vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

463 επισκέπτες, 3 χρήστες
ΛΥΚ, thanos1071, πολυς

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
    • www.publiceye.gr
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #315 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 18:44 »
Φιλε ακριβώς στην ιδια κατάσταση και προβληματισμό είμαι και εγώ, συν ότι με vg ο ΙΑΤΤΥ αρχησε να μου κάνει νερα σε σχέση με τη τροφοδοσία του.
Επισης η αρεωση με νερο δε μου άρεσε καθόλου, δοκίμασα με οινοπευμα ,οπως μου σύστησε ο ΙΜΕΟ και τα πράματα ειαι λίγο καλύτερα, αλλα έχω αρκετές διαροες ηειτε αρεωνω με νερο είτε με αλκοόλ.
Καποια συμβουλή κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #316 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 18:48 »
Φιλε ακριβώς στην ιδια κατάσταση και προβληματισμό είμαι και εγώ, συν ότι με vg ο ΙΑΤΤΥ αρχησε να μου κάνει νερα σε σχέση με τη τροφοδοσία του.
Επισης η αρεωση με νερο δε μου άρεσε καθόλου, δοκίμασα με οινοπευμα ,οπως μου σύστησε ο ΙΜΕΟ και τα πράματα ειαι λίγο καλύτερα, αλλα έχω αρκετές διαροες ηειτε αρεωνω με νερο είτε με αλκοόλ.
Καποια συμβουλή κάποιος;
φοτακο να μην φιγουμε απο το θεμα διαβασε στο νιμα του ΙΑΤΤΥ εχει αντιμετοπιστει παρομια περιπτοση τροφοδοσιας και 100 τις 100 vg να βαλω δεν εχω θεμα  ;)

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #317 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 19:04 »
καλησπερα, εγω καπνιζα σκετη pg , αποφασισα να το γυρισω σε vg για τον λογο οτι ειναι φυτικη και με ενα οργανικο υγρο επισης πιστευω οτι ειναι ενας συνδιασμος καλος, με λιγοτερες επιπτωσεις στα πνευμονια. vg απο vg διαφερει κατα πολυ βεβαια απο οτι εχω δει σε γευση. αυτη την στιγμη καπνιζω υγρα 100% vg μου πηρε βεβαια 1 μερα να μπω γευστικα και ατμιστικα στην αλλαγη, εχει πιο γλυκο ντουμανι και με ενα καλο ατμοποιητη  και σωστα mg νικοτινης εχω ικανοποιητικο χτυπημα. τα εργαλεια βεβαια θελουν πιο συχνα καθαρισμο και συντηρηση απο οτι εχω δει. δικη μου συνταγη δεν εχω φτιαξει παιρνω απο cloudofvapour και virgin ετοιμα υγρα. τωρα που το αναφερες με την pg και εμενα στο βουρτσισμα ματωναν τα ουλα μου και τα δοντια ειναι μια χαρα απο αποψη καταστασης, τι να πω με την vg εχουν καλυτερεψει πολυ, ισως να ειναι και αυτος ενας παραγοντας.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #318 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 20:31 »
αθτο με το ματωμα κατα το βουρτσισμα το εχω παρατηρησει και εγω.καλο το η.τ αλλα μη παθουμε και καμια ουλιτιδα  :confused1: αρχες του μηνα θα παω για καθαρισμο να δω τι θα πει κ ο οδοντιατρος

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #319 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 20:38 »
Παντως εμενα,
μετα απο πολλα χρονια κ/τ,
με το η/τ δεν τσουζει το στομα μου
οταν χρησιμοποιω οδοντικο διαλυμα.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #320 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 20:45 »
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος έμπειρος με το να μας πει κάποιες καλές αναλογίες μεταξύ PG/VG ώστε να έχουμε κτύπημα, ατμό και γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #321 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 20:50 »
60%vg 40%pg
70%vg 30%pg
80%vg 20%pg

οσο κατεβαινει η pg λιγοτερο χτυπημα οπως κ οσο ανεβαινει η vg περισσοτερο ατμο
βεβαια παιζει ρολο κ η νικοτινη...

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #322 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 20:52 »
Ναι όμως παιδιά μου δεν είστε λιγάκι οφ τόπικ??Αυτά αναλύονται σε άλλα ποστ σχετικά με τα υγρά.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #323 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 20:56 »
Συνατμιστές παρακαλώ να μείνουμε On Topic. Δηλαδή εντυπώσεις από χρήση υγρών με PG ή VG και πιθανά προβλήματα και αν κάποια λύθηκαν.

Το θέμα με το μάτωμα των ούλων, είναι παλιό και έχει αναφερθεί και συζητηθεί και σε άλλο θέμα. Το ερώτημα όμως που μπαίνει είναι αν η χρήση της PG είναι κυρίως υπεύθυνη για αυτό, ενώ με VG δεν υφίσταται.

Ουσιαστικά αυτό δοκιμάζω αυτό το διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #324 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 21:03 »
αθτο με το ματωμα κατα το βουρτσισμα το εχω παρατηρησει και εγω.καλο το η.τ αλλα μη παθουμε και καμια ουλιτιδα  :confused1: αρχες του μηνα θα παω για καθαρισμο να δω τι θα πει κ ο οδοντιατρος
μιας και το ανέφερες οταν ειχα αρχίσει το ατμισμα το παρατήρησα και εγω οπος ολοι και η εξήγηση τις οδοντιάτρου μου ηταν η εξις το τσιγάρο προκαλεί την ουλίτιδα αλλα ταυτόχρονα τα ουλα δεν ματώνουν γιατι ο καπνός εχει αιμοστατικές ιδιότητες με τιν διακοπή του καπνίσματος εμφανίζετε το προϋπάρχων πρόβλημα με σωστή αγωγή περνάει και μετα με το ατμισμα δεν εχεις κανένα πρόβλημα το είδα και σε μένα αλώστε  ;)σηγνομη για το οφ τοπικ αλλα καλο ειναι να ενιμερονουμε τα νεα μελοι οπου μπορουμε αν θελουν οι συντονιστες  και το κρινουν σκοπιμο  ας σβησουν αυτο το μινιμα  και με vg το ιδιο ειναι εγω VG εκανα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #325 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 21:07 »
Εμένα πάλι, όσο και επίμονα να βουρτζίζω τα δόντια, εδώ και 9 μήνες που ατμίζω δεν μου παρουσιάστηκε ποτέ αίμα στα ούλα...
Το δικό μου θέμα με την VG είναι τα φουσκώματα και οι... αναπόφευκτες συνέπειές τους... :-[ ;)

Αποσυνδεδεμένος StavrosM

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Titanium - SubOhm - Rulezzz !!!
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #326 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 02:24 »
Και εγώ εδώ και 3 περίπου μήνες που ατμίζω κάνμω όλων των ειδών τις αναλογίες.
Η καλύτερη δυνατή αναλογία για εμένα είναι 50-50 αλλά με τάση να πάω σιγά σιγά προς γλυερίνη το μεγαλύτερο ποσοστό.
Πρόβλημα με τα ούλα δεν έχω αλλά είδα μεγάλα ποσοστά αερίων όσο μεταφέρομαι στην γλυκερίνη μεριά.


Έχω μπεί σε πειραματισμό τις τελευταίες 2 μέρες με PEG και VG σε ποσοστό 25-75
Δεν έχω δεί διαφορές σε σχέση με PG αλλά έχω την εντύπωση πως έιναι κάπως καλύτερο το χτύπημα της PEG.




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: PG και VG στη χρήση.
« Απάντηση #327 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 03:25 »
Για το μάτωμα των ούλων δεν έχω εμπειρία (ή δε θυμάμαι, αν είχα στις αρχές ίσως ελάχιστο) αλλά για τις μείξης της VG κι εγώ έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα με τον Parpen από μια παλιότερη προσπάθεια να κάνω μείξεις γεύσεων μόνο με VG: ή τις σκότωνε ή τις αλλοίωνε και δεν ταίριαζαν καθόλου. Η εντύπωση που μου έχει καρφωθεί είναι ότι θα δυσκολευτώ πολύ να κάνω μείξη της προκοπής με σκέτη VG.

Κι όπως είπατε, VG με VG έχει διαφορά. Αλλά γι' αυτό έγραψα αλλού: (link)

Αποσυνδεδεμένος powerrg

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • prepei na eisai lera gia na odigas gallera
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #328 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 19:41 »
ερωτηση=πηρα ενα υγρο με 18 mg νικοτινης και με ego-t απο την πρωτη "τζουρα" μου προκαλει λοξυγκα.επειδη δεν μπορουσα να ατμισω πλεον αφου το δοκιμασα αρκετες φορες το αναμιξα με ιδιο υγρο 0mg νικοτινης εβαλα δηλαδη 9ml 18mg se 8ml με 0mg.πλεον δεν εχω λοξυγκα οταν ατμιζω αλλα η μιξη εβγαλε ενα βαρη αρωμα...........να δοκιμασω υγρο με λιγοτερη νικοτινη?εκανα drum white στριφτο.

Αποσυνδεδεμένος KALITEROS

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #329 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 23:06 »
γεια σασ στο φορουμ.Ειαμαι νεοσ χρηστησ ατμομιχανημα ;D (10 μερεσ) και μεχρι τορα δεν μπορω να βρω το καταλιλο υγρο
Τα PG με ενοχλουν στο λαιμο τα VG μου στεγνονουν το στομα εχω χαλασει στα υγρα οσα εδοσα γυα το η.τ. Εχω παρει και βασεισ και  VG απο FUNSTORE αλλα ........πεταμενα λεφτα. το κακο εδω στην επαρχια(κορινθοσ) δεν εχεισ και πολλεσ επιλογεσ(αυτα εχουμε σου λενε-σην οτι πουλανε υγρα και τα λοιπα αλλα οταν τουσ ροτησα γυα βασεισ κτλ κανανε τα ματια τουσ σαν κρεμιδια-δεν ηξεραν τιποτα) Τα παω δευτερα να ψαξω γυα κανα υγρο με φρουτα και να εχει μεσα και VG και PG και με χαμηλο δεικτη νικοτινη πασ και.........δεν γυριζω στο κολοτσιγαρο Εχετε καμια προταση γυα υγρο ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356111 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191955 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 908 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 768 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589719 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797791 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313657 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13544 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711