vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Sergios, madtracker, lounik, Blackwolf, camber

Twitter

επιθυμία για κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #390 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 11:28 »
Θα πώ κάτι που έγραψα πριν κ το έσβησα...σημασία έχει να ανέβεις το "βουνό" κ όχι να σκέφτεσαι πόσες μέρες θα σου πάρει....φτάνει να έχεις τα εφόδια κ τον τρόπο ....ναι? Το να μειώσει κανείς το κτ είναι σαν να λές..."πονάω" λίγο......κ δεν ξέρεις αν ο πόνος αυτός θα γίνει μεγαλύτερος όσο περνάει ο "Χρόνος" ........άρα?


ακομα και να θεραπευτεις δεν ξερεις αν θα "ξαναπονεσεις" .... αυτο δεν αναιρει το οτι το οποιο αποτελεσμα ειναι θετικο

Παράθεση
Σκέψου να κάνεις ξαφνικά κ.τ. από πακέτο ανοιχτό εδώ και μήνες... Θα σε στείλει κατευθείαν!

αυτο μηπως δεν ειναι και ολη η απολαυση για ενα καπνιστη? ... και για καποιους και ο μεγαλος κινδυνος !

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #391 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 11:37 »
Είμαι απόλυτη με το κτ!!! Όταν πείς ότι το κόβεις κ είναι η επιλογή σου? Τότε εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσεις αν θα "ξαναπονέσεις"!!!!
Όταν ξεριζώνεις την ρίζα του κακού δεν φυλάς τους  σπόρους του πουθενά!!!!!! ναι?  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2012, 07:27 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #392 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 11:55 »
καλα λενε οτι οι πιο φανατικοι αντικαπνιστες ειναι οι πρωην κανπιστες  :)
(αυτο ισχυει γενικοτερα)

ετσι οπως το θετεις Αγγελικη δεν μπορω να σου απαντησω οχι .


Αποσυνδεδεμένος ReaperX

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #393 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 16:12 »
Μετά από περίπου ενάμιση μήνα ατμίσματος και ένα μήνα χωρίς τσιγάρο είπα να κάνω σήμερα ένα στριφτό να θυμηθούμε τα παλιά.

Δε μπορώ να πω ότι μου προξένησε αηδία όπως λένε πολλοί αλλά σε καμία περίπτωση δε μου άρεσε η γεύση του και το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι το χτύπημα ήταν σχεδόν ανύπαρκτο και μιλάμε για βαρύ καπνό.. ???

Φυσικά ξανάπιασα στα χέρια μου το αγαπημένο μου ego-c  αφού το πέταξα περίπου το μισό... :D

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #394 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 16:14 »
κ.τ δεν νομιζω  :lipssealed:

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #395 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 18:43 »
Μετά από περίπου ενάμιση μήνα ατμίσματος και ένα μήνα χωρίς τσιγάρο είπα να κάνω σήμερα ένα στριφτό να θυμηθούμε τα παλιά.

Δε μπορώ να πω ότι μου προξένησε αηδία όπως λένε πολλοί αλλά σε καμία περίπτωση δε μου άρεσε η γεύση του και το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι το χτύπημα ήταν σχεδόν ανύπαρκτο και μιλάμε για βαρύ καπνό.. ???

Φυσικά ξανάπιασα στα χέρια μου το αγαπημένο μου ego-c  αφού το πέταξα περίπου το μισό... :D

Παιδιά - συμβουλη- μην κανετε επικινδυνα "πειραματα" οσο ειστε ευαλωτοι τουλαχιστον. Ο διαβολος χτυπα στα πληγωμένα μέρη κι η πληγη του καπνιστη δεν κλεινει τους πρωτους μήνες :(
Το ενα τσιγαρο φερνει τ αλλο και τα 2 το πακέτο  8) ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #396 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:08 »
η αποψη μου ειναι οτι δεν προκειται για πειραμα..το τελευταιο πραγμα που θα συμβουλευα εναν νεο ατμιστη ειναι να πιεστει στο θεμα της διακοπης του τσιγαρου..
αν νιωθει οτι θελει να κρατησει στο χερι,να αναψει και να ρουφηξει απο ενα τσιγαρο,τοτε ναι να το κανει και να φυγει απο το μυαλο του.. πρεπει να αποδαιμονοποιησουμε το τσιγαρο..να μπορουμε να δουμε αν τελικα μας αρεσει αυτο το πραγμα αν το εχουμε συνεχεια στο μυαλο μας..

εσυ γιατρε,αν θυμαμαι καλα ειπες λιγες μερες πριν οτι δεν θα πρεπει να νιωθουμε οτι προβαλουμε αντισταση.αν λες με πισμα και σφιγμενα δοντια το μεγαλο οχι...καποια μερα θα βρεθεις αδυναμος,θα δοκιμασεις και θα το απολαυσεις κιολας...

αυρο ειναι χειροτερο..καλα εκανε ο φιλος παραπανω για μενα...που οταν θελησε τσιγαρο εκανε και μπορεσε και ειδε και την διαφορα με το αρμισμα..συνεβη και σε μενα αυτο και τοτε μονο διαπιστωση πως η θεση μου ειναι με τους ατμιστες..

το να λεμε ενα σκληρο οχι ισως ειναι μονοδρομος στις διαφορες μεθοδους διακοπης καπνισματος...εδω δεν ειναι αναγκαιο ποσο μαλλον,κατ'εμε, δεν προτεινεται..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #397 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:25 »
Η γενίκευση είναι το μεγάλο λάθος των κρατούντων όταν βγάζουν νομοθεσίες που ισοπεδωτικά αντιμετωπίζουν τους πολίτες χωρίζοντάς τους σε λίγες κοινωνικές ομάδες, όταν στην πραγματικότητα υπάρχουν εκατοντάδες. Ας μην το κάνουμε κι εμείς.
Μπορεί κάποιος να ξανανάψει κ.τ. επιβεβαιώνοντας στον εαυτό του ότι είναι πλέον ατμιστής.
Αλλά το αποτέλεσμα για κάποιον άλλο να είναι να ξανακυλήσει.
Καλό είναι να μην το σκεφτόμαστε, να μην το ανάψουμε ποτέ ξανά.
Αν κάποιος το κάνει, του εύχομαι ειλικρινά να αηδιάσει και να επιστρέψει τρέχοντας στο αγαπημένο του μηλαράκι ή τριμπεκάκι.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #398 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:37 »
Petra μου δεν καταλαβα για ποιες γενικευσεις μιλας...
Η αληθεια ειναι αυτο που λες, οτι καλυτερα να μην το σκεφτομαστε και να μην το θελησουμε ξανα.... Αυτο σιγουρα
Ειναι ανθρωποι ομως που κανανε 30 και χρονια τσιγαρο καθημερινα και αρκετα τσιγαρα.. Απο εναν τετοιο ανθρωπο, ΕΙΔΙΚΑ στην αρχη του του ατμισματος, μην περιμενεις οτι δεν θα το σκεφτει το τσιγαρο και δεν θα το θελησει... Οταν σε τρωει μεσα σου μπορει να βγει σε καποια φαση και εξω σου και να γυρισεις στο τσιγαρο για τον λογο της εμμονης. Εγω σε οσους εχω "φτιαξει" ατμιστες δεν τους ειπα.. παρε αυτο ειναι για να κοψεις το τσιγαρο.. Τους λεω παντα ¨κανε και απο τα δυο¨και οποιο σου κολλησει. Να νιωσει ο ατμιστης οτι το η.τ. δεν ειναι καποιας μορφης φαρμακο που πρεπει να περνει για να μεινει μακρια απο το τσιγαρο, αλλα ενας καλυτερος και γευστικοτερος τροπος να καπνισει. Να ατμιζει γιατι το προτιμα οχι γιατι πρεπει...

Για μενα τοτε θα μεινει σταθερα μακρια απο το τσιγαρο... εαν το εχουμε στον νου μας πειρασμο... θα υποκυψουμε..
γιαυτο λεω να αποδαιμονοποιησουμε...

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #399 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:46 »

Παιδια υποτιμουμε το Η.Τ. αν νομιζουμε πως ειναι ευκολο για εναν ατμιστη να επιστρεψει στο Κ.Τ.  ετσι απλα.
Και εκει ειναι δυναμη του Η.Τ. Στην απολαυση που προσφερει σε σχεση με το Κ.Τ. η οποια ειναι κατα πολυ ανωτερη απο τη στιγμη που θα το δοκιμασεις.
Δεν ξεφυτρωνουν τυχαια ατμιστες παντου σε ολο τον κοσμο. Αυτο κατι λεει απο μονο του.

Το Η.Τ. εχει δυναμη, η οποια ειναι αρκετη (κατα τη γνωμη μου) να κρατησει εναν ατμιστη μακρυα απο το κανονικο τσιγαρο. Τωρα, αν καποιος θελησει να αναψει ενα τσιγαρο , ε δεν χαθηκε κι ο κοσμος, απο μονος του θα καταλαβει ποια ειναι η διαφορα του ενος απο το αλλο ασχετα με το τι λεμε εμεις εδω.

Και ειμαι σιγουρος πως το Η.Τ. νικαει στο 90% των περιπτωσεων συγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #400 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:50 »
Γενίκευση εννοώ να πούμε ότι αν καπνίσεις, σίγουρα θα αηδιάσεις. ή σίγουρα θα επιστρέψεις στο κ.τ. Είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί... για να αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο στο ίδιο ερέθισμα.
Δυστυχώς δεν ξέρουμε ποτέ στα σίγουρα τι μας ξημερώνει το αύριο. Διότι είμαστε άνθρωποι.
Χίλιες φορές εύχομαι ποτέ κανείς να μην το ξανασκεφτεί, ποτέ να μην το ξαναβάλει στο στόμα του.
Αν φτάσει στο αμήν και δοκιμάσει τότε ο ίδιος θα κρίνει τι θα κάνει.
Κάποιοι κάνουν πού και πού από κανένα και δεν τρέχει τίποτα.
Γι΄αυτόν όμως που θα ξαναγυρίσει πίσω στο κ.τ. τώρα που το η.τ. είναι απείρως πιο βελτιωμένο από παλιά, θα πω κριμα. Γιατί το η.τ. δεν είναι τσίχλα νικοτίνης, αλλά απόλαυση.
Για όσους δεν μπόρεσαν όσο κι αν προσπάθησαν να το δουν έτσι, επειδή ψάχνουν κάτι ίδιο με το κ.τ., η πορεία είναι μακρυά και όχι πάντα νικηφόρα. Τουλάχιστον ας έχουν κέρδος τον καιρό που έμειναν άκαπνοι.
Ειλικρινά όμως, δεν πιστεύω ότι κάποιος από εμάς θα το κάνει. Δεν το βλέπουμε ως μόδα, δε χαλαλίζουμε για το τίποτα τόσες ώρες εδώ μεσα.
Και το κυριότερο! ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.
Έχουμε ο ένας τον άλλο

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #401 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:52 »
Συμφωνωκαι επαυξανω Νικο... Γιαυτο και τους λεω απλα κανε και τα δυο... γιατι ξερω που θα καταληξουν... ;)

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #402 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 20:05 »
Πετρα θα συμφωνησω με οσα γραφεις στο τελος θα μου επιτρεψεις ομως να κρατησω τις αμφιβολιες μου σχετικα με την μοδα και για να απαντησω και μερικως στον Νικο .... δεν ξυπνησαν μια μερα ολοι ομαδικα και ειπαν κοβουμε το καπνισμα κι αρχιζουμε ητ ( και οι απαγορευσεις τπυ ητ βοηθανε σ αυτο ) και η gadgetoμοδα αλλα και η απαγορευση του καπνισματος (και για χωρες σαν την Ελλαδα και το οικονομικο πλεον) .
Την δυναμη την εχει ο καθενας και οχι το ητ το οποιο προς το παρον βρισκετε στο απυροβλητο οσο αφορα το θεμα υγειας .... στην περιπτωση μας (των καπνιστων)  ισχυει "το μη χειρον βελτιστο" και μονο ετσι θα πρεπει να το βλεπουμε . για τα οσα ολα ειπατε γενικα συμφωνω  :)

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #403 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 20:42 »
Σαφως και η αποφαση για τη διακοπη του καπνισματος πηγαζει απο τον καθεναν μας.
Ομως δυστηχως αυτο απο μονο του πολλες φορες δεν αρκει.

Ο καπνιστης χρειαζεται βοηθεια, εναν πολλαπλασιαστη δυναμης που θα ειναι ικανος να εξαλειψει τα συμπτωματα στερησης που πηγαζουν απο την αποφαση του να κοψει το καπνισμα.

Η θεληση να απαλαγουμε απο την πισσα, και τις 4000+ καρκινογονες ουσιες που περιεχονται στο τσιγαρο μπορει να ειναι αρκετα δυνατη, ομως αυτο δεν εγγυαται οτι θα παραμεινει σταθερη οταν αρχισει το στερητικο σοκ. Για να λειτουργησει, θα πρεπει να υπαρξει ενα αλλο μεγαλυτερο σοκ. Υπαρχουν ανθρωποι που το εκοψαν μαχαιρι οταν επαθαν κατι σοβαρο στη διαρκεια της μερας, και συνειδητοποιησαν τον ΑΜΕΣΟ κινδυνο για την υγεια τους η την ζωη τους.

Οταν ολα πανε καλα, και οι βλαβες στην υγεια ειναι ακομη σε λανθανουσα κατασταση ειναι πολυ δυσκολοτερο να παρεις ην αποφαση να το κοψεις μαχαιρι χωρις καποια βοηθεια. Αυτος ειναι και ο λογος που αποτυγχανουν σε μεγαλο ποσοστο ολα τα υπολοιπα βοηθηματα διακοπης του καπνισματος.

Η νικοτινη ευθυνεται μονο για το 50% του συνολικου εθισμου ενος καπνιστη, το αλλο 50% ειναι η κινηση μεχρι το στομα, το χτυπημα, η εκπνοη του καπνου, το χτυπημα στο τασακι, η απασχοληση των χεριων. Αν ενα βοηθημα δεν μπορει να ικανοποιησει το καπνιστη κατα 80-90% τοτε ειναι καταδικασμενο να αποτυχει, εφ οσον δεν υπαρχει ΟΡΑΤΟΣ και ΑΜΕΣΟΣ κινδυνος για την υγεια.

Και για να απαντησω στον φιλο jim... εκει ακριβως ειναι η δυναμη του Η.Τ. και αυτο ακριβως εννοουσα οταν ειπα οτι υπαρχει μεγαλη δυναμη σε τουτο δω το μαραφετι. Καλη η θεληση, αλλα φοβαμαι οτι δεν αρκει.

Για να το πακεταρουμε το θεμα: Αν τωρα δωσεις σε εναν καπνιστη ενα Η.Τ. με ολα αυτα τα προτερηματα που προειπα, και συνεχισει να αναπολει τις παλιες καλες μερες με τον καρκινο παρεα, ε τοτε μαλλον δεν φταιει αυτος, αλλα ο προμηθευτης του σε Η.Τ. και υγρα, που δεν τον εχει καθοδηγησει ωστε να βρει αυτο που τον ικανοποιει (γνωμη μου).

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #404 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 21:09 »
φιλε Νικο σωστα τα λες αλλα στο πακεταρισμα διαφωνω ... ο προμηθευτης του ειναι ενας εμπορος που θα πουλησει οτιδηποτε .
Εκεινο που σιγουρα βοηθαει ειναι το φορουμ και η ανταλλαγη εμπειριων και βασικα το οτι δεν αισθανεται κανεις μονος σ αυτη την προσπαθεια ...κατι που σε μεγαλο βαθμο δεν συμβαινει με τα αντικαπνικα φορουμ και το αναθεμα που κυριαρχει σ αυτα και περισσοτερο σε οδηγει να καπνισεις απο αντιδραση ...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116281 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824600 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294338 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1797 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1157 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4046 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem