vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

386 επισκέπτες, 4 χρήστες
Harris, gstamatos, camber, Buliwyf

Twitter

Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:29 »
Πάντως δεν εχω καταλάβει γιατι το ήτ εχει τόσα θέματα , και ενώ έχουν βγει ταμπλετ γεια σας, και ατμο σίδερα, και μιξερ και καυστηρες επίσης γεια σας..
Γιατι το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου φαίνεται μη τελειοποιημενο, ακριβό (χωρις πιστοποιήσεις κτλ) και βλέπω να γίνεται πολυ θέμα για τα ολα του.. (Αντιστάσεις, βόλ, υγρά, κτλ κτλ)
Εχω πάθει πλάκα ποσο πολυ με βοήθησε μεχρι στιγμής να παρατησω το κτ
Αλλα πραγματικά θα ήθελα να ήταν πιο απλα τα πράματα.
Μπορεί να γίνομαι εκνευριστική , αλλα έτσι νοιώθω .
Δεν γίνεσαι εκνευριστική. Αν είχα πάθει αυτό που έπαθες θα ήμουν... εκνευριστικότερος!  ;D
Τα θέματα του ΗΤ δεν είναι τόσο πολλά πάντως.
Τα υγρά και τα διάφορα υλικά τα ψάχνουμε ακριβώς γιατί θέλουμε στ΄αλήθεια να κάνουμε κάτι καλύτερο από όταν καπνίζαμε.
Κάποιοι δεν νοιάζονται και δεν πολυασχολούνται.

Οι μπαταρίες είναι σοβαρό θέμα γιατί μπορεί να έχουν εκρηκτικά αποτελέσματα από τη φύση τους.
Δεν είναι συχνό αλλά έχει συμβεί και σε λάπτοπ και σε κινητά.
Η δική μας ιδιαιτερότητα είναι πως δεν υπάρχουν 7-8 εταιρίες που φτιάχνουν τα ίδια στάνταρ δοκιμασμένα προϊόντα με τις ίδιες δοκιμασμένες μπαταρίες. Ζητάμε σχετικά μεγάλες τάσεις και αγοράζουμε ξεχωριστές μπαταρίες διάφορων τύπων σε διάφορους φορτιστές.

Αντίστοιχοι με εμάς είναι οι χομπίστες των μεγάλων φακών (από τους οποίους παίρνουμε και τις περισσότερες πληροφορίες εδώ που τα λέμε!). Σαν τεχνολογία είναι πολύ παλιά αλλά εφόσον δουλεύει κανείς πολύ δυνατές μπαταρίες θέλει πάντα προσοχή.
Οι ego είναι ασφαλέστερες (και ήταν μεγάλη ατυχία αυτό που σου συνέβη) αλλά τελικά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στην αγορά καλού φορτιστή από ατμιστικό κατάστημα.
Όλοι μας έχουμε αφήσει ego μπαταρίες να φορτίζουν με τις ώρες, όλοι έχουμε αψηφίσει πολλές φορές τους "κανόνες" -και σπανιότατα συμβαίνει κάτι. Πριν δυο βδομάδες μια αμερικανίδα στο reddit είχε μια mini ego που της έσκασε. Απ' ότι φάνηκε είχε αλλάξει φορτιστή (κάποιον φτηνό που αγόρασε από άσχετο κατάστημα). Αν έχεις ένα συνδυασμό που δουλεύει ΔΕΝ καρδιοχτυπάς όλη την ώρα.
Σου έτυχε κάτι σπάνιο.
Ίσως σε λίγα χρόνια να υπάρχουν λίγες μεγάλες εταιρίες και να έχει τυποποιηθεί η αγορά του ΗΤ, οπότε να είναι πολύ λιγότερες οι κακοτοπιές.

Αποσυνδεδεμένος Krystallia

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:57 »
Bigsur

Ευχαριστώ για τον καθησυχασμο, και το μήνυμα.
Σαν καινουρια παίρνω πληροφορίες.
Οσο για το συμβαν, δεν ειναι πραγματικα ούτε για μαυρο χιούμορ.
Αν δεν άνοιγα τα ματιά μου την συγκεκριμένη στιγμή, θα είχα πάρει φωτιά όλη. Επαθα πλάκα μεσα σε ποσά δευτερόλεπτα αρπάζουν τα λουστρα.
Ξέρω οτι έτυχε, εχω ακούσει και για κινητά και για τηλεοράσεις... Οπότε πρεπει να προσέχουμε γενικα με τα ρεύματα, αλλα ειδικά με τις μπαταρίες.
Είμαι σίγουρη οτι έφταιγε ο φορτιστής .


Κανένα πρόσθετο δεν αφήνουμε, για να γίνεται άριστη επαφή

Συμφωνώ. Μάλλον το δαχτυλίδι δεν είναι από υλικό που αντέχει σε μεγάλες θερμοκρασίες.
Το ερώτημα είναι από πού προήλθαν αυτές...

Διάβασα σήμερα τον φορτιστή και ανταπτορα της Λεμυς που μου δάνεισε, και τον μαπεξ τον δικό μου. Και είδα διάφορες.


Ρε παιδια παλι καλα που δεν επαθε τπτ η κοπελα να λεμε. Εγω πρεπει να μαι πολυ τυχερος που τις αφηνω μερες να φορτιζουν :o

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Manosradx , ξέρω οτι ήμουν η εξαίρεση, αλλα να έχεις τον νου σου..
Ολοι η διακόπτες πρεπει να κλείνουν πριν φύγουμε η πάμε για ύπνο..
Μιας φίλης η μηχανή για παράδειγμα, νυχτιατικα άρχισε να γαζωνει...ολομοναχη :)


Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 15:47 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 15:10 »
Αυτο μου φαινεται για το φαντασμα της μοδιστρας οχι για προβληματικη μηχανη  ;D

Sent from my Nexus S using Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 20:07 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Εχω ακουσει για μπαταριες που σκανε. Εχω το nobacco hybrid που δεν θελει κουμπακι για να ατμισεις. Οι μπαταριες ειναι αυτες που ειχε μεσα. Ειναι μαυρες. Υπαρχει περιπτωση να σκασουν? Αυτα που θεωρω λαθος ειναι πως την βαζω να φορτισει το βραδυ και την βγαζω το πρωι. Η αν ατμιζω εντονα αρχιζει να ζεσταινεται πολυ ο ατμοποιητης. Η καταλαθος κλεινω τις τρυπουλες εκει που βιδωνει η μπαταρια στον ατμοποιητη. Υπαρχει κινδυνος? Να φοβαμαι μηπως μου σκασει η μπαταρια στα μουτρα?

Αποσυνδεδεμένος Krystallia

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
Giwrgo Καλησπέρα.
Εμένα μου συνέβη αυτο λόγο λάθος φορτιστή μάλλον, και επιπλέον έγινε επάνω στην φόρτιση όχι στα μούτρα μου.
Το βρισκω απίθανο. Θα σου εξηγήσουν τα παιδια που ξέρουν καλυτερα.
Αλλα για εμένα, πιστεύω οτι ειναι έξυπνο να μην παρατας οποιαδήποτε μπαταρία σε φόρτιση όλη νυχτα η ακόμα και να φεύγεις απο το σπιτι. Δεν υπαρχει λόγος, γιατι 'κι αν σου σκάσει;' Πλακα κάνω! Καλο ειναι να είμαστε προσεκτικοί , το ρεύμα θέλει σεβας.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Ναι αλλα δεν εχω παντα τον χρονο να τσεκαρω αν εχει φορτισει και ποσο θελει ακομα να φορτισει. Και απλα για να ειμαι σιγουρος πως δεν θα ξεμεινω απο μπαταρια βαζω την μια και την βγαζω για να βαλλω την αλλη οταν ξεφορτισει απο το ατμισμα. Το παω συνεχεια εναλλαξ ετσι. Το θεμα ειναι αν ειναι αξιοπιστες σαν μπαταριες. Δεν θελω να φανταστω τι γινεται αν μια μπαταρια σκασει στα μουτρα καποιου ανθρωπου. Το να χασει τα δοντια του ειναι το λιγοτερο σε αυτη την περιπτωση!

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Γιώργο δεν νομίζω ότι υπαρχει λόγος για πανικους....
Μεμονωμένα περιστατικά είναι αυτά που συνήθως οφείλονται σε κάποιον άλλο παράγοντα... (ελαττωματικό προϊόν κτλ).
Και υπάρχουνε παντού... (κινητά, laptop, τηλεορασεις...)

Στάλθηκε από το GT-P5110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
  οι μπαταρίες από πάντα είχαν τα θεματάκια τους,  πολύυυυυυυ πριν ανακαλυφθεί το η.τ
 
με το μερίδιο όμως που άρχισε να τρώει το η.τ από το κ.τ  (κατά περίεργο τρόπο ),
 
ξεκίνησε ( άγνωστο από πού ) να τονίζονται ιδιαίτερα τα προβλήματα τους
 
διάβασε το παρακάτω λίνκ
 http://vaping.gr/index.php/topic,6530.0.html
έχει αρκετό διάβασμα αλλά πίστεψε με αξίζει

και μην στεναχωριέσαι και ιδιαίτερα, ειδικά με εργοστασιακό προϊών
 
ίσως κινδυνεύεις πιο πολύ μέσα στο σπίτι σου από σεισμό,ή επιβαίνοντας σε ένα αυτοκίνητο από τροχαίο , ή ακόμα ακόμα και από το να αρπάξεις φωτιά από το κ.τ
παρά από την μπαταρία σου  .
 
έγινε ένα σοβαρό περιστατικό στην Αμερική και το έμαθε όλος ο κόσμος για να τρομάξει και να αποφύγει το η.τ
για τόσες μπαταρίες που σκάνουν από κινητά από λάπτοπ η ακόμα και αυτοκινήτου μπρος στα μούτρα του τεχνικού που ασχολείται με την επισκευή του αυτοκινήτου , κάνουν μούγκα όλοι
 
καλό είναι να έχουμε το νου μας βέβαια και να λειτουργούμε με σύνεση όπως και σε οτιδήποτε σε αυτήν την ζωη , αλλά μέχρι εκεί , δεν χρειάζετε να τρέμουμε τον ίσκιο μας για κανέναν λόγο
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2022, 08:37 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω που αλλα καπου διαβασα οτι δεν ειναι και το καλυτερο μολις βγαλουμε την μπαταρια απο τον φορτιστη να την βαλουμε αμεσως  και να ατμισουμε.

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
χθες βραδυ αγωρασα μια μπαταρεια απο καταστημα στη κυπρο ego-c twist και δεν υπηρχε στο αποθεμα μπαταρια απο joytech  και μου εδωσε μια απο microcig μου ειπε ειναι και 10 ευρο πιο φτινη αλλα τι δουλια τις την κανει..
δουλευε για 1, 1,5 ωρα και ηθελε φορτισμα 2 φορες τη φωρτισα,
παιδια μετα που την ξαναπερνο σαν τη δουλευα αναψε μια λαμπα κοκκινη και αρχισε να βγαζει απο το κουμπακι που πατας να ατμισει και απο κατω που ειναι το twist πολλυ καπνο για διαρκεια 2 λεπτα και μετα που σταματησε εκρουζε η μπαταρεια.. αυτο ειναι η εκριξη που λεμε?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
ναι αυτο ειναι που θα δεις...
εκτος και αν η μπαταρια-μοντ ειναι καλα κλεισμενη γυρω γυρω και δεν αφηνει τους καπνους-αερια που ειδες να φυγουν... τοτε ειναι, οταν θα αυξηθει η πιεση εσωτερικα, που θα κανει "εκρηξη".

Σε EGO μπαταρια ομως, δεν εχω ακουσει για εκρηξη μεχρι ωρας..λιωσιμο και αερια το εχω ξαναδιαβασει.

Αποσυνδεδεμένος Krystallia

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα


Μόνο η δική μου έσκασε που ήταν καλα κλεισμένη :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 10:51 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Και σε μια γνωστη του zantos επισης

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
οφειλεται λογο οτι απο το εργοστασιο συνδεθηκε ο θετικοσ με αρνιτικοσ πολοσ απο λαθοσ κατασκευαστη η οι μπαταριες του κατασκευαστη να μην ειναι καλες γιατι στη σελιδα τις microcig αν ετυχε καπιος να δει μια μπαταρεια ειναι 6 δολαρια περιπου και η joyetech ειναι 14 δολλαρια χονδρικος? εχω μπαταρειες ovale kai joyetech πανω απο 1 χρονο και ποτε δεν το ειδα αυτο ουσε σε οπιους ξερω επαθαν κατι τετιο.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
χθες βραδυ αγωρασα μια μπαταρεια απο καταστημα στη κυπρο ego-c twist και δεν υπηρχε στο αποθεμα μπαταρια απο joytech  και μου εδωσε μια απο microcig μου ειπε ειναι και 10 ευρο πιο φτινη αλλα τι δουλια τις την κανει..
δουλευε για 1, 1,5 ωρα και ηθελε φορτισμα 2 φορες τη φωρτισα,
παιδια μετα που την ξαναπερνο σαν τη δουλευα αναψε μια λαμπα κοκκινη και αρχισε να βγαζει απο το κουμπακι που πατας να ατμισει και απο κατω που ειναι το twist πολλυ καπνο για διαρκεια 2 λεπτα και μετα που σταματησε εκρουζε η μπαταρεια.. αυτο ειναι η εκριξη που λεμε?

 Πέρα από το οικονομικά και ατμιστικά ατυχές περιστατικό λοιπών
Αν κατάλαβα καλά δλδ  Δεν έγινε κάτι επικίνδυνο, ήταν ιδιαίτερα αργό και ελεγχόμενο αυτό που συνέβη  :hmmm:
Το τονίζω αυτό γιατί  έχει εδραιωθεί σε πολλούς η αντίληψη ότι
Σκάσιμο = το λιγότερο τραυματισμός. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ
 
Για αυτό όπως λέω και σε παραπάνω μήνυμα καλά είναι να έχουμε τον νού μας όχι όμως να τρέμουμε τον ίσκιο μας     ;)

οφειλεται λογο οτι απο το εργοστασιο συνδεθηκε ο θετικοσ με αρνιτικοσ πολοσ απο λαθοσ κατασκευαστη η οι μπαταριες του κατασκευαστη να μην ειναι καλες γιατι στη σελιδα τις microcig αν ετυχε καπιος να δει μια μπαταρεια ειναι 6 δολαρια περιπου και η joyetech ειναι 14 δολλαρια χονδρικος? εχω μπαταρειες ovale kai joyetech πανω απο 1 χρονο και ποτε δεν το ειδα αυτο ουσε σε οπιους ξερω επαθαν κατι τετιο.

συνήθως η αιτία είναι
 Ή βραχυκύκλωμα όπως το περιγράφεις ή κακή φόρτιση – εκφορτηση πέραν των ορίων που κανονικά την έχει κάνει ο κατασκευαστής να μην τα ξεπερνά
 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324512 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118907 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296170 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570283 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245126 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764183 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as