vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

340 επισκέπτες, 0 χρήστες

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 13:08 »
Όποιος τα ψύρισε πάντως την πάτησε...δε λένε νομίζω καθόλου σα γεύση!  :))

Σήμερα ήταν και η δική μου σειρά να δανείσω για μισή ώρα το κορμί μου στην επιστήμη! 
Ήταν πολύ όμορφη εμπειρία που νομίζω αξίζει κανείς να έχει. Και για προσωπικό έλεγχο αλλά και για να βοηθήσει σε μια προσπάθεια που νομίζω μόνο θετικά συμπεράσματα μπορεί να βγάλει για το άτμισμα σε σχέση με το κάπνισμα.

Χάρηκα πολύ που γνώρισα τον Κώστα από κοντά και τον ευχαριστώ πολύ για το πόσο εξυπηρετικός και ευχάριστος ήταν και για την υπομονή του να μου εξηγεί όλα όσα τον ρώτησα.
Για μένα αυτή η επίσκεψη και τα συμπεράσματα που έβγαλα ήταν η χαριστική βολή στο κανονικό τσιγάρο.
Ούτε για αστείο δε θα σκεφτώ να το ξανακουμπήσω και πλέον αισθάνομαι ότι έχω σοβαρές αποδείξεις ότι η επιλογή του ατμού είναι ένα σημαντικό δώρο που έκανα στην καρδιά μου πέρα από τους πνεύμονες μου που το νιώθω όπως το νιώθουμε όλοι!  :thumpup:

Θα σας πρότεινα ανεπιφύλακτα όσοι βρείτε το χρόνο να συμμετάσχετε μια και θα μπορεί να σας δεχτεί και αύριο Κυριακή.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 19:56 »
Κώστα, χάρηκα πολύ για την γνωριμία! Όλα ήταν άψογα και σου εύχομαι να καταφέρεις τελικά να παρουσιάσεις την δουλειά σου.
Το μοναδικό μου παράπονο, ήταν το υγρό της δοκιμής  :shock_sick_02: :shock_sick_02: Τι ποντικοζούμι ήταν αυτό...... :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:11 »
Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που ήρθαν σήμερα (5 τον αριθμό). Αρκετά κουραστικό για μένα (και που να αρχίσει και η ανάλυση των δεδομένων) αλλά η ευχάριστη παρέα όλων και η κουβεντούλα βοηθάει να μην καταλαβαίνω πως περνάει η ώρα.  :thumpup:
Η αυριανή μέρα θα κρίνει αν θα μπορέσουμε να προλάβουμε να στείλουμε τα στοιχεία για το συνέδριο.


Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:17 »
αντε μακαρι να προλαβετε...

ακους εκει να σου φανε τα υγρα ... τι αλλο θα ακουσουμε..

Ερωτηση..
αν προλαβετε ποτε θα δημοσιευτει ? και αν δεν προλαβετε θα καθυστερησει πολυ η δημοσιευση ?

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:22 »
καλη επιτυχια να ευχηθω και....
περιμενουμε κι εμεις τ αποτελεσματα  :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:48 »
αντε μακαρι να προλαβετε...

ακους εκει να σου φανε τα υγρα ... τι αλλο θα ακουσουμε..

Ερωτηση..
αν προλαβετε ποτε θα δημοσιευτει ? και αν δεν προλαβετε θα καθυστερησει πολυ η δημοσιευση ?


Αν προλάβουμε και γίνει δεκτή, θα παρουσιαστεί στο Πανευρωπαικό Συνέδριο Καρδιολογίας 25-29 Αυγούστου. Αν δεν κάνω λάθος το abstract (η περίληψη) δημοσιεύεται και σε ειδικό τεύχος του European Heart Journal. Αλλά μέχρι τότε πιστεύουμε ότι θα έχουμε ολοκληρώσει όλη την μελέτη και θα την έχουμε στείλει για δημοσίευση σε μεγάλο περιοδικό.
Να ξέρετε πάντως ότι οι δημοσιεύσεις σε ιατρικά περιοδικά αργούν πάρα πολύ. Π.χ. έχω στείλει από το Δεκέμβριο μια εργασία στο European Journal of Preventive Cardiology και ακόμη δεν έχει γίνει reviewing. Μέχρι να γίνει, να σου στείλουν παρατηρήσεις για να κάνεις διορθώσεις κλπ, περνάνε αρκετοί μήνες πολλές φορές.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 16:36 »
Δυστυχώς λόγω υπηρεσιακών αναγκών, δεν θα μπορέσω να είμαι απόψε στην έρευνα.
Εάν υπάρχει περίπτωση για αύριο, ελπίζω να μην υπάρχουν πάλι πορείες κλπ, θα ηθελα να συμμετασχω στην έρευνα αύριο την ίδια ώρα.
Ευχαριστώ Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 17:26 »
Το παρόν νήμα αφορά την έρευνα του τίτλου, που είναι σε εξέλιξη.

Ας σεβαστούμε την πρωτοποριακή επιστημονική πρωτοβουλία του γιατρού/συν-φορουμίτη kfarsal, κρατώντας το καθαρό από off topic μηνύματα.

Παρακαλώ να μείνετε στο θέμα.

Απ'το συντονισμό του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2012, 21:29 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 21:01 »
Να ευχαριστήσω τα παιδιά που προσήλθαν σήμερα και κυρίως να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη που δεν μπορέσαμε να κάνουμε την μελέτη σε 2 παιδιά-μέλη του φόρουμ εδώ.

Δυστυχώς, μια σοβαρότατη επιπλοκή (εγκεφαλική αιμορραγία και κώμα) που είχε ένας ασθενής της κλινικής με ανάγκασε να βρίσκομαι για πολύ ώρα συνεχώς πάνω του. Έτσι, ενώ τα παιδιά ήρθαν δεν κατάφερα να βρω χρόνο να προχωρήσουμε. Ζητάω συγγνώμη που ταλαιπωρήθηκαν με κακές καιρικές συνθήκες και τελικά δεν προχωρήσαμε. Συγγνώμη κι από άλλα παιδιά που παρόλο που ήρθαν και προχωρήσαμε στη μελέτη δεν είχα τον χρόνο να κουβεντιάσουμε περισσότερο και να γνωριστούμε καλύτερα.

Στα της δημοσίευσης, έχουμε καταφέρει να μαζέψουμε 23 άτομα μέχρι σήμερα, ικανοποιώντας έτσι και με το παραπάνω τον αριθμό-στόχο που είχαμε θέσει για να στείλουμε τα στοιχεία στο Πανευρωπαικό Συνέδριο. Βέβαια, δεν μπορούν να αξιοποιηθούν όλες οι μελέτες (για λόγους ποιότητας εικόνων ή παθολογικών ευρημάτων) παρόλα αυτά σίγουρα μας φτάνουν για να κάνουμε την σύγκριση με αντίστοιχο αριθμό καπνιστών. Θα γίνει αγώνας δρόμου να αναλυθούν οι μελέτες των τελευταίων 2 ημερών ώστε να μπορέσουμε να ετοιμάσουμε την ανακοίνωση για την Τρίτη.
Από εκεί και πέρα, συνεχίζουμε κανονικά το πρόγραμμα της μελέτης, έχοντας ως στόχο να συμπληρώσουμε τα 30+ άτομα. Διότι πέρα από τα συνέδρια, σκοπός είναι να φτάσουμε το παραπάνω δείγμα ώστε να στείλουμε και δημοσίευση σε ξένο ιατρικό περιοδικό. Οπότε, θα ανακοινώσω την επόμενη ημερομηνία εφημερίας για να προσέλθει όποιος θέλει.


Για άλλη μια φορά, ειλικρινά συγγνώμη από όσους δεν κατάφερα να δω σήμερα και από όσους είδα πολύ γρήγορα και δεν είχα χρόνο να μιλήσουμε περισσότερο και να ανταλλάξουμε απόψεις.......

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 21:04 »
Καλη δυναμη κ καλη συνεχεια Γιατρε !!! προσωπικα ευχαριστω για την εξεταση και ηταν χαρα μου που συμμετειχα !!!

και προχωρα γερα με το η.τ. θα το ευχαριστηθεις !!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 21:07 »
Α ναι, επίσης ως νέος ατμιστής κι εγώ, να ευχαριστήσω τα παιδιά που μου άφησαν κάμποσα ml υγρά ατμίσματος σήμερα για να μπω στο πνεύμα (και να σταματήσω τον παροξυσμό ασταμάτητου βήχα που μου προκαλεί η PG των υγρών που είχα προμηθευτεί). :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 21:10 »
Μπραβο Κωστα τελικα σε πεισαμε!  :thumpup:
Με υγρα απο VG νομιζω οτι θα το ευχαριστηθεις καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος Στράτος

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 21:45 »



Και για να γελάσουμε και λίγο, σήμερα μου έκλεψαν τα 2 μπουκαλάκια υγρό Nobacco που είχα στο παλτό μου για την μελέτη που κάνουμε! :o :wall:  Ε Λ Ε Ο Σ...................


δάκτυλος καπνοβιομηχανιας........ :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος oasis21

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 22:23 »
να ευχαριστησω απο μερος μου το κωστα ηταν χαρα μου να συμετεχω και εγω στην ερευνα και να του ευχηθω καλη συνεχεια..

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουαρίου 13, 2012, 10:04 »
Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τον Κώστα και τις κοπέλες του κέντρου που με την ευχάριστη διάθεση την φιλικότητα και την ευγένεια τους με έκαναν να νοιώσω κάτι παραπάνω από άνετα.

ΥΓ
Ο Κώστας εκτός από καλός στη δουλειά του είναι και ένα πολύ καλό παιδί.
Τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις χρήσιμες συμβουλές του πάνω σε θέματα υγείας που με απασχολούν.

Κώστα, για να μαλακώσει ο λαιμός σου μόνο VG.
Ελπίζω να έχεις ήδη προμηθευτεί.. :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2012, 15:06 από Drakos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206234 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540902 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios