vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Tem, 4son, manoslykos, Blackwolf

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #855 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 22:59 »
χωρις να κανω τον συνηγορο του συνφορουμιτη που η αποψη του
τυγχανει να με βρισκει συμφωνο,οπως δεν εχουμε αποδειξεις οτι δεν κανει
κακο δεν εχουμε και αποδειξεις οτι δεν προκαλει και κατι.

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ!

Συμφωνα με την αρχη της λογικολογιας ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να αποδειχτει κατι αρνητικο.
Ετσι οταν καποιος μιλαει για φαντασματα, θεους, δαιμονες και δε συμμαζευεται ειναι αυτος που φερει την ευθυνη της αποδειξης κι οχι ο σκεπτικιστης.
Ετσι και στο συγκεκριμενο θεμα, ΚΑΝΕΝΑΣ δε μπορει να αποδειξει για τιποτα οτι ΔΕΝ προκαλει κατι γιατι μπορει να προκαλεσει μετα απο 1000 γεννιες!
Συμφωνα λοιπον  με την ανθρωπινη λογικη που γνωριζουμε πολυ καλα και ειναι το μονο σοβαρο εργαλειο που διαθετουμε ως οντα αυτο που κανουμε ειναι να προσπαθουμε να αποδειξουμε πραγματα που ΥΠΑΡΧΟΥΝ κι οχι να ψαχνουμε το τι ΔΕΝ υπαρχει γιατι απλα αυτο ειναι αδυνατο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2016, 23:23 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #856 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 23:10 »
σεβομαι την αποψη σου αν και ειναι λιγο φιλοσοφικη
και ισως να χωραει πολυ κουβεντα που δεν μπορει να γινει.εδω.
κατσε να το ντουμανιασω λιγο γιατι πηξαμε με τα ιατρικα. ;D 8)

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #857 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 23:15 »
παντως αυτο που αναφερεις για το σαλιο, εμενα μου λεει οτι μαλλον χρειαζεσαι ενυδατωση. νερακι!! πολλοι συνφορουμητες εχουν αναφερει οτι τους προκαλει ξηροστομια το η.τ. και συγκεκριμενα η vg στα υγρα. κοιταξε το κ αυτο!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #858 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 23:21 »
σεβομαι την αποψη σου αν και ειναι λιγο φιλοσοφικη
και ισως να χωραει πολυ κουβεντα που δεν μπορει να γινει.εδω.
κατσε να το ντουμανιασω λιγο γιατι πηξαμε με τα ιατρικα. ;D 8)


Αν και ανηκει στη φιλοσοφια δεν ειναι φιλοσοφικη αλλα πρακτικοτατη, διαφορετικα ακομα θα καιγαμε μαγισσες.
ΚΑΝΕΙΣ δε μπορει να αποδειξει οτι ΔΕΝ ...οτιδηποτε




Γενικά από τότε που έκοψα το κάπνισμα με έχουν βρεί μύρια κακά....μία γυναίκα πέρασε με κόκκινο και μου κατέστρεψε ολοκληρωτικά την μηχανή αλλά ευτυχώς εγώ σώθηκα ως θαύματος..φυσικά μετά αρρώστησα από τον γνωστό ιό μετά αμέσως από την αμυγδαλίτιδα...τώρα είμαι καλά, φαντάζομαι δηλαδή...εκτός των νεύρων μου φυσικά που είναι στο τέρμα λόγω όλων που με κορόιδεψαν μετά το ατύχημα...θα περάσει...

εχμμμ.... υποτειθεται η συγκεκριμενη εννοτητα ειναι πολυ σοβαρη 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #859 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 03:53 »
Εγώ όπως είπα πάντα ξυπνάω με στόμα παπούτσι, γεμάτος φλεμα όλη μέρα, το πρωί πάντα με στήθος λες και μου έβαλε ο Δήμας τη μπάρα πάνω του και καθώς άρχισα ξανά το ατμισμα έκανα 3 απονευρωσεις.
Κάνω πάντα υγρά 60/40 της ecig και 0 νικοτίνη.
Έχω κομμένο το τσιγάρο ένα χρόνο πλας.
Το θέμα είναι κάνει δεν κάνει κακό συγκρίνεται δε συγκρίνεται με το τσιγάρο ΕΓΩ δεν το ψάχνω γιατί αν αρχίσω να το ψάχνω θα πρέπει να παω σε όλους τους γιατρούς, θα μου βρουν 300 διαφορετικές παθήσεις και στο τέλος θα καταλήξω στο ψυχιατρείο αγκαλιά με μια κούτα Davidoff μαύρο...

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #860 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 09:47 »
Πέρασαν 2 ολόκληροι μήνες χωρίς καθόλου τσιγάρο.
Παρενέργειες από το άτμισμα που παρατήρησα : Ξεκίνησα με 12mg νικοτήνη. Πολλές φορές ένιωθα βάρος στο κεφάλι ή πονοκέφαλο και ορισμένες φορές ταχυπαλμία. Μείωσα την νικοτίνη σε 6mg και τα συμπτώματα σχεδόν εξαφανίστηκαν. Βέβαια έχει αυξηθεί η κατανάλωση σε 6 - 8 ml ημηρεσίως. Επίσης παρατήρησα πως τα υγρά με υψηλή VG μου φέρνουν κάποιο φούσκωμα στο στομάχι ή και αναγούλα, έτσι τα αποφεύγω ή τα αραιώνω με βάση 50/50.
Τώρα νιώθω πολλές φορές κάποιο βάρος στο στήθος, κάποιο κορεσμό στα πνευμόνια όμως σε αυτό νομίζω πως συμβάλει η έλειψη σωματικής ασκήσης το τελευταίο διάστημα. Όσες ημέρες έτυχε τελευταία να κουραστώ σωματικά , να περπατήσω πολύ κλπ ήμουν πολύ καλύτερα. Όταν όμως είμαι όλη την ημέρα στον υπολογιστή και ατμίζω ( άνεργος και σεκλετισμένος ) τότε ναι έχω βάρος στο στήθος.

Αποσυνδεδεμένος gpol

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #861 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 10:15 »
καλημερα,το πασχα κλεινω 1χρονο ατμισματος και με το κανονικο τσιγαρο (στριφτο)κομενο μαχαιρι(ηθελα 1σακουλακι καπνο την μερα). :thumpup:
αν εξαιρεσω το ματωμα των ουλων τον πρωτο μηνα το οποιο σταματησε δεν εχω δει κατι κακο(αν εξαιρεσω το πτερυγιο στην πλατη) ;D


Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #862 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 10:48 »
Πέρασαν 2 ολόκληροι μήνες χωρίς καθόλου τσιγάρο.
Παρενέργειες από το άτμισμα που παρατήρησα : Ξεκίνησα με 12mg νικοτήνη. Πολλές φορές ένιωθα βάρος στο κεφάλι ή πονοκέφαλο και ορισμένες φορές ταχυπαλμία. Μείωσα την νικοτίνη σε 6mg και τα συμπτώματα σχεδόν εξαφανίστηκαν. Βέβαια έχει αυξηθεί η κατανάλωση σε 6 - 8 ml ημηρεσίως. Επίσης παρατήρησα πως τα υγρά με υψηλή VG μου φέρνουν κάποιο φούσκωμα στο στομάχι ή και αναγούλα, έτσι τα αποφεύγω ή τα αραιώνω με βάση 50/50.
Τώρα νιώθω πολλές φορές κάποιο βάρος στο στήθος, κάποιο κορεσμό στα πνευμόνια όμως σε αυτό νομίζω πως συμβάλει η έλειψη σωματικής ασκήσης το τελευταίο διάστημα. Όσες ημέρες έτυχε τελευταία να κουραστώ σωματικά , να περπατήσω πολύ κλπ ήμουν πολύ καλύτερα. Όταν όμως είμαι όλη την ημέρα στον υπολογιστή και ατμίζω ( άνεργος και σεκλετισμένος ) τότε ναι έχω βάρος στο στήθος.

ειμαστε στην ιδια φαση.
παντως ως ενα σημειο το αγχος και η πιεση οταν εισαι σε μια στεσσογονα κατασταση(η ανεργια π.χ και απο
οτι ζω και στο πετσι μου ειναι πολυ)ν δινει σωματικα πονους και πλακωματα.
τωρα στη δικη μου περιπτωση ποσο ειναι απο αυτο και ποσο απο το η.τ δεν ξερω.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #863 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 11:14 »
Aρκετά πράγματα μπορεί να ειναι και ιδέα μας επειδή μόνο και μόνο ατμίζουμε και μοιραία  νομιζουμε ότι μπορεί να φταίει αυτό. Το κατα φαντασία ασθενής παίζει πολύ στις μέρες μας με ολες αυτες τις στρεσογόνες καταστάσεις που βιώνουμε ολοι.
Εγώ έχω επικεντρωθεί στα οφέλη κυρίως της διακοπής του καπνίσματος και όχι αν μου έχει προκαλέσει κάτι μεχρι στιγμής το άτμισμα. Μια πολύ βαθια ανάσα κάποιες στιγμες μου υπενθυμίζει πόσο καλύτερα είμαι.

Όσο για τα ούλα που έχω περιοδοντίτιδες και θέματα εδώ και πολλά χρόνια και γνωριζω την συμπεριφορά του στόματος μου, βλέπω ότι κ εκεί ακόμα είναι μέρα με την νύχτα προς το καλύτερο τα πράγματα. 

Τώρα αν από την μακροχρονια χρήση ητ μπορεί ο πνεύμονας η κάποιο άλλο όργανο να  συλλέγει σίγα σιγά τίποτα ουσιες, πάλι σε σχέση με την πίσα (πόσο άσχημη λέξη) έτη φωτός μακριά.

Προσωπικά βρήκα και χαίρομαι γι αυτό, ένα εναλακτικό μονοπάτι πιο εύκολο για να φτάσω στον τελικό μου προορισμό που ειναι ο καθαρός αεράς του βουνού. Δεν μένω σε πόλη ούτος η άλως από γεννησιμιού μου.

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #864 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 11:59 »
Ναι σίγουρα η αναφορά μου δεν προσπαθεί να κάνει σύγκριση με το τσιγάρο - ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.
Απλά αναφέρω κάποιες ελαφρές παρενέργιες που παρατήρησα στον εαυτό μου και ισως οφείλονται στο άτμισμα. Ίσως έτσι βοηθηθεί και κάποιος νεότερος, να μην πανικοβληθεί μόλις παρατηρήσει το παραμικρό.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #865 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 12:06 »
Επειδη αυτο με το ματωμα των ουλων υπωνεται και ξαναυπωνεται αν κι εχει γραφτει το τι πραγματικα συμβαινει, θα το ξαναγραψω (πληροφορια απ τον οδοντιατρο μου):
Το φυσιολογικο ματωμα των ουλων που ειναι ενα αλαρμ προειδοποιησης για ουλιτηδα το σταματαει το ΚΤ, ετσι με το που το κοβεις (ειτε ατμιζεις ειτε οχι, απλα με το που διακοπτεις η περιοριζεις το καπνισμα) το αλαρμ αυτο επανερχεται στα φυσιολογικα του και σε προειδοποιει πριν η ουλιτηδα εξελιχθει σε περιοδοντιτηδα (εμενα ειχε προχωρησει δυστυχως και η θεραπεια ηταν εξαιρετικα επωδυνη και πανακριβη). 
Να χαιρεστε που αυτη η προειδοποιηση του οργανισμου επανηλθε και να επισκεφτειτε τον οδοντιατρο σας για να προλαβετε την οποια ουλιτηδα σε εξελιξη γιατι αν τ αφηνετε και λετε "οκ αυτο ειναι παρενεργειθα του ατμισματος, θα περασει" 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #866 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 14:41 »
Αυτό για το μάτωμα των ούλων αναφέρεται και στο πρώτο μήνυμα του θέματος γιατί είναι και το πιο διαπιστωμένο από τους οδοντιάτρους ότι οφείλεται στη διακοπή του καπνίσματος. http://vaping.gr/index.php/topic,3938.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2022, 01:16 από Tem »

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #867 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 15:16 »
Αγαπητές και αγαπητοί χρειάζομαι τα φώτα σας.

Υποψιάζομαι ότι έχω ΓΟΠ (γαστροοισοφαγική παλλινδρόμηση). Θα μου πείτε γιατί δεν πας σε γιατρό. Ε, εκεί είναι που θα ήθελα να με βοηθήσετε. Ξέρει κανείς κάποιον γαστρεντερολόγο στην Αθήνα, που να έχει όμως ιδέα από η.τ.; Αν είναι ατμιστής ακόμα καλύτερα.

Πολύ φοβάμαι, ότι κάτι από όλα αυτά που κάνω (θες PG, θες VG θες κάτι άλλο) επιδεινώνει το πρόβλημα και θα ήθελα οταν τα αναφέρω αυτά στον γιατρό να έχει ιδέα γιατί πράγμα του μιλάω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #868 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 15:34 »
Αγαπητέ rosenred, το φόρουμ διαθέτει τον «δικό του» ατμιστή γιατρό, τον takkat. Δεν τον γνωρίζω ούτε προσωπικά, ούτε σαν επιστήμονα αλλά οι αναρτήσεις του εδώ είναι αρκούντως σοβαρές ώστε αν είχα κάποιο θέμα υγείας να μην είχα δεύτερες σκέψεις για να τον συμβουλευτώ. Ο takkat δεν είναι γαστρεντερολόγος αλλά κι εγώ όταν είχα πάθει ΓΟΠ, γενικό παθολόγο είχα δει και με κουράρισε με απόλυτη επιτυχία.
Σε κάθε περίπτωση πάντως περαστικά σου.  :)




Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #869 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 15:34 »
Ενας από τους κορυφαίους γιατρούς σην Ελλάδα για τα στομαχικά έχει δηλώσει ότι το 80 % του προβλήματος είναι το άγχος και μετά τροφές αλκοόλ κάπνισμα. Το καλοκαίρι είχα σοβαρό θέμα και τα χάπια ισα ίσα που δίνανε μια ψευδαίσθηση.  Στείλε μου πμ αν θες με λεπτομέρειες του προβλήματος σου και αν μπορώ να σε βοηθήσω. Το άτμισμα είναι αθωο πάντως. Και μη παρεξηγηθώ δεν είμαι γιατρός και πιθανότατα δεν γλυτώνεις μια  επίσκεψη σε κάποιον για να δεις ακριβώς τι συμβαίνει. απλά είμαι παθών που ίσως σου διώξει κάποιες φοβίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2016, 16:06 από savo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499607 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos