vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

427 επισκέπτες, 3 χρήστες
aalex, e-akapnos, thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #300 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 21:50 »
μιας που ατμιζω κοντα εναμιση  μηνα σερη και χωρις να εχω βαλει τζουτα κτ στο στομα μου ειπα να δωσω μια ευκαιρια ακομα στην vg.Λοιπον απο εχθες που εφτιαξα ενα μιγμα με 60%pg -40%vg νιωθω jet!!μαλλον χωρις να ξερω ,υποθετω πως οταν ατμιζα καθαρη vg και καπνιζα και 5-6 κτ την μερα με ενοχλουσε(ξερος βηχας και μπουκωμα).Οποτε παιδες πριν καταληξετε καπου σιγουρευτειτε πως εχετε κοψει το κτ για 3-4 μερες(ταπεινη μου γνωμη) :thumpup:

γενικά θα πρέπει να αποφεύγεται να καπνίζετε παράλληλα με το ητ παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος k05ta5

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #301 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 21:30 »
Παιδια σαν νεος ατμιστης (3 εβδομαδες) εχω κι εγω ενα θεμα που μου προεκυψε τωρα...

Εχω ενα Ego-t Nobacco τυπου Α, και αγορασα κι εναν ατμο Giant της Νοbacco επιπλεον. Τις 2 πρωτες εβδομαδες καπνιζα υγρα ετοιμα της Nobacco, ειτε 0mg ειτε 11mg. Ολα μια χαρα, κανενα θεμα (νομιζω εχουν αποκλειστικα PG). Πριν μια εβδομαδα δοκιμασα κι ενα παλι της Nobacco , αλλα της σειρας Μystique, με γευση καπουτσινο και 18mg νικ,80PG/20VG. Ενιωθα απο την αρχη ενα σαν "καψιμο" στο λαιμο, που μου προκαλουσε βηχα. Πριν λιγες μερες, αγορασα και τα πρωτα μου υλικα για να φτιαχνω υγρα μονος μου, απο το funstore. Γευσεις, ατμιστικες βασεις (μια ice blade και μια traditional στα 36 για αραιωμα), και ενα μπουκαλακι PG κι ενα VG. Τα χρησιμοποιω χωρις νερο μιας και διαβασα καπου εδω μεσα οτι ειναι αραιωμενα απο πριν.

Τη νικοτινη την κραταω καπου στα 7 με 10mg/ml max, οπως και στα αρχικα υγρα που αγοραζα. Εχω δοκιμασει λοιπον μιξεις με 50-50 PG/VG, αλλα ακομη και στα 80PG/20VG εχω την ιδια ενοχληση που μου προκαλει βηχα...

Ειναι απλα δυσανεξια στη VG η κανω κατι λαθος??

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #302 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 21:38 »
Μόνο με ψάξιμο θα το βρεις αυτό.
Γύρνα στο παλιό σου υγρό μέχρι να σου περάσει το πρόβλημα και όταν θα είσαι ΟΚ, άτμισε ξανά σκέτη VG. Αν δεις ότι επανέρχεται, τον έπιασες τον ένοχο, αλλιώς είναι κάποια αρώματα στα οποία ο λαιμός σου είναι ευαίσθητος. Εκεί θα χρειαστείς κι άλλο ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος k05ta5

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #303 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 22:41 »
To βλεπω και τωρα... Εχω ενα τσιγαρο με Nobacco απλο, 0 νικοτινη, και γευση μηλο, και ενα αλλο με το Nobacco Mystique 80pg/20vg με 18ml νικοτινη. Στο πρωτο δε με ενοχλει καθολου, στο 2ο νοιωθω εντονο αυτο το "καψιμο"... Ειναι περιπου σαν την αισθηση που ειχα οταν καπνιζα κρυωμενος ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #304 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:07 »
Μηπως φταιει το 18 νικοτινη  :confused1: γιατι απ το 0 ειναι μεγαλη η διαφορα το εχω παθει και γω μονο που εμενα μου αρεσε το καψιμο
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:14 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος k05ta5

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #305 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:09 »
Δεν το διατυπωσα σωστα, αν και το γραφω και παραπανω. Το ιδιο Nobacco υγρο, με 11mg, δε με ενοχλει καθολου

Αποσυνδεδεμένος ΣΑΡΑΝΤΟΣ

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • ......................
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #306 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:13 »
Λαθος μου  :idiot1:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:34
ο Ατμος εδωσε την καλυτερη απαντηση :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:34 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #307 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 20:49 »
Δεν το διατυπωσα σωστα, αν και το γραφω και παραπανω. Το ιδιο Nobacco υγρο, με 11mg, δε με ενοχλει καθολου


Φίλε Κώστα, μάλλον έχεις μπερδευτεί.
Από 11mg νικοτίνη και πάνω θα έχεις αυτό το κάψιμο στον λαιμό γιατί δεν αντέχεις την μεγάλη περιεκτικότητα σε νικοτίνη.
Πες μας σε παρακαλώ πως έβγαλες περιεκτικότητα 7mg νικοτίνης από 36αρες;;
 
Γευσεις, ατμιστικες βασεις (μια ice blade και μια traditional στα 36 για αραιωμα), και ενα μπουκαλακι PG κι ενα VG. Τα χρησιμοποιω χωρις νερο μιας και διαβασα καπου εδω μεσα οτι ειναι αραιωμενα απο πριν.

Τη νικοτινη την κραταω καπου στα 7 με 10mg/ml max, οπως και στα αρχικα υγρα που αγοραζα. Εχω δοκιμασει λοιπον μιξεις με 50-50 PG/VG, αλλα ακομη και στα 80PG/20VG εχω την ιδια ενοχληση που μου προκαλει βηχα...

Ειναι απλα δυσανεξια στη VG η κανω κατι λαθος??

Η μία 36αρα ατμιστική βάση είναι σκέτη PG(ice blade) και η άλλη 36αρα ατμιστική βάση 55%PG + 35%VG + 10%Water (traditional).
Από αυτές πόσα ml παίρνεις και με πόσα ml κάνεις την ανάμιξη από την χωρίς νικοτίνη PG ή VG;
Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Επίσης τα υγρά της NOBACCO, επειδή αυτά ατμίζω και εγώ είναι 70% PG περίπου με 5% VG περίπου και τα Mystque έχουν και PG και VG χωρίς να αναφέρονται οι αναλογίες τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 21:05 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος k05ta5

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #308 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 22:41 »
Ακολουθησα την απλη αρχη διαλυσης της βασης νικοτινης σε καθαρη PG/VG. Θεωρω οτι επειδη δεν ειναι και πυρηνικη επιστημη, δεν εχω κανει καποιο λαθος... Πχ για να φτιαξω 10ml υγρο, εβαζα 7,5ml  PG/VG, 2ml νικοτινης και 7-8 σταγονες αρωμα. Σχεδον τα ιδια δλδ που προτεινει και το http://e-kapnisma.gr/hygromix.html


Γνωριζω για τις διαφορες των 2 ατμιστικων βασεων. Επισης, γνωριζω οτι τα υγρα της NOBACCO αναγραφουν 70%PG κατ'ογκο διαλυμματος, και 5%VG κατ'ογκο διαλυμματος, δηλαδη μεταξυ τους  93,33PG - 6,67VG. To Mystique αναγραφει στο μπουκαλακι 80%PG - 20%VG

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #309 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 22:51 »
Εχω ενα Ego-t Nobacco τυπου Α, και αγορασα κι εναν ατμο Giant της Νοbacco επιπλεον. Τις 2 πρωτες εβδομαδες καπνιζα υγρα ετοιμα της Nobacco, ειτε 0mg ειτε 11mg. Ολα μια χαρα, κανενα θεμα (νομιζω εχουν αποκλειστικα PG).

Παρεξήγησες, παραπάνω αναφέρεις αυτό που είναι στα έντονα και γιαυτό έγραψα αναλυτικά.
Μάλλον όμως καλύτερα να διαβάζω και να σβήνω παρά να βοηθάω.

Αποσυνδεδεμένος k05ta5

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #310 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 22:57 »
Κατσε, γιατι γενικα μαλλον εχουμε παρεξηγησεις...  :-[ :-[ :-[

Θελω να πω με το παραπανω ποστ μου, οτι κι εγω στην αρχη ψαχτηκα μηπως κανω κατι λαθος στις μειξεις μου, αλλα αφου το κοιταξα ξανα και ξανα, ειδα οτι δεν κανω κατι λαθος, και οτι με σχετικη ακριβεια τα μειγματα μου ηταν στο 7 με 10mg νικοτινη.

Οσο για τα ετοιμα της Nobacco, απλα αναφερω οτι στα Μιστικ που εχω αναφερουν το 80/20. Εχεις δικιο για το "νομιζω εχουν αποκλειστικα PG", λαθος διατυπωση!  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 23:07 από k05ta5 »

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #311 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 23:05 »
Χωρίς παρεξήγηση δεν παίζει το 7 με 10% νικοτίνη. Μάλλον εννοείς 0,7-1% νικοτίνη ;)

Αποσυνδεδεμένος k05ta5

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #312 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 23:07 »
Χωρίς παρεξήγηση δεν παίζει το 7 με 10% νικοτίνη. Μάλλον εννοείς 0,7-1% νικοτίνη ;)

 ;) Σωστα, το αλλαξα!

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #313 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 18:14 »
Ανοίγω το θέμα αυτό, για να καταθέσουμε τις εμπειρίες μας, σχετικά με υγρά PG based και VG based.
Τι εννοώ θα το καταλάβετε στη συνέχεια.

Εδώ και περισσότερο από χρόνο που ατμίζω, τα υγρά μου (DIY) ήταν βασισμένα στην PG. Η συμμετοχή της VG ήταν το πολύ σε ποσοστό 20%, περισσότερο για να υπάρχει και λίγο ντουμάνι. Ελάχιστες φορές που δοκίμασα να αυξήσω το ποσοστό της VG δεν μου άρεζε διότι αποκτούσα μια γεύση λιπαρότητας στο στόμα.

Πριν 3 μέρες, φτιάχνοντας νέο υγρό, χύθηκε λίγη PG στο χέρι μου και αισθάνθηκα μια ελαφριά φαγούρα. Αμέσως σκέφτηκα πως πιθανόν η PG να είναι υπεύθυνη για κάποια μικροπροβλήματα που έχω με τα ούλα μου. Γενικά έχω ευαισθησία στα ούλα και το τελευταίο διάστημα τα αισθάνομαι σχετικά ερεθισμένα. Περισσότερο το βράδυ και μάλιστα όταν ατμίζω, αισθάνομαι τον ερεθισμό ειδικά στα μπροστινά δόντια.
Βέβαια μπορεί να έχει έρθει η ώρα για τον καθαρισμό των δοντιών σε οδοντίατρο, αλλά μπορεί πάλι η PG να επιδεινώνει περισσότερο το πρόβλημα.

Έτσι σκέφτηκα να κάνω μια δοκιμή, ατμίζοντας υγρό με σκέτη VG αραιωμένη βέβαια με νερό.
Έφτιαξα 5 Ml κατά 1 mg περισσότερο από ότι ατμίζω, γιατί ξέρουμε πως τα υγρά με PG δίνουν περισσότερο χτύπημα από ότι η VG.
Εντάξει για το ντουμάνι, δεν το συζητώ. Αναμενόμενο. Το χτύπημα ωστόσο της VG (αν και τώρα που γράφω είμαι στο περίπου +3 mg ) ακόμη υπολείπεται από τα PG υγρά μου και μάλιστα είναι διαφορετικό. Δηλαδή ενώ με την PG το χτύπημα το αισθάνομαι πιο βαθειά , το χτύπημα της VG το αισθάνομαι πιο ψηλά στο λάρυγγα. Δηλαδή στην αρχή του στο τέλος του ουρανίσκου.

Αυτό όμως που με ξένισε πάρα πολύ, είναι πως σκοτώνει τη γεύση των αρωμάτων. Στην αρχή ξεκίνησα με το ίδιο ποσοστό αρώματος με τα υγρά που έφτιαχνα μέχρι τώρα και ενώ πλέον είμαι σε 3πλάσιο ποσοστό, δεν έχω γεύση!!
Το απόλυτο σκότωμα. Είμαι πολύ περίεργος να δω πότε θα αρχίσω κάτι να αισθάνομαι.

Υπάρχει σαφώς μια αίσθηση λιπαρότητα σε όλο το στόμα. Για τα ούλα, είναι νωρίς ακόμη να εκτιμήσω αν και έχω μια υποψία βελτίωσης.

Τέλος, ο ατμός που παράγει η VG, διαλύεται πιο δύσκολα και παραμένει περισσότερο στον αέρα, από ότι αυτός της PG.

Θα ήθελα να καταθέσετε και εσείς τις εμπειρίες σας, αλλά να μείνουμε στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #314 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 18:40 »
εμενα προσοπικα η pg σε μεγαλητερι αναλογια απο 20 τα 100 με σκοτονει στο λεμο ατμιζω vg απο την αρχη μεχρι τώρα οταν ειχα τα εγκο και δοκιμαα pg την βρικα πολυ καλη αλλα επιδει πιγα σε καλο ατμο πολυ γριγορα δεν μπορουσα να ατμισω pg την έβρισκα υπερβολικά εντονη σαν γεύση και με ενοχλουσε στον λεμο πολυ   :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356139 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191959 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 909 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589738 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797813 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7440 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313684 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6971 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13547 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711