητα που πιθανόν να δημιουργείται από την φόρτιση...λέω εγώ τώρα....

 :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #196 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 00:01 »
οχι, δεν το εβγαλα, και ουτε ηξερα οτι εννοειται, ασε που το δαχτυλιδι βιδωνει εξωτερικα και δεν ακουμπαει πουθενα, μονο στο πλαστικο του φορτιστη, και φανταζομαι οτι ειναι και απο το ιδιο ανοξειδωτο μεταλλο που εχει η μπαταρια σε εκεινο το σημειο..
λαθος??

πραγματικά δεν ξέρω....προσωπικά δεν αφήνω ποτέ δαχτυλίδι (ego sleeve δλδ.) πάνω σε μπαταρία που φορτίζεται....
κάνα παλαιότερο μέλος ή συντονιστής, καμιά ιδέα;;;;

Κανένα πρόσθετο δεν αφήνουμε, για να γίνεται άριστη επαφή

Κρύστα μπορεί το δαχτυλίδι να μην αφήνει να φεύγει θερμότητα που πιθανόν να δημιουργείται από την φόρτιση...λέω εγώ τώρα....
 :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Συμφωνώ. Μάλλον το δαχτυλίδι δεν είναι από υλικό που αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες.
Το ερώτημα είναι από πού προήλθαν αυτές...

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #197 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 00:03 »
εγω πιστευω οτι ο φορτιστης εδινε περισοτερο ρευμα απο οσο επρεπε και για αυτο ζεσταθηκε η μπαταρια και εσκασε......η Κρυσταλλια ειπε οτι ηταν κινεζια και τωρα λογικα καηκε για να μετρηθει και να δειξει αν ισχυει αυτο

Αποσυνδεδεμένος Krystallia

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #198 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 00:14 »
Παντως,  και εγω πιστευω οτι εφταιγε, ο φορτιστης, αφου Η Λεμυ την ειχε την μπαταρια καιρο και την χρησιμοποιουσε μια χαρα.


και τα κραταω, ολα, θα τα βαλω σε ενα σακουλακι,  και αν καποιος θελει να τα δει και να τα μετρησει, ας πει στην Λεμυ να της τα δωσω.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 02:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 02:34 »
Και γω νομίζω ότι η έκρηξη οφείλεται στο φορτιστή...
Εχω δύο ίδιες μπαταρίες αγορασμένες από www.atmo-vape.gr και είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 03:01 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 02:48 »
Έχω την εντύπωση ότι μου διέφυγε αλλά πόσο καιρό είχες τη μπαταρία?



Υπάρχουν δυο περιπτώσεις, να φορτίζει τη μπαταρία το ASIC εσωτερικά στη μπαταρία σου που ελέγχει και τα κλικ και προστασίες κλπ. Αυτό συνήθως ζεσταίνεται καθώς η τάση περνάει μέσα από MOSFET εσωτερικό στο ολοκληρωμένο η εξωτερικό. Όπως και να έχει ζεσταίνεται. Υπάρχει περίπτωση από υγρό το οποίο έχει κυλίσει μέσα στην πλακέτα να προκαλέσει προβλήματα στη λειτουργία του.


Η άλλη είναι να έχει χαλάσει ο "φορτιστής που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης". Εκείνο το ματσούκι που βάζεις στην USB με το led. Στην περίπτωση που η μπαταρία σου λειτουργεί με ASIC τότε απλά ο "φορτιστής που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης" δίνει 5V και μετράει την πτώση τάσης ώστε να σου αλλάξει χρώμα το led μόλις έχεις μικρή πτώση τάσης (φουλ μπαταρία άρα και χαμηλή κατανάλωση). Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν βάλεις ένα πολύμετρο και μετρήσεις την τάση του "φορτιστή που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης" Αν σου βγάζει 5 είναι "φορτιστής που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης" και αν σου βγάζει 4.2V είναι...... Φορτιστής. Δεν θυμάμαι καλά πως λειτουργούν οι e-Go.


Αν είναι κανονικός φορτιστής λόγω παλαιότητας της μπαταρίας μπορεί να έχει ξεπεράσει τους κύκλους φόρτισης της και αυτό οδηγεί σε διάφορα. ΗΗΗΗ να έχει πάθει ζημιά η πλακετίτσα από όπου  περνά η τάση/ρεύμα φόρτισης.

Όπως και να έχει δεν έχω ιδέα.
Το δαχτυλίδι είναι μεταλλικό? Δύσκολο να προκαλέσει πρόβλημα.
Αν είχες υγρά μπαταρίας το πιθανότερο είναι να είχες μια μπαταρία αυτοκινήτου πάνω σου και θα το καταλάβεις από τις τρύπες στα χέρια σου και στα ρούχα σου. Οπότε μάλλον και αυτό αποκλείεται.


Κάτι ξέχασα τώρα αλλά κόλλησα.

Το θυμήθηκα.
Αν έχεις ανάγκη να μάθεις τι έγινε κράτα τα και κάποια στιγμή αν τύχει από Ευκαρπία φέρτα να τα ΧΩΣΟΥΜΕ στον αναλυτή, μικροσκόπια κλπ κλπ να σου πω ακριβώς από που ξεκίνησε.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 03:33 »
ο φορτιστής usb για ego είναι ο κλασικός με output 4,2 v 420 ma
5 volt δίνει ο αντάπτορας που δίνει 5 βολτ 500ma σε έξοδο usb όπου και κουμπώνει ο φορτιστής που αναφέρουμε

και την φόρτιση στις μπαταρίες ego την σταματά το κύκλωμα που έχουν μέσα με διαφορετικό τρόπο ανάλογα τον κατασκευαστή, για αυτό και ανάβει με διαφορετικό τρόπο το πράσινο κόκκινο

π.χ παραδείγματα απο 3 διαφορετικές μπαταρίες που έχω φορτίσει με τον ίδιο φορτιστή

 joyetech ego-t σταθερά κόκκινο με στιγμιαίες αναλαμπές σε πράσινο ανά 7 sec περίπου
 
I want nobacco  σταθερά κόκκινο από την αρχή μέχρι το τέλος εκτός από τα τελευταία 10 λεπτά που εναλλάσσεται από κόκκινο σε πράσινο ανά 2 λεπτά περίπου 
 
Egow bio σταθερά κόκκινο στην αρχή και όσο προχωρά η φόρτιση αρχινά να τρεμοπαίζει κόκκινο πράσινο μέχρι που στο τέλος υπερισχύει το πράσινο
 

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 03:38 »
Γιές.
Έχεις δίκιο. Άλλο η USB η o adapter USB που δίνει 5V.
Είχα δει φορτιστές με συγκριτή. Μήπως έχεις δει τι έχει μέσα ο e-GO? Μήπως υπάρχει μια φωτογραφία υψηλής ανάλυσης.

Αποσυνδεδεμένος Krystallia

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 08:39 »
Έχω την εντύπωση ότι μου διέφυγε αλλά πόσο καιρό είχες τη μπαταρία?



Υπάρχουν δυο περιπτώσεις, να φορτίζει τη μπαταρία το ASIC εσωτερικά στη μπαταρία σου που ελέγχει και τα κλικ και προστασίες κλπ. Αυτό συνήθως ζεσταίνεται καθώς η τάση περνάει μέσα από MOSFET εσωτερικό στο ολοκληρωμένο η εξωτερικό. Όπως και να έχει ζεσταίνεται. Υπάρχει περίπτωση από υγρό το οποίο έχει κυλίσει μέσα στην πλακέτα να προκαλέσει προβλήματα στη λειτουργία του.


Η άλλη είναι να έχει χαλάσει ο "φορτιστής που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης". Εκείνο το ματσούκι που βάζεις στην USB με το led. Στην περίπτωση που η μπαταρία σου λειτουργεί με ASIC τότε απλά ο "φορτιστής που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης" δίνει 5V και μετράει την πτώση τάσης ώστε να σου αλλάξει χρώμα το led μόλις έχεις μικρή πτώση τάσης (φουλ μπαταρία άρα και χαμηλή κατανάλωση). Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν βάλεις ένα πολύμετρο και μετρήσεις την τάση του "φορτιστή που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης" Αν σου βγάζει 5 είναι "φορτιστής που δεν είναι φορτιστής αλλά συγκριτής τάσης" και αν σου βγάζει 4.2V είναι...... Φορτιστής. Δεν θυμάμαι καλά πως λειτουργούν οι e-Go.


Αν είναι κανονικός φορτιστής λόγω παλαιότητας της μπαταρίας μπορεί να έχει ξεπεράσει τους κύκλους φόρτισης της και αυτό οδηγεί σε διάφορα. ΗΗΗΗ να έχει πάθει ζημιά η πλακετίτσα από όπου  περνά η τάση/ρεύμα φόρτισης.

Όπως και να έχει δεν έχω ιδέα.
Το δαχτυλίδι είναι μεταλλικό? Δύσκολο να προκαλέσει πρόβλημα.
Αν είχες υγρά μπαταρίας το πιθανότερο είναι να είχες μια μπαταρία αυτοκινήτου πάνω σου και θα το καταλάβεις από τις τρύπες στα χέρια σου και στα ρούχα σου. Οπότε μάλλον και αυτό αποκλείεται.


Κάτι ξέχασα τώρα αλλά κόλλησα.

Το θυμήθηκα.
Αν έχεις ανάγκη να μάθεις τι έγινε κράτα τα και κάποια στιγμή αν τύχει από Ευκαρπία φέρτα να τα ΧΩΣΟΥΜΕ στον αναλυτή, μικροσκόπια κλπ κλπ να σου πω ακριβώς από που ξεκίνησε.


Φίλε μου καλημέρα.
Σε ευχαριστούμε πολυ για τις σκέψεις και τον χρόνο σόυ

Μπορω να σου βγάλω φωτο υψηλής ανάλυσης και να σου τις στείλω σε μέιλ.
Επίσης αν τύχει να σου τα φέρω ολα τα μαραφετια να τα δεις. Νομίζω οτι φταίει ο φορτιστής που μπορεί να μην ειναι φορτιστής :)

Πάντως δεν εχω καταλάβει γιατι το ήτ εχει τόσα θέματα , και ενώ έχουν βγει ταμπλετ γεια σας, και ατμο σίδερα, και μιξερ και καυστηρες επίσης γεια σας..
Γιατι το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου φαίνεται μη τελειοποιημενο, ακριβό (χωρις πιστοποιήσεις κτλ) και βλέπω να γίνεται πολυ θέμα για τα ολα του.. (Αντιστάσεις, βόλ, υγρά, κτλ κτλ)
Εχω πάθει πλάκα ποσο πολυ με βοήθησε μεχρι στιγμής να παρατησω το κτ
Αλλα πραγματικά θα ήθελα να ήταν πιο απλα τα πράματα.
Μπορεί να γίνομαι εκνευριστική , αλλα έτσι νοιώθω .

Καλημέρα σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 09:40 »
H Mπαταρια αν δεν κανω λαθος ειναι 2 μηνων γιατι δωθηκε στην Κρυσταλια απο φιλη ατμιστρια......οποτε δεν νομιζω να συμπληρωσε κυκλο φορτισεων....το μεγαλο θεμα εγω νομιζω ειναι οι φορτιστες γιατι την εχω πατησει και εγω αλλα επειδη ημουνα με τον φοβο στην αρχη και οταν φορτιζα μπαταριες ημουνα απο πανω τους ειδα οτι η μια ζεσταθηκε και την προλαβα......και ναι ο φορτιστης εκεινος ηταν κινεζια κακης ποιοτητας......
Κρυσταλλια μου ξερω οτι στα πρωτα βηματα στο η.τ το να σου τυχει κατι τετοιο ειναι ασχημο και δικαιολογημενα εχεις αυτες τις αποριες και δικαιολογημενα ισως φοβασαι.......το μονο που θα σου πω ειναι μην τα παρατας.....σε ολες τις συσκευες που αναφερεις σαν τελειοποιημενες σιγουρα υπαρχουν καποιοι που τους εχει τυχει κατι παρομοιο απλα δεν ειναι εδω να μας το περιγραψει.....στην δουλεια μου εμενα μου εχουν τυχει αρκετα..........
παμε δυνατα λοιπον για περισσοτερο η.τ...καλυτερη ποιοτητα ζωης και αυτο μετα απο 1 χρονο στο η.τ στο εγγυωμαι..... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 12:53 »
Ρε παιδια παλι καλα που δεν επαθε τπτ η κοπελα να λεμε. Εγω πρεπει να μαι πολυ τυχερος που τις αφηνω μερες να φορτιζουν :o

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 12:57 »
Μέρες??


Καλοί είστε  ;D

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 13:00 »
Ναι πραγματικα επειδη τις χρησιμοποιω σε καμια εξοδο μονο αφηνω 2 να φορτιζουν στο pc μονιμα, αλλα δεν εχω παρατηρησει να ζεσταινεται καποια

Βεβαια βλακεια ειπα οταν κλεινω το pc δεν φορτιζουν αλλα και παλι πολυ ωρα τις φορτιζω

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 13:07 »
πρεπει να προσεχουμε

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 13:20 »
Βασικός κανόνας είναι να μην αφήνεις τις λιθίου στο φορτιστή αφού φορτίσουν.
Πρώτον ξεπερνάς το cut off current του κατασκευαστή
Δεύτερον οι λιθίου ΔΕΝ γουστάρουν απλά τις πολύ υψηλές τάσεις για πολύ χρόνο.


Μετά μην αναρωτιέστε αν τινάζονται στον αέρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1869 246849 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:29
από Aoratix
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572391 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2007 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122371 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 747 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327090 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8730 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 512145 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios