vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

150 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, camber, lounik, grag, thebull, marauder800, Buliwyf

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:27 »
Να δηλώσω και εγώ με τη σειρά μου διαθεσιμότητα αν ειναι αποδεκτή η ηλικία μου (42) και το βάρος μου (αποφεύγω τις ζυγαριές), και να πω και εγω μια γνώμη προς τα υγρα:
Δεν θα πρεπε το πραγμα να κρατηθεί απλο δηλαδή 50-50 PG/VG και χωρίς αρώματα? Το θεμα ΔΕΝ ειναι η μελετη του καθε συγκεκριμενου αρώματος, το οποιο δεν εισαι σιγουρος το τι αρωματικα περιεχει αλλα το ατμισμα γενικα και η νικοτίνη! οποτε απλο χωρις αρώματα υγρό, 50/50 με νικοτινη στα 12 που και αυτοι που κανουν παραπανω και αυτοι που κανουν παρακατω το ανεχονται.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:30 »
Λογικη η προσεγγιση του alexmach.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 22:12 »
Όπως σωστά αναφέρουν πολλοί, πρέπει να είναι όσο πιο απλό γίνεται. Δηλαδή, νικοτίνη και χωρίς γεύσεις. Ένας φίλος που τα χρησιμοποιεί και τον ρώτησα σήμερα μου είπε για 11mg νικοτίνη. Τώρα, είτε 9mg είτε 11mg, δεν θα υπάρχει τεράστια διαφορά.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το θέμα της έγκρισης να προμηθευτώ η.τ. και υγρό ώστε όλοι να κάνουν το ίδιο. Αν δεν το εγκρίνουν, θα πρέπει να βρω τρόπο να το παρακάμψω, π.χ. είτε να βρεθούν αρκετά άτομα που να κάνουν το ίδιο ακριβώς υγρό (αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία, είτε κάποιον άλλο τρόπο ώστε "πλαγίως" να δίνεται σε όλους το ίδιο υγρό.

Κάτι θα σκεφτώ πάντως....... Αλλιώς, ο καθένας με το δικό του αναγκαστικά.....

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 22:18 »
Προτεινω την αγορα (απο τους εθελοντες) 100-200-300ml (ποσο πια ?) της βασης ΒALANCED (50/50 VG/PG) της Atmoslab.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 23:22 »
Προτεινω την αγορα (απο τους εθελοντες) 100-200-300ml (ποσο πια ?) της βασης ΒALANCED (50/50 VG/PG) της Atmoslab.


Δεν είναι σωστό οι εθελοντές να πληρώσουν για την μελέτη. Αυτό αποκλείεται. Είτε θα βρεθεί σπόνσορας κάποια εταιρία να δώσει αυτό που θα ζητήσουμε είτε θα βρεθεί χρηματοδότηση από την κλινική με κάποιο άλλο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 23:24 »
Σωστα τα λες kfarsal, αλλα το προτεινα μιας και ειναι μικρο το ποσον ωστε να αποτελεσει ανασταλτικο παραγοντα για την μελετη.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 23:51 »

Προς το μέλος panos που έγραψε ένα μακροσκελές και ενδιαφέρον ποστ: είναι πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις, αλλά εγώ θέλω να κάνω μια μελέτη πραγματιστική κι όχι θεωρητική. Τα προβλήματα που αναφέρεις με την σύσταση των υγρών και την λειτουργία της συσκευής αφορούν τους κατασκευαστές. Εμένα με ενδιαφέρει τί συμβαίνει στην πραγματικότητα κι όχι τί θα συνέβαινε θεωρητικά αν υπήρχε το τέλειο υγρό και η τέλεια συσκευή. Από εσάς περιμένω να μου πείτε ποια θεωρείται κατά γενική ομολογία η πιο αξιόπιστη συσκευή, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι υποδεέστερο και προβληματικό.
Το θέμα του PG που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό, θα το κάνουμε λοιπόν με γλυκερίνη. Όλοι θα ενημερωθούν εκ των προτέρων για το ποιο η.τ. και υγρό θα χρησιμοποιηθεί, κι όποιος θέλει θα συμμετάσχει.
Εφόσον η μελέτη θελεις να είναι ουσιαστικά ένα στιγμιότυπο της πραγματικότητας, μήπως τότε θα πρέπει ο σχεδιασμός να είναι διαφορετικός, δηλ. όσο το δυνατόν πιο μεγάλο πλήθος ατμιστών, ο καθένας με το δικό του η.τ. και το δικό του υγρό με μόνη προϋπόθεση να μην καπνίζει πλέον κανονικό τσιγάρο?
Μην με παρεξηγείς, σε καμμία περίπτωση δεν προσπαθώ να παρέμβω στην έρευνα που θέλεις να κάνεις,  αλλά θεώρησα ότι υπήρχαν 2 πιθανοί δρόμοι είτε
μια έρευνα στην οποία η παράμετρος συσκευή λειτουργεί διαπιστωμένα καλά (ώστε να μην επηρεάζει το πείραμα) και το υγρό είναι αυστηρά ελεγχόμενο (χωρίς γεύση και με επιβεβαιωμένη περιεκτικότητα νικοτίνης και επιβεβαιωμενο ποσοστό PG και VG) με σκοπό να ελεγχθεί η επίδραση του η.τ. σε αυστηρά πλαίσια γιατί σήμερα μπορεί να μην είναι ακόμη τέλεια τα πράγματα, όμως πιστεύω ότι σε ένα χρόνο θα είναι, είτε απο ένα όσο πιο μεγάλο και διαφοροποιημένο δείγμα ατμιστών ώστε να δοθεί μια εικόνα πραγματιστική όπως περιγράφεις...

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 23:55 »
Αν θεωρεις κουτοπονηρια να τρως αμασητο οτι σου σερβιρουν τοτε ναι ειμαι κουτοπονηρος. Εσυ που δεν εισαι αποθεωσε τον καθε πωλητη ή κατασκευαστη υγρων που παριστανει ή βαζει καποιον να κανει τον γιατρο συστηνωμενος ως Κωστας που δεν μπορει να πει το επωνυμο του. Και που εχει βγαλει τα συμπερασματα του πριν κανει την ερευνα. Που ολως τυχαιως ειναι  πολυ θετικα..
Και στον φιλο που ειπε πριν οτι εδω υπαρχει βαση ατμιστων για να βρει υποκειμενα σου επαναλαμβανω οτι εχωντας στο μυαλο μου την εικονα του γιατρου που χειρουργησε τον πατερα μου δεν μπορω να τον φανταστω να ψαχνει στις 3 η ωρα το πρωι σε ενα φορουμ για υποκειμενα.. Αυτα απο τον Σερλοκ Χολμς του πληκτρολογειου..

Παιδιά, παρακληση, ορισμένοι μην παρατμίζετε γιατί φαινεται οτι προκαλεί ανεπιθύμητες ενέργειες     ;)


 :sign_psyxraimia:

και υπομονή

Makhs  :lipssealed:

γιατί βλέπεις φαντάσματα?

Ο άνθρωπος ψάχνει για εθελοντές και έκανε μια πρόταση στο φορουμ... Δεν πάει κανείς με το ζόρι! Όσο πιο πολλές έρευνες γίνονται για το Η.Τ. τόσο το καλύτερο!

Και με την συζήτηση στο συγκεκριμένο thread προσπαθεί να βελτιώσει την έρευνα του απο προτάσεις και ιδέες άλλων ατμιστών ώστε να έχουμε όσο πιο ακριβή συμπεράσματα - αποτελέσματα γίνεται!

Αύριο είναι οι Σάββατο και οι πρώτοι εθελοντές θα είναι εκεί... οπότε υπομονή...  :D

Αποσυνδεδεμένος makhs

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:21 »
Δεν βλεπω φαντασματα καθολου. Αν δεις το πρωτο μου ποστ στο θεμα ειπα την γνωμη μου με λογικα νομιζω επιχειρηματα. 2-3 επεσαν να με φανε λες και τους παραβιασα το αβατο. Μεχρι κ οτι εχω παραισθησεις απο το  ατμισμα εγραψαν. Θα ειμαι αδικος αν υποθεσω οτι αυτοι που απανησαν ετσι εχουν οικονομικο ωφελος απο το η.τ? Τοσο φανατισμο δεν τον δικαιολογω αλλιως.
Ριξε κ εσυ μια ματια στα ποστ του "γιατρου" , ποσες φορες κανει εμεσα εκληση σε εταιριες να τον χρηματοδοτησουν. Ακομη κ στο τελευταιο του ποστ το αναφερει.

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:36 »
Μπορεί να έχεις δίκιο μπορεί και όχι...

Το ότι με έβαλες να δώ και την άλλη όψη του νομίσματος είναι καλό αλλά δεν θέλω να το πιστέψω και θα περιμένω να δω την συνέχεια όλου αυτού!

Θα σεβαστώ την άποψή σου...αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου...έστω για την ώρα...  :)




Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:39 »
Ναι ρε συ Μάκη αλλα η "Χρηματοδότηση" στην συγκεκριμενη ειναι τα υγρά, κανα 7ρι € τα 100ml. δεν θα χρειαστει παραπανω, και η διαθεση -οχι αγορα- των ΗΤ. Δηλαδη 0€.
Αν υποννοείται χρήμα η μετρητό η οτιδηποτε αλλο εγω προσωπικά δεν το επιασα ετσι! Η δεν θελω να το πιασω ετσι! Η Περιμενω το Σαββατο!
Μερικες ωρες μακρυα! Θα μας λυθουν οι απορίες!
Κατ εμε ολοι αθώοι μεχρι αποδείξεως του εναντίου και οχι αντίστροφα, οτι και αν λενε τα όποια στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #101 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:44 »
Φιλε μου Μακη ακομα με αυτο το θεμα ασχολεισαι;
Ακρη δεν προκειται να βγαλεις.Η γραψε καπου αλλου η πηγαινε καλυτερα Ασκληπιου για ποτακι μεχρι να βγουν τα τελικα αποτελεσματα τα οποια θα τα μαθουμε απο καποιο συνεδριο.
Οπως παει το πραγμα μαλλον η κλινικη πρεπει να βρισκεται στην area 51 για να υπαρχει τοση μυστικοτητα (λογοι τιμης για μη αναφορα απο μελη που θα πανε αυριο Σαββατο).Παντα προσεχω κ διαβαζω τι πρεπει να υπογραψω οταν υπαρχουν οροι.Την υπογραφη κ το τσιου τσιου προσεχουμε που τη βαζουμε.

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:44 »
Ας δειξουμε συνεση και υπομονη μεχρι να ολοκληρωθει αυτη η μικρη ερευνα. Δεν χανουμε τιποτα να ακουσουμε 2 λογια απο εναν ανθρωπο που ελιωσε τα παντελονια του στα θρανια, καρδιολογος γαρ..

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:48 »
Αν υποννοείται χρήμα η μετρητό η οτιδηποτε αλλο εγω προσωπικά δεν το επιασα ετσι! Η δεν θελω να το πιασω ετσι! Η Περιμενω το Σαββατο!
Μερικες ωρες μακρυα! Θα μας λυθουν οι απορίες!
Κατ εμε ολοι αθώοι μεχρι αποδείξεως του εναντίου και οχι αντίστροφα, οτι και αν λενε τα όποια στοιχεία.

Ας δειξουμε συνεση και υπομονη μεχρι να ολοκληρωθει αυτη η μικρη ερευνα. Δεν χανουμε τιποτα να ακουσουμε 2 λογια απο εναν ανθρωπο που ελιωσε τα παντελονια του στα θρανια, καρδιολογος γαρ..

 :sign_sostos:

Δεν χάνουμε και τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:49 »
Και στο κάτω-κάτω...

σκέφτηκε κανείς ότι αν η έρευνα είναι αληθινή, και γίνει, τα αποτελέσματα μπορεί να είναι και αρνητικά (ταχυπαλμιούλες, πιεσούλα ίσως, ό,τι σχετίζεται με την καρδιά);
Όχι όπως του κτ, προς θεού, αλλά...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341765 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206143 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30816 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357002 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11244 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192644 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1152 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1083 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591110 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios