vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 3 χρήστες
PsykieG, Sergios, camber

Twitter

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Nomad

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 15:59 »
Καλησπέρα σε όλους/ες.

Μη γνωρίζοντας πολλά πράγματα καθώς ατμίζω εδώ και περίπου έναν μήνα, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής, μήπως και κάποιος γνωρίζει -συμπαθάτε με αν κάνω κάτι λαθος και έπρεπε να ποστάρω αλλού.

Για τις επιπτώσεις του κανονικού καπνίσματος στην καρδιακή λειτουργία, με ενημέρωσε πλήρως ο γιατρός μου όταν, μετά απο το έμφραγμα που έπαθα πέρυσι σε ηλικία 48 ετών, διαγνώτηκα στεφανιαίος ασθενής με απόφραξη 95%, και με αποτέλεσμα να κάνω αγγειοπλαστική επέμβαση με 2 στεντ στη στεφανιαία, τα οποία έκτοτε την κρατουν ανοικτή, ενώ επίσης εκτοτε λαμβάνω αντιαιμοπεταλιακή αγωγή (Εφιεντ και σαλοσπιρ) και συμπληρωματικά αγωγή κατά της χοληστερίνης (Κρεστορ).

Πριν από το έμφραγμα, υπήρξα μανιώδης καπνιστής αφιλτρων στριφτών για πολύ μαρύ χρονικο διάστημα. Ομως ακόμα και μετά, δεν κατόρθωσα να κόψω εντελώς το κάπνισμα (αν και βελτίωσα διατροφή και συνθήκες άγχους) παρά το γύρισα σε καπνό πίπας, μειώνοντας αρκετά την ποσότητα.

Ωσπου ανακαλυψα το άτμισμα. Εδώ και εναν μήνα, ατμίζω κανονικά με συμβατικά μηχανάκια του εμπορίου και περιόρισα τον καπνό της πιπας σε 1-2 μπωλ την ημέρα. Υποθέτω πωςβ οταν τελειώσει το αποθεμα καπνού πίπας που αγορασα απο το εξωτερικο (γιατι εδώ είναι πανακριβοι) δεν θα ξανακαπνίσω, έτσι νοιώθω, το ητ με καλύπτει.

Θα ήθελα ωστόσο να ρωτήσω τον γιατρό, η αν κάποιος έχει αυτή την εξειδικευμένη γνώση, αν το άτμισμα, και ειδικότερα η νικοτίνη σε συνδυασμό με προπυλενογλυκόλη, έχουν να κάνουν με την αποφρακτική κατάσταση των αρτηριών.

Με απλά λόγια, αν υπάρχει καμιά μελέτη, αν η νικοτίνη μονη της συντελεί στην επαναστένωση των αρτηριών; Διότι έχω την εικόνα οτι το πρόβλημα οφειλόταν ιδίως στα παραγωγα του καπνού οπως η πισσα και οχι στη νικοτίνη.

Ευχαριστώ και καλά ατμίσματα σε όλους/ες.

Αποσυνδεδεμένος makhs

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:05 »
Συγνωμη φιλε αλλα νομιζω οτι εσυ συνειδητα και αμεσα νομιζω οτι προσπαθεις να καταστρεψεις το νημα του γιατρου. :angry_orange: Αν εχεις να πεις ή να αντιπαραθεσεις κατι υπαρχει το καταλληλο νημα για τις διαφωνιες μας.
Δηλαδη ο φιλος επειδη λεει την γνωμη του καταστρεφει το νημα του γιατρου? θα μου επιτρεψεις να το καταστρεψω κ εγω λιγο..
Ο τροπος γραφης κ εκφρασης μονο γιατρο δεν θυμιζουν. Και επειδη προσφατα λογω τριπλου μπαι πας του πατερα μου ειχα συνεχη επαφη με καρδιολογους και κυριως με τον χειρουργο του, δεν μπορω να φανταστω οτι αν ηθελε να κανει μια επιστημονικη ερευνα θα εψαχνε να βρει σε φορουμ ανθρωπους για την ερευνα του στις 3 η  ωρα το πρωι αναμασωντας πραγματα που με αυτο τον τροπο τα εχουν πει κ αλλοι εδω. Και κυριως κανενας σοβαρος γιατρος δεν θα το εκανε ανωνυμα.
Συγχωρεστε με αν χαλασα κ εγω το νημα του "γιατρου" αλλα δεν μου αρεσει να με θεωρουν ηλιθιο..

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:12 »
Το σχόλιο του συμφορουμίτη περι καταστροφής του νηματος δεν πηγαινε σε σχέση με το γιατρό, αλλα σε σχέση με το οτι ήταν σχόλιο που έκανε επίθεση σε άλλον συμφορουμίτη κατηγορώντας τον για "εμπόριο".

Σε αυτο που λές συμφωνώ κι εγώ, και το θέτω και εγώ ανοιχτά, νομίζω υπάρχει ενα ραντεβού για σάββατο απόγευμα με το γιατρό και κανα δυο συμφορουμίτες, περιμένω να επιστρεψουν να μας πούν τι και που και πώς είδαν οτι είδαν.
Ιδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος makhs

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:24 »
Δεν το καταλαβα οτι εννοουσε αυτο, νομιζα αναφεροταν στην διαφωνια του.
Το ξαναλεω ο τροπος που γραφει κακο διαφημιστη εταιριας η.τ. θυμιζει κ ουτε για αστειο γιατρο.
Και κατι αλλο προσεξα στο νημα.. Πολλοι οδοντιατροι προθυμοι να τον υποστηριξουν.. Και πολλοι θερμα μαλιστα..

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:25 »
γιατρέ θα μιλήσουμε αυριο και θα χαρω να σου δοσω  οτι πληροφορία  θες σχετικα με το η.τ 

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:26 »
Οπως το λεει ο alexmach ειναι φιλε makhs. Το σχολιο μου ηταν για την "καλλιτεχνικη" κατηγορια για εμποριο στο προσωπο αλλου συμφορουμιτη που ηταν τελειως Off topic και του ειπα οτι εχει να πει να το πει στο αντιστοιχο νημα για τις διαφωνιες  ;) :bye:

Τωρα αφορα τους ενδοιασμους για τον γιατρο και το τεστ, θα δειξει αυριο. Εγω προσωπικα εχω στειλει πμ και σημερα θα μου επιβεβαιωσει για το αυριανο ραντεβου. Αν παω θα γραψω τις εντυπωσεις μου σε αυτο το νημα για να τις δουν οι εθελοντες του κανονικου τεστ. :)

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:31 »
Γιατι κραζετε προκαταβολικα ? Αν ειναι αληθεια , μονο καλο θα μας κανει οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα ... Δεν χρειαζεται να αποδεικνυετε την κουτοπονηρια σας και εδω μεσα . Μια ολοκληρη ζωη δεν σας αρκει ? Αφηστε να δουμε την εξελιξη και μετα απελευθερωθειτε !!

Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:32 »
Παιδιά το να αναζητά ένας κλινικός ερευνητής υποκείμενα (απο το subject η κανονική ελληνική ορολογία είναι 'μάρτυρας΄ αλλα δεν το χρησιμοποιεί κανείς) σε μια ομάδα που σχετίζεται με το αντικείμενο είναι συνηθισμένη και αποδεκτή τακτική. Πχ αρρώστους παίρνεις απο τα νοσοκομεία, ατμιστές...ε θα πάρεις απο εκεί μου μαζεύονται οι ατμιστές :tongue_smilie: 

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:33 »
σωστός ο νάσσος. :yes:
όσο ύποπτος είναι ο γιατρός τόσο ύποπτοι είστε κι εσείς οι σέρλοκ χολμς του πληκτρολογίου.
θα πάνε κάποια άτομα από εδώ και θα δούμε τι γίνεται.
μιχάλη ατμομηχανή εσένα σ εμπιστέυομαι χαίρομαι που δήλωσες.
 

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:33 »
Συμφωνω. Αδικα τον σταυρωνουμε τον ανθρωπο τοσο νωρις

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:35 »
Και στο κατω κατω , αν ειναι παραμυθι δεν εχουμε να χασουμε απολυτως τιποτα . Αν ομως ισχυει , εχουμε να κερδισουμε ΟΛΟΙ παρα πολλα !!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:35 »
 :angel:
Peace brothers.
Μια δοκιμη θα μας πείσει όλους! μακάρι να αποδειχτούν ολα όσο διάφανα φαίνονται! Το Σάββατο είναι κοντά!

Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:41 »
Νάσσο το κόβω πολύ δύσκολο να είναι παραμύθι. Βλέπω οτι ο άνθρωπος αναφέρει τεχνικά πράγματα πολύ σχετικά με την κλινική έρευνα πχ inform consent, age mathcing, repeated measures design κα. Πιστεύω οτι σκοπός τον ατμιστών είναι να κάνουν τα υποκείμενα και να βοηθήσουν στην διευκρίνηση μερικών τεχνικών λεπτομερειών σχετικα με το ητ, οχι να είναι κομμάτι του πειραματικού σχεδιασμού. Τον άνθρωπο και το επιστημονικό του έργο θα το αξιολογήσουν κυρίως οι συνάδερφοι του διεθνώς και σε δεύτερο επίπεδο εμείς. Παντού έτσι γίνεται. 

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 17:51 »
37, 9 μήνες ατμιστής, αν είναι μόνο triplex και μέτρηση πίεσης και δεν περιλαμβάνει την λήψη κάποιου σκευάσματος (φοβάμαι τα φάρμακα:))) είμαι μέσα


Ξεκάθαρα δεν θα χορηγηθεί καμία ουσία, δεν θα γίνει λήψη αίματος ούτε κάτι άλλο επεμβατικό. Απλό και ακίνδυνο υπερηχογράφημα θα είναι, τίποτα παραπάνω.

Προς το μέλος panos που έγραψε ένα μακροσκελές και ενδιαφέρον ποστ: είναι πολύ χρήσιμα αυτά που γράφεις, αλλά εγώ θέλω να κάνω μια μελέτη πραγματιστική κι όχι θεωρητική. Τα προβλήματα που αναφέρεις με την σύσταση των υγρών και την λειτουργία της συσκευής αφορούν τους κατασκευαστές. Εμένα με ενδιαφέρει τί συμβαίνει στην πραγματικότητα κι όχι τί θα συνέβαινε θεωρητικά αν υπήρχε το τέλειο υγρό και η τέλεια συσκευή. Από εσάς περιμένω να μου πείτε ποια θεωρείται κατά γενική ομολογία η πιο αξιόπιστη συσκευή, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι υποδεέστερο και προβληματικό.
Το θέμα του PG που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό, θα το κάνουμε λοιπόν με γλυκερίνη. Όλοι θα ενημερωθούν εκ των προτέρων για το ποιο η.τ. και υγρό θα χρησιμοποιηθεί, κι όποιος θέλει θα συμμετάσχει.

Αποσυνδεδεμένος makhs

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 18:02 »
Γιατι κραζετε προκαταβολικα ? Αν ειναι αληθεια , μονο καλο θα μας κανει οποιο κι αν ειναι το αποτελεσμα ... Δεν χρειαζεται να αποδεικνυετε την κουτοπονηρια σας και εδω μεσα . Μια ολοκληρη ζωη δεν σας αρκει ? Αφηστε να δουμε την εξελιξη και μετα απελευθερωθειτε !!
Αν θεωρεις κουτοπονηρια να τρως αμασητο οτι σου σερβιρουν τοτε ναι ειμαι κουτοπονηρος. Εσυ που δεν εισαι αποθεωσε τον καθε πωλητη ή κατασκευαστη υγρων που παριστανει ή βαζει καποιον να κανει τον γιατρο συστηνωμενος ως Κωστας που δεν μπορει να πει το επωνυμο του. Και που εχει βγαλει τα συμπερασματα του πριν κανει την ερευνα. Που ολως τυχαιως ειναι  πολυ θετικα..
Και στον φιλο που ειπε πριν οτι εδω υπαρχει βαση ατμιστων για να βρει υποκειμενα σου επαναλαμβανω οτι εχωντας στο μυαλο μου την εικονα του γιατρου που χειρουργησε τον πατερα μου δεν μπορω να τον φανταστω να ψαχνει στις 3 η ωρα το πρωι σε ενα φορουμ για υποκειμενα.. Αυτα απο τον Σερλοκ Χολμς του πληκτρολογειου..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116087 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824493 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507506 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8960 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294271 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4033 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem