vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 6 χρήστες
Blackwolf, mpol, Milarepa, grag, thanos1071, djfloor

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #360 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 02:53 »
Βρε παιδιά βοηθήστε και μένα ως καινούργιο. Να ανησυχώ που το καινούργιο υγρό που παράγγειλα έχει 80% PG και νιώθω ένα γδάρσιμο στο λαιμό? να το πετάξω και να παραγγείλω κάτι σε λιγότερο? μπορεί να υπάρξει νοθία στα υγρά?  :wall:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #361 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 03:03 »
Μπορεί να είναι η PG αλλά μπορεί να είναι και η νικοτίνη.
Κατ' αρχην δωσε του λίγο χρόνο, εδω μάρκα τσιγάρου αλλάζεις και παθαίνεις διάφορα ποσο μάλλον να πάς στον ατμό.
Αν δείς ότι το προβλημα συνεχίζεται, πάρε ένα άλλο υγρό με βάση τη VG και ενδεχομένως με λιγότερη νικοτίνη. Πάντα υπάρχει η τάση να σου δίνουν στην αρχή μεγάλης περιεκτικότητας νικοτινούχα υγρά, εμένα, με βάση το καπνιστικό μου προφίλ μου πρότειναν  18αρι υγρό, τελικά πήρα 12, το οποίο μετά από 2 ημέρες το αραίωσα στα 6mg, γιατί μου έγδερνε τον λαιμό.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #362 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 12:46 »
Βρε παιδιά βοηθήστε και μένα ως καινούργιο. Να ανησυχώ που το καινούργιο υγρό που παράγγειλα έχει 80% PG και νιώθω ένα γδάρσιμο στο λαιμό? να το πετάξω και να παραγγείλω κάτι σε λιγότερο? μπορεί να υπάρξει νοθία στα υγρά?  :wall:

Νομιζω οι περισσοτεροι εχουν την ιδια "παρενεργεια" σε αρχικη χρηση του η.τ., αλλοι με PG αλλοι ακομα και με VG. Μη σε προβληματιζει ως ενδειξη για κατι αλλο (π.χ. νοθεια). Με αλλα λογια, ναι, ισως καποια υγρα να εχουν υλικα ακαταλληλα (πως να το ξερουμε αυτο αφου δεν ειμαστε χημικοι) αλλα το γδαρσιμο του λαιμου δεν ειναι μαλλον ενδειξη για κατι τετοιο. Προσωπικα εχω επιλεξει κ εγω υγρα με μεγαλη περιεκτικοτητα σε PG (80%) και ειχα τις πρωτες 4-5 μερες "ξηρο" λαιμο. Δοκιμασα μετα υγρα με VG σε μεγαλυτερη αναλογια αλλα δε μου εκανε το "χτυπημα" τους. Ωστοσο, τωρα 3 εβδομαδες μετα, η PG πλεον δε με ενοχλει καθολου, παρα μονον στις 2-3 πρωτες πρωινες τζουρες.

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #363 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:05 »
Την πρώτη εβδομάδα είχα μια βραχνάδα στη φωνή αλλά πέρασε και πάει. Το θεώρησα φυσιολογικό. Εδώ μάρκα τσιγάρων αλλάζαμε και περνούσαμε απο 40 κύματα.
Σταθερά όμως βγάζω άφθες στο στόμα. Περνάει η μία, έρχεται άλλη. Είμαι σχολαστική στο καθάρισμα των επιστομίων ακριβώς γι αυτόν τον λόγο αλλά δεν βλέπω διαφορά.
Δεύτερο σύμπτωμα είναι μικρά πήγματα αίματος στη μύτη.
Αυτό το δεύτερο το έχει και ο άντρας μου.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #364 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:11 »
Ολα αυτα τα αντιμετωπισα και εγω στο ξεκινημα.....με προβληματισε η ιδεα πως ισως δεν μου κανει το ατμισμα!
Τελικα ολα υποχωρησαν σταδιακα και το μονο που αλλαξα ειναι πως
αποφευγω μονιμα υγρα με PG και δεν κανω αρωματα......δες και εδω ::)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #365 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:15 »
Αντίθετα από τον Γιάννη (Rasta)  πιστεύω ότι αυτά τα συμπτώματα περνάνε μετά από λίγο καιρό  δλδ το λίγο αίμα στην μύτη. Λέω αντίθετα γιατί ατμίζω με pg + vg  κ τώρα τόσο καιρό είμαι μια χαρά !  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #366 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:20 »
Ατμίζω 80%PG-20%VG. Φοβάμαι την καθαρη VG γιατί έχω ακούσει για δυσανξίες -φουσκώματα, πονοκεφάλους- κι επειδη γενικά είμαι αλλεργικό άτομο και υποφέρω απο τρελούς πονοκεφάλους... φοβήθηκα λίγο. Αλλά μάλλον δε βλάπτει να το δοκιμάσω.
Να σας πω βρε παιδιά... αυτό το αίμα στη μύτη... λίγο grand guignol μου κάνει. Δηλαδή τι γίνεται μεσα στο κεφάλι μου και βγαίνει αίμα απο τη μύτη?

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #367 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:23 »
....Μαλλον πρεπει να ρυθμισεις την περιεκτικοτητα νικοτινης -εγω αυτο εκανα και σταματησε -  χαμηλωσε τα mg και θα υποχωρησουν οι αιμοραγικες ενδειξεις........


Υ.Γ. Οποτε ανεβαζω νικοτινη επιστρεφει το συμπτωμα ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:09 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #368 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:25 »
έκανα 12άρι. τωρα εδω και λιγες μερες 6άρι... ΕΕΕΕ!!! έχεις δίκιο!!!! Εδώ και λίγες μερες έχει μειωθεί το αίμα. Υπάρχει μεν αλλά είναι ελαχιστότατο σε σύγκριση με τη 12 άρα...
Σωστός!!! Δεν το είχα συνδέσει. (η ξανθιά...)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #369 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:27 »
 :yes: :yes: :yes: :yes: Συμφωνώ με τον Γιάννη ξανά  ::) ::) ::) Κ να προσθέσω μόνο κάτι ναι? Δεν γίνεται κάτι στο κεφάλι σου! Μην τρομάζεις τον εαυτό σου!!! ναι? Είναι απλά η αντίδραση του οργανισμού σου σε κάτι νέο κ θα περάσει να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: Να γελάσουμε  κ λίγο ναι? (γελάω γιατί όταν συμβαίνει κάτι περίεργο κ μετά περάσει μου φαίνεται αστείο στο πώς είχα αντιδράσει...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2012, 08:55 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #370 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:34 »
Ολα αυτα τα αντιμετωπισα και εγω στο ξεκινημα.....με προβληματισε η ιδεα πως ισως δεν μου κανει το ατμισμα!
Τελικα ολα υποχωρησαν σταδιακα και το μονο που αλλαξα ειναι πως
αποφευγω μονιμα υγρα με PG και δεν κανω αρωματα......

Δηλαδη Γιαννη, κανεις σκετη βαση vg με καποια περιεκτικοτητα νικοτινης?
Σορρυ, αλλά δεν ειναι λιγο βαρετο χωρις αρωμα και χτυπημα?

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #371 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 14:51 »
 
:yes: :yes: :yes: :yes: Συμφωνώ με τον Γιάννη ξανά  ::) ::) ::) Κ να προσθέσω μόνο κάτι ναι? Δεν γίνεται κάτι στο κεφάλι σου! Μην τρομάζεις τον εαυτό σου!!! ναι? Είναι απλά η αντίδραση του οργανισμού σου σε κάτι νέο κ θα περάσει να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμήσεις  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: Να γελάσουμε  κ λίγο ναι? (γελάω γιατί όταν συμβαίνει κάτι περίεργο κ μετά περάσει μου φαίνεται αστείο στο πώς είχα αντιδράσει...)
:)


Αγγελική είχες και αφθες? Για πόσο καιρό?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:10 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #372 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:20 »
Δηλαδη Γιαννη, κανεις σκετη βαση vg με καποια περιεκτικοτητα νικοτινης?
Σορρυ, αλλά δεν ειναι λιγο βαρετο χωρις αρωμα και χτυπημα?
Με χτυπημα νικοτινης - χωρις γδαρσιμο PG....οτι ποιο τσιγαρισιο υπαρχει - δες εδω ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:26 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #373 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:25 »
Θα το δω, αλλά γινεται τσιγαρισιο χωρις καπνικο αρωμα?
Σορρυ για τις ερωτησεις, αλλά η νεότης βλεπεις ....

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #374 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:31 »
....δεν θυμαμαι στο κτ να ειχα γευση κατα την διαρκεια της καθε μερας που αναβα το ενα μετα το αλλο....οτι μου θυμιζει αυτη την διαδικασια του κτ την βρηκα
και ακομα καλυτερα σε nonflavor ατμισμα.
Οι ορατες παρενεργειες ειναι προσωρινες εως ελαχιστες και δεν προβληματιζομαι
τι μπορει να περιεχουν τα αρωματα........
........(μονο τι κανει η γλυκερινη και η νικοτινη μεσα μου) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2012, 15:37 από Yiannis Rasta »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356070 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10905 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191928 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 906 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589639 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313536 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6960 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13536 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711