vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 4 χρήστες
lagoudakis, gfilip, maprix, antiklitos140

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #960 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 21:36 »
παιδια οτιδηποτε ερχεται απο ΕΕ Δεν ειχε και δεν θα εχει προβλημα, οτιδηποτε ερχεται εκτος ΕΕ ειδικα τα υγρα, θα εχουν το προβλημα που ειχαν παντα, δεν εχει αλαξει κατι :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #961 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 21:39 »
Ναι απλά η inawera.com απο οτι ξέρω είναι πολωνικό ή κάνω λάθος ???

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #962 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 21:40 »
Δηλαδή εγώ αν παραγγέιλλω ένα κουτί με φίλτρα ένα κουτί με ατμό ένα κουτί με μπαταριές και ένα κουτί με φορτιστές  λέτε να έχω πρόβλημα ? Πάντα εκτός Ε.Ε μιλώ

Αποσυνδεδεμένος crimson_skorpio

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #963 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 21:45 »
Οχι γιατι υπαγονται στις ηλεκτρονικες συσκευες.
Απλα πρεπει να εχουν πιστοποιηση CE και ROHS

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #964 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 21:48 »
Και τα ολόκληρα πακέτα Η.Τ που έρχονται εκτός Ε.Ε έχουν CE και ROHS . Τι εννοείς ?

Αποσυνδεδεμένος crimson_skorpio

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #965 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 21:59 »
Εννοω οτι εφοσον το οποιοδηποτε προιον πληρει τις προυποθεσεις που εχει θεσει η ευρωπαικη ενωση περναει κανονικα απο τα τελωνια μας.
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο εισαγεται ως ηλεκτρονικη συσκευη πχ,τηλεοραση,κινητο κτλ.
Τα περιφεριακα του μπαταριες,ατμοποιητες ερχονται ως αναλωσιμα ανταλακτικα.
Μεχρι τωρα που μιλαμε αυτο ισχυει.Τωρα απο δευτερα εαν αλλαξει κατι.. Που δεν το βλεπω.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #966 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:00 »

Ισχύει κάτι τέτοιο  ?

Γνωρίζει κάποιος αν μπλοκάρουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στο τελώνιο ?????

Προφανώς αντιμετωπίζει πρόβλημα σαν κατάστημα(Ovale), σαν ιδιώτης θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #967 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:04 »
Απλά κάνουμε ομαδικές παραγγελίες στη δουλεία . Βασικά όσο για τα ovale δε νομίζω να έχουν πρόβλημα γιατί από ότι ξέρω εισάγονται από Ιταλία και μετά Ελλάδα

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:06
Προφανώς αντιμετωπίζει πρόβλημα σαν κατάστημα(Ovale), σαν ιδιώτης θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα

Απλά κάνουμε ομαδικές παραγγελίες στη δουλεία . Βασικά όσο για τα ovale δε νομίζω να έχουν πρόβλημα γιατί από ότι ξέρω εισάγονται από Ιταλία και μετά Ελλάδα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:06 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος spookys

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #968 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:17 »
τελικά απο ότι κατάλαβα το κ.τ θα επιτρέπετε παντού και θα απαγορεύετε το η.τ. Επίσης με διαταγή του ΕΟΦ το κ.τ χορηγείτε ώς φάρμακο για την οριστική διακοπή του η.τ

 :))   +1

Ναι απλά η inawera.com απο οτι ξέρω είναι πολωνικό ή κάνω λάθος ???

Ναι, φίλε μου. Πολονόφσκι !! (Ε.Ε.)

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #969 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:21 »
:))   +1

Ναι, φίλε μου. Πολονόφσκι !! (Ε.Ε.)

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa  :thumpup: :thumpup: :thumpup: καλό

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #970 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:36 »
Βασικά όσο για τα ovale δε νομίζω να έχουν πρόβλημα γιατί από ότι ξέρω εισάγονται από Ιταλία και μετά Ελλάδα

τι να πω? ??? ??? αυτά που μου είπαν λέω.
Όλοι τελικά είναι στο μπέρδεμα, φαντάζομαι με το νέο έτος ότι θα ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο γενικά!
Υπομονή κ τρεζολύ :dance3:

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #971 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:37 »
Εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ 9/12/11 σελ 26 της Μαρθας Καϊτανιδη

"Στοπ στα ηλεκτρονικα τσιγαρα με νικοτινη"

http://www.sfee.gr/files/DAILY%20PRESS%20UPDATE%2009-12-2011.pdf

σελιδα 5

Αναφερεται σε δηλωση του προεδρου του ΕΟΦ Γιαννη Τουντα που λεει οτι για το η.τ. δεν εχει εκδοθει αδεια κυκλοφοριας στη χωρα μας απο τον ΕΟΦ και επισης σε τοποθετηση του γ.γ.Δημοσιας Υγειας Αντωνη Δημοπουλου που λεει οτι το καπνισμα η.τ. σε κλειστους δημοσιους χωρους απαγορευεται. Θα εξετασουν απο Δευτερα μαζι με τον ΕΟΦ εαν θα επιτρεπεται σε ανοιχτους χωρους ή αν θα απαγορευτει εντελως η χρηση του.

Επισης γινεται αναφορα στον FDA που μεταξυ αλλων λεει οτι εχουν εντοπιστει συσκευες η.τ. που απελευθερωνουν μεγαλυτερες ποσοτητες νικοτινης απο αυτες που αναγραφεται στη συσκευασια τους.

Αποσυνδεδεμένος Spiros.TH

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #972 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:44 »
Θα πω και εγώ την άποψή μου ως χρήστης. Ατμίζω περίπου ένα μήνα τώρα και πολύ το χαίρομαι, προσπαθώ να πείσω και την γυναίκα μου να κόψει το κ.τ.
Στο δια ταύτα, η όλη υπόθεση είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) ένα πυροτέχνημα!
Πολλοί από εμάς παραπονιούνται πως δεν υπάρχει αντίδραση από τις εταιρίες  πώλησης!
Και θα σας πω πως είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο!
Το μόνο που έγινε είναι ότι κάποιος είπε κάτι κάπου, ε και δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε π@π@ρ..ς στην Ελλάδα!
Το μόνο βέβαιο είναι πως δεν έχουν βάση για να απαγορεύσουν τις συσκευές άτμισης, τι και αν απαγορεύεται το η.τ. η ονομασία είναι μόνο διαφημιστικό παιχνίδι για να προωθηθεί η συσκευή αρχικώς στην αγορά!
Η ορθή ονομασία της είναι "συσκευή παραγωγής ατμού" και δεν μπορεί το κράτος να απαγορεύσει την εισαγωγή και την πώλησή της.
Το όλο κόλπο παίζετε με τα υγρά!
Εδώ παίζουν δύο σενάρια: 1) απαγορεύει τα υγρά που περιέχουν νικοτίνη, οπότε φτιάχνουμε τα δικά μας με νικοτίνη από ΕΕ και 2) επιβάλει περιορισμούς στην πώληση υγρών με νικοτίνη και βεβαίως βαριά φορολογία, το οποίο και είναι το ζητούμενο από την πλευρά του κράτους! οπότε και φτιάχνουμε τα δικά μας από ΕΕ!
                 

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #973 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 22:59 »
Επισης το ΑΠΕ (Αθηναϊκο Πρακτορειο Ειδησεων) εχει ξεκινησει μια καμπανια κατα του καπνισματος (κ.τ.).
Εχει φτιαξει την ιστοσελιδα http://web.amna.gr/nosmoking/

Εκει υπαρχει και ειδικη μνεια στο η.τ. http://web.amna.gr/nosmoking/articleview1.php?id=900
με αναφορα και στην ισχυουσα νομοθεσια.

Απλως παραθετω το κειμενο αυτο οπως και πριν απο "ΤΑ ΝΕΑ" ωστε να γνωριζουμε και τί λεει η "αλλη πλευρα".


Ως προς τη νομοθεσια στην Ελλαδα γενικως. Τις περισσοτερες φορες ο ιδιος ο νομοθετης δεν γνωριζει καν το αντικειμενο για το οποιο νομοθετει. Απλως βασιζεται σε μελετες και προτασεις που του υποβαλλουν διαφοροι εμπλεκομενοι φορεις. Κανω την εικασια οτι για να θεσπιστει ο νομος για το η.τ. στην Ελλαδα δεν υπηρξε αντιλογος απο καποιον φορεα υπερ του η.τ. (που θα μπορουσε να ειναι καποια Ενωση Εμπορων ή Εισαγωγεων η.τ. για παραδειγμα).
Πρεπει λοιπον επιτελους να υπαρξει. Αυτο απαιτει οργανωση και ασφαλως και εξοδα.
Ειναι καιρος να καταλαβουν οτι μαλλον οι ατμιστες στην Ελλαδα ειναι πολλοι. Περισσοτεροι απο οτι υπολογιζαν. Συνεπως υπαρχει καλο μεροκαματο για τους επαγγελματιες του κλαδου. Αρα ας το δουν ως επενδυση και ας το προστατευσουν κανοντας τις απαραιτητες ενεργειες προς το υπουργειο.
Ας μην το αντιμετωπιζουν ως ενα ευκαιριακο μεσο πλουτισμου. Αν το η.τ. και τα υγρα αναπληρωσης διατιθενται στην Ελληνικη αγορα θα υπαρχουν πολλοι καταναλωτες για πολλα πολλα χρονια. Αν δεν ασχοληθουν ομως οι εταιριες θα καταληξουμε να ειμαστε περιθωριακοι τυποι που θα ψαχνουν απο το ιντερνετ να αγοραζουν απο οποιονδηποτε το προϊον για να κανουν το "χομπι" τους. Και δυσκολα πλεον θα βρεθουν νεοι ατμιστες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #974 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 23:05 »
Θα ήθελα πολύ να δω με ποιο σκεπτικό θα απαγορεύσουν τη χρηση του η.τ. σε ανοικτους χώρους όταν επιτρέπεται το κ.τ. το οποίο είναι πιο επικίνδυνο (Δήλωση Μπεχράκη)
Θα ήθελα να δω επίσης ποιος νόμος θετει αυτή τη στιγμή το η.τ. στην ίδια κατηγορία με το κ.τ. στους κλειστους χώρους (τρώει λεει το ίδιο πρόστιμο με το τσιγάρο)

Το μόνο σκεπτικό που αποδέχομαι αρκει να ομολογηθεί επίσημα είναι "με το η.τ. μας μειώνετε τα έσοδα απο τους φόρους του κ.τ." και αυτό γιατί πουθενά δεν υπάρχει καμμια ένδειξη οτι το η.τ. είναι πιο επικίνδυνο απο το κ.τ., αντίθετα υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι είναι πολύ πιο ακίνδυνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341870 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206208 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30845 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49921 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596672 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357259 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192745 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1115 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios