vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, manoslykos

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος christospao13

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #390 στις: Απριλίου 15, 2015, 19:28 »
Καλησπερα
Ενω τον πρωτο 1,5 μηνα δεν ειχα κανενα προβλημα (η δεν το ειχα αντιληφθει τουλαχιστον) απο εκει ως σημερα αντιμετωπιζω αρκετα εντονο καψιμο-πρηξιμο-τσουξιμο στα χειλη κυριως στο πανω μερος και νομιζω πως ειναι αφθες αν και δεν ειναι καποια μεγαλη ασπρη φουσκαλα αλλα καμια 10ρια πολυ μικρες. Ηρεμουν οσο δεν ατμιζω αλλα μολις το ξαναπιανω μεσα σε μιση ωρα παλι αρχιζει το τσουξιμο.Kαπου εδω μεσα ειχα δει κι ενα παλικαρι που ηταν αλλεργικο στην pg και θα σταματουσε το ατμισμα για το λογο αυτον (αφθες) υπαρχει περιπτωση με vg να μην εχω τετοιο θεμα?
Κυριως 50/50 κανω αναλογια και νικοτινη ειμαι κοντα στο 6% εδω και καιρο

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #391 στις: Απριλίου 15, 2015, 19:55 »
Υπαρχουν ανθρωποι με αλλεργια είτε στη γλυκερινη είτε στην προπυλενογλυκολη. Εννοειται οτι πρεπει να δοκιμασεις μεγαλυτερες περιεκτικοτητες της μιας ή/και της αλλης ουσιας στα υγρα σου για να δεις αν οφειλεται η κατασταση σου σε κατι τετοιο, γιατι δεν το εχεις κανει ακομα ? :confused1: . Περα απο αυτο οι οποιες μολυνσεις στη στοματικη κολοτητα οφειλονται σε μεγαλο βαθμο στους κανονες σωστης υγιεινης που πρεπει να εχουμε. Δηλαδη καθαριζεις με οινοπνευμα καθημερινα (και περισσοτερες απο μια φορα την ημερα) τα drip tip σου? Αν οχι, να μια σοβαρη αιτια για το προβλημα που εχεις.

Αποσυνδεδεμένος christospao13

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #392 στις: Απριλίου 15, 2015, 20:01 »
Με οινοπνευμα οχι αλλα το ξεπλενω με νερο τακτικα (ζεστο αλλα κρυο τις περισσοτερες) λες να μη γινεται δουλεια?Ισως εχεις δικιο θα δοκιμασω και οινοπνευμα.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #393 στις: Απριλίου 15, 2015, 20:13 »
Εγώ είμαι αλλεργικός στην χημική νικοτίνη, η οποία μου προκαλεί πρήξιμο στις αμυγδαλές και έντονη αιμορραγία στα ούλα (χωρίς να έχω ουλίτιδα).


Τελευταία κάνω ακόμα μια προσπάθεια χωρίς νικοτίνη αυτή την φορά, αλλά εμφανίστηκε κάτι καινούργιο. Έχω έντονο κάψιμο στον ουρανίσκο και υποψιάζομαι ότι είναι από την υψηλή θερμοκρασία του ατμού, έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #394 στις: Απριλίου 15, 2015, 23:29 »
Μanos_SKG αν νιωσω αργοτερα οτι πεφτω ψυχολογικα, μαλλον θα αναζητησω τους ΜΑΟ απο κανα βοτανο οπως την κουρκουμινη που εκτος απο τα πολλα αντιοξειδωτικα εχει και ΜΑΟ, δεν ξερω ομως αν εχει ποσοτητες αναλογες με του τσιγαρου. Ισως να επρεπε να γινει νεο νημα με το θεμα της ψυχολογικης επιδρασης απο την αντικατασταση του ΚΤ με ΗΤ και τροπους που βοηθανε την κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος erikofutami

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • το έκοψα το ρημάδι το τσιγαροoo...!!!
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #395 στις: Απριλίου 16, 2015, 01:25 »
Παρενέργεια..  :hmmm: εχω παρατηρησει μια ελαφρια ξηροστομια,εντονος βηχας την πρωτη βδομαδα που ξεκινησα το ατμισμα,τωρα ολα οκ.!καποιες φορες εντονο τσουξιμο στο λαιμο,οχι παντα.χμ..αυτα...

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #396 στις: Απριλίου 16, 2015, 06:44 »
Μanos_SKG αν νιωσω αργοτερα οτι πεφτω ψυχολογικα, μαλλον θα αναζητησω τους ΜΑΟ απο κανα βοτανο οπως την κουρκουμινη που εκτος απο τα πολλα αντιοξειδωτικα εχει και ΜΑΟ, δεν ξερω ομως αν εχει ποσοτητες αναλογες με του τσιγαρου. Ισως να επρεπε να γινει νεο νημα με το θεμα της ψυχολογικης επιδρασης απο την αντικατασταση του ΚΤ με ΗΤ και τροπους που βοηθανε την κατασταση.
Μακάρι να γίνει νέο θέμα γιατί πλέον είμαστε off topic. Εγώ δυστυχώς δε γνωρίζω αρκετά ώστε να τοποθετηθω περισσότερο επί του θέματος. Πάντως όλο αυτό σε κάνει να αναρωτιέσαι αν τελικά είσαι όντως εθισμένος στη νικοτινη αυτή καθ αυτή σαν ουσία. Ένα είναι το σίγουρο, το ΚΤ μας έχει κάνει junkies και δεν το ξέραμε...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #397 στις: Απριλίου 18, 2015, 13:53 »
@ Kostas44 - Η νικοτινη κάθεται πάνω στα στεφανιαια μας όπως και να τη λαμβάνουμε, οπότε είτε ατμισμα λέγεται αυτό, είτε κάπνισμα είναι το ίδιο και το αυτό Critical Factor σε θέματα καρδιάς. Άσε που ακόμα κάνεις δεν μπορεί να πει με σιγουριά ότι με το ατμισμα δε λαμβάνουμε περισσότερη νικοτινη. Τη μεγάλη διαφορά την κάνει ως επί τω πλείστον στους πνεύμονες το ΗΤ. Όσον αφορά την παράλληλη χρήση, προφανώς και δεν την κάνω ταυτόχρονα, ούτε με το που σβήνω ένα ΚΤ αρπαζω το μοντακι μου!

Προσωπικά ποτέ δεν είδα το ΗΤ σαν τρόπο διακοπής του καπνίσματος αλλά σαν έναν λιγότερο επικίνδυνο (ελπίζω ), λιγότερο βρώμικο, πιο ενδιαφέρον και πιο νόστιμο εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτινης. Για μένα είναι απλά αυτό και είναι και χόμπι το οποίο γουστάρω. Γι αυτό και δεν το σταμάτησα παρόλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα και γι αυτό συνεχίζω και ενημερώνομαι.
Η νικοτίνη ΔΕΝ κάθεται στα στεφανιαία μας, μην γράφετε τέτοια πράγματα ελαφρά τη καρδία :_love_heart:


Εναλλακτικοί τρόποι πρόσληψης νικοτίνης υπάρχουν κι άλλοι (τσίχλες, spray, patch κλπ) πιο εύκολοι και πιο οικονομικοί. Γιατί να παιδευόμαστε με το ΗΤ αν δεν σκοπεύουμε να κόψουμε το τσιγάρο;

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #398 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:06 »
Δίκιο έχεις, αυτό σε καλύπτει? "Η νικοτίνη προκαλεί ταχυκαρδία, αυξάνει την πίεση καθώς και το ποσό του αίματος, που πρέπει να στείλει η καρδιά στις αρτηρίες. Επίσης προκαλεί σπασμό και στενεύει  τις αρτηρίες".

Όσον αφορά το γιατί να είναι για μένα το ΗΤ εναλλακτικός τρόπος λήψης νικοτινης, η απάντηση είναι έτσι γιατί μου αρέσει και τον προτιμώ από τους υπόλοιπους,  γιατί μπορώ και ατμιζω σε χώρους που δεν μπορώ να καπνισω, γιατί μου αρέσει η γεύση, γιατί μου αρέσει σαν χόμπι.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #399 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:24 »
Την νικοτίνη στα υγρά όλοι οφείλουν να τη μειώσουν σταδιακά και ως το 0 (το παλεύω, τώρα είμαι στο 6 και κάτω)


Για το τι σου αρέσει καμία αντίρρηση, αλλά διαβάζουν κι άλλοι και καλό είναι να γνωρίζουν και να κρίνουν.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #400 στις: Απριλίου 18, 2015, 14:29 »
ολοι μας λιγο πολυ ο σκοπος μας ειναι το κατεβασμα νικοτινης μεχρι να φτασουμε  Φλωρεξ .. εκει μερικοι συνεχιζουν επειδη τους αρεσει το ντουμανι και το ολο θεμα σαν και μενα .. και αλλοι το κοβουν τελειως .. αλλα σαν σκοπος ειναι η μειωση της νικοτινης ωσπου να μηδενιστει ... εκει ειμαι εγω το περισσοτερο καιρο .. αλλιως με 3 mg  το πολυ

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #401 στις: Απριλίου 18, 2015, 16:09 »
Εκτός από τη νικοτίνη εισπνέουμε και άλλες βλαβερές ουσίες οι οποίες προέρχονται από τα υλικά των αντιστάσεων - κεφαλών ή  των ατμοποιητών. Το πόσο βλαβερές είναι και πως επιδρούν στον οργανισμό μας δεν το ξέρουμε ακόμη. Κι εγώ έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι η μόνη μου παρενέργεια ήταν ότι άνοιξε η όρεξή μου. Ατμίζω ητ από το Μάιο 2012 και δεν έχω παρατηρήσει κάποια παρενέργεια, πλην όμως δε μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει στα σωθικά μου και πόσο επιβαρύνεται το αναπνευστικό μου, η καρδιά μου, κλπ.

Αν ρωτήσετε έναν γιατρό που γνωρίζετε καλά και έχει το θάρρος να σας μιλήσει ανοιχτά θα σας πει ότι 1 τσιγάρο την ημέρα δε βλάπτει. Μόνο 1 όμως. Παρέχει στον οργανισμό την απαραίτητη νικοτίνη για την ελαστικότητα του δέρματος. Μέχρι εκεί όλα καλά. Ποιός αντέχει να καπνίσει μόνο 1?  :cigar:

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο ητ. Σίγουρα δεν είναι απολύτως υγιεινό, σίγουρα δεν είναι εναλλακτική μέθοδος πρόσληψης νικοτήνης για όλους (δηλαδή δεν βλέπουν το ητ όλοι σαν τέτοια αλλά σαν χόμπι, ευχαρίστηση, απόλαυση) και η κατάχρηση του επιφέρει σίγουρα δραματικές επιπτώσεις στον οργανισμό μας. Γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε συνετοί στη χρήση του, μέχρι να μάθουμε τις ακριβείς παρενέργειες κι επιπτώσεις που έχει στην υγεία μας και κάποια στιγμή να το κόψουμε κι αυτό εντελώς.

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #402 στις: Απριλίου 18, 2015, 16:43 »
Τα συμπτωματα που ειχα οταν αρχισα το ατμιζμα ηταν λιγη ανησυχια -νευρικοτιτα δεν αντεχα να ακουω κουβεντα με το παραμικρο τρελενομουνα,αρκετα φλεματα,τωρα οταν το παρακανω με το ατμισμα πολλες φορες νοιωθω μπουκομα αλλα αυτο γινεται μονο οταν αρχιζω τις απανοτες και πνευμονικες ιδιως οταν αγοραζω καινουργιο επισκευασιμο τοτε και μονο τοτε εχω αυτο το θεμα.Πιπιλα ομως.. Πεινουσα σαν λυκος οχι οτι ακομα δεν πειναω  :D ολη την ωρα θελω να τσιμπαω κατι πραγμα που μου προσθεσε μερικα κιλα,αν και περασαν πανω απο τρια χρονια.Τελος μονο η πεινα εχει μεινει σαν "ενοχληση".

Τωρα μακροχρονια τη μπορει να συμβει θα το μαθουμε εν'καιρο!

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #403 στις: Απριλίου 18, 2015, 17:56 »
Εγώ είμαι αλλεργικός στην χημική νικοτίνη, η οποία μου προκαλεί πρήξιμο στις αμυγδαλές και έντονη αιμορραγία στα ούλα (χωρίς να έχω ουλίτιδα).


Τελευταία κάνω ακόμα μια προσπάθεια χωρίς νικοτίνη αυτή την φορά, αλλά εμφανίστηκε κάτι καινούργιο. Έχω έντονο κάψιμο στον ουρανίσκο και υποψιάζομαι ότι είναι από την υψηλή θερμοκρασία του ατμού, έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?
Εχω και γω αιμοραγια στα ουλα απο τοτε που αρχισα ηλεκτρονικο,το βραδυ οταν κοιμαμαι συνηθως,λες να φταει η νικοτινη?για τον φιλο που εχει σπυρακια στα χειλη οπωσδηποτε καθημερινα,καθαριζουμε το ντριπτιπακι μας με ενα χαρτι η πανακι βουτηγμενο σε οινοπνευμα,δεν χρειαζεται να ειναι το απολυτως καθαρο που ειναι ακριβο,εχω χρησιμοποιω ενα με 93βαθμους..

Αποσυνδεδεμένος anaisg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #404 στις: Απριλίου 18, 2015, 19:08 »
Καλησπέρα ,

Εγω ατμίζω εδώ και ενα μήνα σχεδόν..
Η αλήθεια είναι οτι πρίν το αρχίσω το σκεφτόμουν αρκετά απο την άποψη του οτι ισως βλάπτει και έχει παρενέργειες.... :hmmm: :hmmm:
Το μόνο που έχω παρατηρήσει όμως είναι μερικές φορές λίγο φλέμα αλλα σε καμία περίπτωση ισάξιο αυτόυ που είχα όταν κάπνιζα συμβατικό..
Συνολικά νομίζω οτι έχω παρατηρήσει μόνο βελτιώσεις. Βέβαια δεν το έχω πιπίλα όλη την ώρα το οποίο θεωρώ οτι παίζει και ρόλο.. Ο φίλος μου που το γεμίζει 4 φορές την μέρα έχει αρκετές ενοχλήσεις στον λαιμό..
Συμπέρασμα...μέτρο σε όλα  :D :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499622 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos