vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 7 χρήστες
Barbapaidi, Tem, Milarepa, Mimhsdr, Eternal, Aoratix, antre

Twitter

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:36 »
εγω που ειμαι καχυποπτος κ για να μου φυγει η αμφιβολια οτι ισως ειναι καποιος που σπαει πλακα (χωρις να θελω να μειωσω τον ανθρωπο προς Θεου) ειναι ευκολο να δωσει στοιχεια επικοινωνιας στον διαχειρηστη;Τουλαχιστον να ξερω οτι οντως ισχυει αυτο.
Επαναλαμβανω δεν θελω να μειωσω τον ανθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:38 »
Ευχαριστούμε!!!

Κρατάμε την τελευταία πρόταση από έναν ειδικό που
έχει το θάρρος της γνώμης του !!!



Γνωρίζετε πολύ καλά το ανήθικο σχετικά με το να απαγορεύεις ξαφνικά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ενώ επιτρέπεις τα κανονικά, και ταυτόχρονα δημοσιεύεις πόσο επικίνδυνα είναι τα κανονικά. Αυτά κάνει η σημερινή κοινωνία του χρήματος, οι φόροι είναι τεράστιοι στα τσιγάρα με προφανή οφέλη στο κράτος. Από εκεί και πέρα, ποιος μπορεί να πει ότι ένα περιεχόμενο που δεν ξέρουμε (το υγρό των ηλεκτρονικών τσιγάρων) μπορεί να είναι χειρότερο από περιεχόμενο που ήδη ξέρουμε ότι είναι καταστρεπτικό (το περιεχόμενο του καπνού των κανονικών τσιγάρων). Από εκεί και πέρα υπάρχουν προφανή ζητήματα, π.χ. η καύση του καπνού είναι σίγουρο ότι θα δημιουργήσει περισσότερες επικίνδυνες χημικές ενώσεις από ότι η ατμοποίηση (οτιδήποτε κι αν ατμοποιείται).


Το mail μου είναι ανοιχτό στο φόρουμ και μπορεί όποιος θέλει να μου στείλει ότι θεωρεί χρήσιμο. Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε υπόψιν σας κάποια ιατρική μελέτη για το αν το ηλεκτρονικό τσιγάρο βοηθάει στην διακοπή του καπνίσματος. Έχει δημοσιευτεί μια μελέτη από την Ιταλία με τίτλο: Effect of an electronic nicotine delivery device (e-Cigarette) on smoking reduction and cessation: a prospective 6-month pilot study
Θα την βρείτε ολόκληρη (κι όχι μόνο την περίληψη) εδώ: http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1471-2458-11-786.pdf

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:40 »
@ urahara Αναφέρθηκε παραπάνω ότι υπάρχουν ήδη μελέτες σε καπνιστές με τις οποίες μπορούν να γίνουν συγκρίσεις αν βρεθεί το ηλικιακό γκρουπ που αναφέρθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:44 »
εγω που ειμαι καχυποπτος κ για να μου φυγει η αμφιβολια οτι ισως ειναι καποιος που σπαει πλακα (χωρις να θελω να μειωσω τον ανθρωπο προς Θεου) ειναι ευκολο να δωσει στοιχεια επικοινωνιας στον διαχειρηστη;Τουλαχιστον να ξερω οτι οντως ισχυει αυτο.
Επαναλαμβανω δεν θελω να μειωσω τον ανθρωπο.


Μην ανησυχείς, δεν παρεξηγούμαι....... ;)
Τα στοιχεία μου όπως και του νοσοκομείου που θα γίνει η μελέτη θα τα δώσω δημόσια στο φόρουμ όταν εγκριθεί το πρωτόκολλο της μελέτης από την επιτροπή ηθικής και δεοντολογίας. Από εκεί και πέρα, είναι πολύ εύκολο να το επιβεβαιώσει ο πρώτος που θα έρθει να κάνουμε την μελέτη.
Επίσης, όποιος μπορεί το Σάββατο το απόγευμα να έρθει για να κάνουμε μια δοκιμαστική μελέτη, είναι ευπρόσδεκτος. Επειδή δεν υπάρχει ακόμη επίσημα πρωτόκολλο μελέτης, δεν θα ήθελα να πω τα στοιχεία δημόσια, αλλά ανεπισήμως θα μπορούσε κάποιος να έρθει Σάββατο απόγευμα να κάνουμε μια δοκιμή (θα κάνω και κάποιον άλλον αλλά εκείνος είναι προσωπικό του νοσοκομείου οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με δεοντολογία κλπ).

Όποιος θέλει ας μου στείλει  pm. Επαναλαμβάνω, να είναι χρήστης νικοτίνης και να μην καπνίζει καθόλου συμβατικά τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:44 »
το διαβασα ατμε αλλα
α. δεν εχει σημασια αν υπαρχουν αλλα πως θα δημοσιευτουν τα αποτελεσματα..αν ειναι.μια ερευνα συγκρισης η' μια ερευνα που να δειχνει ποσο επιρεαζει το η.τ. την καρδιακη λειτουργια.. ειναι θεμα επικοινωνιακο και θα το νιωσουμε μετα
β.θα ειναι προτιμοτερο να υπαρχει συγκριση και με τις αλλες συσκευες παροχης νικοτινης που προτινονται απο.γιατρους,εοφ και κρατος..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:45 »
Συγχαρητἠρια. Κάθε αντικειμενική έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολύτιμη.
Αν η ηλικία μου (41 ετών) δεν υπερβαίνει τα όρια που θεωρείτε κατάλληλα, δηλώνω εθελοντής.

Καταλαβαίνω πως δεν μπορούμε να καθορίσουμε το πώς θα δημοσιοποιηθεί οποιαδήποτε έρευνα, αλλά είναι χρήσιμο να γίνεται γνωστό πως το ΗΤ είναι λύση που χρησιμοποιούν "πρώην" καπνιστές για να μειώσουν την βλάβη στην υγεία τους και όχι μη-καπνιστές που αποφάσισαν να ρουφούν ατμό με νικοτίνη.
Αν υπάρχει αυτἠ η μείωση και πόση είναι, αποτελεί το βασικό ερώτημα για τους υπάρχοντες και επίδοξους χρήστες των ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:49 »
Νομιζω πως ο ορος για μη χρηση ΚΤ αφορα την τωρινη πραγματικοτητα του ατμιστη και οχι το καπνιστικο παρελθον του.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:49 »
Καταλαβαίνω πως δεν μπορούμε να καθορίσουμε το πώς θα δημοσιοποιηθεί οποιαδήποτε έρευνα, αλλά είναι χρήσιμο να γίνεται γνωστό πως το ΗΤ είναι λύση που χρησιμοποιούν "πρώην" καπνιστές για να μειώσουν την βλάβη στην υγεία τους και όχι μη-καπνιστές που αποφάσισαν να ρουφούν ατμό με νικοτίνη.
Αν υπάρχει αυτἠ η μείωση και πόση είναι, αποτελεί το βασικό ερώτημα για τους υπάρχοντες και επίδοξους χρήστες των ΗΤ.
Αυτο ειναι το.πιο σημαντικο απο ολα..

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:49 »
Η έρευνα που αναφέρθηκε σχετικά με τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου και τη διακοπή του καπνίσματος, είναι ήδη γνωστή στους ατμιστές μιας και δημοσιεύτηκε στο φόρουμ μας πριν δυο μήνες περίπου:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg135291.html#msg135291
Αν και διαβάζοντας τις αυτοπαρουσιάσεις μελών στο φόρουμ μας και το θέμα για τη βελτίωση της υγείας που παρατήρησαν τα μέλη που αντικατέστησαν το κ.τ. με η.τ. μας το έχουν δείξει καιρό πριν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:51 »
Στο δειγματολογιο σας θα υπαρχουν ατομα οπου ατμιζουν με διαφορετικες περιεκτικοτητες σε νικοτηνη υγρα.Θεωρειτε οτι δεν υπαρχει προβλημα πχ εγω που εχω συνηθισει να ατμιζω στα 9mg, για τις αναγκες του πειραματος να κανω 16mg ή το αντιστροφο?Ρωταω μηπως επηρεαστουν οι μετρησεις σας


Όχι, αυτό που λες δεν θα επηρεάσει τις μετρήσεις, θα χρησιμοποιηθούν όμως τα στοιχεία για την χρήση υγρού που κάνεις στην καθημερινότητα. Αντίθετα, θα υπάρχει μεγάλη σποραδικότητα τιμών αν ο καθένας κάνει διαφορετικά ήδη υγρού κατά την διάρκεια της μελέτης. Π.χ. για κανονικό τσιγάρο, οι μελέτες που έχουν γίνει παγκοσμίως (και που έκανα κι εγώ) χρησιμοποιούν πάντα την ίδια μάρκα τσιγάρων σε όλα τα άτομα που συμμετέχουν στη μελέτη. Άσχετα αν στην καθημερινότητά τους έκαναν άλλες μάρκες ο καθένας.

Αν τώρα μπλεχτεί το θέμα την προμήθειας ηλεκτρονικού τσιγάρου από εμάς για την μελέτη, τότε θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω το τσιγάρο του καθενός από τους συμμετέχοντες. Το ιδανικό πάντως θα ήταν να κάνουν όλοι 1 συγκεκριμένο τύπο!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:55 »
Συγχαρητἠρια. Κάθε αντικειμενική έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολύτιμη.
Αν η ηλικία μου (41 ετών) δεν υπερβαίνει τα όρια που θεωρείτε κατάλληλα, δηλώνω εθελοντής.

Καταλαβαίνω πως δεν μπορούμε να καθορίσουμε το πώς θα δημοσιοποιηθεί οποιαδήποτε έρευνα, αλλά είναι χρήσιμο να γίνεται γνωστό πως το ΗΤ είναι λύση που χρησιμοποιούν "πρώην" καπνιστές για να μειώσουν την βλάβη στην υγεία τους και όχι μη-καπνιστές που αποφάσισαν να ρουφούν ατμό με νικοτίνη.
Αν υπάρχει αυτἠ η μείωση και πόση είναι, αποτελεί το βασικό ερώτημα για τους υπάρχοντες και επίδοξους χρήστες των ΗΤ.



Ακριβώς, και αυτή είναι η παγίδα! Οι τύποι του ΕΟΦ χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν να απευθύνεται σε μη καπνιστές, ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική!! Εγώ δεν είδα πουθενά και κανέναν να το προτείνει σε κάποιον που δεν καπνίζει! Αλλά υπάρχουν πολλά οικονομικά συμφέροντα πίσω από αυτό.........
Σε αυτό που λες για την βελτίωση των μη καπνιστών, χρειάζονται 2 ομογενοποιημένες ομάδες για την σύγκριση κανονικού και ηλεκτρονικού τσιγάρου, όπως προείπα. Αν προκύψει αυτό, τότε θα το προχωρήσω γιατί έχω ήδη πάρα πολλά δεδομένα σε καπνιστές.
Από εκεί και πέρα, όλοι ανεξαρτήτως ηλικίας και προβλημάτων υγείας μπορείτε να συμμετάσχετε. Απλά από όλους τους συμμετέχοντες θα διαλέξω εκείνους που ταιριάζουν στην ομάδα καπνιστών που ήδη έχω μελετήσει, και θα γίνει δεύτερη μελέτη με απευθείας σύγκριση!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 01:58 »
Νομιζω πως ο ορος για μη χρηση ΚΤ αφορα την τωρινη πραγματικοτητα του ατμιστη και οχι το καπνιστικο παρελθον του.
Ναι, βέβαια.
Το σχόλιό μου αφορούσε την κουβέντα για το πώς έχουν παρουσιαστεί κάποιες έρευνες: με τρόπο που δεν ωφελούν τον μέσο ατμιστή που βρήκε διέξοδο από το κανονικό τσιγάρο ή τον καπνιστή που ενδιαφέρεται αλλά αποθαρρύνεται.

Η έρευνα που αναφέρθηκε σχετικά με τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου και τη διακοπή του καπνίσματος, είναι ήδη γνωστή στους ατμιστές μιας και δημοσιεύτηκε στο φόρουμ μας πριν δυο μήνες περίπου:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg135291.html#msg135291
Αν και διαβάζοντας τις αυτοπαρουσιάσεις μελών στο φόρουμ μας και το θέμα για τη βελτίωση της υγείας που παρατήρησαν τα μέλη που αντικατέστησαν το κ.τ. με η.τ. μας το έχουν δείξει καιρό πριν αυτό.
Γι αυτό και είμαστε εδώ και χαρούμενοι που ατμίζουμε! Νομίζω, όμως, οτι συμφωνούμε όλοι πως υπάρχουν πολλά ερωτηματικά ακόμα και μεγάλη ανάγκη για σοβαρές έρευνες.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:00 »
Μακάρι και γω να μπορούσα να πάρω μέρος σ,αυτήν την έρευνα αλλα η ηλικία μου   
( 46 ) και το ότι παίρνω καθημερινά φάρμακα για τον διαβήτη μου μάλλον δεν με κάνουν και τόσο χρήσιμο για την περίσταση. Είμαι όμως σίγουρος πως η έρευνα θα στεφθεί με απόλυτη επιτυχία !! Ένα χρόνο πριν και καπνιστης 60-70 τσιγάρων καθημερινά , δεν μπορούσα ν,ανέβω τις σκάλες δυο ορόφων !! Λαχανιαζα απίστευτα και χρειαζομουν τουλάχιστον ένα πενταλεπτο για να επανέλθει η ανάσα μου στα φυσιολογικά . Σήμερα , ένα χρόνο μετα , κάνω σχεδόν καθημερινά 4-5 χιλιόμετρα στον διάδρομο , τα δυο απ,αυτα τρέχοντας με ταχύτητα 9-10 χιλιόμετρα ! Σας εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας  :)

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:01 »

Αν τώρα μπλεχτεί το θέμα την προμήθειας ηλεκτρονικού τσιγάρου από εμάς για την μελέτη, τότε θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω το τσιγάρο του καθενός από τους συμμετέχοντες. Το ιδανικό πάντως θα ήταν να κάνουν όλοι 1 συγκεκριμένο τύπο!

η λυση ειναι απλη, χρησιμοποιηστε ενα eGo-T (που ειναι και το πιο διαδεδομενο) και απλα καθε φορα αλλαζετε το πιπακι με τον επομενο που θα το χρησιμοποιησει. απλη και οικονομικη λυση  ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 02:02 »
Σε αυτό που λες για την βελτίωση των μη καπνιστών, χρειάζονται 2 ομογενοποιημένες ομάδες για την σύγκριση κανονικού και ηλεκτρονικού τσιγάρου, όπως προείπα. Αν προκύψει αυτό, τότε θα το προχωρήσω γιατί έχω ήδη πάρα πολλά δεδομένα σε καπνιστές.
Από εκεί και πέρα, όλοι ανεξαρτήτως ηλικίας και προβλημάτων υγείας μπορείτε να συμμετάσχετε. Απλά από όλους τους συμμετέχοντες θα διαλέξω εκείνους που ταιριάζουν στην ομάδα καπνιστών που ήδη έχω μελετήσει, και θα γίνει δεύτερη μελέτη με απευθείας σύγκριση!!

Μακάρι να προκύψει και συγκριτική έρευνα, λοιπόν!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 813 152216 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 21:57
από Barbapaidi
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2334 241374 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 20:54
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291439 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 820 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566078 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760556 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3334 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12842 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis