vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

439 επισκέπτες, 3 χρήστες
ΛΥΚ, thanos1071, πολυς

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #150 στις: Απριλίου 18, 2011, 10:47 »
Τα έτοιμα υγρά που είναι βασισμένα στην VG, δεν χρειάζονται αραίωση. Θα το ξαναγράψω ακόμη μια φορά. Η χρήση PG ή VG δεν έχει μέχρι στιγμής ενοχοποιηθεί για κάτι σοβαρό.

Υπάρχουν φαγητά που άλλους τους ενοχλούν (στομάχι, φουσκώματα) άλλους όχι. Έτσι λειτουργούν και αυτά τα υγρά. Προσωπικά η μεγάλη περιεκτικότητα σε VG με ενοχλεί στο στομάχι (φουσκώματα κλπ). Άλλοι ατμίζουν σκέτη VG χωρίς τέτοια συμπτώματα. Πειραματιστείτε να βρείτε τις σας ταιριάζει-βολεύει και τι όχι.


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #151 στις: Απριλίου 18, 2011, 10:49 »
ρε παιδια κ γω εχω τα ιδια συμπτωματα με τη χριστινα,καπνιζω εδω και μια βδομαδα το ρ εβο με υγρο που λεει 99% φυτικη γλυκερινη κ 1%αρωμα φυτικης προελευσης,και με πιανει ειδικα οταν παω για υπνο μια καουρα στο στομαχι λες και εχω φαει ενα αρνι του πασχα μονος μου...τι να κανω?να αλλαξω υγρο?εχω ακουσει οτι η νικοτινη στα υγρα απαγορευεται απο τον ΕΟΦ,γι αυτο διαλεξα μονο VG....οπως δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για την προπυλενικη γλυκολη....ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! :o
τι γινεται?ειναι κριμα να ξανακαπνισω :'(
To υγρό σου περιέχει νικοτίνη και πόσο?
Η νικοτίνη γενικά ευθύνεται για καούρες. Εννοείται όσο περισσότερη τόσο πιο πολλές και έντονες.
Η ίδια η VG και απο ιδία πείρα, θεωρώ απίθανο να έχει τέτοια παρενέργεια αλλά δεν μπορώ να ξέρω για την αντίδραση άλλων οργανισμών.

Εdit.Τώρα είδα οτι είναι της esmoke άρα χωρίς νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #152 στις: Απριλίου 18, 2011, 10:50 »
ειναι αυτο εδω:http://esmoke.gr/accessories.htm
εμενα μου εδωσε και καλα τη μαρκα που καπνιζα davidoff αλλα....ουτε davidoff δεν ειναι ουτε τπτ...τωρα :hmmm:με μπερδεψατε ρε παιδια...
να το αραιωσω η οχι?μηπως αν το αραιωσω να το κανω χειροτερο?

Α) Μην περιμένεις στον ατμό να βρεις τη γεύση του κανονικού τσιγάρου που είχες. Δυστυχώς... οι εταιρίες παίζουν το παιγνίδι τους...και δυστυχώς (προσωπική άποψη) παραπλανούν τους υποψήφιους αγοραστές. Για αυτό πρώτα ενημερωνόμαστε και μετά αγοράζουμε.

Β) Εαν σε ενόχλησε στο στομάχι, επειδή η VG είναι πιο λιπαρή σαν ουσία, προκειμένου να το πετάξεις, αραίωσέ το, αλλά με απιονισμένο νερό για να μην σου αφήσει άλατα στον ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #153 στις: Απριλίου 18, 2011, 10:50 »
Τα έτοιμα υγρά που είναι βασισμένα στην VG, δεν χρειάζονται αραίωση.
Αυτο ειπα και εγω. Συμφωνω απολυτα Παρη.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #154 στις: Απριλίου 18, 2011, 11:01 »
ευχαριστω πολυ ρε παιδια  :thumpup: :thumpup: 8)ειναι ολα τα λεφτα το forum γιατι εισαστε πραγματικα ψαγμενοι και βοηθατε αρκετα...αυτο θα κανω,θα αραιωσω το υπολοιπο που μου εχει μεινει,και μετα λεω να παρω αλλο να δοκιμασω βασικα χωρις vg να δω διαφορα και θα σας πω...τι μου προτεινεται απο υγρα με λινκ αν ειναι ευκολο...
 
και οχι το υγρο μου ειναι μονο vg δεν εχει καθολου νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #155 στις: Απριλίου 18, 2011, 11:11 »
Προσωπικά, έτοιμα υγρά δεν χρησιμοποιώ. Προμηθεύομαι τα υλικά και τα φτιάχνω μόνος μου, ώστε να τα φέρω στα μέτρα μου και να μπορώ εύκολα να τα αλλάζω, αν κάτι δεν μου κάθεται σωστά. Επιπροσθέτως είναι και θέμα κόστους. Μόλις ένα υγρό αγόρασα έτοιμο (το πρώτο μου) και από την 2η τζούρα, κατευθείαν έκανα παραγγελία υλικά για δικές μου κατασκευές.


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #156 στις: Απριλίου 18, 2011, 11:24 »
Άσε που σε αυτα που φτιάχνεις μόνος σου (ειδικά αν προτιμάς να μην έχουν καθόλου άρωμα) είσαι και πιο σίγουρος τι έχουν μέσα.


Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #157 στις: Απριλίου 18, 2011, 15:12 »
Θελω να μου προτεινεται ενα VG με νικοτινη χαμηλη και ενα με χωρις νικοτινη
και ενα PG το ιδιο ενα με νικοτινη κ ενα χωρις... :tongue_smilie:
εχω 2 φιλαρακια που ξεκινησανε κ αυτοι Η.Τ και θελουν τα βασικα να δουν που θα καατληξουν κ γω μεσα σ αυτους.... :laugh1:
ακουω  8)

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #158 στις: Απριλίου 18, 2011, 15:18 »

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #159 στις: Απριλίου 19, 2011, 13:26 »
 :laugh1: Καλημερα!!!Τελικα αραιωσα τη VG οπως μου πατε με απιονισμενο νερακι κ ολα μια χαρα,ουτε καουρες ουτε τπτ,ασε που τα ντουμανια γινανε χ 2  :laugh1: :laugh1: θα δοκιμασω ομως και PG να δω τι γινεται...τελικα οσο ασχολεισαι με το e cigarette γινεται και πιο ενδιαφερων...αλλα θελει αρκετο ψαξιμο...

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #160 στις: Απριλίου 19, 2011, 13:46 »
:laugh1: Καλημερα!!!Τελικα αραιωσα τη VG οπως μου πατε με απιονισμενο νερακι κ ολα μια χαρα,ουτε καουρες ουτε τπτ,ασε που τα ντουμανια γινανε χ 2  :laugh1: :laugh1: θα δοκιμασω ομως και PG να δω τι γινεται...τελικα οσο ασχολεισαι με το e cigarette γινεται και πιο ενδιαφερων...αλλα θελει αρκετο ψαξιμο...

ποσο % αραίωση έκανες?

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #161 στις: Απριλίου 19, 2011, 13:50 »
50-50
δηλαδη η μιση αμπουλα νερακι η αλλη μιση VG 100%
λες να κανα μ@##κία?εμενα μου δουλευει μια χαρα...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #162 στις: Απριλίου 19, 2011, 14:23 »
και εμένα με φουσκώνει φοβερά η βιτζι αν βαλω επιπλέον απο αυτο που εχει η τραντισιοναλ βάση νικοτίνης , θα δοκιμάσω και εγώ 50-50

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #163 στις: Απριλίου 19, 2011, 19:10 »
το 50-50 είναι μεγάλη υπερβολή. Προσέξτε. Με τόσο νερό...το υγρό σας μπορεί να αποκτήσει αγώγιμες ιδιότητες και να κάψετε μπαταρία.

Όχι παραπάνω από 20 % νερό. Αραιώστε με PG όχι μόνο με νερό.

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #164 στις: Απριλίου 19, 2011, 19:42 »
 :confused1:
ρε συ..... :-\
να αναμειξω την VG απ το e smoke με PG?βασικα αυτη τη στιγμη ατμιζω PG σκετη,συγκεκριμενα το HALO BELLA VALENTE,ευτυχως που πηρα μονο τα 5 μλ για δοκιμη,ειναι σαν να ατμιζω betadine :tongue_smilie:
πηρα και το HALO FREEDOM JUISE,για να δω με αυτο μετα....παντως παιδια
δε λεω ειστε ψαγμενοι αλλα αυτο με τις αναμειξεις προσωπικα το φοβαμαι...
ο τυπος εκει στο ivape που το αγορασα μου λεει κατηγορηματικα,οτι οι μιξεις ειναι για τους χημικους,εμεις χημικοι δεν ειμαστε...συνιστω προσοχη λοιπον...μαλλον δεν σθνιστω τπτ ο καθενας ας κανει οτι καταλαβαινει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356111 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191955 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 908 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 768 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589719 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797790 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313657 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13544 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711