vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 2 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος TARAXIAS1984

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #930 στις: Μαρτίου 17, 2015, 15:17 »
αμα την ειχε και εκει γιατι οχι? :)) :))  απλα εφοσον την εχουν δοκιμασει τα παιδια και κανει δουλεια  γιατι να παρω οτι προτεινει ο φαρμακοποιος για να παρει την εξτρα προμηθεια και στην τελικη να μην κανει και δουλεια ενω μπορω να παρω κατι δοκιμασμενα καλο?

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #931 στις: Μαρτίου 20, 2015, 19:21 »
Ατμιστής εδω και δυο μηνες , εδω και τρεις μερες το δεξι ρουθούνι εχει γεμισει πληγές και βγαζει κομμάτια με αιμα και ισως πύον ,κανω balanced 12mg περιπου 3 ml τη μερα, καπου διαβασα οτι μαλον φταίει η pg η οποια προκαλεί ξηρότητα σε τετοιο βαθμό να δημιουργεί πληγές και να βγαζει αιμα η μύτη οποτε εχω βαλθεί να ενυδατώνω με φυσιολογικό ορο αλλα δε βλεπω και πολυ φως :( . Θα προςπαθηςω να κόψω το ατμιςμα για κανα δυο μερες να δω τι γινεται .οποιος εχει ανάλογη εμπειρία και εχει βρει λυση ας το γραψει παιδια ειναι αμαρτια να κυλισουμε παλι στο παλιοτσιγαρο ευχαριστω!


Επανέρχομαι λοιπον και εγω για δωσω τις εξελίξεις


Σημερα πηγα νοσοκομειο αφου βαρέθηκα να βγαζω αιμα απο τη μύτη , εκει ο ΩΡΛ διέγνωσε κιρσούς στο,ρουθούνι ,  σε ερωτηση ειπε ειναι αγγεία σπασμένα και για αυτο εβγαζα κομμάτια αιμα συνεχεια και ξεκίνησε τους καυτηριασμός περιπου 6-7 αγγεία από οτι καταλαβα μα τσακισε κοινώς !!! Τωρα θεραπεία πεντε μερες μια αλοιφή και δε φυσάνε τη μύτη για κανα πενθήμερο .


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #932 στις: Μαρτίου 20, 2015, 19:25 »
Περαστικα σου και ολα καλα τωρα ... κανε λιγο υπομονη και τουλαχιστον βρηκες το προβλημα σου  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #933 στις: Μαρτίου 20, 2015, 22:32 »
Ευχαριστω πολυ φιλε ! Τουλαχιστον δεν ειναι απο το ΗΤ γιατι το γουστάρω το άτιμο και δεν θα μπορουσα να το αποχωριστώ

Αποσυνδεδεμένος bill_duck

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σας!Δεν εχω istick αλλα θα παρω!!!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #934 στις: Απριλίου 06, 2015, 01:52 »
Καλησπερα παιδια.Δοκιμασα χθες βαση μηδενικη 50-50 η οποια δεν περιειχε νερο και σημερα ειχα λιγο κνισμο στο προσωπο με ενα δυο σπυρακια κοκκινα.Τελευταια εχει χαθει λιγο η γευση μου εχω ξηροτητα στον λαιμο με το υπαρχων υγρο μου για αυτο δοκιμασα την σκετη βαση .Εχω απογοητευτει γιατι εδω και 7 8 μερες μου συμβαινει αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #935 στις: Απριλίου 06, 2015, 02:44 »
Για δοκίμασε και κανα υγρό με ΚΑΘΟΛΟΥ PG μέσα μήπως και έχεις αλλεργία στην PG!


Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #936 στις: Απριλίου 06, 2015, 10:38 »


Σε έναν φίλο μου  θα πρότεινα τα παρακάτω ,  αλλά εδώ στο φόρουμ με τον φόβο μήπως
και βγουν  και πουν διάφορα, το παραθέτω με κάθε επιφύλαξη.

Σχετικά με το μάτωμα των ούλων, μια λύση  είναι το αλατόνερο.
Λίγο αλάτι σε μισό ποτήρι νερό και κάνεις αυτό που θα έκανες και με το στοματικό διάλυμα.
 Πρωί - βράδυ, κάθε γουλία περίπου 10 - 15 δεύτερα το φτύνεις και ξάνα ... 4-5 επαναλήψεις.
  Μετά τα πλένεις κανονικά με οδοντόκρεμα η  μαλακή βούρτσα εννοείται.
   Σε δυό μέρες σταματάει ....  αν δεν φαρμακείο.


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #937 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:06 »
Το αλάτι είναι γνωστό αιμοστατικό και σφίγγει τα δόντια. Δεν είναι κακή ιδέα.
Σε κάθε περίπτωση η συμβουλή του γιατρού είναι καλύτερη απ ότι κι αν πούμε εμείς

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #938 στις: Απριλίου 06, 2015, 19:14 »
Καλησπερα παιδια.Δοκιμασα χθες βαση μηδενικη 50-50 η οποια δεν περιειχε νερο και σημερα ειχα λιγο κνισμο στο προσωπο με ενα δυο σπυρακια κοκκινα.Τελευταια εχει χαθει λιγο η γευση μου εχω ξηροτητα στον λαιμο με το υπαρχων υγρο μου για αυτο δοκιμασα την σκετη βαση .Εχω απογοητευτει γιατι εδω και 7 8 μερες μου συμβαινει αυτο.

φιλε μου μου περιγραφεις ενα προβλημα που εχει ο γιος μου που φυσικα δεν ειναι ατμιστης ουτε βεβαια καπνιστης .. :yes: 11 χρονων ... :tongue_smilie:   αλλα καθε τετοια εποχη εχει τετοια θεμα με κνισμο στο προσωπο και στην πλατη μερικες φορες και ξηροτητα στο στο λαιμο απο αλεργια που του δημιουργει μεγαλο προβλημα ... βεβαια αυτο το παρουσιασε σε ηλικια 9 χρονων .. ερχεται και φευγει μολις ερθει η ανοιξη και φευγει γυρω στον ιουνιο ... οταν παιρνει χαπια αντισταμηνικα ...  τα συμπτωματα φευγουν αλλα η αλεργια υφησταται ...

θα σε συμβουλευα να πας σε ενα γιατρο πρωτα και να το κοιταξεις .. πριν κανεις ενεργειες με το ητ .. αλλα και ισως καποια υγρα να σου φερνουν αλεργικα σοκ ... συνηθως η pg  φερνει ξηροτητα στο λαιμο αλλα και αυτο φευγει σιγα σιγα αν εφυδρωνεσαι κανονικα :yes:

Αποσυνδεδεμένος xaris_kal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #939 στις: Μαΐου 08, 2015, 18:46 »
Καλησπέρα,


έχοντας διαβάσει μερικές αναρτήσεις θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω και εγώ μιας και δεν έβγαλα κάποιο ιδιαίτερο συμπέρασμα.
Εδώ και 4 μήνες έχω κόψει το τσιγάρο και είμαι με το ηλεκτρονικό. Ξεκίνησα με νικοτίνη στα 6 mg και μέσα σε 2 μήνες κατέβηκα στα 1 και 15 μέρες τώρα είμαι στο 0. Τις πρώτες 20 μέρες έπαιρνα έτοιμα υγρά τύπου Mystique Valuto με άρωμα που πρόσθετα εγώ. Μετά ξεκίνησα να φτιάχνω μόνος μου χρησιμοποιώντας τα balanced. Λίγες μέρες αφότου ξεκίνησα το ηλεκτρονικό και έως και σήμερα η μύτη μου είναι μονίμως μπουκωμένη και ματώνει όποτε φυσάω (όχι, δεν την έχω γδάρει) με αποτέλεσμα να κάνω χρήση φαρμάκων και αντιαλεργικών χαπιών τουλάχιστον 5 και 2 φορές τη μέρα αντίστοιχα. Επισκέφθηκα γιατρό φυσικά ο οποίος σε πρώτη φάση μου έδωσε ένα σπρέι για τη μύτη και μία αλοιφή για τις πληγές αλλά η αλοιφή δεν έκανε τίποτα και το σπρέι απλά μείωνε την συχνότητα των μπουκωμάτων. Άλλαξα πριν από 4 μέρες περίπου και από balanced που έκανα πήρα το mist (=Γλυκερίνη-Απιονισμένο νερό) αλλά δεν έχω δει καμία βελτίωση. Έχω σκοπό να πάω και σε PG αν μέχρι την άλλη βδομάδα δεν δω πρόοδο με την αλλαγή αυτή (εκκρεμεί και επίσκεψη στον γιατρό από Δευτέρα όπου θα ενημερωθεί περαιτέρω για όλα αυτά). Δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα ως προς το ηλεκτρονικό, πέρα από μερικές φορές που ξεροβήχω αλλά το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό μιας και έχω άσθμα (ήταν και ο λόγος που αναγκάστηκα να κόψω το τσιγάρο). Κάποια πρόταση από κάποιον;

Υ.Γ.: Ξέχασα να αναφέρω πως όταν ήμουν μικρός είχα πρόβλημα με ιγμορίτιδα. Μόλις άλλαζε ο καιρός με έπιανε πονοκέφαλος και δεν σταμάταγε. Αυτό θεωρώ ότι έχει θεραπευτεί εδώ και χρόνια μιας και δεν έχω τέτοιο θέμα πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 18:52 από xaris_kal »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #940 στις: Μαΐου 08, 2015, 21:02 »
Καλώς ήρθες στην μεγάλη παρέα μας!
 Το θέμα με την μύτη το είχα και εγώ, μόλις όμως άρχισα να κάνω vg (mist δηλαδή), τώρα κάνω 70/30 vg/pg μετά απο καμία εβδομάδα έστρωσα. Είναι λίγο νωρίς στις 4 ημέρες να περιμένεις να εξαλειφθεί το πρόβλημα, κάνε λίγο υπομονή. Το πιο πιθανό είναι να σε ξεραίνει η pg, οπως και σε εμένα. Φυσικά και θα πας στο προγραμματισμένο ραντεβού σου με τον γιατρό, δεν κάνω διάγνωση, προσπαθώ να σου πω οτι δεν ειναι κάτι τρομερό. Επειδή έχεις άσθμα θα σου πρότεινα να πας και μια βόλτα απο έναν πνευμονολόγο..

Αποσυνδεδεμένος xaris_kal

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #941 στις: Μαΐου 08, 2015, 21:56 »
Ευχαριστώ για την απάντηση και το καλωσόρισμα.
Ο βήχας δεν με ενοχλεί, τον είχα και πριν με το τσιγάρο επί 100, οπότε κλαιν ;)
Το μεγάλο πρόβλημα εμφανίστηκε μετά την αλλαγή από valuto (20/80 vg/pg ήταν) σε balanced. Πιο πριν υπήρχε το ίδιο πρόβλημα αλλά σε μία πολύ ήπια μορφή στην οποία δεν έδωσα σημασία μιας και αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα λόγω του έντονου συνεχούς βήχα από το τσιγάρο οπότε θεώρησα ότι είναι ο πρώτος καιρός προσαρμογής. Δεν έχω εγκαταλείψει το vg ακόμα, αν δω όμως ότι δεν αλλάζει κάτι μέχρι την άλλη βδομάδα όπου και θα κλείσω μία βδομάδα χρήσης τότε θα περάσω στο pg σίγουρα. Το θέμα λαιμός γενικά σαν πρόβλημα δεν υπάρχει, έκανα κρέιβεν άφιλτρο για 1-2 χρόνια, έχω σκληραγωγηθεί :P
Από πνευμονολόγο έχω περάσει όσο έκανα κανονικό τσιγάρο, είπε να το κόψω και δεν ξέρω το άσθμα να επηρεάζεται από τον ατμό οπότε ο βήχας είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή ;)
Τα αρώματα δεν υπάρχει περίπτωση να φταίνε, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #942 στις: Μαΐου 09, 2015, 03:18 »
Δύσκολο να φταίνε τα αρώματα για την μύτη -αλλά τίποτα δεν μπορείς να αποκλείσεις τελείως.
Μια δοκιμή με άλλο υγρό -κατά προτίμηση αρκετά διαφορετικού ύφους ή και εταιρίας- θα στο αποκλείσει.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #943 στις: Μαΐου 09, 2015, 15:19 »
Θα σου έλεγα να κάνεις κάποια "τεστ" 'ωστε να δεις τί σε πειράζει περισσότερο. Ξεκίνα με 50/50 και μετά με σκέτη vg. Το πιο πιθανό ειναι να σε ενοχλεί η περισσότερη pg παρα η vg, χωρις ομως να αποκλείεται η δεύτερη περίπτωση. Κανε υπομονή και θα το βρεις μονος σου, εσυ καταλαβαίνεις καλύτερα τον οργανισμο σου, οτι και να σου πουμε εμεις εσυ θα διαπιστωσεις σωστοτερα. Απλα κανε υπομονη δεν βγαζεις συμπεράσματα απο την μια μερα στην αλλη ουτε να αλλαζεις υγρα καθε μερα διαφορετικο!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #944 στις: Μαΐου 09, 2015, 16:33 »
Ένας άνθρωπος που δεν έχει σοβαρό πρόβλημα με PG/VG στα 70-30 και έχει μεγάλο πρόβλημα στα 50-50...δεν βλέπω βασικότερο ύποπτο την PG, δεν κολλάει.

Πάντως, Χάρη, δες και το πώς ατμίζεις. Αν εκπνέεις τον ατμό από την μύτη προσπάθησε να το σταματήσεις και να εκπνέεις όσο μπορείς από το στόμα. PG και VG ξηραίνουν την μύτη και αν υπάρχει πρόβλημα το δυναμώνουν.
Επίσης είμαστε σε εποχή που οι αλλεργίες θεριεύουν και αυτός είναι παράγοντας σημαντικός -αλλεργία μπορεί να προκύψει ανά πάσα στιγμή και σε άνθρωπο που δεν την είχε έως τώρα.
Όταν φυσάς τη μύτη κάνε το όσο πιο ήπια μπορείς: όταν είναι ερεθισμένη τραυματίζεται εύκολα και ενισχύει το πρόβλημα.
Δεν είχα ποτέ το πρόβλημά σου αλλά όταν την νιώθω πολύ ξηρή (συχνότερο φαινόμενο από τότε που άρχισα το ΗΤ) κάνω το εξής: βρέχω τα δάχτυλα και απαλά τα περνάω στην άκρη στα ρουθούνια για να τα υγράνω. Η λίγη υγρασία που νιώθω για κάποια λεπτά μου φαίνεται ανακουφιστική.
Για να αποκλείσεις τα αρώματα ως ύποπτο (όταν φταίνε αυτά συνήθως χτυπάνε στον λαιμό ή νιώθεις λίγο πλάκωμα στην ανάσα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) μπορείς να δοκιμάσεις να ατμίσεις σκέτη βάση με νικοτίνη. Έχει ξερή, λίγο τσιγαρίσια "γεύση", δεν είναι καθόλου δυσάρεστη.
Και, φυσικά, ξαναπήγαινε στον γιατρό σου!

Ελπίζω να βρεις ανακούφιση σύντομα. Όταν γίνει αυτό με το καλό, γράψε μας και την εμπειρία σου με άτμισμα και άσθμα. Οι περισσότεροι είτε δεν βλέπουν διαφορά είτε βλέπουν βελτίωση αλλά κάθε μαρτυρία βοηθάει.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541442 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591904 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios