vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, stamatisgr, camber

Twitter

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #975 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:25 »
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος (σε 1-2 μέρες κλείνω τον 1ο μήνα ατμίσματος) έχω την εντύπωση πως όταν κάνω πολύ υγρό με άνω του 50%VG με πιάνει μια μικρή καούρα. Γενικότερα ανά περιόδους έχω κάποιες καούρες που μου προκαλούν κάποια φαγητά γι αυτό και λέω ότι δεν είμαι σίγουρος. Τώρα 1 εβδομάδα κάνω όλη μέρα υγρά (4-6ml) που είναι 70VG/30PG και έχω κάποιες καούρες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (προφανώς χωρίς να έχω φάει η πιει καφέ τις προηγούμενες λίγες ώρες ώστε να έχει προκληθεί από κάτι άλλο). Θα το κοιτάξω λίγο μιας και έχω ακόμα 5-8ml υγρού 70VG στο μπουκαλάκι και μετά θα βάλω ένα 50-50 να δω αν θα υπάρξει διαφορά. Είδα πάντως να λέτε ότι κάποιοι έχουν κάποια φουσκώματα με τη VG άρα αν αυτό είναι αποδεδειγμένο μάλλον αυτό θα με ενοχλεί και εμένα. Είδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #976 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:35 »
Κι εμένα με ταλαιπωρεί η καούρα κι έχω εντοπίσει ότι μου την προκαλεί η μεγάλη περιεκτικότητα νικοτίνης στα υγρά.
Μπορείς να το δοκιμάσεις αλλάζοντας περιεκτικότητα νικοτίνης στα υγρά σου.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #977 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:39 »
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα για μείωση νικοτίνης.... Αν μάλιστα η καούρα ξεκινάει από τον λαιμό, διασχίζει τον θώρακα και φτάνει στο στομάχι, θα έλεγα οτι είναι σχεδόν βέβαιο. Δοκίμασε και υγρά 80/20  PG/VG να δεις πως θα πάει...


Θα αναφέρω ένα περιστατικό που αντιμετώπησε φίλος πρόσφατα και ψάχναμε από κοινού να βρούμε τι φταίει. Ήταν έτοιμος να εγκαταλείψει το η.τ. γιατί ο λαιμός του ήταν χάλια, είχε βήχα και δεν άντεχε να ατμίσει για πάνω από μήνα... Αφού ρώτησα για νικοτίνη, συνδιασμούς PG/VG, πειράματα αν έκανε κλπ, δεν έβρισκα άλλη πιθανότητα από τις ίδιες τις βάσεις οι οποίες ήταν τελειως άγνωστες... Του είπα και δέχτηκε να αλλάξει βάσεις. Λύθηκε το πρόβλημα και τώρα είναι μια χαρά και συνεχίζει στον ατμό κάνοντας και νέες επενδύσεις  ;) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:48 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #978 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:44 »

@ akisgr1

Επειδή τα συμπτώματα που περιγράφεις στα μηνύματα σου ένα μήνα τώρα είναι και πολλά και πολυποίκιλα, κάνε στον εαυτό σου την χάρη και πήγαινε να δεις έναν γιατρό το συντομότερο δυνατόν. Μην ψάχνεις να βρεις λύση ή λύσεις σε ένα forum, όποιο και να είναι το αντικείμενο του.


@ forum

Παραθέτω από κάτω μερικά αποσπάσματα από τα μηνύματα του φίλου akisgr1 για να σας πείσω να σταματήσουμε να του δίνουμε συμβουλές, εκτός από μία: Να πάει να δει έναν γιατρό αμέσως!


“κάνω είμαι κομμάτια...  αισθάνομαι λες και πηρα  ηρεμιστικό χάπι... και χειρότερα... γενικά ποτε δεν έχω νιώσει τόσο χαλια πραγματικά...
επίσης σήμερα παρατήρησα και μια δυσκολία στην αναπνοή...
δυστυχώς είναι πολύ άσχημη η κατάσταση που .. και νομίζω πως θα το σταματήσω άμεσα...”

“μέσα στο φυλλάδιο τον αντικαταθλιπτικών αναφέρει πως παρενέργειες μπορεί να υπάρχουνε με κάποια ποσότητα νικοτίνης...
η πρώτη μου σκέψη ήτανε η απάντηση που δίνεις και εσύ...! γιατί από παρενέργεια το μονο που έχω είναι μια υπνηλία από τότε που ξεκίνησα το ατμισμα  και το υγρό είναι χωρίς νικοτίνη... από την άλλη ίσος να είναι και η ιδέα μου... από δευτερα θα ρωτήσω γιατρό εννοείτε...!”   

“με τα σύχρονα αντικαταθλιπτικά δηλαδή υπάρχει κάποια παρενέργεια? μου κάνει εντύπωση που αναφέρει κάτι τέτοιο..
δηλαδή το κανονικό τσιγάρο είναι ok με  τα αντικαταθλιπτικά?
προσωπικά περνώ αντικαταθλιπτικό lexapro η αντίστοιχα στην ελλάδα είναι το cipralex... όχι όμως λόγο κατάθλιψης.. αλλα για τους πονοκεφάλους/ημικρανίες.. φυσικά θα ρωτήσω κάποιο γιατρό για το θέμα αυτό για να είμαι απόλυτα σίγουρος...”

“και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά για έλλειψη οξυγόνου... αλλα δεν νομίζω πως έπαθα κάτι τέτοιο μια χαρά μπορούσα να πάρω ανάσα... με πνευμονική εισπνοή  έμενε μια αίσθηση ελαφριά καψίματος στο λαιμό η οποια έφευγε αρκετά γρήγορα...
σήμερα δεν θα ατμισο καθόλου για να δω πως θα πάει η κατάσταση για να σιγουρευτώ ότι είναι όντως από το ηλεκτρονικό  τσιγάρο... που κατά 90% από αυτό είναι...”

“μπορεί να ακουστεί πολύ περίεργο αυτό... αλλα μετά από ατμισμα  αρχίζω και νιώθω σαν μεθυσμένος... δεν μου είχε συμβεί ποτε κάτι τέτοιο...  αυτό οφείλεται στο υγρό με VG/PG ίσος να με πειράζει κάτι... αλλα αυτή η κατάσταση είναι χαλια... και πιθανόν θα το σταματήσω..”

“... έχω αρκετές ενόχλησης στο στηθος σαν πρώτη φορα που κάνω αυτό το πράγμα..  “

“σαν πρώτη δοκιμη που έκανα μερικές τζούρες παρατηρώ πως έχω κάποιες μικρές ενόχλησης και μια ελαφριά ταχυκαρδία... ενώ χρησιμοποιώ υγρό με 0% νικοτίνη”

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:50 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #979 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:21 »
:angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: έχω ήδη πατήσει (4!) φορές backspace κατά λάθος και έχω χάσει όλο το μήνυμα οπότε μπορεί να ξεχάσω και κάτι από τα νεύρα μου!!!

Λοιπόν πάμε πάλι: Από 28-29/12/15 που ξεκίνησα το Η.Τ. άρχισα με 9mg νικοτίνη. Μετά από 2 μέρες το έριξα στα 6mg 50VG/50PG και γύρω στα 4ml ημερησίως. Μετά από 1 εβδομάδα απλά άλλαξα υγρό (halo tribeca 6mg πάλι, δεν ξέρω τι VG/PG έχει αυτό μιας και δεν αναγράφεται). Ως τότε όλα καλά. Μετά παρέλαβα τον Cleito (περί τις 20 του μήνα αν δεν απατώμαι) και άρχισα τις πνευμονικές (και βρήκα και αυτό που έψαχνα από το Η.Τ. με αυτές επιτέλους). Επειδή άκουσα ότι η νικοτίνη σε βαρά περισσότερο πήγα απευθείας στα 3mg για σιγουριά. Από τότε κάνω μόνο 70VG/30PG υγρά και στον tron (1-2ml 6mg ημερησίως, με τον πρωινό καφέ και μετά το φαΐ αυστηρά) και στον cleito (4ml 3mg ημερησίως).

Τώρα τις τελευταίες 4-5 μέρες παρατήρησα ότι μου δημιουργούνται καούρες. Θεωρώ ότι μάλλον δε φταίει η νικοτίνη, αλλά προφανώς είμαι ακόμα άπειρος. Να φταίνε οι πνευμονικές μαζί με την αυξημένη VG? Να φταίει μόνο η VG? Δεν έχω ιδέα...

ΥΓ 1. Ανά περιόδους έχω καούρες συνδεόμενες με φαγητό ή καφέ+κ.τ (όοοταν κάπνιζα) οπότε έχω γενικότερα μία τάση για καούρα αν κάτι με πειράζει. Τσεκαρισμένα όμως δεν επηρεάστηκα από κάτι τέτοιο αυτές τις μέρες μιας και ξέρω να τις διακρίνω και το έπαθα είτε άφαγος το πρωί είτε βράδυ μετά από 4-5 ώρες μετά το φαί, άρα και μετά τη χώνευση).

ΥΓ 2. Ξέχασα πιθανόν να αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες αλλά απελπίστηκα να γράφω τα ίδια και τα ίδια τόσες φορές.... :o

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #980 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:30 »
Η VG κάνει φουσκώματα χωρίς καούρες....το ξέρω από πρώτο χέρι γι' αυτό φτιάχνω τα υγρά μου με 85% PG. Από την άλλη και η νικοτίνη σου είναι χαμηλή, οπότε δεν νομίζω οτι οι καούρες οφείλονται στο η.τ.  :dontknow:

Ίσως ένας ιατρικός έλεγχος θα είναι η ασφαλέστερη λύση  :)

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #981 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:39 »
Αχά. Είπα εγώ ότι δεν έχω ιδέα και οτί μπορεί να ναι τυχαίο απλά με παραξένεψε το γεγονός ότι αυτό συνέβη μετά την αλλαγή σε 70&VG. Αυτό με το γιατρό για το στομάχι το χω υπόψιν καιρό να σου πω την αλήθεια. Θα με παρατηρήσω λίγο τις ερχόμενες μέρες και μετά με βλέπω να πηγαίνω και στο γιατρό που έχω αναβάλλει καιρό  ::)

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #982 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:54 »
@PsilosX
...αλλά και γενικότερα για όσους έχουν παρόμοιο πρόβλημα.


Η "καούρα ή "καυσαλγία" πίσω από το στέρνο και πολλές φορές απ' το στομάχι έως τον φάρυγγα, είναι σύμπτωμα που χαρακτηρίζει την λεγόμενη γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση και οφείλεται αποκλειστικά στην επαφή του υδροχλωρικού οξέος του στομάχου με τον οισοφάγο.


Ο βλεννογόνος του στομάχου(η εσωτερική επένδυση) είναι ανθεκτικός στο υδροχλωρικό οξύ, ενώ ο βλεννογόνος του οισοφάγου όχι.


Ο οισοφάγος είναι ο "σωλήνας" 70 cm περίπου, που συνδέει τη στοματική κοιλότητα με το στομάχι. Στο σημείο της σύνδεσης, υπάρχει ένας σφιγκτήρας που λειτουργεί σαν ανεπίστροφη βαλβίδα και δεν επιτρέπει να εισέρχεται περιεχόμενο του στομάχου στον οισοφάγο. Όταν αυτός δυσλειτουργεί και επομένως εισέλθει γαστρικό υγρό στον οισοφάγο, ο τελευταίος "καίγεται" απ' το γαστρικό οξύ και έχουμε "καούρες.


Πολλές οι αιτίες της δυσλειτουργίας....


Και η νικοτίνη έχει χαλαρωτική δράση στον σφιγκτήρα.


Όμως σημαντικότερο ρόλο παίζουν:
[/font]
    • Κατάκλιση πριν περάσουν τουλάχιστον 2 ώρες απ' το γεύμα.[/font]
    [/list]
      • Άγχος[/font]
      • Ανθρακούχα ποτά[/font]
      • Σφολιάτες, σιρόπια, μπαχαρικά....κ.α.[/font]
      • Σφιχτά ρούχα που αυξάνουν την ενδοκοιλιακή πίεση.[/font]
      • Μεγάλα γεύματα.[/font]
      • Διαφραγματοκήλη σε ρόλο και αίτιου και αιτιατού.[/font]
      • Φάρμακα(αρκετά).[/font]
      • Τσιγάρο(και εκτός της νικοτίνης).[/font]
      • Αραιά γεύματα.[/font]
      • ...κ.α.[/font]
      [/list]

      Είμαι σίγουρος πως διορθώνοντας τα παραπάνω, το η.τ. δεν θα είναι η γενεσιουργός αιτία.Αν παραμείνει το σύμπτωμα, επειδή η οισοφαγίτιδα (η φλεγμονή του οισοφάγου, που τη νοιώθουμε σαν "καούρα"), μπορεί να εξελιχθεί, απευθυνόμαστε στον γιατρό μας και το πρόβλημα αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα.Ελπίζω να βοήθησα.



      [/font]

      Αποσυνδεδεμένος PsilosX

      • ****
      • 1004
      • Φύλο: Άντρας
      • instagram: @psilosx
        • IG
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #983 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 00:02 »
      takkat ευχαριστώ για την αναφορά στην παλινδρόμηση. Έχω παλινδρόμηση και το γνωρίζω εδώ και 3-4 χρόνια.  8)
      Απλά συνήθως μου εμφανίζεται περιόδους εορτών που καταβροχθίζω σαν το ζώον πολλά και διάφορα. Μου τυχαίνει γενικότερα καμιά φορά απλά επειδή τα περισσότερα πράγματα που βοηθάνε στην πρόκλησή της τα γνωρίζω και τα χω ζήσει κιόλας θεώρησα ότι ίσως φταίει η VG. Να είναι πάλι η νικοτίνη, τι να πώ. Είναι λίγη ρε γμτ. Δεν πειράζει καλά κάνετε εσείς που τα λέτε μπας και με βάλετε να πάω σε κάνα γιατρό να με δεί.  :yes:

      Αποσυνδεδεμένος akisgr1

      • **
      • 307
      • Φύλο: Άντρας
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #984 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 23:15 »
      @cpbaroque: σήμερα επισκέφτηκα πνευμονολόγο είπα τα συμτώματα μου θα κλείσω ένα ραντεβού να κάνω έλεγχο για το άσθμα...  χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρος ο γιατρός για το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου είπε να το σταματήσω... αν έχω διαφορα περίεργα συμτώματα... εγώ πάλι θα ήθελα να πειραματιστώ και με αλλα υγρά με λιγότερη PG...  γιατί νομίζω αυτός είναι ο λόγος που νιώθω έντονη κούραση... ίσος να είναι και ιδέα μου... η ακόμα να είναι άσχετο το πρόβλημα μου με το ηλεκτρονικό τσιγάρο...


      φυσικά και του έκανε μεγάλη εντύπωση μόλις του είπα πως δεν είμαι καπνιστής... αλλα ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.... 


      εγω το βλεπω ετσι...
      άλλο να καπνίζεις και άλλο να ατμιζεις λαδάκια...

      Αποσυνδεδεμένος altan678

      • ***
      • 671
      • Φύλο: Άντρας
      • Tomorrow belongs to NOBODY
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #985 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 23:22 »
      Αποφάσισα να αυτολογοκριθώ και διέγραψα το μήνυμά μου. Κάνε ό, τι γουστάρεις
      « Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2016, 23:27 από altan678 »

      Αποσυνδεδεμένος bono

      • **
      • 382
      • Φύλο: Άντρας
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #986 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 00:03 »
       :sign_psyxraimia:

      Αποσυνδεδεμένος akisgr1

      • **
      • 307
      • Φύλο: Άντρας
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #987 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 14:16 »
      Αποφάσισα να αυτολογοκριθώ και διέγραψα το μήνυμά μου. Κάνε ό, τι γουστάρεις



      κοίταξε  να πούμε την αλήθεια...  κάποιος που είχε την επιθυμία να κάνει τσιγάρο αλλα δεν του άρεσε ποτε η γεύση που αφήνει και έτσι καταλήγει στο ηλεκτρονικό ώστε να ατμίζει γιατί θεωρείτε κακό???  και φυσικά υπάρχουνε και μη καπνιστές που για δικό τους λόγο ξεκινήσανε το ατμισμα... έστω και αν αυτό είναι το 1%


      είμαι 23 χρονων έχω το δικαίωμα φυσικά να κάνω αυτό που θέλω...! εδώ ήρθα να πω την γνώμη μου και να πάρω και γνώμες άλλων... φυσικά πήγα σε πνευμονολόγο... και ναι του φάνηκε περίεργο μόλις άκουσα πως δεν είμαι καπνιστής...! αλλα αυτό δεν σημαίνει πως μου είπε ότι είναι τόσο επικίνδυνο όσο το κανονικό τσιγάρο.... θεωρητικά είναι 95% πιο ασφαλές από τον καπνό... τώρα αν κάποιος έχει παρενέργειες σε VG/PG όπως και εγώ είναι άλλο θέμα που σίγουρα και αυτό μπορεί να ρυθμιστή...!



      Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

      • *****
      • 3695
      • Φύλο: Άντρας
        • cpbaroqueTheBlog
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #988 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 16:43 »
       
      Παράθεση

      Απάντηση στον JoeBarTeam στο νήμα «Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;  στις: Ιανουάριος 16, 2016, 00:48”
       
      «είμαι 25 ετών... »
       

      Παράθεση

      Απάντηση στον altan678 στο νήμα «Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG; στις: Ιανουάριος 28, 2016, 14:16»
       
      «είμαι 23 ετών... »
       

      Δεν έχει σχέση με το θέμα εδώ αλλά, έτσι από περιέργεια, τι από τα δύο ισχύει τελικά;


       

      Αποσυνδεδεμένος akisgr1

      • **
      • 307
      • Φύλο: Άντρας
      Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
      « Απάντηση #989 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 17:22 »
      φιλε μου 23 είμαι... απλά ένα λάθος έκανα....

      σε λίγο θα μου ζητήσετε και έγκριση τις ταυτότητας για την ηλικία μου :P










       

      Τελευταία θέματα

      Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
      Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
      από Sergios
      Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
      από Buliwyf
      Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507804 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
      από Sergios
      Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
      από Sergios
      Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
      από Barbapaidi
      Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569074 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
      από Tol1as
      Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
      από Sergios
      Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
      από Xxristos
      Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1849 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
      από chkontog
      Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763027 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
      από Tol1as
      Hashtag Shake and Vape 1 1205 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
      από chkontog
      VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4092 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
      από Tem