vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

479 επισκέπτες, 10 χρήστες
camber, KORG N364, πολυς, grag, maprix, Buliwyf, NIKKAPS, Milarepa, John K, thanos1071

Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:37 »
Σαν "κρίση πανικού" μου ακούγεται.... :-\

Αποσυνδεδεμένος iraGR

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #406 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:39 »
δεν έχει γίνει κάτι,το πνίξιμο που ενιοθα ήταν πολύ έντονο,όταν σταμάτησα το HT 2-3 μέρες μετά  μειοθικε,αλλα τώρα και 2 μήνες δεν με έχει αφήσει ούτε ένα βραδυ,δεν ξέρω που αλλου να ψάξω.Βρήκα τηλέφωνο τ κεντρο δηλητηριασεων  210-77-93-777
μου είπε γιατρός ότι επαθα '  υπερδοσολογία νικοτίνης,με λίγα λόγια δηλητηριάστηκα,είπε ότι αν δεν κάνω τσιγάρο το πολύ σε 3-4-5 μέρες να γίνω καλά.Πέρασαν 2 μήνες και συνεχίζει το ίδιο,βαρεθικα ποια.

Αποσυνδεδεμένος djmario

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #407 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:42 »
Καλησπέρα .

άλλαξα υγρά και τσιγάρο και τα συμπτώματα συνεχίζονται ...
έντονο τσούξιμο στα χίλια και στα ούλα .
και στα δάχτυλα στον αντίχειρα περισσότερο(που ουσιαστικά πατάμε το κουμπί για να τραβήξουμε τζούρα) έχω μια αίσθηση μάλλον καψίματος .

καμια άλλη ιδέα τι μπορεί να φταίει ? :nope:

Αποσυνδεδεμένος iraGR

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #408 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:45 »
αυτό συμβαίνει καθέ βραδυ,και τώρα το ίδιο,έχω ξεχάσει ποτε κοιμήθηκα σαν ανθροπος,κοιμάμαι 4-5- το πρωί,ετιχος που δεν εργάζομαι τώρα,ξεκινάει περίπου 11-12 το βραδυ και κρατάει 4-5 ώρες,μετά μάλλον από κούραση με παίρνει ύπνος

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #409 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:47 »
Λοιπόν Ηρα άκουσε αυτό γιατί έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ.

Αυτό που περιγράφεις είναι κατα πάσα πιθανότητα ψυχογενές, κάτι σαν κρίση πανικού. Αυτό δεν πρέπει να σε τρομάζει, το αντιμετωπίζει πολύς κόσμος αυτό το πρόβλημα και μπορεί να έχει απλή λύση. Η διαφοροδιάγνωση σε τέτοια περιστατικά συνήθως αρχίζει με έναν πνευμονολόγο, αυτός θα πρέπει να σου κάνει την συνηθισμένη κλινική πνευμονολογική εξέταση (σπειρωμέτρηση δηλαδή και δεν θυμάμαι τι άλλο) και αν δεν βρεθούν κλινικά ευρήματα κανονικά (αν και όπως είδες και εσύ δεν το κάνουν όλοι) θα πρέπει να σε παραπέμψει σε έναν ψυχίατρο. Γνώμη μου, κανόνισε να δείς έναν ψυχίατρο να δεις τι έχει να σου πεί (οχι παθολόγο, ούτε νευρόλογο, ψυχίατρο).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #410 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:55 »

Συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω πως ένας "γάτος" παθολόγος θα σε είχε ήδη καθοδηγήσει προς τέτοιες λύσεις. Είναι πολύ πιθανό με μια επίσκεψη σε ψυχίατρο-ψυχολόγο να βρεις λύση γρήγορα -αφού έχεις ήδη κάνει πλήρεις εξετάσεις, όπως μας λες. Ειδικά αυτές τις δύσκολες εποχές η μισή Ελλάδα αντιμετωπίζει ψυχογενή προβλήματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:15 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #411 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 00:57 »
iraGR
Κάποια αντίστοιχα συμπτώματα έχω νοιώσει κι εγώ, αλλά αποδείχτηκε (ιατρικά) οτι είμαι υγειής. Ένοιωθα να πνίγομαι, χωρίς να πνίγομαι. Δεν μπορούσα να πάρω ανάσα, ενώ ανέπνεα κανονικά. ένοιωθα τη καρδιά μου να χτυπάει έντονα κλπ. Η γνώμη μου είναι οτι είναι ψυχολογικό. Προσπάθησε να μπερδέψεις το μυαλό σου, να το κάνεις να ξεχαστεί. Απασχόλησέ το με κάτι άλλο π.χ. διάβασε ένα βιβλίο που να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον και να σε ταξιδεύει....δες τηλεόραση και αφήσου να κοιμηθείς έστω και αν την αφήσεις ανοιχτή....άλλαξε λίγο τη ρουτίνα σου...κάνε απλά πράγματα-συνήθειες με διαφορετικό τρόπο...π.χ. αντί να κοιμηθείς στο κρεβάτι απόψε, κοιμήσου στον καναπέ....Με λίγα λόγια πίεσε το μυαλό σου να ξεφύγει από τις άσχημες σκέψεις και τις φοβίες σου. Προσπάθησε να τα γράψεις όλα στ....... Δεν είναι εύκολο, αλλά προσπάθησε. Θα σου πω οτι έχω πάει σε ωρλ με κλειστό λαιμό-φαρυγγίτιδα. Δεν μπορούσα να μιλήσω...ψυθίριζα. Ο γιατρός πριν με εξετάσει έβαλε τα γέλια και μου είπε θα σε εξετάσω, αλλά δεν έχεις τίποτε. Και έτσι κι έγινε. Μετά από κανα μισάωρο από την αποχώρησή μου από το ιατρείο ήμουνα μια χαρά! Κουφάθηκες? Εγώ πολύ. Η ψυχολογία παίζει άσχημα παιγνίδια και τα παίζει συνήθως μόλις ξαπλώσεις στο κρεβάτι και ηρεμήσεις. Αφού όπως λες έκανες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, δέξου οτι είσαι υγιής, και προχώρα. Χαμόγελο...και χαμόγελο....και ξαναααααά χαμόγελο. Δεν νομίζω οτι το η.τ. έχει καμία σχέση.
'Αντεεεεεε χαμογέλα......χαχα
Διαφωνώ με τον ψυχίατρο. Δεν είμαι ειδικός, αλλά αν κάποιος τότε θα μου έλεγε κάτι τέτοιο θα του έχωνα μπουνιά. Έχω φίλη ψυχίατρο που είναι πιο τρελή κι από τρελούς και με το παραμικρό χαπακώνει. Όχι, δεν το ξεπέρασα με ψυχοφάρμακα. Με το μυαλό μου το ξεπέρασα. Και ναι Ήρα, μην πιέζεσαι να κοιμηθείς.....άστο θάρθει μόνο του...μη το σκέφτεσαι...ξενύχτα ξανά και ξανά. Όταν θα το ξεχάσεις θα αποκοιμηθείς.
Μιλάω από τις δικές μου εμπειρίες, καλοπροαίρετα, δεν είμαι ειδικός και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν
Ήραααααα ΧΑΜΟΓΕΛΟ!!!!

Αποσυνδεδεμένος iraGR

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #412 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:01 »
πήγα πνευμονολόγο,έκανα εξετάσεις,μου είπε απλά- να κόψω  το τσιγάρο,ok,2 μήνες τώρα έχω να καπνίσω !!! δεν άλλαξε τίποτα όμως !!! άρα μάλλον έχω αποκτήσει με το HT κάποιο σοβαρό πρόβλημα,τι άλλο να σκεφτώ

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #413 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:06 »
Το πρόβλημα που περιγράφεται είναι κλινικό, και κανονικά πρέπει να αντιμετωπιστεί απο κάποιον με κλινική κατάρτιση (δηλαδή ψυχίατρο, όχι ψυχολόγο). Αν κάποιος πάει σε ψυχολόγο με τέτοιο πρόβλημα θα τον παραπέμψει σε ψυχίατρο (πάλι χωρίς να κόβω το χέρι μου, γιατί έχουν δεί πολλά τα μάτια μου).

Δυστυχώς στην Ελλάδα (και σε άλλες χώρες, αλλά στην Ελλάδα περισσότερο) υπάρχει ένα τεράστιο στίγμα γενικά με την ψυχιατρική, εντελώς αδικαιολόγητο φυσικά. Οι ψυχίατροι δεν είναι ιατροί για τους τρελούς' ούτε το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να δίνουν φάρμακα. 

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #414 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:20 »
ppkstat,
έχεις απόλυτο δίκιο. Της τα είπα χοντρά για να τη συνεφέρω από τον τρόμο που νοιώθεί. Αλλά όντως φίλη μου (που μπορεί κάλλιστα να είναι η εξαίρεση) όταν την συμβουλεύτηκα μου πρότεινε φάρμακα για να κοιμάμαι. Είμαι κατά των φαρμάκων όταν δεν είναι απολύτως αναγκαία. Και λέω απλά τη γνώμη μου, γιατί τα προβλήματά μου τα ξεπέρασα απλά ξεχνώντας τα. Είμαι σίγουρος οτι αν παω τώρα για ύπνο και σκεφτώ π.χ. άν θα με πάρει ο ύπνος, αν αναπνέω σωστά, αν η καρδιά μου δουλεύει σωστά κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσω μάτι. Θα τη βγάλω στο νοσοκομείο για εξετάσεις για έμφραγμα. Την έχω πάθει 4 φορές! και ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο. Ας σκεφτεί λοιπόν η Ήρα και την περίπτωση του ψυχολογικού και ας πράξει όπως νομίζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #415 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:25 »
τα φάρμακα δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν για να βελτιωνόμαστε. το να είμαστε κατά των φαρμάκων γενικά, δεν οδηγεί πάντα σε καλύτερα αποτελεσματα, πολλές φορές σε χείριστα. δεν μπορούμε να κρίνουμε εμείς αν είναι απαραίτητα απολύτως ή όχι, αυτό το κρίνει ο γιατρος που επιλέγουμε.

Αποσυνδεδεμένος iraGR

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #416 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:31 »
Καληνύχτα παιδιά,ευχάριστο για τις συμβολές σας,sorry αν έκανα κανένα λαθος,δεν έχω ελληνικά στο laptop και τα μεταφράζω μέσο internet (επειδή απογορεύεται  greeklish) αύριο αν με δεχτεί παθολογος χωρίς ραντεβού να σας πω τα νέα μου.
τώρα να δω καμια ταινία,
Καληνύχτα σας.

Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #417 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:33 »
Φίλε sensk3 δεν γνωρίζω την φίλη σου και ως επακόλουθο δεν μπορώ να εκφράσω καμμία άποψη. Γενικά πάντως η ψυχιατρική είναι επάγγελμα και απαρτίζεται απο ανθρώπους και όχι θεούς, κάτι που συνεπάγεται οτι θα υπάρχουν καλοί και κακοί. Απλά στις κακές περιπτώσεις είμαστε πιο απόλυτοι σε σχέση με τα άλλα επαγγέλματα γιατί υπάρχει το βάρος της κλινικής ευθύνης. Γνωρίζω πολλούς ψυχιάτρους, πολλοί εξ αυτών είναι συνεργάτες μου και γι αυτούς συγκεκριμένα δεν νομίζω οτι τους αξίζει ένας χαρακτηρισμός 'πιο τρελοί και απο τους τρελούς'. Συγκεκριμένα ο χαρακτηρισμός 'τρελός' μόλις απευθύνεται σε κάποιον όχι για αστεϊσμό δεν αξίζει σε κανέναν ανεξαρτήτως κλινικού προβλήματος αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη ιστορία που δεν υπάρχει λόγος να την ανοίξουμε. Δουλεύω πάνω σε ανθρώπους με πολύ πιο σοβαρά προβλήματα απο αγχώδεις διαταραχές και διαταραχές ύπνου οπότε νομίζω οτι δικαιούμαι να μιλάω για μερικά πράγματα που θεωρώ βέβαια. Εντελώς φιλικά τα λέω αυτά και χωρίς καμμία παρεξήγηση εννοείται, απλά σου μεταφέρω την εμπειρία μου και εγώ.   

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #418 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:38 »

 :thumpup:
μία βίδα είναι..η τρέλα έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις..και είναι πολύ μεγάλη αρρώστεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:18 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Παρενέργειες/αλλεργίες/δυσανεξίες σε VG ή PG
« Απάντηση #419 στις: Ιανουαρίου 17, 2012, 01:39 »
Έχω φίλη ψυχίατρο που είναι πιο τρελή κι από τρελούς και με το παραμικρό χαπακώνει. Όχι, δεν το ξεπέρασα με ψυχοφάρμακα. Με το μυαλό μου το ξεπέρασα.
Σέβομαι απολύτως τη στάση σου, sensk3. Σε κάποιο δικό μου πρόβλημα έκανα, περίπου, το ίδιο. Όμως καλό είναι να ξέρει κάποιος πως για ένα έντονο καθημερινό βάσανο υπάρχουν και "εξωτερικές" λύσεις που σε κάποιους δρουν άμεσα. Οι οποίες δεν είναι για τους "τρελούς", είναι για όποιον έχει πρόβλημα κάποια δύσκολη στιγμή. Το να υπονοείς πως οι ψυχίατροι είναι για τους τρελούς (ό,τι κι αν σημαίνει ο όρος και με όλο το στίγμα που άδικα μεταφέρει) και πως απλώς δίνουν ψυχοφάρμακα, δεν είναι μόνο άδικο: μπορεί να κάνει κάποιον άνθρωπο να θεωρήσει ταμπού το να ζητήσει μια βοήθεια.

Στην πραγματικότητα θα προτιμούσα να είχα προτείνει ψυχολόγο. Αλλά δεν είναι εύκολο να βρεις τον κατάλληλο και συχνά θέλει χρόνο για να αντιμετωπίσεις αυτά που σε απασχολούν. Μπορεί, όμως, και να είναι  ουσιαστική κίνηση. Κατά την πολύ υποκειμενική μου άποψη, ως μη ειδικού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10892 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 757 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797749 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12281 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13533 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711