vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #180 στις: Αυγούστου 22, 2014, 09:33 »
 :hmmm: Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρει κανείς εάν η αύξηση του μεταβολισμού στους καπνιστές εξαρτάται από τη νικοτίνη ή κάποια άλλη ουσία? Εάν είναι έτσι, τη γλυτώνουμε όσοι ατμίζουμε με νικοτίνη... Ή και πάλι είναι διαφορετικά τα επίπεδα απορρόφησης? Τρέμω, γιατί όταν είχα κόψει το κάπνισμα είχα πάρει σε ένα χρόνο 7 κιλά χωρίς αύξηση της τροφής μου! Είχα φτάσει να τρώω τόσο λίγο, που κατέστρεψα το στομάχι μου... και τελικά αδυνάτισα όταν ξαναάρχισα το τσιγάρο και μάλιστα όταν το έφτασα στο πακέτο...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #181 στις: Αυγούστου 22, 2014, 09:35 »
Εγώ προσωπικά, πάντως, που το έχω κόψει το κ.τ. σχεδόν 2 χρόνια, δεν έχω πάρει κιλά, και υπόψη ατμίζω χαμηλή νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #182 στις: Αυγούστου 22, 2014, 09:47 »
Εγώ από τότε που έκοψα το κτ(8 μηνες τωρα) πήρα 10 κιλά.Πεινάω συνεχώς και μετά βίας κρατιεμαι μη φάω και κάνα ανθρωπο.Είμαι 1,78 και για 7 χρόνια ήμουν 91 κιλά.Τώρα έφτασα τα 101.Ανέβηκα ως τα 103 αλλά άρχισα δίαιτα και σιγά-σιγά πέφτω.
Ένας φίλος πνευμονολογος μου είχε πει ότι θα πάρω λίγα κιλά στην αρχή άλλα με λίγη προσοχή στις ποσότητες του φαγητού θα τα χάσω πάλι.Αυτός το έχει συναντήσει πολλες φόρες μιας και οι πελάτες του όταν φτάνουν εκεί είναι ένα βήμα
πριν το μοιραίο και έτσι αναγκαστικά κόβουν το παλιοτσιγαρο.Ο ιδιος δεν ειναι αρνητικός με το ητ αφού φαίνεται πεπεισμένος ότι είναι σαφώς λιγότερο βλαβερό από το κτ.Πάντως κι αυτός την προσκαιρη αύξηση βάρους την συνδέει με τη
διακοπή του κτ παρά με το ητ χωρίς να είναι και ο ειδικός.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #183 στις: Αυγούστου 22, 2014, 13:05 »
Η διακοπη του καπνισματος μπορει να οδηγησει σε μικρη αυξηση βαρους (0-3 κιλα το πολυ) λογω πτωσης του βασικου μεταβολισμου.
Το φαινομενο ειναι παροδικο μιας και μεσα σε ενα εξαμηνο το πολυ ο οργανισμος εχει προσαρμοστει στη ελλειψη νκοτινης.

Αν υποθεσουμε οτι ισχυουν τα ιδια κατα τη μεταβαση απτο κανονικο στο ηλεκτρονικο τσιγαρο (που δεν ισχυουν μιας και συνεχιζεται η προσληψη νικοτινης),
τοτε η αυξηση βαρους περαν των τριων κιλων αφειλεται σε αλλαγη των διατροφικων συνηθειων.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #184 στις: Αυγούστου 22, 2014, 13:32 »
Ατμίζω από τον Φεβρουάριο του ’13 δηλαδή 17 μήνες. Σε αυτό  το διάστημα έχω πάρει 5 κιλά, σταδιακά  και τα περισσότερα τώρα το καλοκαίρι (αθεράπευτος με τα παγωτά).  Στην αρχή είχε αυξηθεί η όρεξη αλλά  πολύ ελεγχόμενα. 
Θα συμφωνήσω μα τον vagskarm, γιατί το έχω δοκιμάσει, αν την ώρα που θέλω  γλυκό  ατμίσω ένα αρκετά γλυκό υγρό πχ. Καραμέλα μειώνεται αρκετά αυτή η επιθυμία. Το έχω δοκιμάσει και με τον καφέ γιατί πίνω αρκετούς  χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.
Μισό μισό μισό, πόσα πράγματα νομίζεις ότι μπορεί να κάνει το ητ; :hmmm: :laugh1:

Ερώτηση: Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας  απαντήσει .
Πέρα από το αρχικό στάδιο, το οποίο θεωρώ φυσιολογικό γιατί είναι μεγάλη αλλαγή για τον οργανισμό μετά από μια μακροχρόνια συνήθεια ( για μένα 30 χρόνια),  μήπως ευθύνεται  και το γεγονός ότι πολλοί από εμάς βιαζόμαστε  να κατεβάσουμε το επίπεδο νικοτίνης ;
Αρκετές φορές όχι σταδιακά,  μήπως έτσι δημιουργούμε μια έλλειψη που προσπαθούμε να καλύψουμε με φαγητό;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2014, 13:38 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος gougoustamos

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #185 στις: Μαΐου 15, 2017, 10:09 »
ΕΙΜΑΙ ΑΤΜΙΣΤΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΜΗΝΕΣ
ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ , ΕΝΩ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ , ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #186 στις: Μαΐου 15, 2017, 11:32 »
@gougoustamos
Θα σε παρακαλούσα πάρα πολλύ φίλε μου, να διαβάσεις τους κανονισμούς του φόρουμ, και να μην γράφεις ολοκληρα μηνύματα με κεφαλαία.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #187 στις: Μαΐου 15, 2017, 11:55 »
δυστυχως καταφερα και πηρα 10 κιλα μεσα σε 6 μηνες απο οταν εκοψα το τσιγαρο τα οποια μου εμειναν,απλα προσπαθω να μην τρωω πολυ και ειδικα σαβουρες,θυμαμε τον πρωτο χρονο γκρεμισα κατι σουβλατζιδικα,επισης αποφευγω να περναω απο την βαρης-κορωπιου

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #188 στις: Μαΐου 31, 2017, 21:58 »
 Απλα διαβαζα σε κατι forum οτι φοβουνται μηπως τα flavorings του ητ με γλυκιες γευσεις (σοκολατες, καραμελες, κλπ) εχουν υδρογονανθρακες που απαγορευονται στην ατκινς... Ναι υπαρχουν και αυτοι οι ανθρωποι! Το μονο που καταλαβα ειναι οτι πανω απ ολα ειναι η αποφαση. Οπως παιρνεις αποφαση να κοψεις το τσιγαρο γιατι καταλαβαινεις τι κακο σου κανει ετσι ειναι και με τη διαιτα. Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Βασικα οποιος κανει διαιτα ατκινς αυτο που πρεπει να κοψει επειγοντως ειναι ...τη διαιτα και τις κακες παρεες (η ιστοσελιδες τεσπα) ακομα και ορμοντας στο πλησιεστερο ζαχαροπλαστειο!
το να κανει καποιος "διαιτα" που απαγορευει τους υδατανθρακες (και οχι υδρογονανθρακες, μαζουτ πετρελαια κτλ) σημαινει πως στερει απ τον οργανισμο του την απαραιτητη καυσιμη υλη και του υποβαλει να μετατρεπει σε καυσιμο στοιχεια που δεν προοριζονται ως καυσιμο αλλα ως πρωτη υλη αναδομησης (πρωτεινες) η ως λιπαντικο (λιπη), κατι που ισως ειναι χειροτερο απ τα κιλα που ΔΕ θα χασει (και δε θα τα χασει γιατι θα τα παρει πισω τριπλα οταν σταματησει ετσι κι αλλιως καποτε αυτη τη "διαιτα" που εχει κριθει ετσι κι αλλιως ανθυγειηνη).
Οι καλυτερες διατροφες του πλανητη (Μεσογειακη, Ελληνικη, Ινδικη, Κουβανεζικη κτλ) εχουν βαση την καταναλωση 60% θερμιδων απο υδατανθρακες, 20% απο πρωτεινη και 30% απο λιπος κι απο κει και περα ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ κι οχι σκουπιδια.
"Κολπα" και τετοπιου ειδους εξυπναδες με το μεταβολισμο δεν ειναι το οτι καλυτερο. Αν καποιος θελει να αδυνατισει απλα περιοριζει τις θερμιδες του σε αυτες που πρεπει να παιρνει αναλογα με τη δραστηριοτητα του. Τιποτα αλλο.
Αν ειναι να στερεις απ τον οργανισμο σου απαραιτητα στοιχεια νομιζοντας οτι τον "ξεγελας" για να τρως πιο πολυ τοτε τι να πω? φαε τεφλον που εχει 0 θερμιδες και φαε οσο θες!!! 

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #189 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:17 »
Ευτυχώς που δε μπόρεσα να πάω στη συνάντηση των Νοτίων προαστίων γιατί θα 'παιρνα κανά κιλό ακόμα! Χωρίς πλάκα, έχω πάρει βάρος τους τελευταίους 18 μήνες αλλά δε νομίζω ότι φταίει το η.τ. γιατί γενικά ανεβοκατεβαίνω. Τώρα κάνω δίαιτα (με διαιτολόγο όχι με δίαιτα από τηλεόραση) και Αύγουστο που πάω (Θεού θέλοντος) διακοπές, θα είμαι οκ.
Θέλω να επιστήσω την προσοχή σε επικίνδυνες αναρτήσεις όπως του Nick74 που συνιστά να φάτε τεφλόν γιατί έχει 0 θερμίδες! Το τεφλόν ως αντικολλητικό κάνει τις τροφές να γλυστράνε και στο τέλος φρακάρουν στο έντερο και κάνουν μιά κοιλιά νααα :idiot1: Αυτό που μπορείτε να πάρετε είναι τριμένο φελιζόλ (99,99% Σύνδεσμος) που γεμίζει το στομάχι και λόγω αέρα που περιέχει προχωράει κανονικά :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #190 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:27 »
οποιος θελει να γουρουνιασει 10 μερες κοσκινιζει :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #191 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:28 »
κανένα βραδάκι που θέλω κάτι ελαφρύ προτιμώ αφρολεξ... το φελιζολ μου φέρνει καούρες  ::)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #192 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:37 »
Σε μονωτικό Dow παίζει;
:laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #193 στις: Μαΐου 31, 2017, 23:03 »
Αν ειναι να στερεις απ τον οργανισμο σου απαραιτητα στοιχεια νομιζοντας οτι τον "ξεγελας" για να τρως πιο πολυ τοτε τι να πω? φαε τεφλον που εχει 0 θερμιδες και φαε οσο θες!!!

Meanwhile στο φόρουμ για όσους κάνουν άτκινς ποστάρουν screenshots με το παραπάνω post με σχόλια παρόμοια με τα δικά μας στο thread για το iqsoouquosqus και τις δημοσιεύσεις για το άτμισμα και κοίτα τι γράφουν οι άσχετοι, και δεν διαβάζουν να ενημερωθούν και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #194 στις: Μαΐου 31, 2017, 23:15 »
Μπορεί ο κύριος modivin να κελαηδά αμέριμνος και να ενοχλά απρόκλητα, όμως οι αλήθειες είναι πάντα σκληρές. Ένα χρόνο τώρα είμαι σαν μπάλα με πόδια. Τρελός τυμπανισμός λέμε, κι ο γυναικείος πληθυσμός τρέχει γελώντας.  :hehe:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115812 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507313 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8922 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154735 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568741 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243836 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294148 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1744 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762727 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem