vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, gfilip, maprix, antiklitos140, Milarepa

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #900 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:40 »
e liquiq papastratos βγαζουν στην αγγλια oksmokey.com εμεις δεν θα βγαλουμε ποτε χρονια πισω μονο φορους φορους χαρατσια κ τιποτα αλλο

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #901 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:46 »
εχει ρωτησει  κανει τους εμπορους που εχουμε στο forum τι γινεται τελικα με το θεμα αυτο της απαγορευσης κατι θα ξερουν παραπανω τους καει ποιο πολυ αυτους

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #902 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:49 »
e liquiq papastratos βγαζουν στην αγγλια oksmokey.com εμεις δεν θα βγαλουμε ποτε χρονια πισω μονο φορους φορους χαρατσια κ τιποτα αλλο

αμφιβάλω εάν είναι Ελληνικό σκεύασμα αυτό... πιο πολύ εμπορεύονται το όνομα για να πουλήσουν πιστεύω..  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #903 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:49 »
Εμένα δεν με πολυαπασχολεί το θέμα νικοτίνη, γιατι είναι στα αμεσα σχέδια το  non σε κάποια στιγμή ωστε να συνεχίσω κα "καπνίζω" που μου αρέσει αλλα χωρίς καμμιά (εμφανη) τύψη πλέον. Με ενδιαφέρει ομως  ΠΟΛΥ το θεμα απαγόρευσης χρήσης. Σε cafe bar κλπ. ΔΕΝ μου αρκεί, το οτι ο νόμος δεν τηρείται. ΘΕΛΩ να ατμίζω ελεύθερα, ειδικά οταν τα υγρά μου είναι non και δεν τιθεται ουτε υπόννοια παθητικου καπνίσματος. Ειδάλλως θα έπρεπε να μυνήω τον καθε ιδιοκτήτη καταστήματος με εσπρεσσιέρα, μηχάνημα παραγωγης καπνου σε κλαμπ κλπ που μου επιβαρύνει την υγεία αναγκάζοντάς με σε "παθητικό ατμισμα"

Υ.Γ Α, ναι! Και τους καπνούς απ τα κεριά! Μήνυση και στην Εκκλησία. Το λιβάνι? Τα καρβουνάκια?

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #904 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:49 »
Προτεινω εαν επαναληφθει η ερωτηση "επιτρεπεται το ατμισμα ή οχι ?" ο ερωτων να τρωει ΒΑΝ 15 χρονια. :))

Αποσυνδεδεμένος giannis75

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #905 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:51 »
Σε αυτά φίλε Μάνος είναι πάντα μπροστά.θα βάλουν και ειδικό φόρο κατανάλωση ενέργειας για την φόρτιση ηλεκτρονικών ατμοσυσκευων

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #906 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:55 »
ειδικο φορο σε οποιους περνουν μοντ αρα εχεις λεφτα αρα φορο ενω αν επερνες τσιγαρα τον πληρωνεις ειδη  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος giannis75

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #907 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 16:59 »
Σωστός  :D

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #908 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:02 »
Η επιφυλαξη αναφερεται στην παραγραφο 2 του ιδιου νομου φιλε μου. Η οποια λεει:

2. Απαγορεύεται από τη δημοσίευση του παρόντος, χωρίς την προηγούμενη έγκριση του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: (α) κάθε συνοδευτική ένδειξη σε συσκευασίες προϊόντων καπνού, καθώς και κάθε μορφή διαφημιστικής προβολής ή καταχώρισης, σύμφωνα με τις οποίες η χρήση των προϊόντων καπνού εμφανίζει μειωμένο κίνδυνο για την υγεία και (β) η κυκλοφορία προϊόντων, που διατίθενται για τη διακοπή του καπνίσματος. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Ανάπτυξης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για τη χορήγηση της έγκρισης.


Λεει δηλαδη οτι γενικως απαγορευεται η κυκλοφορια του η.τ. (το λεει παραπανω) και επισης απαγορευεται καθε ενδειξη σε συσκευασιες προϊοντων καπνου ή σε διαφημισεις τους που να λενε οτι η χρηση τους εμφανιζει μειωμενο κινδυνο για την υγεια. Και επισης απαγορευεται εντελως η κυκλοφορια προϊοντων που διατιθεται για τη διακοπη του καπνισματος.
Εκτος εαν παρουν εγκριση απο το υπουργειο Αναπτυξης ή Υγειας.

Αυτο λεει ο περιβοητος νομος. Και δεν βαζει αλλη εξαιρεση. Αρα λοιπον για να ειναι νομιμο το οποιοδηποτε η.τ. που κυκλοφορει πρεπει να παρει τις αναλογες εγκρισεις.
Οποτε το υπ.Υγειας δεν απαγορευει το η.τ. γενικως. Απαγορευει οσα δεν εχουν εγκριση. Και ο ΕΟΦ λεει οτι μεχρι σημερα εγκριση δεν εχει κανενα.



Εμένα η παρ. 2 μου λέει ότι  επιτρέπεται εάν τηρώ τα 2α) και 2β)
Δηλαδή είτε
1) γραφω ότι είναι υγιεινό και βοηθα στη διακοποη του καπνισματος αλλά πρώτα έχω πάρει έγκριση γι αυτό απο το αρμόδιο υπουργείο (και όχι τον ΕΟΦ κατ ανάγκη)
είτε
2) δεν γράφω τίποτε απο τα παραπάνω και το κυκλοφορώ.
Και αυτό γιατί αν απλά απαγορευόταν τότε δεν χρειαζόταν καμμια επιφύλαξη.


Απο 2000 μελη δεν έχουμε ένα δικηγόρο να μας πει υπέυθυνα τι σημαίνει αυτό το σχετικά δυσνόητο σημείο?





επειδη δικηγόρο δεν βλέπω σας παραθετω την αγγλικη ερμηνεία του "με την επιφύλαξη" (without prejudice)
τα συμπεράσματα δικά σας

Law phrase: Without abandonment of a claim, privilege, or right, and without implying an admission of liability
(1) When used in a document or letter, without prejudice means that what follows (a) cannot be used as evidence in a court case, (b) cannot be taken as the signatory's lastword on the subject matter, and (c) cannot be used as a precedent. Contents of such documents normally cannot be disclosed to the courts but, when a party proposes tosettle a dispute out-of-court, it is the genuineness of the effort that determines whether the proposal can disclosed or not, and not whether the words without prejudice were used.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:16 από panos »

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #909 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:07 »
vriskome Ollandia.
.....to ti malakia mou eipan mesa sto aeroplano(olimbiaki).........den perigrafete :idiot1:
1)....apagorevete dioti eine hlektroniki siskevi :laugh1: :laugh1:
2)...MPORI na parasirthi o diplanos sou kai na anapsi k.t :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
.....kai polles alles teties m@lakies

Y.G......paradehthikan omos,oti polles etairies...TO EPITREPOUN
..........ta alla......apo konta

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #910 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:33 »
το θέμα είναι οτι με κάποιο τρόπο πρέπει νομίζω να υπάρξει μια αντίδραση. Λένε ότι λένε οτι ετοιμάζονται να κάνουν χωρίς να υπάρχει αντίλογος από πουθενά προς το παρόν, ούτε καν από τις ίδιες τις εταιρίες που έχουν ήδη πληγεί μερικώς με τον κόσμο που θα έπαιρνε ένα η.τ. ή για δώρο λόγω εορτών είτε για προσωπική χρήση, και ποιός ξέρει τι τους ετοιμάζουν στο μέλλον. Δεν ξέρω πως ακριβώς πρέπει αλλά ΠΡΕΠΕΙ να αντιδράσουμε...έστω εμείς οι ταπεινοί ατμιστές. Για παράδειγμα μία ''ατμιστική'' διαμαρτυρία...ούτε επεισόδια ούτε μολότοφ...ειρηνικά, να δείξουμε οτι υπάρχουμε και δεν περνά απαρατήρητη η κάθε μ@##κία που λέγεται...να αντιδράσουμε πριν ληφθεί το οποιοδήποτε μέτρο και επίσημα γιατί τότε θα είναι αργά.  :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #911 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:35 »
ειναι εντυπωσιακη (εως υποπτη) η απουσια των εμπορων παντως.


Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #912 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:40 »
όντως έχει καθυστερήσει αλλά θέλω να πιστεύω οτι το ψάχνουν μέσω νομικών τμημάτων, δικηγόρων κτλ. για να κάνουν μία οργανωμένη και σωστή αντεπίθεση...θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #913 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:46 »
Πάντως αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ακόμα και χωρίς σημαντικές αντιδράσεις, κράτος & Μπεχράκηδες εκτίθενται ανεπανόρθωτα με τις παπαρολογίες που έχουν ανακοινωθεί, πολύς κόσμος δεν έχει παρει σοβαρά αυτού του είδους ανακοινώσεις, σε μια βδομάδα θα γελάμε όλοι βλέποντας τους ''αρμοδιους'' να τα παίρνουν πίσω...

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #914 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 17:47 »
Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί....αν όχι όμως?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341870 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206208 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30845 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49921 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596672 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357259 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192744 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1115 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios