vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mulder, Buliwyf, Tol1as, gstamatos

Twitter

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:06 »
Αν θεωρεις κουτοπονηρια να τρως αμασητο οτι σου σερβιρουν τοτε ναι ειμαι κουτοπονηρος. Εσυ που δεν εισαι αποθεωσε τον καθε πωλητη ή κατασκευαστη υγρων που παριστανει ή βαζει καποιον να κανει τον γιατρο συστηνωμενος ως Κωστας που δεν μπορει να πει το επωνυμο του. Και που εχει βγαλει τα συμπερασματα του πριν κανει την ερευνα. Που ολως τυχαιως ειναι  πολυ θετικα..
Και στον φιλο που ειπε πριν οτι εδω υπαρχει βαση ατμιστων για να βρει υποκειμενα σου επαναλαμβανω οτι εχωντας στο μυαλο μου την εικονα του γιατρου που χειρουργησε τον πατερα μου δεν μπορω να τον φανταστω να ψαχνει στις 3 η ωρα το πρωι σε ενα φορουμ για υποκειμενα.. Αυτα απο τον Σερλοκ Χολμς του πληκτρολογειου..

Φιλε makhs κανε υπομονη μεχρι αυριο, ακου που σου λεω 8)

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:09 »
Ας μην χαλασουμε το νημα που δειχνει ενδιαφερον , σε αντιθεση με σενα και τις οποιες ανασφαλειες σου .

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:16 »
Δεν σας προλαβαίνω όλους. Αυτό είναι καλό δείγμα.

Για να ξεκαθαρίσω, θεωρώ σφάλμα να απολογηθώ επειδή ζητάω από ένα φόρουμ την εθελοντική συμμετοχή κάποιων ανθρώπων αλλά και την βοήθειά τους επειδή γνωρίζουν το θέμα του ατμήσματος. Φαντάζομαι πως όλους τους ενδιαφέρει να μάθουν τί συμβαίνει με το συγκεκριμένο θέμα, αφού δεν έχει μελετηθεί σχεδόν καθόλου.

Επιτρέψτε μου να μην σχολιάσω κριτικές για την ώρα ποσταρίσματος και το αν αυτό αποτελεί δείγμα αναξιοπιστίας. Ούτε χρειάζεται να βγάλω στο ιντερνετ την ταυτότητα, το πτυχίο μου, την διεύθυνση κατοικίας και το τηλέφωνό μου για να αποδείξω κάτι. Όποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει φυσικά θα τα δει όλα από κοντά, δεν θα είναι μελέτη εξ'αποστάσεως. Αλλιώς, μπορεί απλά να σχολιάζει ότι θέλει και με όποιο τρόπο θέλει. Όλοι μπορούν να χρησιμοποιούν την φαντασία τους όπως θέλουν, και να βλέπουν διάφορες συνωμοσίες και ίντριγκες πίσω από αυτά που γράφω. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό.


Για το μέλος Nomad που εξέφρασε κάποιες απορίες: για την νικοτίνη όπως είπα δεν είναι ξεκάθαρα αποδεδειγμένο ότι προκαλεί ή επιδεινώνει την στεφανιαία νόσο από μόνη της. Προκαλεί διέγερση του συμπαθητικού συστήματος (αυξάνει πίεση και σφύξεις), κι αυτό μπορεί από μόνο του να δημιουργήσει κάποια θέματα, έστω και με έμμεσο τρόπο. Όσο για την PG, δεν γνωρίζω να υπάρχει μελέτη γι'αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:40 από kfarsal »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:24 »
Επίσης, ζήτησα από τα δύο μέλη που θα έρθουν αύριο να μην αναφέρουν ονομαστικά το νοσοκομείο που έγινε η δοκιμή, διότι όπως είπα υπάρχουν τα τυπικά θέματα του πρωτοκόλλου που δεν έχουν διεκπεραιωθεί. Βέβαια, δεν μπορώ να τους κόψω το ρεύμα ή να κατάσχω το πληκτρολόγιό του για να τους εμποδίσω να γράψουν, παρόλα αυτά, περιμένω να τηρήσουν την υπόσχεσή τους.

Συγγνώμη που οφείλω να προστατεύσω τον εαυτό μου από πιθανές παγίδες που μπορεί να προκύψουν, τουλάχιστον θα δουν κάποιοι αν είμαι υπαρκτό πρόσωπο. Επίσης, έχω προγραμματίσει να κάνω μελέτη σε άτομο που είναι προσωπικό του νοσοκομείου και χρησιμοποιεί η.τ., μπορεί απλά η μελέτη να γίνει με τα μέλη από εδώ παρόντα και να μείνουμε εκεί, για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και έχω προβλήματα στη συνέχεια.

Κάποιοι αρνούνται να αποδεχτούν πως κάποια πράγματα πρέπει να ακολουθούν συγκεκριμένες τυπικές διαδικασίες, ακόμη κι αν σε ορισμένους φαίνονται ως βλακείες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:39 από kfarsal »

Αποσυνδεδεμένος makhs

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:32 »
Ας μην χαλασουμε το νημα που δειχνει ενδιαφερον , σε αντιθεση με σενα και τις οποιες ανασφαλειες σου .
Φυσικα και εχω ανασφαλειες σε οτι εχει να κανει με την υγεια μου και δεν θα την εμπιστευτω σε γιατρους που κανουν online πειραματα και ανακοινωσεις αποτελεσματων.
Το σταματαω εδω γιατι σου χαλασα αρκετα το νημα..
Δικο σου..

Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:40 »
Κfarsal θα ήταν καλό τα υγρά της δοκιμής να χρησιμοποιούνται ευρέως, το ίδιο και οι συσκευές. Αν μπορείς να βρεις ένα πολύ συνηθισμένο υγρό που και ο κατασκευαστής σου δέχεται να σου παραχωρήσει την σύστασή του τότε θα ήταν ιδανικό.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:57 »
Κfarsal θα ήταν καλό τα υγρά της δοκιμής να χρησιμοποιούνται ευρέως, το ίδιο και οι συσκευές. Αν μπορείς να βρεις ένα πολύ συνηθισμένο υγρό που και ο κατασκευαστής σου δέχεται να σου παραχωρήσει την σύστασή του τότε θα ήταν ιδανικό.


Kάτι τέτοιο ζήτησα κι εγώ. Να είναι αξιόπιστο, με μέση τιμή νικοτίνης και ευρέως χρησιμοποιούμενο. Απλά πρέπει να περιμένω αν θα εγκριθεί το πρωτόκολλο, αλλιώς θα πρέπει ο καθένας να κάνει το δικό του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 19:03 »
Δεν βλέπω γιατί είναι δείγμα ύποπτης πρακτικής η ώρα που ποστάρει κάποιος ή το ότι η γλώσσα που χρησιμοποιεί δεν μας θυμίζει κάποιους που γνωρίζουμε. Εξάλλου, πώς θα κέρδιζε οποιοσδήποτε  άσχετος παριστάνοντας κάτι που δεν είναι, από τη στιγμή που για να προχωρήσει η ιστορία θα πρέπει να υπάρξει προσωπική γνωριμία, εμφάνιση αποδεικτικών, νοσοκομεία κλπ. ;
Το να είμαστε σχετικά επιφυλακτικοί είναι κατανοητό. Το να θεωρούμαστε αφελείς απλώς και μόνο επειδή δεν βγάζουμε αυτόματα ψεύτη κάποιον, νομίζω πως είναι ακραίο.

Επί του θέματος:
Νομίζω πως περιεκτικότητα σε νικοτίνη 9-11 mg/ml είναι μια καλή μέση λύση αν δεν υπάρχει δυνατότητα για δοκιμή με διάφορες περιεκτικότητες. Έχω την εντύπωση πως η πλειονότητα των ατμιστών δεν καπνίζουν σκέτη VG. Νομίζω -οι παλιότεροι μπορούν να με διορθώσουν- πως τα περισσότερα υγρά της αγοράς είναι στη λογική του 80% PG και 20% VG ή κάτι σχετικό.
Δεν βρίσκω κακή ιδέα -μια και υπάρχει συμφορουμίτης που παράγει υγρά- να δημιουργηθεί ένα στάνταρ υγρό για τις ανάγκες της έρευνας. Πιθανόν κάτι που θα αντικατοπτρίζει έναν μέσο όρο της αγοράς. Σε άλλη περίπτωση θα σκεφτόμουνα κάποιο από τα μέτριας περιεκτικότητας υγρά της nobacco: είναι διαδεδομένη εταιρεία σε συσκευές ΗΤ και πολλοί -κυρίως νέοι-ατμιστές χρησιμοποιούν και τα υγρά της.
Μια κλασική ego-t μπαταρία και ατμοποιητής με μικρά τανκάκια που να αλλάζουν εύκολα (σκέφτηκα τον i-mist αλλά θα υπάρχουν και άλλες λύσεις) μπορεί να φανούν βολικά.

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 19:17 »
γιατρε αν θες πειραματοζωο 45 χρονων υπερβαρο και υγιες προς το παρον

εδω ειμαι εγω


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 19:30 »
Μόλις ολοκληρωθούν οι διαδικασίες για το πρωτόκολλο θα επικοινωνήσουμε με pm ή mail όσοι θέλουν να συμμετάσχουν.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 20:25 »
Χαμογελάω με τις θεωρίες συνωμοσίας και τα σερλοκχομίστικα σχόλια που διάβασα. Πραγματικά αξιανάγνωστα  ;D  Βγαίνει και το Νο2 στους κινηματογράφους και  αυξάνονται τα κρούσματα  :))
Ο άνθρωπος παραθέτει επιστημονικές πληροφορίες, χρησιμοποιεί επιστημονική ορολογία, αναγράφει ημερομηνίες για συνέδρια που μόνο όντας Γιατρός μπορεί να γνωρίζει αλλα η καχυποψία καχυποψία ..
Βρέθηκαν και δυο Οδοντίατροι ( ο ενας εγω) να συγχαρουμε το συνάδελφο και είναι κι αυτό αξιοπερίεργο  :D
Παιδιά, παρακληση, ορισμένοι μην παρατμίζετε γιατί φαινεται οτι προκαλεί ανεπιθύμητες ενέργειες     ;)

Αποσυνδεδεμένος jonytzav

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστε Ελευθερα Παντου..για την υγεια ολων μας!!!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 20:50 »
Μπραβο Κωστα θελουμε να ανοιξουν τα ματια ορισμενων.........
Συνεχισε,περιμενουμε απαντησεις :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 20:51 »
παιδιά ολοι ξέρετε οτι εγω τσατιζόμουν απίστευτα με τις δήθεν έρευνες που ειχαν αλους σκοπούς αυτη δεν ειναι ετσι ο άνθρωπος που την κάνει δεν ειναι προκατειλημμένος και όντως θέλει να κάνει μια σωστή έρευνα που για να λέμε την αληθια την θέλουμε ολοι οποτε οσο μπορουμε πρεπει να βοηθήσουμε σε αυτο  εγω θα λάβω μέρος και θα εξηγήσω στον γιατρο τι ακριβός γηνετε με το η τ ποσα  ιδεί υπάρχουν απο ατμοπιοιτες και υγρά και οτι άλλη πληροφορία θα χρειαστεί   εύχομαι ολα να πανε καλα και να εχει γρήγορα αποτελέσματα  και το ευχομε για ολους μας  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 20:59 »
Αυτος ειναι κι ο λογος που σταματησα να γραφω στα φορουμ....παντου υπαρχουν και κανα 2 - 3 τετοιοι....και βαρεθηκα να ασχολουμαι. Η θεραπεια ειναι μια, δεν τους δινεις σημασια

Επι του θεματος:

1. Θα συμφωνησω με τα μελη που αναφερθηκαν στην περιεκτικοτητα VG και PG . Θεωρω κι εγω οτι η μιξη 80/20 % που κυκλοφορει στο εμποριο ειναι κι η πιο διαδεδομενη. Επιπλεον , κατα την γνωμη μου θα ηταν καλυτερο να γινει με καποιο υγρο που αγοραζει μεγαλο πληθος χρηστων μελων του φορουμ. Θα δωσει κι ενα παραπανω κινητρο σε συμμετεχοντες αλλα θα αποκτησει και για μας ακομα μεγαλυτερο ενδιαφερον η ερευνα......ισως να δημιουργουσε καποιος συντονιστης μια ψηφοφορια (ενα γκαλοπ ας πουμε ) , για το πιο υγρο ειναι το γενικα πιο αποδεκτο απο τα μελη. Τελος , πιστευω οτι θα πρεπει να χρησημοποιηθει καπνικο υγρο που τουλαχιστον περιεχει μονο τις βασικες ουσιες ενος υγρου για ητ , γιατι αλλιως μετα αρχιζει και μπερδευει κι αλλο η ερευνα , κι οχι η βανιλια, κι οχι το μηλο και τα λοιπα και τα λοιπα.

2. Αν κι ατμιστης των 6 mg και μαλιστα αραιωμενο με ενεσιμο νερο κατα 10 % στα 10 ml , νομιζω κι εγω πως τα 9 mg ειναι η πιο καταλληλη περιεκτικοτητα για την ερευνα.

3. Η συσκευη κατα την γνωμη μου δεν θα παιξει και τοσο ρολο οσο το υγρο. Αντε κι η μια να εχει λιγο πεσμενα τα βολτ, αντε να βγαλει και λιγο καμενο η αλλη , ε και? Εδω μιλαμε για VG και PG που ειναι 2 τελειως διαφορετικες ουσιες και θα δωθει περισσοτερη βαση στο αν η μια συσκευη βγαζει μερικα κυβικα χιλιοστα ατμου λιγοτερα απο την αλλη?

Συγχαρητηρια Γιατρε για την πρωτοβουλια της ερευνας , μακαρι να μπορουσα να συμμετασχω αλλα ειμαι απο θεσσαλονικη . Αν τυχει κι ειμαι κατω στις ημερομηνιες της ερευνας ,θα χαρω πολυ να ειμαι κι εγω εθελοντης.

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:06 »
Αφήσαμε το ΚΤ γιατί φοβόμαστε τις επιπτώσεις που έχει …… αλλά ακόμα δεν ξέρουμε τις επιπτώσεις που έχει το ΗΤ .

Με την απλή λογική το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κάτι που βράζει να είναι το ίδιο επιβλαβές με κάτι που καίγετε , ο γιατρός δηλαδή  είπε το αυτονόητο και δεν μπορώ να καταλάβω την ανησυχία ορισμένων.

Δεν ξέρω από τεχνικά θέματα διότι γιατρός δεν είμαι , αλλά έρευνα/ες χρειάζεται να γίνει μας αρέσει δεν μας αρέσει για να δούμε τι επιπτώσεις έχει το ΗΤ , γιατί επίσης για εμένα είναι δεδομένο ότι έχει κάποιες , απλά μπορεί και εύχομαι να είναι αποδεκτές !!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7924 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 652 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 365 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8535 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297504 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9533 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios