vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος xaris_kal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #945 στις: Μαΐου 10, 2015, 04:44 »

Δεν θεώρησα ως πιθανότερο υπαίτιο την PG, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.Επειδή το σημερινό δεν έχει ξανά γίνει γύρισα πίσω στο 50-50. Από τη στιγμή που ξύπνησα μέχρι και τώρα ανά 5 λεπτά (ίσως και λιγότερο) ρίχνω τουλάχιστον 3 φτερνίσματα και έχω ατελείωτη μύξα. Τα νεύρα μου έχουν αρχίσει να σπάνε πλέον, αυτό δεν το είχα πάθει ποτέ (ούτε όταν τύχαινε να κρυώσω). Η VG πλέον βρίσκεται στα σκουπίδια μου!! Επόμενο βήμα, αντιβίωση (είτε μου τη δώσει ο γιατρός, είτε όχι). Δεν είχα ποτέ 22 χρόνια τώρα αλλεργία λόγω εποχής  και το γεγονός ότι το συγκεκριμένο ζήτημα υπάρχει από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο αποκλείει στην ουσία αυτή την πιθανότητα. Αν και η αντιβίωση δεν το σταματήσει σε συνδυασμό με αλλαγή ΞΑΝΑ του υγρού γιατί θεωρώ ξεκάθαρο πλέον ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι η VG, προβλέπω το η.τ. να πηγαίνει και αυτό στα σκουπίδια μαζί με τη VG.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #946 στις: Μαΐου 10, 2015, 06:10 »
Xari, εχω την εντυπωση οτι απλα εχεις αποκτησει & εσυ μια μορφη αλλεργιας (που δεν οφειλεται στο η.τ.) οπως τοσοι & τοσοι αλλοι  :) Απλα δεν το ξερεις... Το οτι δεν εχεις ποτε πριν αλλεργια δεν σημαινει τιποτα, ξαφνικα σε μια ανοιξη τσουπ εμπφανιζονται οι ατιμες, λογο καιρου - σκονης - γυρης λουλουδιων - ατμοσφαιρας - ζιζανιων & τοσων αλλων. Κανε υπομονη & σου προτεινω να πλενεις οσο πιο συχνα τα χερια σου αλλα & πολυ νερο στο προσωπο σου. Μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #947 στις: Μαΐου 10, 2015, 08:50 »
Αν το πρόβλημα το έχεις από το Φεβρουάριο το πιο πιθανό είναι να είχες κάποιο κρύωμα το οποίο σου έκανε ιγμορίτιδα η οποία δεν αντιμετωπίστηκε και παραμένει. Αφού το χεις μήνες ο γιατρός θα σου δώσει αντιβίωση αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα την αντιμετωπίσει. Δύο συνεχόμενες χρονιές το πέρασα και εγώ, πέρσι ήμουν έτσι σχεδόν 2 μήνες και δεν είχα αρχίσει το άτμισμα, δεν γνώριζα και το άφησα τόσο καιρό, η ιγμορίτιδα πρέπει να αντιμετωπίζεται αμέσως και φυσικά όποιος έχει ξαναπάθει ιγμορίτιδα ακόμη και μικρός όπως εσύ έχει περισότερες πιθανότητες να του ξανασυμβεί. Το φτέρνισμα είναι σίγουρα αλεργία, λόγω της απότομης αύξησης της θερμοκρασίας και της υγρασίας, ενώ υπάρχει απίστευτη γύρη και αφρικανική σκόνη στην ατμόσφαιρα. Σε κάθε περίπτωση ο γιατρός σου είναι αυτός που πρέπει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα σου.

Αποσυνδεδεμένος xaris_kal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #948 στις: Μαΐου 10, 2015, 10:29 »
Θα δείξει, σε 2 μέρες είναι το ραντεβού με το γιατρό.

Αποσυνδεδεμένος xaris_kal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #949 στις: Μαΐου 18, 2015, 22:45 »
Μετά από αλλαγή σε PG υπάρχει βελτίωση της κατάστασης. Ο γιατρός από την πλευρά του δεν είχε να προσθέσει κάτι, απλά μου είπε για καυτηριασμό σε κάτι ψιψιψώνια, κάτι κοκοψόψαρα, που δεν θα έκανε και ιδιαίτερη διαφορά γιατί δεν έχω κάποιο πρόβλημα γενικότερα. Το φαινόμενο θα μειώνεται σιγά σιγά μόνο του. Συμπέρασμα, είχα αλλεργία στην γλυκερίνη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #950 στις: Μαΐου 18, 2015, 23:33 »
Ελπίζω να έχεις βρει την οριστική λύση στο πρόβλημα. Καλό άτμισμα και μακάρι να συνεχίσει η βελτίωση!

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #951 στις: Μαΐου 19, 2015, 00:54 »
Μετά από αλλαγή σε PG υπάρχει βελτίωση της κατάστασης. Ο γιατρός από την πλευρά του δεν είχε να προσθέσει κάτι, απλά μου είπε για καυτηριασμό σε κάτι ψιψιψώνια, κάτι κοκοψόψαρα, που δεν θα έκανε και ιδιαίτερη διαφορά γιατί δεν έχω κάποιο πρόβλημα γενικότερα. Το φαινόμενο θα μειώνεται σιγά σιγά μόνο του. Συμπέρασμα, είχα αλλεργία στην γλυκερίνη.


Υπάρχει και αλλεργία στη VG;;;;; νομιζα ότι μονο στη PG ειχε παρατηρηθει...
Μεχρις στιγμης μονο για φουσκωματα ειχα ακουσει για τη VG και οχι για προβληματα αναπνευστικα...


Ρωταω γιατι και γω ψαχνοντας το προβλημα με το λαιμο μου, αρχιζω να πιστευω ότι τα υγρα που κανω με high VG με πειραζουν περισσοτερο από αυτα με high PG.
Τις τελευταιες μερες κανω ενα vamp vape που ειχα φτιαξει με 80% PG & 20%VG και νομιζω οτι ειμαι πολυ καλυτερα...


Και τεινω να καταληξω ότι ίσως οι VG & PG του φαρμακειου δεν ειναι ιδιες με τις λοιπες ατμιστικες. Μπορει να ειναι και ιδεα μου ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #952 στις: Μαΐου 19, 2015, 01:16 »
Αλλεργία μπορεί να υπάρχει στα πάντα και να αρχίσει όποτε σου τύχει.
Τώρα, περί PG και VG, εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να γράφω όπου μπορώ στο φόρουμ πως ο ένας μας μεταφέρει στον άλλο την ψευδή πληροφορία πως PG= ύποπτο χημικό ενώ VG= αθώο υγρό του θεούλη. Χωρίς σκέψη, όπως τις παροιμίες της γιαγιάς του. Αυτά δεν κάνουν καλό στους συνατμιστές και είναι σίγουρο πως έχουν βάλει κόσμο σε μπελάδες.

Αλλεργία, δύσπνοια, πλάκωμα, ξηρότητα, ερεθισμοί και σπυράκια είναι φαινόμενα όχι πολύ συχνά αλλά που μπορούν να προκύψουν με οποιαδήποτε από τις δύο ουσίες. Με την PG είναι συχνότερα τα φαινόμενα -ειδκά στον λαιμό. Στα φουσκώματα συνήθως φταίει η VG. Αλλά όλα είναι θέμα οργανισμού και θέλουν προσωπικό πειραματισμό.

Κάθε VG ή PG μπορεί να μην είναι ίδια με των άλλων εταιριών. Εξαρτάται από την προέλευση και τον προμηθευτή.
Στις ατμιστικές βάσεις υποθέτουμε (ή ορθότερα ελπίζουμε) πως οι παρασκευαστές έχουν κάνει σωστή έρευνα αγοράς και προσφέρουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Στα αντίστοιχα του φαρμακείου υπεύθυνοι είμαστε μόνο εμείς: κανείς δεν τα διαφημίζει ως προϊόντα για άτμισμα. Η καθαρότητα, η παρτίδα και ο προμηθευτής αλλάζουν κάθε τόσο.
Οπότε... μπορεί να είναι ιδέα σου, μπορεί και όχι. Το ότι οι τολμηροί συμφορουμίτες λένε "εγώ κάνω από αυτό και δεν έπαθα τίποτα" (και συχνά τσαντίζονται όταν έχουμε "όρους" ή ενστάσεις για γλυκερίνες φαρμακείου) δεν σου λέει απολύτως τίποτα για το προϊόν που θα πάρεις από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος xaris_kal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #953 στις: Μαΐου 19, 2015, 06:45 »

Υπάρχει και αλλεργία στη VG;;;;; νομιζα ότι μονο στη PG ειχε παρατηρηθει...
Μεχρις στιγμης μονο για φουσκωματα ειχα ακουσει για τη VG και οχι για προβληματα αναπνευστικα...


Ρωταω γιατι και γω ψαχνοντας το προβλημα με το λαιμο μου, αρχιζω να πιστευω ότι τα υγρα που κανω με high VG με πειραζουν περισσοτερο από αυτα με high PG.
Τις τελευταιες μερες κανω ενα vamp vape που ειχα φτιαξει με 80% PG & 20%VG και νομιζω οτι ειμαι πολυ καλυτερα...


Και τεινω να καταληξω ότι ίσως οι VG & PG του φαρμακειου δεν ειναι ιδιες με τις λοιπες ατμιστικες. Μπορει να ειναι και ιδεα μου ;;;;;
Εγώ όταν άλλαξα από 50-50 σε σκέτο VG έγινα χειρότερα, όταν γύρισα σε σκέτο PG είδα βελτίωση στην αλλεργία μου αλλά αύξηση στην ενόχληση στον λαιμό, το οποίο ίσως και να είναι λόγω αρωμάτων όπως είπε και κάποιος άλλος. Σε κάθε περίπτωση, μικρό τίμημα για να κόψω το τσιγάρο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αλλεργία μπορεί να υπάρχει στα πάντα και να αρχίσει όποτε σου τύχει.
Τώρα, περί PG και VG, εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να γράφω όπου μπορώ στο φόρουμ πως ο ένας μας μεταφέρει στον άλλο την ψευδή πληροφορία πως PG= ύποπτο χημικό ενώ VG= αθώο υγρό του θεούλη. Χωρίς σκέψη, όπως τις παροιμίες της γιαγιάς του. Αυτά δεν κάνουν καλό στους συνατμιστές και είναι σίγουρο πως έχουν βάλει κόσμο σε μπελάδες.

Αλλεργία, δύσπνοια, πλάκωμα, ξηρότητα, ερεθισμοί και σπυράκια είναι φαινόμενα όχι πολύ συχνά αλλά που μπορούν να προκύψουν με οποιαδήποτε από τις δύο ουσίες. Με την PG είναι συχνότερα τα φαινόμενα -ειδκά στον λαιμό. Στα φουσκώματα συνήθως φταίει η VG. Αλλά όλα είναι θέμα οργανισμού και θέλουν προσωπικό πειραματισμό.

Κάθε VG ή PG μπορεί να μην είναι ίδια με των άλλων εταιριών. Εξαρτάται από την προέλευση και τον προμηθευτή.
Στις ατμιστικές βάσεις υποθέτουμε (ή ορθότερα ελπίζουμε) πως οι παρασκευαστές έχουν κάνει σωστή έρευνα αγοράς και προσφέρουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Στα αντίστοιχα του φαρμακείου υπεύθυνοι είμαστε μόνο εμείς: κανείς δεν τα διαφημίζει ως προϊόντα για άτμισμα. Η καθαρότητα, η παρτίδα και ο προμηθευτής αλλάζουν κάθε τόσο.
Οπότε... μπορεί να είναι ιδέα σου, μπορεί και όχι. Το ότι οι τολμηροί συμφορουμίτες λένε "εγώ κάνω από αυτό και δεν έπαθα τίποτα" (και συχνά τσαντίζονται όταν έχουμε "όρους" ή ενστάσεις για γλυκερίνες φαρμακείου) δεν σου λέει απολύτως τίποτα για το προϊόν που θα πάρεις από εκεί.
Με βάση αυτά που λες, να τονίσω ότι μιλάω ΠΑΝΤΑ για υγρά που παίρνω κατευθείαν από το υποκατάστημα της εταιρίας την οποία έχω επιλέξει και οι πληροφορίες μου θέλουν να έχει γίνει η έρευνα στο πανεπιστήμιο της Πάτρας, οπότε θέλω να πιστεύω ότι είναι το καλύτερο δυνατό που μπορεί να προσφέρει η συγκεκριμένη εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #954 στις: Μαΐου 19, 2015, 15:41 »
Μιας και το θέμα ξέφυγε για αρκετά μηνύματα αλλά και γιατί είναι ένα ενδιαφέρον ζήτημα, κάποια μηνύματα σχετικά με την εργονομία των κουμπιών κτλ. στις συσκευές άτμισης μεταφέρθηκαν εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25822.0.html

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #955 στις: Μαΐου 19, 2015, 16:31 »
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι η πιό πολύ VG ή η σκέτη VG σαν να με μπουκώνει λίγο στο στήθος. Λέω εγώ τώρα ότι ίσως να είναι γιατί είναι πιο πυκνός ο ατμός της VG και ίσως εμένα να με μη μου κάθεται τόσο καλά αυτή η σύσταση, ή είναι ιδέα μου. Με την PG πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα μέχρι τώρα, φαίνεται και σαν πιό ξηρή, απλώς έχει αρκετό χτύπημα στο λαιμό, τα 80-20 PG-VG σου δίνουν και καταλαβαίνεις δηλαδή. Από όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα προτιμώ απο 50-50 και πάνω η PG σε αναλογίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 19, 2015, 16:40 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #956 στις: Μαΐου 19, 2015, 17:06 »
Αυτο με το μπουκωμα στο στηθος με σκετη βιτζι το παθαινω και εγω.
Οποτε 70/30 υπερ της βιτζι και ειμαστε :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos SMC

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #957 στις: Ιουνίου 08, 2015, 19:53 »
καλησπερα....ειμαι καινουργιος στο χωρο του ατμισματος και εχοντας κανει μια μικρη ερευνα για το πως να φτιαξει κανεις μονος του γευση το προσπαθησα και εγω.Η ιδεα μου ηρθε μολις βρηκα ενα μπουκαλακι φαρμακευτικης γλυκερινης στο ντουλαπι.Η ερωτησεις που εχω να κανω ειναι οι εξης.Πρωτων εαν υπαρχει θεμα να χρησιμοποιησω την συγκεκριμενη γλυκερινη και δευτερον εαν επειδη ξεχασα να χρησιμοποιησω αποιονισμενο νερο υπαρχει περιπτοση να αχριστεψα την παρτιδα.Πριν την φτιαξω την γευση κοιταξα προσεχτικα μηπος η γλυκερινη εχει καποιο λαδι μεσα η καποιο αρωματικο (μην παμε πριν την ωρα μας) αλλα τα μονα στοιχεια της ειναι γλυκερινη και νερο 99.9%VG.Επειδη απο πισω εκτος τοθ οτι δεν αναφερει για χρηση σε ηλεκτρονικο τσιγαρο(λογικο κιολας) λεει οτι ειναι για εξωτερικη χρηση μπηκα σε σκεψεις...το ιδιο και με το νερο...ευχαριστω και περιμενω να μου πειτε την γνωμη σας ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #958 στις: Ιουνίου 08, 2015, 19:59 »
Ρίξε μια ματιά στον ανάλογο πίνακα: [Βάσεις]

Αποσυνδεδεμένος Mariner13

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #959 στις: Ιουνίου 13, 2015, 02:07 »
Σήμερα από το πρωί είχα ένα σχετικό βήχα το απέδωσα σε κρύωμα και συνέχισα λειτουργικά την μέρα μου . Πριν από μια ώρα ο βήχας και το φλεμα καθώς και το βάρος στο στήθος χειροτέρεψαν τρομαχτικά σε σημείο να μην μπορώ να αναπνεύσω και να γδάρω τον λαιμό μου. Χθες αγόρασα ένα υγρό με 70% vg custard . Θα δούμε πως θα είμαι το πρωί γιατί πραγματικά βήχω λες και έχω ΧΑΠ . Ο συριγμός δεν σταματάει . Να σημειώσω ότι κάπνιζα 10 χρονια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα έναν 16.5g καπνό κάθε 4 μέρες η έναν 25g ανά βδομάδα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499434 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy