vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 1 χρήστης
dallaskdp

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος jim p

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #915 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 23:02 »
Για σας έχω αλλεργία στην PG μου προκαλεί αλλεργική ρινίτιδα και κάψιμο στα μάτια και είναι αποδεδειγμένο γιατί μόλις σταμάτησα υποχώρησαν και τα συμπτώματα. Τώρα ατιμάζω VG και δεν είχα κανένα σύμπτωμα το θέμα μου είναι ότι τα αρώματα είναι όλα διαλυμένα σε PG και όταν έβαλα άρωμα με ξαναπιάσει αλλεργία. Ξέρει κάποιος κανένα άρωμα να είναι σε VG ή να μην είναι σκέτο?

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #916 στις: Φεβρουαρίου 22, 2015, 23:19 »
Το bebeca ξέρω τις Atmos αρκετά καπνικο  και στα Must της εταιρίαςμ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #917 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 05:01 »
Τώρα ατιμάζω VG και δεν είχα κανένα σύμπτωμα το θέμα μου είναι ότι τα αρώματα είναι όλα διαλυμένα σε PG και όταν έβαλα άρωμα με ξαναπιάσει αλλεργία. Ξέρει κάποιος κανένα άρωμα να είναι σε VG ή να μην είναι σκέτο?
Ατμίζεις σκέτη βάση VG; Τι εννοείς άρωμα αλλά να μην είναι σκέτο;
Υπάρχουν έτοιμα υγρά (τα βρίσκεις σε PG, VG ή μίξη των δύο) και αρώματα τα οποία χρησιμοποιούνται για να ανακατέψουμε με σκέτη βάση εμείς οι ίδιοι και να φτιάξουμε το υγρό που θέλουμε.

Αν ρωτάς για έτοιμα υγρά, υπάρχουν πάρα πολλά σε VG. Αν ρωτάς για αρώματα και θέλεις να είσαι βεβαιος πως δεν έχουν ούτε το ελάχιστο ίχνος PG ως διαλύτη, τότε καλύτερα να απευθυνθείς στους παρασκευαστές. Ένα τηλέφωνο/mail στην AtmosLab, την After-8 ή την Umami (για να αναφέρω τρεις αγαπητές ελληνικές εταιρίες) θα σου δώσει ακριβείς απαντήσεις που εμείς ως ατμιστές δεν μπορούμε να δώσουμε με σιγουριά.

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος θα βοηθήσουμε καλύτερα.  :)


Το bebeca ξέρω τις Atmos αρκετά καπνικο  και στα Must της εταιρίαςμ
Σε θέματα υγείας ας μην απαντάμε βιαστικά πριν μάθουμε τι γίνεται.
Το Bebeca δεν είναι άρωμα, μάλιστα είναι το μόνο της Atmos που υπάρχει μόνο σε έτοιμο υγρό -και δεν υπάρχει μόνο σε VG βάση αλλά συνήθως το βρίσκεις σε βάση Balanced, δηλαδή με προπυλενική γλυκόλη που του φέρνει αλλεργία.

Αποσυνδεδεμένος lefos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #918 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 10:27 »
Εγω εκανα σκετη βαση vg και μου προκαλουσε φουσκωμα στο στομαχι και λιγα φλεματα.
Αλλαξαωτα υγρα μου με υγρα σε αναλογια πανω απο 60% σε pg και συνηλθα!

Αποσυνδεδεμένος claireth

  • **
  • 110
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #919 στις: Φεβρουαρίου 23, 2015, 12:45 »
ας πω και εγω την μέχρι τώρα εμπειρία μου...λοιπόν ταχυκαρδίες είχα με την χρήση αποκλειστικά του κ.τ,από τη στιγμή που το έκοψα κόπηκαν και οι ταχυκαρδίες,όπως επίσης κόπηκαν μαχαίρι γατάκια,σκυλάκια και λοιπά συμπαθή τα οποία ξυπνούσαν την νύχτα και μου έκαναν παρέα,μαχαίρι όμως μια που πήρα το η.τ,μια που το ξεκίνησα και τέλος :)

ατμίζω 2 μήνες περίπου,ξεκίνησα σε 12 50/50 αλλά πρόσφατα κατέβηκα σε 6αρι με μεγαλύτερο ποσοστό VG και μέχρι στιγμής τα πάμε μια χαρά,η PG μου έκανε το στόμα σόλα όπως απεδείχθη στην πορεία,οπότε είπα να αφήσω τις σόλες για τον τσαγκάρη της γειτονιάς και δοκιμάσω το λιγότερο χημικό της παρέας!

τώρα,επειδή με τα ούλα μου είχα γενικότερο θέμα,παρατήρηση μια μικρή αιμορραγία κατά το βούρτσισμα αλλά καθότι ήδη υποψιασμένη από τις αναφορές εδω δεν φρίκαρα,τώρα βλέπω τα δοντάκια μου πιο λευκά και ευελπιστώ να διορθωθεί και το έτερο πρόβλημα με τα ούλα μου γιατί πιστεύω ότι επιβαρυντικός παράγοντας ήταν το τσιγάρο.

Οπότε έως και σήμερα 23/2/15 δηλώνω πλήρως ευχαριστημένη ατμίστρια με μοναδικό θέμα τον κορεσμό γεύσης (θα φυτρώσει βανίλια σε λίγο χαχαχαχαχ) αλλά θα διορθωθεί σύντομα και αυτό πιστεύω και ναι,δεν ξαναγυρίζω στο κ.τ και το δηλώνω υπεύθυνα και με υπογραφή :)

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #920 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 22:41 »

Καλησπέρα θα ήθελα τι βοήθεια σας εάν γίνετε για μια παρενέργεια κατά πασα πιθανότητα από το ηλεκτρονικό τσιγάρο.. ίσως κάποιος να είχε το ίδιο πρόβλημα με εμενα..


Aτμιστhς 24 μέρες τώρα, από τσιγάρο μονο σε atmizma χωρίς πισωγυρίσματα.

Με istick + nautilus mini bvc 1.8 από 7 έως 8 watt.
Ημερησίως 4ml halo tribeca στα 12mg. 2-3 τρυπα στο ναυτίλο με τζούρες στόμα-πνεύμονα.
Επιπλέον 1-2ml "uninami" sin biscuit η frostberry στα 5-5.5 watt 9mg πνευμονικές τζούρες που γίνονται σε k1 ατμό.

Αυτή είναι η γενική χρήση και για να μη σας κουράζω ας περάσουμε στη παρενέργεια.



Από τι 2η κιόλας μέρα atmizmatos και διακοπής του k.t. το αριστερό μου ρουθούνι βούλωσε και η αριστερά πλευρά του λαιμού πίσω από τις αμυγδαλές φαίνεται πρησμένη.
Να σημειώσω ότι το ρουθούνι φαίνεται να είναι και αυτό πρησμένο εσωτερικά χωρίς να μπορώ να δω κάτι για αυτό και το βούλωμα πιστεύω..


πιστεύω ότι όσο περισσότερο κάνω ""unami"" δηλαδή περισσότερη VG τόσο περισσότερο το πρήξιμο και το βούλωμα γίνετε 100%..
Λέω αύριο να παο να πάρο 100% PG βάση να δοκιμάσω αν φτιάξει..


αλλιώς γιατρό και ίσως το έχω αργήσει...


έχετε καμια ιδέα?









Οποιαδήποτε βοήθεια σε έναν νέο sunatmisti που δε θέλει να γυρίσει στο k.t με τίποτα είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχάριστw πολύ και συγγνώμη για τυχόν random greeklish etc αλλα το pc δεν έχει ελληνικά..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2015, 22:49 από Perikles »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #921 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 00:48 »
Εγώ πάντως με τόσες ιώσεις που κυκλοφορούν αυτόν τον καιρό - και ιδιάιτερα τον τελευταίο μήνα - πρώτα θα σκεφτόμουν ότι κάπου την αρπαξα και μετά θα σκεφτομουν το ατμισμα.
Νομιζω μια επίσκεψη στο γιατρό σου (καλύτερα ΩΡΛ) θα σε διαφωτίσει. Πες του κιόλας ότι ατμίζεις να δουμε τι θα σου πει.
Ο δικός μου πάντως αφου με χαπάκωσε για τα καλά μου τραβηξε και μια ενεσουλα κορτιζονης....(μπουκωμα και συναχι πάνω από ενα μήνα).
Οταν του ειπα για το ατμισμα μου απάντησε "χειρότερο από το τσιγάρο αποκλείεται να είναι, δεν πιστέυω ότι σε πειράζει" και οντως σημερα είμαι μια χαρά...

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #922 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 01:28 »
Για τα ουλα που εγραψε ο προ-προηγουμενος ειχα μεγαλο θεμα στην αρχη και στη συνεχεια ετσρωσε καπως.. Τελειως εφτιαξε τωρα με με μια φαρμακευτικη οδομτοκρεμα.. Αυριο θα την γραψω για οποιον ενδιαφερεται..


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #923 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 08:49 »
Γιατί αυτολογοκρίνεσαι? :nope: Γράψε να μας βοηθήσεις. Τόσα και τόσα συστήνουμε στο forum. :yes:

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #924 στις: Μαρτίου 13, 2015, 20:28 »
Ατμιστής εδω και δυο μηνες , εδω και τρεις μερες το δεξι ρουθούνι εχει γεμισει πληγές και βγαζει κομμάτια με αιμα και ισως πύον ,κανω balanced 12mg περιπου 3 ml τη μερα, καπου διαβασα οτι μαλον φταίει η pg η οποια προκαλεί ξηρότητα σε τετοιο βαθμό να δημιουργεί πληγές και να βγαζει αιμα η μύτη οποτε εχω βαλθεί να ενυδατώνω με φυσιολογικό ορο αλλα δε βλεπω και πολυ φως :( . Θα προςπαθηςω να κόψω το ατμιςμα για κανα δυο μερες να δω τι γινεται .οποιος εχει ανάλογη εμπειρία και εχει βρει λυση ας το γραψει παιδια ειναι αμαρτια να κυλισουμε παλι στο παλιοτσιγαρο ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #925 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:42 »
Δύσκολο να είναι από το άτμισμα... Άλλο μικρο-αιμορραγίες και ξηρότητα, άλλο αυτό.
Όποια και να είναι η αιτία καλύτερα να μην εκπνέεις ατμό από τη μύτη.
Να επισκεφτείς γιατρό για να είσαι σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #926 στις: Μαρτίου 14, 2015, 17:15 »
Ίσως και να εχεις δίκαιο φιλε τι να πω το παράξενο ειναι οτι ειναι μονο το ενα ρουθούνι αμα εχω νεότερα θα γραψω

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #927 στις: Μαρτίου 15, 2015, 20:54 »
Για τα ουλα που εγραψε ο προ-προηγουμενος ειχα μεγαλο θεμα στην αρχη και στη συνεχεια ετσρωσε καπως.. Τελειως εφτιαξε τωρα με με μια φαρμακευτικη οδομτοκρεμα.. Αυριο θα την γραψω για οποιον ενδιαφερεται..


Sent from my iPad using Tapatalk
ΦΙΛΕ
kostastnt αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα εδω κα 3.5 μηνες. ατμιζω 4 μηνες συνολικα και ολα super καλα εκτος απο το ματωμα στα ουλα και μονο στα μπροστα δοντια εκει που σκαει ο καπνος..ατμιζω τις περισσοτερες ωρες της ημερας βαση BALANCED 50-50 σκετη 10mg και πολυ λιγο με αρωμα ry69. kanv synolika 2 μλ...απο οδοντιατρο ολα καλα....δεν ξερω δεν την παλευω αλλο μου ερχεται να σταματησω το ατμισμα...για πες για την οδοντοκρεμα αυτη που λες σε παρακαλω...ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος TARAXIAS1984

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #928 στις: Μαρτίου 17, 2015, 14:52 »
την οδοντοκρεμα πειτε παιδια ,εχω προβλημα και εγω με αιμοραγια.8 μηνες ατμιστης

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #929 στις: Μαρτίου 17, 2015, 15:06 »
Ο φαρμακοποιός σας θα σας ενημερώσει για την οδοντόκρεμα που χρειάζεστε για την αιμορραγία των ούλων.
Τι ποιο λογικό να ρωτήσετε αυτόν? :dontknow:
Από τη fastech θα την παραγγείλετε κι αυτήν? :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342290 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541442 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591904 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios