vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

169 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Ηρακλης, michalis412, camber, Buliwyf, Doubt

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #120 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 21:14 »
Μπορείς να μας αναφέρεις περιφραστικά τους στόχους της έρευνας;
Δωσε μας μερικά ζητουμενα τα οποία θέλεις και επιθυμείς να συναχθουν από την εν λόγω έρευνα...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #121 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 21:30 »
Μπορείς να μας αναφέρεις περιφραστικά τους στόχους της έρευνας;
Δωσε μας μερικά ζητουμενα τα οποία θέλεις και επιθυμείς να συναχθουν από την εν λόγω έρευνα...


Σε προηγούμενο post έχω αναφέρει μέχρι και τον τίτλο (έτσι είναι γραμμένος στο πρωτόκολλο, μπορεί να αλλαχθεί λίγο στο τέλος αλλά το νόημα είναι ακριβώς το ίδιο).

Ο βασικός σκοπός είναι να ελέγξουξμε αν προκαλεί διαταραχές στην συστολική ή διαστολική λειτουργία της καρδιάς η πεντάλεπτη χρήση του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #122 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 23:52 »
Από την μεριά μου, να ευχαριστήσω τα δύο παιδιά που προσήλθαν σήμερα για την δοκιμή. Διαπίστωσαν από κοντά ότι δεν είμαι κάποιος πωλητής η.τ. που κάνω κακή διαφήμιση εδώ μέσα, όπως ειπώθηκε από ορισμένους. ;)


Επίσης, έτυχε να έχουμε και συνάντηση "αντίπαλων στρατοπέδων", μιας και την ώρα που βρίσκονταν εδώ τα παιδιά ήρθαν και 2 καπνιστές κ.τ. που συμμετέχουν σε άλλη μελέτη που κάνω. Το κλίμα πάντως ήταν ιδιαίτερα πολιτισμένο μεταξύ των αντιπάλων!! :))
εμεις σε ευχαριστούμε γιατρε  για την έρευνα που κάνεις και να προσθέσω οτι όπως σου είπα και απο κοντά στο λέω και δημοσίως οτι  απο μένα θα εχεις οτι βοηθια μπορώ να προσφέρω το ιδιο πιστεύω και απο το φόρουμ γιατι ολοι ενδιαφερόμαστε για τα αποτελέσματα αυτων των εξετάσεων και να θημασε οτι απαυθινεσε σε πρώην καπνιστές και οχι μη καπνιστές ολοι εμεις θεωρούμε οτι ξεφύγαμε απο τον εφιάλτη του καπνίσματος και μάλιστα πολύ εύκολα  ;) οσο για τα παιδιά που ήρθαν δεν ειναι αντίπαλοι αλλα πρώην συνκαπνιστες και μελλοντικοί συνατμιστες  ;) (  να σου πω οτι η επιφυλακτικότητα που παρατηρείς σε μεγάλο βαθμό οφείλετε σε κάτι γιατρούς τύπου  κ.  μπεχρακη  που βγαίνει στην τηλεόραση και προσβαλη την λογική μας με δηλώσεις του τύπου ο πνεύμονας φτιάχτηκε για να αναπνέει καθαρό αέρα και ξεχνάει οτι αναφέρετε σε ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ που προσπαθούν να γλυτώσουν απο το τσιγάρο και  οχι σε άτομα που απο τον καθαρό αέρα το έριξαν στο ατμισμα  αυτοι ακομα και για μοδα να το κανανε θα το εκαναν με 0 νικοτινη και δεν θα εγκλωβίζονταν στα διχτια τις οποτε μολις χαλαγε ο ατμοπιοιτις τους η η μπαταρια θα το ειχαν σταματισει  ) αυτα ειχα να πω καλη σηνεχια στην έρευνα σου γιατρέ και σε ολη την ομαδα και οταν εχεις νεα σε παρακαλούμε να μας ενημερώσεις έστω και άτυπα  :respect:

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #123 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 23:56 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #124 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 01:56 »

Θελω να πιστευω πως ειμαι ανοιχτο μυαλο, και fun της επιστημονικης μεθοδολογιας.
Επειδη  ομως γνωριζω πως λειτουργουν γενικα τα πραγματα στον πλανητη Γη εν ετη 2012, μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω πως μια ομαδα επιστημονων θα εκανε μια τετοια μελετη τσαμπα.

Αν ημουν στην Αθηνα θα λαμβανα και εγω μερος στην ερευνα, οχι τοσο για την ιδια την ερευνα (σαφεστατα και γι αυτην), αλλα για να συναντηθω με τον γιατρο και να εξακριβωσω τους λογους για τους οποιους μια ομαδα γιατρων ξαφνικα, και ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ (δηλαδη ουτε καν υπερωριες) αποφασιζει να κανει μια ερευνα για το Η.Τ.

Γιατρε μου με ολο το σεβασμο και το θαρρος που μου δινει η παρουσια σας σε αυτο το φορουμ, θα ηθελα να σας ρωτησω, την ερευνα την οποια διεξαγετε, τις επιπλεον ωρες που πρεπει να δαπανισετε, το υλικο, το ρευμα που καιτε στον υπερηχογραφο στο κατω κατω, δεν τις πληρωνει κανεις?

Αν ναι, ποιος?

Επισης θα ηθελα να ρωτησω, για λογαριασμο ποιου γινεται η ερευνα, και που ακριβως θα γνωστοποιηθει/δημοσιευτει?


Ευχαριστω
Νικος


Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #125 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 07:08 »
Θελω να πιστευω πως ειμαι ανοιχτο μυαλο, και fun της επιστημονικης μεθοδολογιας.
Επειδη  ομως γνωριζω πως λειτουργουν γενικα τα πραγματα στον πλανητη Γη εν ετη 2012, μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω πως μια ομαδα επιστημονων θα εκανε μια τετοια μελετη τσαμπα.

Αν ημουν στην Αθηνα θα λαμβανα και εγω μερος στην ερευνα, οχι τοσο για την ιδια την ερευνα (σαφεστατα και γι αυτην), αλλα για να συναντηθω με τον γιατρο και να εξακριβωσω τους λογους για τους οποιους μια ομαδα γιατρων ξαφνικα, και ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ (δηλαδη ουτε καν υπερωριες) αποφασιζει να κανει μια ερευνα για το Η.Τ.

Γιατρε μου με ολο το σεβασμο και το θαρρος που μου δινει η παρουσια σας σε αυτο το φορουμ, θα ηθελα να σας ρωτησω, την ερευνα την οποια διεξαγετε, τις επιπλεον ωρες που πρεπει να δαπανισετε, το υλικο, το ρευμα που καιτε στον υπερηχογραφο στο κατω κατω, δεν τις πληρωνει κανεις?

Αν ναι, ποιος?

Επισης θα ηθελα να ρωτησω, για λογαριασμο ποιου γινεται η ερευνα, και που ακριβως θα γνωστοποιηθει/δημοσιευτει?


Ευχαριστω
Νικος

Μπορει οντως να μην το πληρωσει κανεις. Διοτι μπορει ο κυριος Κωστας να αποσκοπει σε ιδια συμφεροντα και να τα βαζει απο την τσεπη του. Ποια ειναι αυτα; Το να βγει μια ερευνα ειτε θετικη ειτε αρνητικη προς εμας, αλλα να φανει στο συνολο του και να κανει ενα ονομα ως ερευνητης; Δεκτο.
Εμας μας ενδιαφερει ενα πραγμα. Το ποσο αληθινο θα ειναι το αποτελεσμα. Το τι αποσκοπει ο ερευνητης, μας ειναι απντελως αδιαφορο. Εμας μιας νοιαζει το αποτελεσμα, και το αν ο κυριος Κωστας θα μας το δειξει οπως ειναι η θα παιξει με αυτο αποσκοπωντας σε καποια εταιρια η συμφερον.
Μεχρι στιγμης και με βαση τα τωρα δεδομενα (και ξεκινωντας απο το οτι ηδη δυο μελη του φορουμ εγιναν ηδη "πειραματοζωα"), το να παιξει με τα δεδομενα ειναι αρκετα δυσκολο.
Εστω λοιπον οτι η ερευνα θα βγει θετικη. Εμας μας χαροποιει. Εστω οτι βγει αρνητικη. Εμας μας χαλαει. Για τι ερευνητη ειναι μια ερευνα, η οποια θα του δωσει καποια μπονους. Το τι θα κανει περεταιρω ο ερευνητης μας ειναι παγερα αδιαφορο, εμας η ερευνα μας ενδιαφερει.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #126 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 08:17 »
Καλημέρα σε όλους.
Σήμερα διάβασα για την έρευνα και θα ήθελα να γράψω ένα προβληματισμό μου.
Πρόσεξα ότι στις 13-1-2012 έρχεται ένας γιατρός (προς θεού δεν αμφισβητώ την ιδιότητά του) μας λέει ότι θέλει να κάνει κάποια έρευνα και στις 14-1-2012 την επομένη δηλαδή κάνει την έρευνα στα πρώτα δύο άτομα.
Σαν πολύ γρήγορα δεν έγιναν όλα αυτά.Δεν θέλω να πω ότι ήταν στημένα από πριν αλλά με προβληματίζει η ταχύτητα του όλου εγχειρήματος.

Εύχομαι η έρευνα να είναι αντικειμενική και να μας ανακοινωθούν τα αποτέλσματα καλά ή κακά για μας τους ατμιστές.
Επίσης για να μην ληφθούν τα λεγόμενά μου ότι είμαι αρνητικός στην έρευνα δηλώνω εθελοντής σε περίπτωση που ο γιατρός διαπιστώσει ότι χρειάζεται για τις μελέτες του και κάποιον μεγαλίτερο σε ηλικία ατμιστή (βλέπετε είμαι 54 Οκτωμβρίων) :angry_orange:

Τέλος  πάντων θα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα της έρευνας,αν και πιό πολύ αφορά τους νεώτερους σε ηλικία (βλέπετε εγώ είμαι πλέον στον κατήφορο) :wall: και το τσιγάρο ύστερα από 37 χρόνια καπνίματος ότι κακό ήταν να μου κάνει μου το έκανε ήδη.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #127 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 09:55 »
εγω παντός προσφέρθηκα να κάνω ενα τσιγάρο μετά απο 6 μίνες αποχής και το ενοω όποτε θέλει ο γιατρός κάνουμε μέτρηση και  ιδιο άτομο με τσιγάρο και του υπογράφω και χαρτί οτι το κάνω με δικιά μου θέληση και δεν με έβαλε κανένας  γενικά οτι μπορώ θα βοηθήσω

Αποσυνδεδεμένος john custom

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 10:58 »
.Εγώ κάνω Η.Τ απο της 12/12/2011 και ηδη νιωθω καλυτερα.Ουτε Φλεματα ουτε βηχας, αναπνεω καλυτερα και εχω και λεφτακια στην τσεπη μου....τωρα πως κανει κακο ενα προιον που μας κανει να νιωθουμε καλυτερα δεν μπορω να το καταλαβω!!!


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 11:16 από john custom »

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 11:04 »
plsss  john custom διορθωσε το κειμενο σου...μου βγαινουν τα ματια να σε διαβασω :o :wall: :wall: :-[
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg40649.html#msg40649

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 12:07 »
Εύχομαι η έρευνα να είναι αντικειμενική και να μας ανακοινωθούν τα αποτέλσματα καλά ή κακά για μας τους ατμιστές.
Επίσης για να μην ληφθούν τα λεγόμενά μου ότι είμαι αρνητικός στην έρευνα δηλώνω εθελοντής σε περίπτωση που ο γιατρός διαπιστώσει ότι χρειάζεται για τις μελέτες του και κάποιον μεγαλίτερο σε ηλικία ατμιστή (βλέπετε είμαι 54 Οκτωμβρίων) :angry_orange:

Τέλος  πάντων θα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα της έρευνας,αν και πιό πολύ αφορά τους νεώτερους σε ηλικία (βλέπετε εγώ είμαι πλέον στον κατήφορο) :wall: και το τσιγάρο ύστερα από 37 χρόνια καπνίματος ότι κακό ήταν να μου κάνει μου το έκανε ήδη.
[/quote]

οχι μη σκεφτεσαι ετσι! ποτε δεν ειναι αργα, ολοι μπορουν να ωφεληθουν απο τη διακοπη, νεοι, μεσηλικες και ηλικιωμένοι  :bye:

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 12:31 »
Καλά...τον atmomixani στείλαμε για "δείγμα";  :o

Με 4 X 18650, 7 τριπλές αντιστάσεις στο κεραμικό και μια φλοκάτη φιτίλια απ' όξω να τα πατάει η καμπάνα να υποθέσω;;;

Τα αποτελέσματα αναμένονται συγκλονιστικά!!!  :))

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #132 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 12:49 »
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον οποιονδήποτε θέλει να συνεχίσει να αμφιβάλλει και να αντιμετωπίζει το θέμα με καχυποψία. Όποιος έχει προαποφασίσει ότι το αποτέλεσμα πρέπει να είναι αυτό που σκέφτεται εκείνος ως πραγματικό, τότε μόνο εκείνο θα αποδεχθεί και οτιδήποτε άλλο θα το αμφισβητήσει. Είτε λέγοντας ότι πληρωθήκαμε από καπνοβιομηχανίες, είτε ότι είδαμε ξαφνικά εφιάλτες και τους αποδώσαμε στο η.τ. και αποφασίσαμε να το καταστρέψουμε, είτε με όποιο άλλο "επιχείρημα".

Η μελέτη αυτή θα πραγματοποιηθεί έτσι κι αλλιώς. Και ο σχεδιασμός υπάρχει, αν και δεν έχει αποφασιστεί οριστικά και υπάρχει ευελιξία να τροποποιηθεί. Γι'αυτό και συλλέγουμε πολλά δεδομένα (3 μελέτες ανά άτομο) ώστε να έχουμε πολλά στοιχεία και να τα αξιοποιήσουμε κατάλληλα. Όπως είπα, έχουμε και δεδομένα από μία ομάδα καπνιστών κ.τ., και θα μπορούσε να γίνει και σύγκριση εφόσον προκύψει αντίστοιχη ομάδα χρηστών η.τ. Αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι να "μαγειρέψουμε" το αποτέλεσμα, ούτε να ικανοποιήσουμε την προσωπική απορία του καθενός, αλλά να χρησιμοποιήσουμε την σωστή μεθοδολογία ώστε να είναι αποδεκτή από τον επιστημονικό κόσμο η μελέτη. Από εκεί και πέρα, κανείς δεν πρόκειται να αμφισβητήσει τα αποτελέσματα.......

Το αδιάβλητο της διαδικασίας και των αποτελεσμάτων είναι δεδομένο, όσο κι αν θέλουν κάποιοι να το αμφισβητήσουν. Απορώ πώς κάποιοι μπορούν να σκέφτονται και να υπονοούν πως χρηματοδοτούμαστε από καπνοβιομηχανίες ή άλλους τελοσπάντων "αντιπάλους" του η.τ. Κι όταν κάναμε μελέτες και κατηγορήσαμε το κανονικό τσιγάρο για άμεσες επιπτώσεις σε απόλυτα υγιείς ανθρώπους, ποιος μας χρηματοδότησε; Μήπως τότε μας χρηματοδοτούσε το η.τ.?

Κατά τα άλλα, πολλοί χρησιμοποιούν το επιχείρημα πως με το η.τ. αισθάνονται καλύτερα, υποχώρησαν συμπτώματα που είχαν λόγω του κ.τ. κλπ. Εγώ πράγματι τα πιστεύω αυτά, και δεν έχω κανένα λόγο ούτε επιχείρημα για να τα αμφισβητήσω. Είναι διαφορετικό πράγμα να λέμε πως το η.τ. είναι καλύτερο από το κανονικό, και εντελώς άλλο να λέμε ότι είναι τελείως ακίνδυνο. Το ιδανικό είναι να μην κάνεις ούτε κ.τ. ούτε η.τ. Αυτό είναι απλό και όποιος δεν θέλει να το καταλάβει είναι προκατειλημμένος. Από εκεί και πέρα, το κάπνισμα είναι μια εξαρτησιογόνος συνήθεια και σαφώς δεν είναι καθόλου απλό και εύκολο να το διακόψεις. Πιθανότατα το η.τ. να βοηθάει στη διακοπή του κανονικού καπνίσματος (π.χ. η ιταλική μελέτη, υπάρχει και η καθημερινή προσωπική σας εμπειρία), χρησιμοποιείστε το λοιπόν για να διακόψετε το κάπνισμα κ.τ. Και αφού τα καταφέρετε, σταματήστε και το η.τ. (ή τουλάχιστον προσπαθήστε το). Αυτός φαντάζομαι είναι ο σκοπός ύπαρξης του η.τ. κι όχι να λανσαριστεί ως η νέα μόδα (όπως ήταν το κ.τ. την δεκαετία του '50 και του '60). Από εκεί και πέρα, είπα και πιο πριν ότι δεν φταίει η ιατρική κοινότητα που δεν είναι αποδεκτό το η.τ.. Φταίνε οι κατασκευαστές που δεν φρόντισαν πριν το κυκλοφορήσουν να κάνουν τις μελέτες που έπρεπε. Εκμεταλλεύονται αυτό το κενό τώρα εκείνοι που χάνουν ή που θέλουν να κερδίσουν (π.χ. φορολογία, φαρμακευτικές εταιρίες κλπ) και επιτίθενται........


Και κάτι προς τον Humphrey: ποτέ δεν είναι αργά να διακόψεις το κάπνισμα. Μην ξεχνάτε πως το κ.τ. προκαλεί κυρίως οξέα στεφανιαία επεισόδια επειδή κάνει την αθηρωματική πλάκα ασταθή και μπορεί να ραγεί πιο εύκολα. Άρα, ακόμη και να έχει εκδηλώσει κάποιος στεφανιαία νόσο, η διακοπή του καπνίσματος τον βοηθάει να σταθεροποιηθούν οι πλάκες και να μην ραγούν (κάτι που οδηγεί σε έμφραγμα). Σημασία δεν έχει αν τα στεφανιαία έχουν στενώσεις, σημασία έχει αν το μυοκάρδιο είναι ζωντανό και δουλεύει και αιματώνεται επαρκώς. Άρα, δεν υπάρχει αυτό το "είναι αργά"......

Αποσυνδεδεμένος john custom

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #133 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:00 »
Δεν πιστευω οτι καποιος θα υσχιριστει οτι κανει καλο το η.τ... σιγουρα πιστευω οτι κανει λιγοτερο κακο κατα πολυ απο το Κ.Τ. βασικα εχουμε κανει μια προσπαθεια να πεταξουμε το Κ.τσιγαρο και τα καταφεραμε, μια προσπαθεια πολλων ετων και προσωπικα νιωθω οτι δεν υπαρχει ενα ιχνος επιβραβευσης στους ατμιστες που επιτελους πεταξαμε  αυτο το βασανο απο την ζωη μας. ειναι ενα βημα και αξιζει ενα μπραβο.....αλλα μην μας πηροβολουν και μας αντιμετοπιζουν οπως και πριν....ειναι αδικο!!!!

Αποσυνδεδεμένος adiohosk

  • *
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • ο καθένας με την τρέλα του
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #134 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:04 »
Σε όσουν νεοατμιστές πάντω προκαλεί μπούκωμα και σαν πνίξιμο θέλει υπομονή και μόνο άτμισμα κατεμε 6 νικοτινη για να μην πώ 0 για αρχή και βλέπουν μετά.
Οπως σε μενα καμιά φορά ταχυκαρδία αλλα αυτο είναι λόγω υπερβολικής δόσης νικ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341789 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540172 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30826 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49898 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596496 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357031 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11244 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192649 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1152 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1084 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591134 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios