vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

396 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, mpol, Milarepa, grag, thanos1071, djfloor

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #390 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:38 »
Ρε παιδια για δωστε βαση λιγο κι εδω:

1. Αυτο με τη γλιτσα, το ενοιωθα κι εγω....σαν να εχω μια στρωση απο κατι κολωδες στα δοντια μου. Επισης δεν μπορουσα να βρω ενα υγρο που να μην με αηδιαζει καθοτι σιχαινομαι τα αρωματικα , ακομα και στα κανονικα τσιγαρα.

Κατεληξα λοιπον στο tobacco της Nobacco των 6 mg νικοτινης ( 80 PG - 20 VG), το οποιο αραιωνω κατα 10 % με ενεσιμο νερο...κι εφυγε κι η "γλυκαδα" κι η γλιτσα.

2. Καποιο αλλο μελος ανεφερε οτι οταν ειχε γριπη τον επιανε βηχας με το ητ....κι εμενα το ιδιο, ουτε μια τζουρα δεν μπορουσα να κατεβασω....αντιθετως κτ καπνιζα ανετα.....και για αυτο το λογο διεκοψα το ητ για κανα μηνα μεχρι να μου περασει και μετα συνεχισα κανονικα να καπνιζω κι απο τα 2.

3. Κι ερχομαι τωρα στο δικο μου προβλημα και στην δικια σας εμπειρια. Ειχα παθει βρογχιτιδα απο το κτ κι ειχα αρχισει θεραπεια τον Σεπτεπβρη και ταυτοχρονη χρηση του ητ . Αρχισα να βγαζω φλεμματα ενω , πριν το ητ δεν εβγαζα ουτε καν το πρωι.
      Τεσπα, να μην τα πολυλογω , μια με το κτ,μ μια με το ητ εχω πλεον καρατσεκαρει οτι οταν καπνιζω ητ εχω περισσοτερα φλεμματα. Συγκεκριμενα 10 μερες τωρα καπνιζα μονο κτ κι ειχαν σταματησει σχεδον τελειως τα φλεμματα. Πηγα και πνευμονολογο σημερα κι εχω πιασει 110 % στην αναπνοη μου, το οξυγονο μου ειναι 98  και τα πνευμονια μου ακουγονται καθαρα...αρα βρογχιτιδα τελος. Σημερα που μιλαμε ξαναξεκινησα το ητ με σκοπο για ενα ολοκληρο μηνα να μην καπνισω ουτε ενα κτ και να παω ξανα πνευμονολογο για εξετασεις.

Τωρα ξερω οτι γενικως οταν κοβεις το κτ , βγαζεις φλεμματα....αλλα τοσο πολυ ωστε να κυκλοφορεις με 3-4 πακετα χαρτομαντηλα καθημερινα? ....και μετα απο τοσους μηνες? ....και γιατι αμα ξανακαπνισω κτ για μερικες μερες σταματανε? ......ε? γιατι? Συμφορουμιτες κι συνατμιστες παρακαλω τα φωτα σας  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #391 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:46 »
Πια φωτα μας, γιατρο θες.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #392 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:55 »
Καρντασι εννοω την δικια σας εμπειρια απο την μεταβαση κτ σε ητ ή αν παιζει να χει σχεση η PG ή VG.....

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #393 στις: Ιανουαρίου 13, 2012, 21:59 »
Ο καθε οργανισμος εχει τα δικα του χουγια φιλε. Εσυ βαζεις και μια παραμετρο-την βρογχιτιδα-που μονο γιατρος μπορει να εκτιμησει. Εχεις δοκιμασει μονο VG ή μονο PG ? μηπως κανεις μια αρχη απο καπου.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #394 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 01:14 »
εγω εβαλα τωρα λιγο περισσευούμενο υγρο με PG 40% καπου και κατι δεν παει καλα με χτυπαει στον πνευμονα (πονος)...
Με VG 80% 20% νερο black cherry + little space drop ειτανε πολυ καλο και χωρις θεματα με τους πνευμονες και λαιμο
τελικα μαλλον ολα τα PGοειδη ειναι φολες...

Το θεμα ειναι οτι εχω παρει 4 βασεις που εχουνε PG μεσα και μαλλον πανε για πεταμα
Η VG αποδιδει πολυ καλα το κτ αλλα θελει λιγο παραπανω νικοτινη για throat hit και αρωμα.

Απορω καποιοι πως ατμιζουνε PG και δεν εχουνε καποιο προβλημα οπως γδαρμενους λαιμους βηχα πονο στον πνευμονα κτλπ..

Μάλλον δυσανεξία στην PG έχεις... δεν εξηγείται... Από την άλλη, όταν κάπνιζες δεν σε χτύπαγε στον πνεύμονα; Προσπάθησε να κατεβάσεις και λίγο την περιεκτικότητα σε νικοτίνη... αν δεν θες να μπερδευτείς με DIY και αναμείξεις για να κατεβάσεις την περιεκτικότητα στα υγρά που ήδη έχεις, πάρε υγρά με μηδενική, και κάνε εκ περιτροπής, μία με μηδενική και μία με τη νικο... Έτσι και λιγότερη νικο θα μπαίνει στον οργανισμό σου, και γεύση θα αλλάζεις όταν θα "φλομώνεις"... Δικιά μου υπόδειξη για υγρό με μηδενική νικο: Μέντα ή Κανέλα... και τα δύο τέλεια από μόνα τους, χωρις νικοτίνη!



Αποσυνδεδεμένος zspanos

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #395 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 13:57 »
Καλησπερα καινουργιος στο forum και στο ατμισμα, πηρα απο nobacco french pipe sta 6mg και εκανα 1ml και με επιασε ο λαιμος μου, λεει πανω το μπουκαλακι οτι εχει >70%PG, φοβηθηκα και το αφησα, Πηγα πηρα μονο VG αλλα δεν ενιωθα καθολου throat hit.
 Μπορω να παρω καποιο υγρο με λιγοτερη PG? για παραδειγμα 50PG 40VG 10ΝΕΡΟ,   Δηλαδη να μην εχω τοσο πολυ PG.
Λετε να κανει δουλεια?  ή απο τη στιγμη που με πειραξε η PG θα με πειραζει παντα,οσο ποσοστο και να εχει??
 ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #396 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 14:01 »
η θα πρέπει να μάθεις να φτιάχνεις υγρά οπότε μπορείς να διαβάσεις θέματα
που αφορούν δημιουργία υγρών και τι χρειάζεσαι η θα πρέπει να παρεις
υγρα με περισσότερο vg

σκετη vg περισσότερος ατμός εως καθόλου χτυπημα
σκετη pg full χτυπημα λιγότερος ατμός
και τα 2 σε συνδυασμο το ιδανικό αποτέλεσμα αλλα θα πρέπει να δοκιμασεις
αναλογιες να δεις τι σου ταιριάζει

δοκιμασε αν αποφασισεις να φτιάξεις 60vg 40pg η 70vg 30pg

Αποσυνδεδεμένος zspanos

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #397 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 14:55 »

εχω βρει ενα ετοιμο υγρο γιατι δεν ειμαι σε θεση να κατσω να φτιαξω, το οποιο λεει 50pg 40vg 10water
και σαν πιο εμπειρος θελω να σε ρωτησω, αν οντως εχω ερεθισμο στην pg θα με πειραζει οτι και ποσοτητα pg να εχει το υγρο μου?
δηλαδη αν παρω ενα υγρο με 80%pg θα με πειραξει το ιδιο με αυτο που θα εχει 50pg?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:14 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #398 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 15:00 »
πολυ περισοτερο 80 θα σε πειραξει απο 50 ειναι αυτονόητο γιατι δεν περνεις vg  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος lefterisGR

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #399 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 15:13 »
Καλησπερα καινουργιος στο forum και στο ατμισμα, πηρα απο nobacco french pipe sta 6mg και εκανα 1ml και με επιασε ο λαιμος μου, λεει πανω το μπουκαλακι οτι εχει >70%PG, φοβηθηκα και το αφησα, Πηγα πηρα μονο VG αλλα δεν ενιωθα καθολου throat hit.
 Μπορω να παρω καποιο υγρο με λιγοτερη PG? για παραδειγμα 50PG 40VG 10ΝΕΡΟ,   Δηλαδη να μην εχω τοσο πολυ PG.
Λετε να κανει δουλεια?  ή απο τη στιγμη που με πειραξε η PG θα με πειραζει παντα,οσο ποσοστο και να εχει??
 ευχαριστω...

προς το παρων ασε κατα μερος τα "χτυπηματα"και βρες τροπο το στομα σου λαιμος χειλια σου κ.τ.λ  να τα νοιωθεις οκ .και μετα πειραματισου με γευσεις- νικοτινες - χτυπημα  ...
δεν κανει να αλλαζεις συχνα γευσεις πολλες σε μικρο διαστημα .(δεν ειναι κανονας, αλλα "ισχυει" οπως και με το τσιγαρο καποιος που αλλαζει μαρκες συχνα)
επισης πρεπει να εντοπισεις τι ειναι αυτο το οποιο σε πειραζει . για αρχη δοκιμασε μονο VG (κατα την γνωμη μου).
οτι και να σου πει ο καθε ενας ειναι σχετικο...ΕΣΥ και μονο εσυ θα βρεις την σωστη συνταγη!
αλλα οπως σου ειπα το πρωτο που θα κοιταξεις ειναι να μην ξενερωσεις με την υγιεινη σου.
κανενα στομα δεν ειναι το ιδιο με καποιου αλλου και ουτε εχει τις ιδιες ευαισθησιε

Αποσυνδεδεμένος iraGR

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #400 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:17 »
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω και εγώ ένα προβληματάκι,λοιπόν,2.5 μήνες κάπνισα HT ,μέχρι που ξεκίνησα τα βραδια να νιώθω σαν με πνίγουνε,ταχυκαρδία,ανεβαίνει πίεση,και όλα αυτά ξεκινούν ταυτόχρονα και μονο τα βραδια.Εγώ σταμάτησα το HT ,το πνίξιμο όμως δεν με άφηνε,μέχρι που 2 φορες πήγα στα έκτακτα όπου δεν βρήκανε τίποτα.Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που σταμάτησα το HT και πνιγμός συνεχίζεται,έχω περάσει από πνευμονολόγο,παθολόγο,oρλ,καρδιολόγο και εντοκρινολογο,έχω κάνει μιλάμε 100 εξετάσεις και δεν βρίσκουνε τίποτα.Κάθε βραδυ τώρα έχω πρόβλημα,πνίξιμο- είναι πολύ άσχημο,τρομάζω πολύ,δεν μπορώ από το φόβο να κοιμιθο.Μήπως κάποιος από εσάς έχει τα ίδια συμπτώματα? Τι άλλο να κάνω,φοβάμαι μην πάθο τίποτα και μένω μονη μου.
:(

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #401 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:23 »
Μηπως πεφτεις για υπνο φαγωμενη ?

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1213
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #402 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:24 »
iraGR
Ακριβώς το ίδιο παθαινα κ' εγώ με κ.τ. :hmmm:
Τώρα πια με το άτμισμα όχι  :thumpup: (κ' καπνίζω κ' 10 τσιγάρα την ημέρα  :dontknow:)

Είναι τα "τριχοειδή αγγεία" στο λαιμό σου... τσέκαρέ το... :bye:

Αποσυνδεδεμένος lefterisGR

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #403 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:28 »
μονο τα βραδια σε πιανει??
μηπως ειναι ψυχολογικο?απο αγχος - εγινε καποιο συμαντικο γεγονος στην ζωη σου αυτο το διαστημα και εχεις επηρεαστει?

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #404 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:32 »
Ιra αν θέλεις πές μου πόση διάρκεια έχουν αυτά τα επεισόδια και πόσο συχνά συμβαίνουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10905 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191928 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 906 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589639 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313540 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6960 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13536 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711