vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 5 χρήστες
lagoudakis, gfilip, maprix, antiklitos140, Milarepa

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???

trenino

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #810 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:39 »
Αρα μπορεις να πουλας ηρωινη ελευθερα. Αρκει πανω στη συσκευασια να γραφεις οτι ειναι μελομακαρονο.
Κανεις δεν θα μπορει να σου πει τιποτα. Εσυ θα λες οτι πουλας μελομακαρονα


 :lotpot: :lotpot:

nivas συμφωνω απόλυτα μαζί σου και χαίρομαι που θετεις το θέμα με τους σωστούς (υγιείς) όρους.

Εδώ και 10 μερες κάνω έρευνες για να αγοράσω ηλ. τσιγάρο και ν ασταματήσω τα στριφτά. (όσο πιο πολύ ερευνώ, τόσο πιο πολύ καπνίζω... - αυτό ομως είναι ενα θέμα off topic που θα μπορούσε να συζητηθεί αλλού)


Χαίρομαι που εχει γίνει αυτός ο ντόρος, έστω και καθυστερημένα και ελπίζω να πάρει τη κατέυθυνση που πρέπει. Αντί να παίρνουμε όλοι το μέρος των πωλητών και εταιριών, θα έπρεπε να απαιτούμε για τις απαραίτητες σημανσεις στα μπουκαλάκια κτλ.

Η ουσία είναι μία και πολύ σωστα το είπες οτι όλοι οι  οι ηλ. καπνιστές θα έπρεπε απο μόνοι τους να ζητήσουν εξηγήσεις απο τις εταιρίες και τους πωλητές.

Δυστηχώς οι πολιτικοί μας, το πιθανότερο να ενδιαφέρονται για μια εξτρα φορολόγηση και οι δημοσιογράφοι για μια αρπαχτή χωρίς ουσιαστική σκέψη επι του θέματος. Μπορέι να είναι φούσκα όλο αυτό, αλλα ελπίζω πως όχι.

Σε κάθε περίπτωση όλοι εσείς που ήδη καπνίζετε,  όλοι εμέις πού θέλουμε να κόψουμε το κτ και να αρχίσουμε το ητ και όλοι αυτοι που δεν καπνισαν ποτε κτ αλλα θα τους αρεσε να ατμίζουν (με ή χωρίς) πρέπει να νοιώθουμε συμμέτοχοι και συνυπέυθυνοι σε αυτό το λάθος που υπάρχει.

Πρέπει να απαιτήσουμε να γίνουν έλεγχοι. Εμείς. Έχουμε μετατραπει σε παθητικούς καταναλωτές. Οι έλεγχοι θα είναι πρός όφελος όλων  καταναλωτών και  εταιριών/πωλητών - να ξεξαθαρίσουν τα χλωρά απο τα ξερά. Εκτός... αν οι εταιρίες ξέρουν και κρύβουν.

Αντί λοιπόν με τον machismo που έχουμε να ζητάμε petitions και διαμαρτυρίες και κατω τα χερια απο το ητ, ας τον μετουσιώσουμε σε κάτι πιο υγιές. Ας κάνουμε έναν σύλλογο e-καπνιστών  με καπνιστές, γιατρούς, δικηγόρους για την σωστή ενημέρωση των ενδιαφερόμενων και και με στόχο την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να γίνονται έλεγχοι στα υγρά και τις συσκευές. 




Αποσυνδεδεμένος mihm

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #811 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:44 »

Δηλώνεις δηλαδή πως πιστεύεις πως ο γνώμονας του υπουργού/ΕΟΦ είναι η υγεία μας. Εδώ διαφωνούμε.
- Είμαι από αυτούς που κατηγορείς πως λένε πως το άτμισμα είναι ακίνδυνο. Το λέω, και το έχω στηρίξει με διάφορες έρευνες. Διάβασέ τες κι απάντησέ τες. Κανένα πρόβλημα. Όχι αερολογίες όμως και εκατόν πενήντα θαυμαστικά σε παρενθέσεις και κεφαλαία για τις εντυπώσεις. Βρες τις έρευνες που λένε ότι το η.τ είναι επικίνδυνο και ανάρτησέ τες.


Καλημέρα, αγαπητέ Λιακουρας, μην τρελαθούμε κιόλας, ρουφάμε ένα παράγωγο του πετρελαίου, κανένας δεν ξέρει πως αντιδρά ο οργανισμός σε αυτό σε μακροχρόνια χρήση, δεν υπάρχουν έρευνες, δεν έχουν βάλει άτομα να ατμίζουν για 20 χρόνια και ύστερα να τους εξετάσουν!
Σε οτιδήποτε μη φυσιολογικό, ο οργανισμός αντιδρά, υπάρχουν οι μικρές αντιδράσεις και οι μεγάλες!

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #812 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:48 »
Φιλε Λιακουρας.
Σ'ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να με βαλεις στη "θεση" μου. Το εκτιμω.
Επισης σ'ευχαριστω που μπαινεις στον κοπο να ποσταρεις ερευνες που δειχνουν ποσο ακινδυνο ειναι το η.τ. Κι αυτο το εκτιμω. Απλως δεν εισαι ο αρμοδιος να το κανεις...Ζω στην Ελλαδα. Ειναι ευνομουμενη χωρα. Υπαρχουν νομοι και κανονες. Και ψηφιζονται απο τον κοσμο αυτοι που τους θεσπιζουν. Υπαρχει η πιθανοτητα ενας νομος να ειναι αντισυνταγματικος ή να παραβαινει αλλες αρχες. Υπαρχουν αρμοδια οργανα να το κρινουν αυτο. Οχι εσυ. Ουτε εγω.

Επισημο οργανο της πολιτειας ειναι ο ΕΟΦ και το Υπουργειο Υγειας. Ο ΕΟΦ εχει ανακαλεσει την κυκλοφορια ολων των προϊοντων η.τ. με αποφαση του απο τον Ιουλιο του 2008 και το κρατος εχει νομοθετησει τον 3730 του 2008 που απαγορευει την κυκλοφορια του η.τ.
Ειναι απολυτος ξεκαθαρος (λεω εγω). Ειναι απολυτως ασαφης (λες εσυ). Το ζητημα ειναι οτι κανεις απο τους 2 μας δεν ειναι σε θεση να τον κρινει. Υπαρχουν θεσμοθετημενα οργανα της πολιτειας να το κανουν.

Το Υπουργειο Υγειας αυτον τον νομο επικαλειται και επιχειρει να αποσυρει τα η.τ. απο την αγορα.
Θα περιμενα λοιπον απο οποιονδηποτε εμπορο ή εισαγωγεα η.τ. ή και υγρων αναπληρωσης να βγαλει επισημη ανακοινωση τυπου που να δημοσιευσει αποφασεις επισημων οργανων του κρατους (δικαστηριων δηλαδη) που να κρινουν το νομο ανεπαρκη ή αντισυνταγματικο.
Θα περιμενα ανακοινωσεις τυπου που να λενε οτι εμας τα προϊοντα μας πριν κυκλοφορησουν ελεγχονται απο τον ταδε αρμοδιο φορεα που πιστοποιει τα συστατικα τους και την περιεκτικοτητα τους σε νικοτινη.

Τιποτα απο αυτα δεν γινεται. Κανεις δεν ασχολειται με την ουσια. Απλως καποιοι εμποροι βγαινουν να κλαφτουν οτι τους κοβουν το μεροκαματο. Γιατι να μην τους το κοψουν αν ειναι παρανομο δηλαδη?
Δεν κατηγορησα κανεναν. Λεω οτι κατα την αποψη μου αντιδρουν λανθασμενα. Φωναζουν για να σηκωσουν καπνο και κατω απο αυτον θα κρυφτουν πολλοι...

Και επειδη εισαι ακριβολογος και δεν σου αρεσουν οι αερολογιες περιμενω σε παρακαλω να μου διευκρινισεις τί εννοεις οταν λες "Το κείμενο αυτό συντάξαμε μαζί με άλλους χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ώς μια μέθοδο άμυνας ενάντια στον 'βρώμικο' πόλεμο παραπληροφόρησης"

Γιατι ειναι βρωμικος? Γιατι ειναι παραπληροφορηση? Απο ποιους γινεται? Για ποιο σκοπο?
Συγκεκριμενα σε παρακαλω. Με ονοματα και διευθυνσεις. Γιατι οι αερολογιες σου δεν με αφορουν.

Ευχαριστω πολυ.


Υ.Γ. Αν φωναζω κι αν επιμενω ειναι γιατι τα εχω παρει στο κρανιο που ξαφνικα βρεθηκα στη μεση μιας διαμαχης μεταξυ κρατους και εμπορων που δεν με αφορα. Ενας απλος χρηστης ειμαι. Που βεβαια δεν θελησα να αγορασω τιποτα παρανομο. Και τσαντιζομαι που καποιοι γνωριζαν αλλα δεν με ενημερωναν. Και εννοω και την πλευρα του κρατους και την πλευρα των εμπορων.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #813 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:48 »
Παράθεση
Πρέπει να απαιτήσουμε να γίνουν έλεγχοι. Εμείς. Έχουμε μετατραπει σε παθητικούς καταναλωτές. Οι έλεγχοι θα είναι πρός όφελος όλων  καταναλωτών και  εταιριών/πωλητών - να ξεξαθαρίσουν τα χλωρά απο τα ξερά. Εκτός... αν οι εταιρίες ξέρουν και κρύβουν.
Τι ακριβώς ελέγχους περιμένεις αγαπητέ trenino ?
Έλεγχο στα ποσοστά νικοτίνης ? Το καταλαβαίνω
Ελεγχο στο αν το ΗΤ ή το υγρό που πουλιέται είναι ασφαλές ? Μα δεν υπάρχει ολοκληρωμένη έρευνα και ούτε πρόκειται να υπάρξει τα προσεχή 10 χρόνια.
Οι άνθρωποι κατάλαβαν
- τη βλάβη του τσιγάρου μετά απο 200 χρόνια χρήσης
- των ακτίνων Χ μετά απο 40 χρόνια
- της ακτινοβολίας απο διάσπαση μετά απο 20 χρόνια
Σε ποιάς μορφής έλεγχο αναφέρεσαι ? Αφού ο παλαιότερος ατμιστής ατμίζει λιγότερο απο 5 χρόνια.
----
Αν σκεπτόμασταν όλοι όπως εσύ ή ο nivas , τότε εγώ όπως και πολλοί φίλοι συνατμιστές θα είχαμε πεθάνει αγαπητοί φίλοι. Αυτό που λέω δεν είναι υπερβολή.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #814 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:53 »
Καλημέρα, αγαπητέ Λιακουρας, μην τρελαθούμε κιόλας, ρουφάμε ένα παράγωγο του πετρελαίου, κανένας δεν ξέρει πως αντιδρά ο οργανισμός σε αυτό σε μακροχρόνια χρήση, δεν υπάρχουν έρευνες, δεν έχουν βάλει άτομα να ατμίζουν για 20 χρόνια και ύστερα να τους εξετάσουν!
Σε οτιδήποτε μη φυσιολογικό, ο οργανισμός αντιδρά, υπάρχουν οι μικρές αντιδράσεις και οι μεγάλες!
....και οταν βαδιζεις καθημερινα στον δρομο - εκει να δεις τι παραγωγα και καταλοιπα πετρελαιου ρουφας......
Αλλα κανενας νομος δεν επεβαλε στις αυτοκινητοβιομηχανιες να κανουν οικολογικους κινητηρες με ηλιο και νερακι....πραγμα που μπορει να γινει !!!!
Τελικα επιμενεις πως ανησυχει καποιο υπουργειο για την δημοσια υγεια......και το ατμισμα ειναι επιλογη - ερευνα δεν εγινε και αυτο λεει πως μαλλον δεν συμφερει κανεναν.....πιθανα να εχει γινει ηδη αλλα δεν βολεψαν τα αποτελεσματα.
Η μολυνση απο καυσαερια δεν ειναι επιλογη - μας επιβαλεται .....
.....και τωρα επιβαλουν και την ατμοαπαγορευση !!!!

Αποσυνδεδεμένος mihm

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #815 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:56 »
Yiannis Rasta, και αυτά τα ξέρω, για αυτό ατμίζω ακόμα, αλλά δεν πετάω και την σκούφια μου από την χαρά μου, έχω τις ανησυχίες μου, αλίμονο!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #816 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 12:59 »
@ Yiannis Rasta


   

ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:  ¨Οσοι έχετε  "θέμα" με το ητ  να περιμένετε άλλα 200 χρόνια γιατί τόσο θα πάρει να μάθετε ότι το ητ δεν είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΤ!!!  ;) Αυτό το λέω γιατί εγω "βλέπω" κ 200 χρόνια μετά..... ::) ::) Όπως κάποιοι "είδαν" το κακό που προκαλεί το ητ........κ θέλουν να το απαγορεύσουν ναι?

@ Abet Συμφωνώ μαζί σου   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #817 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:02 »
Yiannis Rasta, και αυτά τα ξέρω, για αυτό ατμίζω ακόμα, αλλά δεν πετάω και την σκούφια μου από την χαρά μου, έχω τις ανησυχίες μου, αλίμονο!
Φιλε μου,
μονο στην ιδεα οτι θα βλεπω τα σημεια πωλησης καπνου να συνεχιζουν τη δουλεια τους και εγω στην παρανομια να ατμιζω......παλι γκετοποιηση - απαραδεκτο
και ανειλκρινες.
Τουλαχιστων τα κτ ειναι αποδεδειγμενο οτι φερουν στοιχεια ραδιενεργα οπως ειναι το πολωνιο.....που ειναι η πολιτεια που νοιαζεται για την υγεια,
να επιβαλει καθαρισμο των φυλλων καπνου απο το στοιχειο αυτο ?
.......κανενα ενδιαφερον αληθινο δεν βλεπω παρα μονο συμφεροντα μεγαλα
που δεν διαπραγματευονται με τιποτα την μεριδα του λεοντος ::)

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #818 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:03 »
nivas θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι έμποροι θα έπρεπε να πράξουν με τρόπο τέτοιο ώστε να βγάλουν άκυρους τους νόμους με αποδείξεις. Το θέμα είναι ότι δεν είναι εφικτό αυτό εν μέσω κρίσης.

Βάλε στη συνταγή ότι έχεις ένα κράτος που το μόνο που προσπαθεί είναι να εισπράξει κι άλλα και πλέον δεν κρατάει ούτε τα προσχήματα ανεβάζοντας την φορολογία στα κανονικά τσιγάρα την ίδια ώρα που απαγορεύει τα ηλεκτρονικά και έχεις την σημερινή κατάσταση (υπεραπλουστευμένη....)

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #819 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:07 »
Άρθρο 2
Ρυθμίσεις για τα προϊόντα καπνού
1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται:
α) η πώληση προϊόντων καπνού σε ανηλίκους και από ανηλίκους,
β) η τοποθέτηση προϊόντων καπνού σε προθήκες καταστημάτων, εξαιρουμένων των καταστημάτων αφορολογήτων ειδών, των περιπτέρων και των καταστημάτων που πωλούν αποκλειστικά προϊόντα καπνού,
γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντικειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου,


kai ο νομος που σωστα εθιξες φιλε nivas  αλλα δεν καταλαβαινω την επιφυλαξη που αναφερει :dontknow:

Η επιφυλαξη αναφερεται στην παραγραφο 2 του ιδιου νομου φιλε μου. Η οποια λεει:

2. Απαγορεύεται από τη δημοσίευση του παρόντος, χωρίς την προηγούμενη έγκριση του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: (α) κάθε συνοδευτική ένδειξη σε συσκευασίες προϊόντων καπνού, καθώς και κάθε μορφή διαφημιστικής προβολής ή καταχώρισης, σύμφωνα με τις οποίες η χρήση των προϊόντων καπνού εμφανίζει μειωμένο κίνδυνο για την υγεία και (β) η κυκλοφορία προϊόντων, που διατίθενται για τη διακοπή του καπνίσματος. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Ανάπτυξης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για τη χορήγηση της έγκρισης.


Λεει δηλαδη οτι γενικως απαγορευεται η κυκλοφορια του η.τ. (το λεει παραπανω) και επισης απαγορευεται καθε ενδειξη σε συσκευασιες προϊοντων καπνου ή σε διαφημισεις τους που να λενε οτι η χρηση τους εμφανιζει μειωμενο κινδυνο για την υγεια. Και επισης απαγορευεται εντελως η κυκλοφορια προϊοντων που διατιθεται για τη διακοπη του καπνισματος.
Εκτος εαν παρουν εγκριση απο το υπουργειο Αναπτυξης ή Υγειας.

Αυτο λεει ο περιβοητος νομος. Και δεν βαζει αλλη εξαιρεση. Αρα λοιπον για να ειναι νομιμο το οποιοδηποτε η.τ. που κυκλοφορει πρεπει να παρει τις αναλογες εγκρισεις.
Οποτε το υπ.Υγειας δεν απαγορευει το η.τ. γενικως. Απαγορευει οσα δεν εχουν εγκριση. Και ο ΕΟΦ λεει οτι μεχρι σημερα εγκριση δεν εχει κανενα.

Αποσυνδεδεμένος mihm

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #820 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:09 »
Yiannis Rasta, για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ με τους περισσότερους, ατμίζω σχεδόν ένα χρόνο και έχω δει τεράστια διαφορά σε σχέση με πριν!
Άνοιξαν ένα καινούριο θέμα από προχτές, χαλαρά μέχρι να δούμε που το πάνε!

Ορίστε και ένας κατάλογος με τα Ε που μας ποτίζουν, η PG είναι το Ε490:

http://www.e-portorafti.gr/medical/e.pdf

Αποσυνδεδεμένος nivas

Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #821 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:10 »
nivas θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι έμποροι θα έπρεπε να πράξουν με τρόπο τέτοιο ώστε να βγάλουν άκυρους τους νόμους με αποδείξεις. Το θέμα είναι ότι δεν είναι εφικτό αυτό εν μέσω κρίσης.

Βάλε στη συνταγή ότι έχεις ένα κράτος που το μόνο που προσπαθεί είναι να εισπράξει κι άλλα και πλέον δεν κρατάει ούτε τα προσχήματα ανεβάζοντας την φορολογία στα κανονικά τσιγάρα την ίδια ώρα που απαγορεύει τα ηλεκτρονικά και έχεις την σημερινή κατάσταση (υπεραπλουστευμένη....)

Η οποια σημερινη κατασταση επιτρεπει στον οποιονδηποτε να παρασκευαζει οτιδηποτε και να στο πουλαει χωρις να μπορεις να εισαι απολυτα βεβαιος τί περιεχει. Το ιδιο πραγμα δεν λεμε λοιπον?

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #822 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:12 »
Μήπως κάποιος άλλος εκτός από εμένα κ τον ευατό μου... έχει προσέξει ότι πάνε να μας απαγορέυσουν να ζούμε? Γιατί αφού επιτρέπουν το ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ σημαίνει οτι  "κάποιοι" θέλουν να ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ.................... Γιατί αυτό δεν το εξαφάνισαν μια κ έξω αφού "μας πονάνε"????? Μήπως κατάλαβαν ότι το ητ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ κ δεν τους άρεσε καθόλου? Γιατί αν νομίζετε ότι δεν έχουν γίνει έλεγχοι για το ητ? Είσαστε κάποια ακριβά γελασμένοι.....ναι? Εδώ μιλάνε μεγάλα συμφέροντα!! Πολυ μεγαλύτερα κ από την ίδια μας την ζωή!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #823 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:13 »
Σ'ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να με βαλεις στη "θεση" μου. Το εκτιμω.
Δεν ζήτησα να το εκτιμήσεις.
Επισης σ'ευχαριστω ...Απλως δεν εισαι ο αρμοδιος να το κανεις...
Ούτε εσύ να το απορρίψεις.
Υπαρχουν αρμοδια οργανα να το κρινουν αυτο. Οχι εσυ. Ουτε εγω.
Ακριβώς το αντίθετο. Ακόμα και στα χαρτιά, είναι υποχρέωση του πολίτη να κρίνει τους νόμους και τα όργανα.

Ειναι απολυτος ξεκαθαρος (λεω εγω). Ειναι απολυτως ασαφης (λες εσυ). Το ζητημα ειναι οτι κανεις απο τους 2 μας δεν ειναι σε θεση να τον κρινει. Υπαρχουν θεσμοθετημενα οργανα της πολιτειας να το κανουν.
Δες παραπάνω.

Το Υπουργειο Υγειας αυτον τον νομο επικαλειται και επιχειρει να αποσυρει τα η.τ. απο την αγορα.
Τίποτα δεν έκανε. Δύο ατάκες πέταξαν και φρόντισαν να ασχοληθούν τα μίντια.

Θα περιμενα λοιπον απο οποιονδηποτε εμπορο ή εισαγωγεα η.τ. ή και υγρων αναπληρωσης να βγαλει επισημη ανακοινωση τυπου που να δημοσιευσει αποφασεις επισημων οργανων του κρατους (δικαστηριων δηλαδη) που να κρινουν το νομο ανεπαρκη ή αντισυνταγματικο.
Δεν υπάρχει τέτοιος νόμος.


Θα περιμενα ανακοινωσεις τυπου που να λενε οτι εμας τα προϊοντα μας πριν κυκλοφορησουν ελεγχονται απο τον ταδε αρμοδιο φορεα που πιστοποιει τα συστατικα τους και την περιεκτικοτητα τους σε νικοτινη.
Αυτό θα έπρεπε να το απαιτούσες και πριν.

Τιποτα απο αυτα δεν γινεται. Κανεις δεν ασχολειται με την ουσια. Απλως καποιοι εμποροι βγαινουν να κλαφτουν οτι τους κοβουν το μεροκαματο. Γιατι να μην τους το κοψουν αν ειναι παρανομο δηλαδη?
Δεν κατηγορησα κανεναν. Λεω οτι κατα την αποψη μου αντιδρουν λανθασμενα. Φωναζουν για να σηκωσουν καπνο και κατω απο αυτον θα κρυφτουν πολλοι...
Εδώ είναι φόρουμ καταναλωτών και όχι εμπόρων. Το 99.9% των απόψεων που ακούς είναι από καταναλωτές και όχι από έμπορους.
Αν πιστεύεις ότι διαπράττει κάποιος έμπορος παρανομία, κατήγγειλέ τον. Κατήγγειλε και τον εαυτό σου για κλεπταποδόχο! Αν το κάνεις, θα σου δώσω τα στοιχεία μου να καταγγείλεις και μένα.
Μην λες ότι δεν κατηγόρησες. Αυτό ακριβώς έκανες. Αλλά πάλι, δεν πρόσεξες πως δεν είναι αυτοί που φωνάζουν. Το αντίθετο συμβαίνει, γι' αυτό και πολλοί άλλοι τους κατηγορούν ότι σωπαίνουν.

Συγκεκριμενα σε παρακαλω. Με ονοματα και διευθυνσεις. Γιατι οι αερολογιες σου δεν με αφορουν.
Μια αρχή είναι η ενυπόγραφη επιστολή μου στις εφημερίδες που δημοσίευσαν την επιστολή του Μαρκάτου.
Ενυπόγραφα επικοινώνησα με τον Μπεχράκη.
Ενυπόγραφα έχω επικοινωνήσει και με άλλα μίντια και άλλους ντόκτορες ζητώντας στοιχεία/πηγές/οτιδήποτε.
Ψάξε λίγο στο φόρουμ, να δεις αν λέω αερολογίες.
(το γιατί είναι 'βρώμικος πόλεμος παραπληροφόρησης', εξηγείται στο κείμενο πιστεύω).

Υ.Γ. Αν φωναζω κι αν επιμενω ειναι γιατι τα εχω παρει στο κρανιο που ξαφνικα βρεθηκα στη μεση μιας διαμαχης μεταξυ κρατους και εμπορων που δεν με αφορα. Ενας απλος χρηστης ειμαι. Που βεβαια δεν θελησα να αγορασω τιποτα παρανομο. Και τσαντιζομαι που καποιοι γνωριζαν αλλα δεν με ενημερωναν. Και εννοω και την πλευρα του κρατους και την πλευρα των εμπορων.
Φωνάζεις σε λάθος αυτιά τα λάθος πράγματα. Η διαμάχη δεν είναι μεταξύ κράτους και εμπόρων, είναι - για άλλη μια φορά - ανάμεσα στο φορομπηχτικό λαδωγραναζικό μηχανισμό του κράτους και τα πρόβατα, τους πολίτες.
Κατά τα λεγόμενά σου, εν γνώσει σου κάνεις παράνομες συναλλαγές. Άγνοια του νόμου δεν συγχωρείται.


Φυσικά ούτε αυτά θα σε καλύψουν, αλλά εγώ δεν θα ξανααπαντήσω σε ότι κι' αν γράψεις.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ???
« Απάντηση #824 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 13:16 »
Η αναμόχλευση του ζητήματος πάντως μόνο σε καλό μπορεί να βγει
Πέρσι στην Αγγλία ο UK ΕΟΦ απαγόρευσε την εμπορία, οι έμποροι αντέδρασαν και έγινε επώνυμη δημόσια διαβούλευση με 3 επιλογές
- απαγόρευση
- αναβολή-έρευνα για 3 χρόνια
- να μείνει όπως είναι
Σε γενικές γραμμές οι εταιρείες επέλεξαν το 2ο, οι ατμιστές το 3ο και ελάχιστοι το 1ο

Εχω πληροφορίες ότι προς τα κει πάει το πράγμα και εδώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341870 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206208 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30845 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49921 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596672 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357259 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192745 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1169 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1115 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios