vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

449 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #825 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 04:49 »
Να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια σχέσει με το η/τ...ίσως κάποιος άλλος φίλος να γνωρίζει κάτι παραπάνω!
Πάντος εγώ θα σου συνιστούσα περισσότερο νερό (τα χείλια αφυδατώνονται 10 φορες πιο γρήγορα απο το υπόλοιπο δέρμα), αν τα γλύφεις πολύ τελικά παλι τα αφυδατωνεις αρα σταματά το, πλύσιμο συχνό στο drip tip (μην παθεις καμια μόλυνση αν σκάσουν) και τέλος υπομονή... ο χειμονας τελειώνει!!!

Σ'ευχαριστώ Bocler για τις πληροφορίες!! :)
Και εγώ δεν νομίζω να είναι από το η.τ. αλλά επειδή συνέπεσε με το ξεκίνημα του και συγχρόνως με το κόψιμο του κ.τ.,είπα να το αναφέρω μήπως και....

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #826 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 18:53 »
Τι μπορεί να φταίει?!
Αφού τα υγρά σου είναι 50/50 μάλλον δεν έχεις υπό τροφοδοσία λόγο πηχτου υγρού...μήπως κανείς μακροσυρτες, συνεχόμενες, ή και τα δυο τζουρες? Τότε αυτό είναι το πρόβλημα!
Μήπως σου συμβαίνει όταν η αντίσταση είναι στα τελευταία της?
Μήπως όντος η μπαταρία σου δίνει περισσότερο ρεύμα και το υλικό δεν προλαβαίνει να τροφοδοτήσει την αντίσταση με υγρό?
Μήπως κρατάς το κουμπί πατημένο μέχρι να βγάλεις τον ατμοποιητη από το στόμα?
Και πολλά αλλά μήπως...
Δες αυτά για αρχή και...εδώ είμαστε :bye:
Ευχαριστω για τις συμβουλες!
Τωρα με το istick στα  4.2 v  ~9 w ειμαι τελεια εδω και δυο μερες.
Αυτο που λες για το κουμπι πατημενο με μπερδεψε! Το κραταω πατημενο για οσο τραβαω τζουρα (σχεδον παντα κοντα στα 2 δευτερα) .  Αν καταλαβα καλα πρεπει να αφηνω το κουμπι και να συνεχισω να τραβαω για λιγο ακομη?

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #827 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 01:57 »
Ακριβώς!!!
Για τρεις λόγους, πρώτον όταν αφήνεις το κουμπί η αντίσταση παραμένει ζέστη με αποτέλεσμα να καίει υγρό ακόμα και έτσι να στεγνώνει το φιτίλι/βαμβάκι ειδικά αν έχεις υποτροφοδοσια αυτό οδηγεί σε καμένο στην επόμενη σου τζούρα.
Δεύτερον, αφήνοντας το κουμπί και τραβώντας λίγο ακόμα βοηθάς υγρό να μπει στο θάλαμο ατμοποιησεις και να διαβρεξει ξανά το υλικό της αντίστασης, αποφεύγοντας έτσι το παραπάνω.
Και τρίτον, ρουφας τον ατμό που μένει στο θάλαμο και έτσι γλυτώσεις την υγροποίηση αυτού σε θάλαμο, καμπάνα και drip tip.  :)

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #828 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 11:42 »
Το μόνο "θέμα" που έχω είναι ένας μικρός πόνος στο στήθος δεξία.


Ίσως να είναι και λόγω καιρού


Ατμίζω μια βδομάδα μόνο.


Και απλά δεν είμαι σίγουρος προς το παρών.

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #829 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 02:20 »
σημερα νιωθω ενα μουδιασμα στη γλωσσα, χωρις να εχω πιει/φαει κατι ζεστο ή καυτερο.
παιζει να φταιει το ητ; το οτι το παρακανα λιγο χτες; απο τα 2-4 ml χτες παιζει να eφτασα τα 6, νομιζω το τιτανιο που εβαλα πρωτη φορα χτες "τραβαει" πιο πολυ υγρο.
οχι τπτ αλλο αλλα δεν καταλαβαινω γευση, ουτε απ το vanilla rum after ουτε απ το baba's bounty  :(

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #830 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 02:52 »
Η μόνη παρενέργεια που έχω είναι η ξηροστομία, που δεν αντιμετωπίζεται με ένα μπουκάλι νερό δίπλα μου. Τα βραδινά ξυπνήματα για ενούρηση δεν αντέχονται.

Είμαι κοντά στη λύση τού προβλήματος όμως, και θα ενημερώσω και από εδώ.
Παρενέργεια τής ξηροστομίας είναι επίσης και ο -κακώς ερμηνευόμενος- ως κορεσμός γεύσης.
Ποιας γεύσης, με στόμα ξερό; Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.
Γιατί δεν έχω κορεσμό γεύσης όταν τρώω πρωί-βράδυ κοψίδια;

Η βάση τής αναζήτησης μου όσον αφορά αυτό το πρόβλημα είναι πως η vg είναι υγροσκοπική. Που σημαίνει πως, όταν εισπνέουμε, η vg παρασέρνει στο πέρασμα της από το στόμα, και το σάλιο.

Αναζητώ τρόπο να ακυρώσω αυτό το κακό συνήθειο της. Κάτι έχω βρει.. Stay tuned.

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #831 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 19:13 »
καλησπερα. εχει τυχει σε καποιον που ατμιζει να εχει συμπτωματα/παρενεργειες ομοιες με του κανονικου τσιγαρου? δηλ,πλακωμα στο στηθος, κ.τ.λ. εχω την αισθηση,χωρις να το παρακανω με το ατμισμα(ατμιζω 2 με 3μλ βαρια-βαρια την ημερα) με 6αρα νικοτινη 50-50 pg/vg οτι καποιες φορες μου δινει αισθηση στο σωμα καπνισματος. αναφερω για να προλαβω οτι δεν υπαρχει παθολογικο ιστορικο,αντιθετως προσφατες εξετασεις (σπιρομετρησεις,ασθμα) ηταν πολυ καλες/φυσιολογικες. διαβαζω για συνατμιστες που ατμιζουν 10 εως και 20 μλ την ημερα και απορω πως το παλευουν?

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #832 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:38 »
Εγώ φίλε Κώστα κάθε πρωί που ξυπνάω έχω πάντα βαρύ στήθος σαν να έχω κάνει δυο πακέτα τσιγάρα.
Βέβαια δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει;
Τώρα τελευταία το έχω ρίξει στο ότι κάνω έντονο άρωμα.
Ενημερωτικά δεν κάνω νικοτίνη.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι νορμάλ αλλά δε το ψάχνω και ιδιαίτερα, άμα πεθάνω, πέθανα.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #833 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 11:47 »
Μήπως πλακωνεστε στις πνευμονικες; το παθαινω και εγω καμια φορα αν μεσα στη μερα κανω περισσότερο πνευμονικες απότι τσιγαρισιες!

Αποσυνδεδεμένος Psycho

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #834 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 12:16 »
Εγώ μόνο βελτίωση βλέπω σε αυτούς τους 2,5 μήνες που ατμίζω.  Έχω ξενοιάσει από πολλα κακά του κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #835 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 12:17 »
Εγώ φίλε Κώστα κάθε πρωί που ξυπνάω έχω πάντα βαρύ στήθος σαν να έχω κάνει δυο πακέτα τσιγάρα. Βέβαια δεν έχω βρει ακόμα τι φταίει; Τώρα τελευταία το έχω ρίξει στο ότι κάνω έντονο άρωμα. Ενημερωτικά δεν κάνω νικοτίνη. Δεν μπορώ να πω ότι είναι νορμάλ αλλά δε το ψάχνω και ιδιαίτερα, άμα πεθάνω, πέθανα.
δεν θελω τετοια.καταλαβαινω το υφος που το λες αλλα η ζωη μας ειναι πολυτιμη και κανονικα ολοι μας θα επρεπε να κανουμε,οσο περναει απο το χερι μας βεβαια,οτι μπορουμε να τη παρατεινουμε και να της δωσουμε και καλυτερη ποιοτητα. στο θεμα μας τωρα,τις πρωτες εβδομαδες που ατμιζα ξυπναγα το πρωι και δεν ειχα κανενα συμπτωμα και χαιρομουν για την επιλογη μου να μεταβω στο η.τ. τωρα βεβαια ετσι οπως μου παει βλεπω να τελειωνει αδοξα και πολυ συντομα η ατμιστικη μου διαδρομη.και οχι τιποτα αλλο το γουσταρα με χιλια. εννοειτε βεβαια οτι δεν ξαναγυρναω στο κ.τ ουτε για αστειο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μήπως πλακωνεστε στις πνευμονικες; το παθαινω και εγω καμια φορα αν μεσα στη μερα κανω περισσότερο πνευμονικες απότι τσιγαρισιες!
αν εχω κανει 5 τζουρες στους τρεις μηνες ειναι ζητημα. περισσοτερο να δω πως ειναι.ολες οι αλλες τσιγαρισιες.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εγώ μόνο βελτίωση βλέπω σε αυτούς τους 2,5 μήνες που ατμίζω.  Έχω ξενοιάσει από πολλα κακά του κ.τ.
η περιπτωση του καθε ανθρωπου μπορει να ειναι διαφορετικη. εγω απλα καταθετω την προσωπικη μου εμπειρια και επουδενι δεν υποννοω η λεω οτι το κ.τ ειναι καλυτερο.ισα-ισα που θα με χαλασει αν χρειαστει να το παρατησω το η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2016, 12:28 από Kωστας Τ. »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #836 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 13:19 »
Παιδιά τι να σας πω. Εγώ κάνω γύρω στα 6ml τη μέρα, πλέον όλα σε πνευμονικές και δεν έχω κανένα πλάκωμα το πρωί ούτε γενικότερα. Δε μιλάμε για εξαιρέσεις που μπορεί να δοκιμάζω κανέναν ατμοποιητή ή να πορωθώ με κάποιο υγρό κάνοντας 2-3ml σε μια ώρα... Αλλά και τότε το μπούχτισμα είναι από τη νικοτίνη, κάτι το οποίο περνάει μετά από λίγη ώρα. Νομίζω πως καλό είναι να το κοιτάξετε όσοι έχετε τέτοια θέματα με λίγη περισσότερη προσοχή... Κάνετε ένα συγκεκριμένο υγρό? Μήπως έχετε κάποιο θέμα με το συγκεκριμένο υγρό? Μήπως έχει κακή ποιότητα νικοτίνης (νομίζω υφίσταται και αυτό, χωρίς να μαι και απόλυτος). Αλλιώς μήπως σας πειράζει κάποιο συστατικό του αρώματος? Μήπως έχει υπερβολική περιεκτικότητα σε διακετύλιο? 

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #837 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 13:39 »
απο υγρα μετα απο ψαξιμο κατεληξα σε 50-50,ξεκινησα με 6αρα νικοτινη και αυτη εχω μεχρι και τωρα και απο αταιριες e-liquid france ειτε το sypreme ειτε το relax βασικο και λιγο απο castle long five pawns. σκεφτηκα να κανω μια αποποειρα με σκετη βαση αλλα δοκιμαζοντας δεν μου παει. τωρα αυτο με το διακετυλιο μονο και που το ακουω μου σηκωνεται η τριχα με αυτα που εχω ακουσει οτι κανει.αν εχει η εχει πολυ ποιος το ξερει?

Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #838 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 14:16 »
Τα υγρα που λες θεωρουνται καλα, τωρα αναλυσεις τους δεν εχω δει προσωπικα. Ψαξτο απο την ιστοσελιδα τους για αναλυσεις. Ισως, (καθαρα υποθετικα) σε μπουχτιζουν τα πολλα αρωματα, γιατι ωραιο το supreme κ τα αλλα που λες αλλα εχουν πολλα αρωματα μεσα. Επισης πινεις πολυ νερο; το η.τ γενικα "τραβαει" πολυ νερο, εγω παντως πολλες φορες νιωθω μια μικρη ενοχληση στο στηθος αν εχω ωρες να πιω. Τωρα ειδα να γραφεις πιο πανω "πλακωμα στο στηθος κλπ" τι αλλα συμπτωματα εννοεις δλδ;;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #839 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 14:46 »
τωρα αυτο με το διακετυλιο μονο και που το ακουω μου σηκωνεται η τριχα με αυτα που εχω ακουσει οτι κανει.αν εχει η εχει πολυ ποιος το ξερει?

Αυτο παραειναι παρεξηγημενη ιστορια.
Το διακετυλιο απ τη στιγμη που ειναι υποπτο καλα κανουμε και το αποφευγουμε, αλλα αυτοι που παθαν προβληματα στον πνευμονα ηταν ανθρωποι που δουλευαν δεκαετιες πανω απο τεραστια βιομηχανικα καζανια με ποπ κορν και ξηρους καρπους χωρις προφυλαξη και διαχειριζονταν καθαρο διακετυλιο σε ποσοτητα τονων και εισπνευσαν κυριολεκτικα ΤΟΝΟΥΣ καθαρου διακετυλιου σε λη τους την καριερα, και φυσικα ακομη κι αυτοι δε παθαν ολοι θεμα, απλως υπηρξαν στον κλαδο τους σοβαρα αυξημενα προβληματα για τα οποια τελικα βγηκε συμπερασμα πως ο κυριος υποπτος ηταν το διακετυλιο.
Οκ, απ τη στιγμη που γνωριζουμε πως σε εισπνοη προκαλεσε θεμα καλα κανουμε να το αποφυγουμε αλλα οχι πως υπαρχει μια περιπτωση στο τρισεκατομμυριο πολλαπλασιασμενο επι το απειρο να παθει καποιος κατι απο τις ποσοτητες που θα ατμισει στα 2-3 χιλιαδεες χρονια που θα ζησει.
Για να παρεις ατμιζοντας τις ποσοτητες διακετυλιου που εισπνευσαν αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να ατμιζεις κανα λιτρο τη μερα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342307 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206523 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597273 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357799 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591985 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios