vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 4 χρήστες
Screamer, Blackwolf, manoslykos, kyrgiannis

Twitter

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:03 »
Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ για την πρωτοβουλία σας.
Δηλώνω την πρόθεσή μου να συμμετέχω στην έρευνά σας.
Φυσικά οτιδήποτε γνώσεις έχω σχετικά με το άτμισμα, στη διάθεσή σας.
Επίσης, βασικές πληροφορίες για το η.τ. μπορείτε να βρείτε εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2629.0.html
και για τα υγρά άτμισης εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html


Το προφίλ μου:
Ετών:42
Ατμίζω από: 2/6/2011
(κατά προτίμηση υγρά με VG βάση, 4-5mg ημερησίως, με μ.ο. νικοτίνης 9mg/ml πλέον)
Κάπνιζα για 22 χρόνια, τα τελευταία 18 στριφτά με μ.ο. ημερησίως 15 τσιγάρα (κανονικά, όχι σλιμ)
Δεν παίρνω φάρμακα.
Το κ.τ. το έχω κόψει εντελώς.

Εάν τα καταφέρω για το Σάββατο, θα σας ενημερώσω με π.μ.
Βαγγέλης.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:05 »
Πιστευω πως η ψυχρη παρουσιαση των αποτελεσματων της ερευνας, συνοδευομενα απο τα καταλληλα επιστημονικα σχολια και συμπερασματα θα επρεπε να ειναι αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος CAPTAINATMOS

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:05 »
συνχαρητηρια και απο εμενα για την προτοβουλια του γιατρου και ευχομαι και αλλοι γιατροι να ακολουθησουν το παραδειγμα του ωστε να βγουν καππια στιγμη αξιοπιστα στοιχεια ειτε θετικα ειτε αρνητικα για το η.τ. πολυ ευχαριστως θα επαιρνα μερος στην ερευνα αλλα δυστιχως ειμαι απο κρητη και ευχομαι να γινει κατι αναλογο και εδω μια και υποτιθετε οτι εχουμε το καλυτερο πανεπιστημιο ιατρικης στην ελλαδα. επισης θα ηθελα να προτεινω αν δεν βρεθει χορηγος για την ερευνα του γιατρου να κανουμε εμεις την χορηγια ειμασται αρκετα ατομα ενεργα στο φορουμ απο 1 ευρω να δωσει ο καθενας πιστευω οτι θα καλυψουμε και με το παραπανω οτι χρειαζετε για να γινει αυτη η ερευνα που θεωρω οτι ειναι το ξεκινημα ωστε σιγα σιγα να γινονται ερευνεσ σοβαρες επι του θεματος και παλι συνχαρητηρια γιατρε

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:07 »
Ειμαι 35 χρονων απολυτα υγειης και δηλωνω εθελοντης για την ερευνα. :thumpup: Επισης σου εστειλα ηδη πμ.

Αποσυνδεδεμένος aTmOsIdErOs

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
  • επεσα στην e-κοτινη...
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:09 »
η ερευνα θα γινει σε καποιο ιατρειο? και αν ναι σε ποια περιοχη?

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:10 »
Μια τελευταια ερωτηση μονο να κανω γιατι μου εχουν βγει τα ματια απο την...οθονη του τηλεφωνου.
Ειναι δυνατον οι εθελοντες να συνοδευονται απο δικο τους ιατρο-ους (δεν ξερω κ τι ειδικοτητες ειναι) ο-οι οποιοι θα ελεγχουν τα αποτελεσματα;οχι να συμμετεχουν στην διαγνωση απλα να επιβεβαιωνουν αυτο που βγαινει.φανταζομαι τα αποτελεσματα θα βγαινουν γρηγορα.
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου...
:-[

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:10 »
Μακάρι και γω να μπορούσα να πάρω μέρος σ,αυτήν την έρευνα αλλα η ηλικία μου   
( 46 ) και το ότι παίρνω καθημερινά φάρμακα για τον διαβήτη μου μάλλον δεν με κάνουν και τόσο χρήσιμο για την περίσταση. Είμαι όμως σίγουρος πως η έρευνα θα στεφθεί με απόλυτη επιτυχία !! Ένα χρόνο πριν και καπνιστης 60-70 τσιγάρων καθημερινά , δεν μπορούσα ν,ανέβω τις σκάλες δυο ορόφων !! Λαχανιαζα απίστευτα και χρειαζομουν τουλάχιστον ένα πενταλεπτο για να επανέλθει η ανάσα μου στα φυσιολογικά . Σήμερα , ένα χρόνο μετα , κάνω σχεδόν καθημερινά 4-5 χιλιόμετρα στον διάδρομο , τα δυο απ,αυτα τρέχοντας με ταχύτητα 9-10 χιλιόμετρα ! Σας εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας  :)


Καταρχάς έχω εμπειρία από φίλους ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο πράγματι βοηθάει, είτε στην διακοπή του καπνίσματος είτε στην σημαντική μείωση του.
Επίσης, να επαναλάβω πως ΟΛΟΙ μπορείτε να συμμετάσχετε σε αυτή την μελέτη, διότι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ και ανεξάρτητη από την μελέτη σύγκρισης με το κανονικό τσιγάρο σε υγιή άτομα. Οπότε, ακόμη και άνθρωποι με διαβήτη ή και καρδιοπαθείς ακόμη μπορούν να λάβουν μέρος. Μπορεί να δημιουργηθεί ικανό δείγμα ατόμων να προκύψουν περισσότερες μελέτες.........

Ήδη έχουν επικοινωνήσει μαζί μου με pm 2 άτομα για το Σάββατο, και πιθανώς να κανονιστεί ραντεβού και με τους δύο (για να μην αφήσω κάποιον παραπονεμένο).
Από εκεί και πέρα, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και την ανταπόκριση. Περιμένω να με ενημερώσετε σχετικά με τους τύπους τσιγάρων και περιεκτικότητες νικοτίνης για να δω τί θα επιλέξω τελικά!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:15 »
η ερευνα θα γινει σε καποιο ιατρειο? και αν ναι σε ποια περιοχη?



Όχι σε ιατρείο, σε νοσοκομείο.


Μια τελευταια ερωτηση μονο να κανω γιατι μου εχουν βγει τα ματια απο την...οθονη του τηλεφωνου.
Ειναι δυνατον οι εθελοντες να συνοδευονται απο δικο τους ιατρο-ους (δεν ξερω κ τι ειδικοτητες ειναι) ο-οι οποιοι θα ελεγχουν τα αποτελεσματα;οχι να συμμετεχουν στην διαγνωση απλα να επιβεβαιωνουν αυτο που βγαινει.φανταζομαι τα αποτελεσματα θα βγαινουν γρηγορα.
Συγνωμη ρε παιδια αλλα ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου...
:-[


Δεν γίνεται για τον απλούστατο λόγο ότι οι μετρήσεις θα γίνουν με offline ανάλυση σε δεύτερο χρόνο αφού κάθε μελέτη θα αποθηκεύεται σε ηλεκτρονικό αρχείο. Ο λόγος είναι πως για την αξιοπιστία της μελέτης, τα δεδομένα πρέπει να αναλυθούν από άλλον ιατρό που δεν θα γνωρίζει σε ποιον αντιστοιχεί η μελέτη και αν έχει καπνίσει ή όχι και πότε. Αυτός είναι και ο μοναδικός αποδεκτός παγκοσμίως τρόπος ανεξάρτητης και αμερόληπτης ανάλυσης των αποτελεσμάτων. Εγώ μπορώ να μετρήσω αμέσως 2-3 πράγματα αλλά δεν θα χρησιμοποιηθούν αυτές οι μετρήσεις στα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:33 »
η λυση ειναι απλη, χρησιμοποιηστε ενα eGo-T (που ειναι και το πιο διαδεδομενο) και απλα καθε φορα αλλαζετε το πιπακι με τον επομενο που θα το χρησιμοποιησει. απλη και οικονομικη λυση  ;)

Κάπως έτσι το σκέφτομαι, απλά δεν γνωρίζω μάρκες και είδη υγρών που κυκλοφορούν.
Επίσης να πω ότι απαραίτητα στη μελέτη θα πρέπει να αναφερθεί τόσο η μάρκα του τσιγάρου όσο και το υγρό που θα χρησιμοποιηθεί.

Δεν σας προλαβαίνω παιδιά!! Ευχάριστο αυτό βέβαια.....
Σε άλλες απορίες. Εγώ δεν έχω σκοπό να "μαγειρέψω" τα αποτελέσματα. Είτε προς όφελος είτε εις βάρος του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Ότι προκύψει, αυτό θα αναφερθεί. Άλλωστε, σκοπός είναι να μάθουμε τί συμβαίνει κι όχι να διαφημίσουμε ή να δυσφημίσουμε κάτι. Επίσης, όπως είπα θα γίνει πρώτα υπερηχογράφημα μετά από 2ωρη διακοπή χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Αυτό γίνεται για να αποτελεί ο καθένας τόσο το υλικό μελέτης του η.τ. όσο και το υλικό ελέγχου! Ο καθένας θα συγκρίνεται με τον εαυτό του, και συνολικά οι δύο ομάδες.

Προσωπική μου πεποίθηση είναι πως αν τα υλικά του υγρού που θα χρησιμοποιήσω είναι ακίνδυνα, τότε το μόνο που θα προκύψει είναι μια αύξηση της πίεσης και του σφυγμού. Αυτό το κάνει η νικοτίνη, και το ξέρουμε ότι το κάνουν και τα υποκατάστατα νικοτίνης, οπότε δεν χρειάζεται να αποδείξουμε κάτι που το γνωρίζουμε. Όπως είπα και πριν, δεν χρηματοδοτούμε από κανέναν (π.χ. εταιρία καπνού) οπότε δεν υπάρχει κανέναν θέμα μεροληψίας. Ο μόνος που θα μπορούσε να χρηματοδοτήσει είναι κάποιος εισαγωγέας ή έμπορος η.τ. Και πάλι όμως, η μελέτη θα διεξαχθεί με βάση τα διεθνή ιατρικά standards. Αυτό άλλωστε συμβαίνει με όλα τα ιατρικά προιόντα. Φανταστείτε όλες οι τεράστιες μελέτες που γίνονται για νέα φάρμακα και που τα χρηματοδοτούν οι ίδιες οι φαρμακευτικές εταιρίες, να έβγαζαν πάντα τα αποτελέσματα που τους βόλευαν ανεξάρτητα από τους κινδύνους που εμφανίζονταν στην πορεία......

Δεν έχω καμμία διάθεση να θάψω το η.τ. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Συμφωνώ πως μπορείς να εμφανίσεις κάτι με διαφορετικούς τρόπους προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις, αλλά εγώ έχω σκοπό να εμφανίσω την πραγματικότητα και μόνο. Άλλωστε σε μια μελέτη υπάρχει πάντα στο τελευταίο τμήμα της το discussion όπου εκεί αναφέρονται δεδομένα από την ιατρική βιβλιογραφία. Εκεί σίγουρα θα αναφερθούν οι βλαβερές επιπτώσεις του κανονικού τσιγάρου, και θα μου προκαλέσει τεράστια έκπληξη αν το η.τ. δημιουργεί αντίστοιχα προβλήματα............

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:39 »
Καλησπέρα γιατρέ.

Θα πρεπει να σταθουμε στο τι Ηλεκτρονικο Τσιγαρο θα χρησιμοποιηθει?
Η μονο στο πόση περιεκτικότητα σε νικοτίνη πρέπει να εχει?
Γιατι αν ειναι το δευτερο θα πρεπει να υπάρχει ενα συγκεκριμενο υγρο
που θα χρησιμοποιηθει σε ολους τους συμμετεχοντες για να υπάρξει
και ισαξιο αποτέλεσμα με την ιδια περιεκτικότητα σε νικοτινη και
εφόσον μπορέσει κ ερθει εις πέρας η πρώτη φαση μπορέι να επαναληφθεί
το ιδιο και χωρις νικοτίνη ετσι ωστε να υπάρξουν 2 αποτελέσματα.
Για το πρώτο καλό θα ήταν να υπήρχε ενας τυπος Η.Τ που να γινόταν η
ερευνα αυτη το οποίο και θα είναι κ πιο συγχρονο από αυτα ποθ έχουν
χρησιμοποιηθει μέχρι στιγμής σε άλλες ερευνες.
Εκτός κ αν μπορέσει κ φερει ο καθενας το δικό του άδειο κ γίνει η πληρωση του
εκει.

Μια λυση που μπορεί να προταθει θα ειναι να ετοιμάσει ο πάνος  ο οποίος είναι μέλος
του φόρουμ κ κατασκευαστης υγρών άτμισης μια παρτιδα με συγκεκριμενη περικετικότητα νικοτίνης
για την οποία θα σας παραθεσει οτι συστατικα περιέχει κ οτι πιστοποιητικο τα συνοδευει ετσι ωστε να γραφτει στα πρακτικά της ερευνας.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:48 »
Καλησπέρα γιατρέ.

Θα πρεπει να σταθουμε στο τι Ηλεκτρονικο Τσιγαρο θα χρησιμοποιηθει?
Η μονο στο πόση περιεκτικότητα σε νικοτίνη πρέπει να εχει?
Γιατι αν ειναι το δευτερο θα πρεπει να υπάρχει ενα συγκεκριμενο υγρο
που θα χρησιμοποιηθει σε ολους τους συμμετεχοντες για να υπάρξει
και ισαξιο αποτέλεσμα με την ιδια περιεκτικότητα σε νικοτινη και
εφόσον μπορέσει κ ερθει εις πέρας η πρώτη φαση μπορέι να επαναληφθεί
το ιδιο και χωρις νικοτίνη ετσι ωστε να υπάρξουν 2 αποτελέσματα.
Για το πρώτο καλό θα ήταν να υπήρχε ενας τυπος Η.Τ που να γινόταν η
ερευνα αυτη το οποίο και θα είναι κ πιο συγχρονο από αυτα ποθ έχουν
χρησιμοποιηθει μέχρι στιγμής σε άλλες ερευνες.
Εκτός κ αν μπορέσει κ φερει ο καθενας το δικό του άδειο κ γίνει η πληρωση του
εκει.

Μια λυση που μπορεί να προταθει θα ειναι να ετοιμάσει ο πάνος  ο οποίος είναι μέλος
του φόρουμ κ κατασκευαστης υγρών άτμισης μια παρτιδα με συγκεκριμενη περικετικότητα νικοτίνης
για την οποία θα σας παραθεσει οτι συστατικα περιέχει κ οτι πιστοποιητικο τα συνοδευει ετσι ωστε να γραφτει στα πρακτικά της ερευνας.


Πρέπει να είναι συγκεκριμένος τύπος τσιγάρου και συγκεκριμένο υγρό, το ίδιο για όλους. Όπως είπα, αυτό θα είναι το καλύτερο και θα αλλάξει μόνο αν υπάρξει θέμα προμήθειάς του λόγω κωλύματος της επιτροπής ηθικής. Αν δεν εγκριθεί αυτό, τότε θα πάμε στη λύση της χρήσης από τον καθένα του τσιγάρου που χρησιμοποιεί.

Το τελευταίο είναι ενδιαφέρον, απλά να τονίσω ότι σκοπεύω να χρησιμοποιηθεί μια μέση ποσότητα νικοτίνης σε σχέση με τα επίπεδα που κυκλοφορούν στο εμπόριο (και που δεν τα ξέρω). Πάντως, μην ανησυχείτε ιδιαίτερα για την νικοτίνη, μελέτες σύγκρισης κανονικού τσιγάρου και σκέτης νικοτίνης έχουν δείξει ότι ελάχιστες είναι οι επιπτώσεις της νικοτίνης στις παραμέτρους που μετράω σε αντίθεση με τις επιπτώσεις του κανονικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:57 »
οι περιεκτικότητες ειναι
0mg ανα ml
6mg ανα ml
9mg ανα ml
12mg ανα ml
18mg ανα ml
26mg ανα ml
38mg ανα ml

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:00 »
Τα πάνω από 18 χρησιμοποιούνται από ελάχιστους και συνήθως αγοράζονται για να αραιωθούν σε κατώτερες περιεκτικότητες.
Μια μέση τιμή είναι κοντά στα 11 mg κατά τη γνώμη μου.

Επίσης αν χρησιμοποιηθεί από όλους ένα η.τ. που θα αλλάζουν πιπάκια, όπως αναφέρθηκε, αν η έρευνα γίνει την ίδια μέρα (συνεχόμενα στη σειρά) μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα υπερθέρμανσης ή κακής τροφοδοσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:05 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:14 »
Πιστευω οτι θα ηταν καλο να χρησημοποιηθουν 3 group ατμιστων με διαφορετικες περιεκτικοτητες 1)με 0Mg 2)με 12 και 3) με 24Μg και 3 διαφορετικες μετρησεις στα ιδια group αλλα με ολες τις περιεκτηκοτητες για καλυτερα αποτελεσματα.
Επισης για ακομα πιο αναλυτικα αποτελεσματα καλο θα ηταν να χρησημοποιηθουν και 3 διαφορετικες κατηγοριες υγρων 1)Γλυκολη 2)Γλυκολη/Προπυλενογλυκολη 3)Προπυλενογλυκολη αλλα αυτο θα εκτοξευσει τον αριθμο των μετρησεων.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 03:28 »
ο...κακος. ..ξαναχτυπα.
στο αρχικο ποστ εγραφες οτι οι εθελοντες θα δηλωσουν γραπτως οτι δεν παιρνουν φαρμακα η πασχουν απο ασθενειες.με την τροποποιηση εξαφανιστηκε κ μπορουν να δηλωσουν συμμετοχη ολοι.
στο αρχικο ποστ με εντονα γραμματα ειναι δηλωμενη η ανεξαρτητη ερευνα χωρις χορηγους.σε αλλο ποστ οτι ειναι ευπροσδεχτοι (δεν αναφερομαι στην χρηση ητ κ υγρων).
ας ελπισω οτι το σαββατιατικο απογευματικο τεστ δεν θα ειναι το ιδιο με το κανονικο.Εξετασεις πρωι αδειο στομαχι κλπ κλπ.
Τελειωνοντας:Της νυχτας τα καμωματα τα βλεπει η μερα κ γελα.
Μακαρι να βγω λαθος κ να ζηταω μια μερα συγνωμη σε ολα τα θεματα του φορουμ.
προτιμω τυρι Τρικκη με 9% λιπαρα. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem