vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

425 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, mpol, Milarepa, grag, thanos1071, djfloor

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #375 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 08:57 »
Αγγελική είχες και αφθες? Για πόσο καιρό?
Καλημέρα, όχι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα μα αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Καλό είναι να πλένεις το επιστόμιο κάθε δεύτερη μέρα.
Εγώ κάθε περίπου μια ώρα το καθαρίζω με μια χαρτοπετσέτα για να μην μένουν υγρά.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2012, 09:29 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #376 στις: Ιανουαρίου 09, 2012, 15:56 »
Προτείνω και το εβδομαδιαίο βράσιμο επιστομίων και άλλων εξαρτημάτων που έρχονται σε επαφή με το στόμα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 16:02 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #377 στις: Ιανουαρίου 09, 2012, 15:58 »
εγω που και που τα πλενω καλα και μετα τα βαζω στο βραστηρα των μπιμπερων :laugh1:

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #378 στις: Ιανουαρίου 09, 2012, 16:38 »
Λίγο οινόπνευμα κάθε τόσο στο επιστόμιο.  Στεγνώνει στο λεπτό και έτοιμο για χρήση ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #379 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 16:36 »
εγω εβαλα τωρα λιγο περισσευούμενο υγρο με PG 40% καπου και κατι δεν παει καλα με χτυπαει στον πνευμονα (πονος)...
Με VG 80% 20% νερο black cherry + little space drop ειτανε πολυ καλο και χωρις θεματα με τους πνευμονες και λαιμο
τελικα μαλλον ολα τα PGοειδη ειναι φολες...

Το θεμα ειναι οτι εχω παρει 4 βασεις που εχουνε PG μεσα και μαλλον πανε για πεταμα

Η VG αποδιδει πολυ καλα το κτ αλλα θελει λιγο παραπανω νικοτινη για throat hit και αρωμα.

Απορω καποιοι πως ατμιζουνε PG και δεν εχουνε καποιο προβλημα οπως γδαρμενους λαιμους βηχα πονο στον πνευμονα κτλπ..

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #380 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 05:32 »
Να πώ και εγώ τα δικά μου συμπτώματα..Ξεκίνησα με υγρά nobacco δλδ PG >75% και νικ.18 mg . Aπό την αρχή εκτός από χτύπημα είχα και ένα γδάρσιμο-κάψιμο στο λαιμό ..την δεύτερη μέρα δύο ελαφριές κοκκινίλες στο λαιμό κάτω από τα γένια..φίλος μου επίσης που ξεκίνησε με PG έβγαλε στο σβέρκο δύο σπυράκια..Το γύρισα κατευθείαν σε φούλ VG.Τις πρώτες μέρες όντως είχα φούσκωμα σε σημείο παρεξηγήσεως :-[ κάτι όμως που υποχώρησε... και έμειναν τελικά τα απίστευτα ντουμάνια και το "απλό" χτύπημα νικοτίνης που πιστεύω πως είναι πολύ πιο φυσικό και ήπιο για το φάρυγγα από το πνίξιμο της PG..Να πώ επίσης ότι φιλικό μου ζευγάρι χρήστες η.τ που πήγαν και οι δύο στο γιατρό με φαρυγγίτιδα τους είπε οτι φταίει το η.τ και το σταμάτησαν!!Προσπάθησα να τους πώ για φυτικά υγρά αλλά τζίφος :'(.(άντε να καταλάβουν και να δεχτούν πώς απλά ανήκαν στους ανθρώπους με δυσανεξία στην προπυλενογλυκόλη)..Καλά κι αυτοί τους είχε βγεί ο λαιμός από το γδάρσιμο και συνεχίζανε ..και δώστου και πάρτου.Μερικοί άνθρωποι είναι λίγο.. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9640
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #381 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 07:36 »
..........Απορω καποιοι πως ατμιζουνε PG και δεν εχουνε καποιο προβλημα οπως γδαρμενους λαιμους βηχα πονο στον πνευμονα κτλπ..
Θα έλεγα βέβαια ότι παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής αφού τα παραπάνω συμπτώματα μπορεί να εμφανίζονται μόνο με συγκεκριμένο ή συγκεκριμένους ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #382 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 07:40 »
Καλημέρα, αυτό εμένα με στεναχωρεί πολύ. Δλδ το φιλικό σου ζευγάρι προτιμάει το κτ από το ητ? Γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν δυσανεξία  στην PG? Γιατί δεν δοκίμασαν την VG? Τα παρατάνε τόσο εύκολα?

Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι όλοι οι οργανισμοί δεν είναι το ίδιο κ ότι λογικά μπορεί κάποιον  να τον πειράζει η PG κ να του γδάρει τον λαιμό ενώ εμένα δεν με πειράζει καθόλου.

Όταν τα παρατάμε τόσο εύκολα σημαίνει ότι δεν είμασταν έτοιμοι για διακοπή του κτ  :yes: :yes:
Μακάρι να ξαναπροσπαθήσουν  με άλλα υγρά κ με όργανικά όπως είπες κ να τους πείς ότι όλοι εμείς που ατμίζουμε συναντήσαμε δυσκολίες μα δεν παρατήσαμε τις προσπάθειες μας κ σήμερα καταφέραμε να μείνουμε μακριά από το κτ!!!


Edit: Συμφωνώ κ με τον Tem !!!!!  πόσες φορές δεν φταίει κ ο ατμοποιητής μας για το γδάρσιμο του  λαιμού ? μα εμείς στις αρχές δεν το καταλαβαίνουμε κ νομιίζουμε ότι είναι τα υγρά!!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #383 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 13:02 »
Παιδιά έχω τρελαθεί στο ψάξιμο εδω μέσα αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ VG και PG. Πρακτικά τι είναι καλύτερο για την υγεία μας. Να υποθέσω το VG έτσι; Τα έτοιμα liquids περιέχουν VG; Πολύ μπέρδεμα η φάση. :D

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #384 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 17:39 »
Απλά είναι τα πράγματα, μη τρελαίνεσαι. Δυο βάσεις υπάρχουν, η VG και η PG. H VG θεωρείται πιο αθώα, κάνει πολύ ντουμάνι και είναι πιο γλυκιά και "βελούδινη", η PG μπορεί να δημιουργεί αλλεργίες (σε πολύ λίγους), δεν είναι τόσο γλυκιά και σε κάποιους "γρατζουνάει" λίγο το λαιμό (υποκειμενικό αυτό) και τους αρέσει (θυμίζει το κτ). Μπορείς φυσικά να χρησιμοποιείς τη μια ή την άλλη ή όποια αναλογία επιθυμείς....
Πιο σύντομη περιγραφή, δεν γίνεται..... ::) 

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #385 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 17:49 »
καλησπέρα σε όλους και καλή χρονια !

είμαι 4 μηνών ατμιστης και τις 2 τελευταίες εδομάδες αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα με αποτέλεσμα να είμαι στην τσίλια να παρατησω το ηλεκτονικό τσιγάρο .

καταρχήν ξεκίνησα να ατμίζω με ένα ego-t τις οβάλε και μετά από 1 μηνα συνέχισα με το elips .
το υγρό που ατμίζω είναι caramel 18 τις Decadence .

εδώ λοιπόν και 2 περίπου εβδομάδες αισθάνομαι μουδιασμα στα χίλια και στα δάχτυλα .. παρόλο που με την καθαριότητα είμαι αρκετά σχολαστικός και καθημερινά καθαρίζω tank - ατμοπιοιτες - στόμια κτλ .

είναι σαν να έχω στα χερια και στα χίλια μου αρκετή συσσωρευμένη νικοτίνη και με το παραμικρό άγγιγμα του τσιγάρου με ενοχλεί . το παράδοξο είναι ότι προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ να μην αγγίζω το τσιγάρο και έχω πάντα μια χαρτοπετσέτα μαζί μου .. αλλα τίποτα .

επίσης στο στόμα και στα ούλα και στον ουρανίσκο έχω μια αίσθηση "γλιτσας" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω) όπου είναι αρκετά ενοχλητικό σε συνδυασμό με μούδιασμα σαν να έχεις πάει στον οδοντίατρο και να έχει περάσει καμια ώρα από την αναισθησία και να είναι στο στάδιο που φεύγει . και παρότι έχω ψάξει αρκετά το forum δεν έχω δει κανέναν να αναφέρει τέτοια συμπτώματα .. επίσης τα ίδια "αρκιβος" σινβενουν και στον κολλητό μου που ατμιζει amerikan red με λίγο φράουλα .

παρακαλώ δώστε τα φώτα σας γιατί βρισκόμαστε σε πολύ δύσκολη κατάσταση και σκεφτόμαστε να ξανά αρχίσουμε το κανονικό τσιγάρο ..  :-\ :'(




Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #386 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 17:57 »
Αλλαξτε γευσεις, δοκιμαστε αλλη περιεκτικοτητα νικοτινης, παιξτε με αναλογιες PG / VG, δοκιμαστε υγρα αλλης εταιρειας και αν εχετε ορεξη πειραματιστειτε με DIY.

Αποσυνδεδεμένος Αλιζαρίν

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γειά χαρά, Είμαι η Αφροδίτη, εικαστικός κατ’ επάγγ
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #387 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 18:04 »
Όταν κάπνιζα κτ, κάπνιζα για χρόνια άσσο σκέτο και θυμάμαι το σύμπτωμα της μουδιασμένης γλώσσας μετά απο κατάχρηση. Τώρα νομίζω πως φταίει η περιεκτικότητα σε νικοτίνη και φυσικά η κατάχρηση. Να βουρτσίζετε συχνά τα δόντια σας και ν' αλλάξετε υγρό. Για κανένα λόγο δεν θάπρεπε να σκεφτόσαστε την επάνοδο στο κ...τσίγαρο......

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #388 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 18:27 »
δεν νομίζω ότι είναι θέμα κατάχρησης .. 2 ml περίπου την ημερα ατμιζουμε .. δόντια βορτσιζουμε τακτικότατα !

η "γλιστα" στα ούλα μπροστά και στον ουρανίσκο είναι θέμα υγρού ? και αυτό με τα δάχτυλα ?

εδώ και μερικές μέρες έχω αφήσει το elips και έχω πάρει τον νέο atmopioiti τις nobacco που είναι ένα με το tank και τον douleubo με την μπαταρία του ego-t .

θα δοκιμάσω να αλλάξω υγρό και να ρίξω και την νικοτίνη .. επλίζω να φταίει αυτό και διορθωθεί η κατάσταση

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #389 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 04:14 »
Καλημέρα, αυτό εμένα με στεναχωρεί πολύ. Δλδ το φιλικό σου ζευγάρι προτιμάει το κτ από το ητ? Γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν δυσανεξία  στην PG? Γιατί δεν δοκίμασαν την VG? Τα παρατάνε τόσο εύκολα?


Όπως καταλαβαίνεις όποιος δεν θέλει να ψάξει δεν το κάνει..όσο και να θές να βοηθήσεις κάποιον δυστυχώς δεν θέλει πάντα αυτός και προτιμά να ακούει επιλεκτικά και να διαλέγει αυτά που του είναι πιο εύκολο να ακολουθήσει(=κ.τ).Στον αδερφό μου τι του πήρα ego-C, τι του έκανα διαλέξεις ολόκληρες,από πάνω του ήμουνα και του το καθάριζα κιόλας.Ε μόλις του έβγαλε καμένο μια και μοναδικη φορά από λάθος χρήση γυρνάει, και μου λεει "Τι είναι αυτά που βάζω μέσα μου,θα ψοφήσω ,μάπα το καρπούζι " κτλπ>:(..συνέχισε με μάλμπορο (που δεν του φέρνει καμμένο)  :idiot1:θα τον ψήσω όμως πού θα πάει ..θα μετανοήσει  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10905 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 906 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589639 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313546 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6960 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13536 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711