vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"


















Από τον συντονισμό:

Η ψήφος σας στην ψηφοφορία μπορεί να αλλαξει ανά πάσα στιγμή: Παρακαλούμε τα μέλη που ψήφισαν π.χ. ότι παρατήρησαν παρενέργειες αλλά στη συνέχεια αποδείχτηκε ότι οφείλονταν σε άλλους λόγους άσχετους με το κάπνισμα, να αλλάξουν την ψήφο τους (όπως και το αντίστροφο βέβαια).

Επίσης:

Μια πολύ συνηθισμένη "παρενέργεια" είναι το μάτωμα των ούλων. Γι' αυτό όμως ευθύνεται η διακοπή του καπνίσματος. Δηλ. και να μην άτμιζε κάποιος καθόλου μετά τη διακοπή του καπνίσματος, πάλι θα είχε αυτή την παρενέργεια. Μεταφέρουμε αυτούσιο το απόσπασμα από ειδικό επιστήμονα (περιοδοντολόγο) που μπορείτε α βρείτε
ΕΔΩ.

"Μετά τη διακοπή του καπνίσματος τα ούλα μπορεί να αρχίσουν να ματώνουν ξαφνικά?
Το κάπνισμα ελαττώνει τη κυκλοφορία του αίματος στα ούλα εξασθενώντας την άμυνα του οργανισμού στη περιοχή. Μετά τη διακοπή, η κυκλοφορία επανέρχεται και τα ούλα αρχίζουν να ματώνουν. Είναι κάτι φυσιολογικό και παροδικό και σαφώς θετικότερο συγκριτικά με τα πολλαπλά οφέλη της διακοπής του καπνίσματος."


Διαβάστε όμως κι ΕΔΩ


==========================
Ακολουθεί το αρχικό μήνυμα του μέλους panos:


Επειδή πλέον το σύνολο των μελών έχει μεγαλώσει αρκετά, θέτω μια ψηφοφορία προς τα μέλη του φόρουμ.
Η ψηφοφορία εκφράζει περισσότερο το πως νιώθουμε οι ίδιοι παρατηρώντας τον εαυτό μας και μιλώ για συμπτώματα λόγω
ατμίσματος, δηλ. δεν είναι ιατρική ή κάτι τέτοιο.


Πιθανόν κάτι από αυτό που νιώθουμε να οφείλεται στη διακοπή του καπνίσματος
πχ
Συμπτώματα (που κάποιος μπορεί να έχει ή όχι) από τη διακοπή του καπνίσματος (το τσιγάρο δεν έχει μόνο νικοτίνη)

Δυσκολία συγκέντρωσης, ανησυχία, σύγχυση, αίσθημα κατάθλιψης, πονοκέφαλοι, αίσθημα τρόμου,

ιδρώτες, έντονη επιθυμία για κάπνισμα, αγχώδεις εκδηλώσεις, εκνευρισμός και ευερεθιστότητα,
διαταραχή των γνωστικών λειτουργιών, διαταραχές ύπνου, αυξημένη όρεξη ή και αύξηση του σωματικού βάρους,
βραδυκαρδία, υπνηλία, ανικανότητα κτλ


Οι πιθανές απαντήσεις

Ναι (Ελαφρά) π.χ. μια ήπια ξηροστομία που κράτησε λίγο
Ναι (Σοβαρότερα) π.χ. εξανθήματα που μπορεί να υποδηλώνουν αλλεργία σε κάποια συστατικά των υγρών
Δεν είμαι σίγουρος π.χ. έχω ξηροστομία αλλά πιστεύω ότι μπορεί να οφείλεται και σε κάτι άλλο (π.χ. έχω διαβήτη)
Σίγουρα Όχι προφανές

Η κατάταξη σε ελαφρά ή σοβαρότερα είναι υποκειμενική δική σας.

Η Ψηφοφορία δεν έχει ημερομηνία λήξης και μπορείτε να αλλάξετε την ψήφο σας αν κάτι αλλάξει από αυτά που παρατηρείτε.
Επίσης αν θέλετε περιγράψτε τι σύμπτωμα/παρενέργεια/ενόχληση είχατε..





Η δική μου απάντηση είναι Ναι, Ελαφρά και περιλαμβάνει ορισμένες ελαφρές ξηροστομίες και 1-2 φορές ένα ελαφρύ πονόλαιμο (ξηρότητα πιο πολύ)
που πέρασε σε μερικές ώρες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2022, 02:37 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 13:15 »
 :hmmm: δεν μπορώ να κατατάξω τα συμπτώματα σε μια κατηγορία και βάζω στο ''δεν είμαι σίγουρος'' γιατί νομίζω με φταίει η κρίση για: ''Δυσκολία συγκέντρωσης, ανησυχία, σύγχυση, αίσθημα κατάθλιψης, πονοκέφαλοι,  αγχώδεις εκδηλώσεις, εκνευρισμός και ευερεθιστότητα,  διαταραχές ύπνου, αυξημένη όρεξη ή και αύξηση του σωματικού βάρους'' και όχι το ΗΤ και διακοπή του κανονικού. Θα δείξει.....

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 13:36 »
Παντως Pano εχω την εντυπωση πως τα περισσοτερα (αν οχι ολα) απο τα συμπτωματα που ανεφερες σαν συμπτωματα απο διακοπη του καπνισματος οφειλοντε στην νικοτινη και παλυ, παρα στην πισσα, στην αμμωνια και τα υπολοιπα (εκτος και αν βαζουν και τιποτα αλλο μεσα στα τιγαρα και δεν το ξερει κανεις!!).
Το μοναδικο παραδοξο που ακομα δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται ειναι η αυξημενη ορεξη. Ισως να οφειλεται στην γευση ή στην συχνοτητα ατμισματος (και δοσολογια νικοτινης) ή στις υπολοιπες ουσιες του κτ. οι οποιες δεν λαμβανοντε πια.
Θελω να πιστευω δηλαδη πως ενας χρηστης ΗΤ με μια δοσολογια νικοτινης στα μετρα του δεν εχει νοιωσει κανενα απο τα συμπτωματα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 14:01 »
Μπορεί κάποιος να άρχισε να ατμίζει με λιγη η καθόλου νικοτίνη οπότε να έχει κάποια απο αυτά τα συμπτώματα της διακοπής καπνίσματος, επίσης είχα ακουσει ότι στον καπνό υπάρχουν και κάποιες ουσίες που δρουν σαν αντικαταθλιπτικά, και φυσικά στο ητ δεν υπάρχουν.
Βέβαια στην ψηφοφορία πιο πολύ εννοώ σωματικά καθαρά συμπτώματα (που είναι και πιο αντικειμενικά ίσως) παρά ψυχικά πχ άγχος κτλ
Ουτως ή άλλως αυτήν την εποχή άγχος όλοι λιγο πολύ έχουμε...


Για την αυξημενη όρεξη "ενοχοποιώ" την καλύτερη γεύση αλλά και τη μεγαλυτερη ζωτικότητα -> διάθεση για ζωή -> διάθεση για απολαύσεις

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 17:22 »
Μετέφερα το θέμα εδώ μιας και τώρα έχουμε ειδικό πίνακα για τις ψηφοφορίες.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 18:00 »
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρουσιασει καμια παρενεργεια 4 μηνες που ατμιζω μεχρι στιγμης αλλα μου σπανε πολυ τα νευρα τα 5 κιλακια που πηρα...  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2011, 19:00 από panosfc »

Αποσυνδεδεμένος Benzoz

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 18:30 »
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα μιας και ειμαι πολύ νέος χρήστης μόλις χθές απαντάω με τον δεν είμαι σίγουρος προς το παρόν. Μετά απο αρκετά χρόνια ίσος είναι ο πρώτος μου φραπές χορίς να ανάψω κ/τ...
Πιστεύω πως η πραγματικές ενοχλήσεις στην υγεία υπήρχαν οσο κάπνιζα κ/τ δεν νομίζω πως θα είναι σημαντικό αναφοράς μιας ξηροστομίας όταν για τόσα χρόνια κάπνιζα 1 και πακέτο την μέρα και δεν σκεφτόμουν ποτέ τις ενοχλήσεις που μου δημιουργούσε.

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 18:59 »

Μετα απο εναν μηνα αποκλειστικα με το η.τ. εχω ενα μόνιμο φλεματακι στο λαιμο και τις φωνητικες χορδες που οσο και να βηξω η καταπιω επανερχεται. Ελπιζω να περασει με τον καιρο γιατι ειναι λιγο ενοχλητικο.

Νικος

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 11, 2011, 20:05 »
Αυτό θα περάσει σίγουρα.
Δεν έχεις ξανακάνει απόπειρα διακοπής του τσιγάρου φαίνεται.  :)
Εγώ που το είχα δοκιμάσει έστω και για λίγο στο παρελθόν (χωρίς η.τ. τότε), ήταν το πρώτο "σύμπτωμα". Νομίζω ότι είναι πολύ συνηθισμένο σε όποιον κόβει το τσιγάρο. Μερικές φορές έκανα κάτι πολύ απαλά γκουχ και έβγαιναν.. κομμάτια.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 12, 2011, 11:07 »

Το ειχα ξανακοψει στο παρελθον για 6 μηνες με τσιχλες νικοτινης, ειχα και τοτε καποια παρομοια συμπτωματα αλλα με την διαφορα οτι τοτε δεν ηταν τοσο ξερο το φλεμα, ουτε τοσο επιμονο.
Τωρα ειναι, σαν να εχει ξεραθει το αναπνευστικο μου συστημα :)

Νικος

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 12, 2011, 11:40 »
Καλο ειναι να δεις και πως επιδρουν διαφορετικα υγρα ατμισματος,
με περιεκτικοτητα αλλα vg και αλλα pg,
οπως επισης και διαφορετικους τυπους αρωματων....αν κανεις αρωματικα.
Μπορει να εχεις ευαισθησια σε καποιο συστατικο και θα πρεπει να το εντοπισεις.
Και εγω βρεθηκα συχνα και για διαφορετικους λογους,
σε παρομοια θεση.....ψαξτο και μην απογοητευεσαι.....αν επιμεινεις θα βρεις
τον ιδανικο τροπο ατμισματος,
που ταιριαζει ειδικα σε σενα.
Κανε και εναν κοπο να διαβασεις τα θεματα παρενεργειας και τα θεματα υγρων
VG και PG.....καπου εκει ειναι η απαντηση


Παρατηρήσεις, συζητήσεις για πιθανές παρενέργειες


Kαλυτερη Βαση VG που εχετε ατμισει !!!!


Συζήτηση για PG (Προπυλενογλυκόλη) και VG (Φυτική γλυκερίνη)


[Ψηφοφορία] Aρωματικα Υγρα ή Σκετα Υγρα ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2013, 02:35 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 02:11 »
εχω μια παρενεργεια..
εχω αποκτησει ερωτικη σχεση.... :-[




....με το περιεχομενο του ψυγειου... χαχαχαχαα :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2013, 09:40 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος harula

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 07:51 »
Στους 4 μηνες εχω παρει 5 κιλα αλλα θεωρω οτι δεν ειναι απο το η.τ αλλα το οτι εκοψα το κ.τ. ,

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 08:23 »
Η μόνη παρενέργεια-ενόχληση που έχω είναι η πτώση της αρτηριακής μου πίεσης όταν ατμίζω με νικοτίνη στα 11 mg  :yes:

Αν ατμίζω συνεχόμενα για δέκα περίπου μέρες με 11 mg τότε την δέκατη μέρα έχω πτώση της πίεσης!!!
Το έχω προσέξει αυτό κ είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρη ότι η ποσότητα της νικοτίνης μου το προκαλεί!

Στις αρχές δλδ τον πρώτο χρόνο άργησα να εντοπίσω το πρόβλημα που οφείλεται μα ευτυχώς με  λίγη υπομονή κ με
όσα σημείωνα στο ημερολόγιό μου κατάλαβα ότι η νικοτίνη μου προκαλούσε την πτώση της πίεσης μου .  :yes:

Είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου συμβεί όταν έχεις ήδη φύγει από την φυλακή του κ.τ.!!!
Στις αρχές φοβήθηκα ότι το άτμισμα δεν με "ήθελε".... Δεν πανικοβλήθηκα όμως!

Κάθε μέρα μελετούσα τις αντιδράσεις του οργανισμού μου κ πειραματίστηκα αρκετά με την αυξομείωση της νικοτίνης όπου
κατάλαβα οριστικά ότι αυτή  προκαλούσε σε μένα αυτήν την ενόχληση.

Το καλό με το άτμισμα είναι ότι μπορούμε να εντοπίσουμε τι μπορεί να μας ενοχλεί!!!!
Ενώ με το κ.τ. δυστυχώς δεν αντιλαμβανόμαστε πολλά πράγματα τα όποια μένουν θαμμένα κυριολεκτικά στον
οργανισμό μας!!!!!!!

Όταν μιλάω με νέους ατμιστές το πρώτο που τους λέω είναι να προσέχουν δίχως φόβο τι όποιες μικρές 
παρενέργειες που μπορεί να  έχουν με το άτμισμα! 

Δεν χρειάζεται φόβος ούτε πανικός γιατί συνήθως είναι ενοχλήσεις που μπορούμε να  αντιμετωπίσουμε πολύ εύκολα!!
Πρέπει να δίνουμε αρκετή προσοχή στον οργανισμό μας που έχει τον τρόπο να μας πει καθαρά τι τον ενοχλεί.  ;) 




Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 10:00 »
Το μονο θεμα που ειχω και αυτο που και που ειναι μια ελαφρα ξηροστομια... Απο εκει και περα δεν μπορω να πω οτι ειχα αλλο θεμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos